Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (203)***La multi ani 2011!***


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ANKA, merci mult pt. lamuriri. Noi ne "temem" sa zicem caci iarna adevarata n-am mai vazut de ceva vreme. Frig da, insa zapada mai putina. Mergem la munte ca sa vedem. Eu intrebam de haine "tactice" caci asa stiu ca se numesc cele din gama militara. Nu ma indoiesc ca sunt civile, am fauct si eu un search aseara si m-am lamurit ce-mi trebuie. In general urasc sa ma imbrac in straturi, iar dupa ce am citit aseara, bumbacul este de ocolit ca prim strat iarna. Absoarbe si tine umiditatea, deci rece. Personal, prevedem un buget special pt. achizitionarea de haine tactice[:)], macar un rand, dupa cum povesteste ANKA. Mai astept fete care au trecut de primul H si simt altfel iarna acum.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doloress, m-a emotionat tare mesajul tau.[flo][flo] Ma bucur ca au trecut deja 6 sapt de cand esti in spital, ai vazut ce repede zboara timpul. Bebe Kevin, sa stea la caldurica in continuare !! Ma bucur ca am putut sa iti inseninam ziua de 26 dec. Daca nu eram in "standby" de la job, poate reuseam sa ajung si eu la spital. Pregatirile erau cum a zis si Roxana sa te "dusuim" la petrecerea de Craciun. Delphin, ca sa iti faci o idee de haine de iarna, plus sous-vetements: http://www.chlorophylle.net/?ref=accueil.php E diferita iarna din Fr de cea din Quebec asta e sigur !! Depinde si de an, anul asta iarna aici e blanda.(pana acum) O zi buna, Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doloress [flo][pup] nici nu-mi dau seama cand au trecut 6 saptamani Si mie mi-a placut mesajul tau si gratie tie m-am reintors cu fata spre emperorul Chinei (ultimul). Dar te-ai pus la punct cultural se pare, nimic rau in asta. Arati f bine in imaginile surprinse de fete, mi-a placut. Din pacate eu virusata fiind nu-mi aveam locul in camera ta de la spital. Si eu sunt de acord cu Cge, pana acum iarna nu a fost grea. Bine, sa nu va raportati la mine, care ies la job al 6.00 dimineata. Eu si acum imi aminesc de frigul din 2005 si de zapada imensa din 2007-2008, ale da ierni adevarate! Cel putin cea din 2007 a semanat mult cu ce-am trait eu la poalele Raraului. Anca, uite aici pantaloni dublati, sunt frumosi, cool, dublati, isi merita pretul si mai prinzi si ceva reduceri acum de sarbatori, vezi pagina 8 din flyer: http://www.lequipeur.com/flyers/LEQ_LatestFlyer.pdf Pentru cei interesati de imbracaminte pentru sport de iarna, entrepot-ul Orage, vaude, Lole de care ne spunea CGE in toamna mai este deschis pana pe 9 ianuarie, am sunat eu astazi. 5120, boul des laurentides, Lavak, H7K 2J5, 514-867-9459. O sa merg diseara si va dau mai multe detalii daca vreti. Delphin,nu te speria de nimic, dar iarna e diferita in Fr. Pai eu intrasem pe niste forumuri de skiori fr si se plangeau acolo baieti ca le-au inghetat toate alea de frig la -14 C. Vise, vise, aici -14C sunt curent + factorul vant si nu in varful muntelui, plus ca afara din Montreal e mai rece cu cateva grade. Vino tu cu banuti si va imbracam pe toti [:)] Uite acum e perioada de reduceri la Sport Expert de ex. http://www.sportsexperts.ca/fr/accueil Astia nu prea au reduceri fenomenale pentru ca sunt hainele de buna calitate. Nici eu nu ma prea imbrac straturi multe, am inteles ca nu agreezi ideea, dar o haina lunga serioasa isi face treaba. Depinde si ce muncesti, daca ai eticheta la job, daca ai parcare interna, etc. Iar noi ne miscam destul de mult pe afara in comparatie cu alte familii si cand inghetatm tratam cu ciocolata fierbinte [pofta] Facand sport si iarna trece mai repede, nu? Si daca e problematic tare am vazut ca au scos cizme cu sistem de incalzire, manusi la fel, actionezi sistemul cand ti-e frig [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delphin - ai dreptate sa ai emotii cu privire la iarna. Frate-miu traieste de aproape 12 ani de-acuma in Spania, si nu mai e acomodat nici macar la iernile din Romania. Doloress - ma bucur sa te citesc! Chiar ca a zburat timpul (probabil mai rapid pentru noi, decat pentru tine). Minunat cadoul de a fi acasa cu cei dragi, de Craciun! Iselin - merci de link. Imi propusesem sa ajungem la Equipeur asta - inca nu am fost pana acum. Sa vedem si cand anume. Azi am treburi casnice, rufe, calcat, gatit, chestii de-astea fun!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti vorba aia celebra a unui clasic in viata ? Iarna nu-i ca vara [:D] Citesc ce scrie Anka si zambesc pentru ca la fel imi spuneau si parintii unei colege de-a lui Victor de la gradi, anul trecut, prima lor iarna in Canada "Nu e asa de frig cum se spune." Dar de ce sa fie mai frig decat se spune ? Venim dintr-o tara care avea pe timpuri iarna, am prins geruri, poate mai naprasnice decat aici. Eu zic ca nu e vorba de cat de frig e, ci de anduranta. Adica iarna cu tot tacamul sa o suporti timp de 4-5-6 luni in functie de cat de lunga este. Eu nu am nu stiu ce haina, la incaltaminte sunt mai pretentioasa ca frigul ma ia de la picioare [:D] dar pot sa spun ca am facut doua sezoane de iarna in uniforma de la servici (de la Franta, by the way) adica hop top din casa in masina din garaj, si apoi in naveta-autobuz, nu pot sa zic ca am suferit de frig. Dar cand vad ca vine aprilie si e tot zapada cat casa si ger si am hainele de iarna pe mine uite asa imi vine sa fac [bang]. Concluzia mea : suportarea frigului devine o chestie psihologica [flo] (pentru asta nu prea au solutii la Sports Experts,am cautat si eu [:)])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare pentru gospodine : Cum se congeleaza aluatul dospit ? (daca se congeleaza) Inainte, dupa crestere ? sau dupa coacere, ca painea ? Vreau sa congelez niste pizza home made pentru zile grele (saptamana viitoare incepe iar scoala [q]) Am uitat, Doloress, frumos mesajul ! Inca un pic si incepem AMR-ul !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mercic fetele, stiam eu ca voi gasi raspunsurile care-mi trebuiesc, la voi.[pup] Tare mi-a placut" vino cu banutzi ca va imbracam noi". Trebuie sa prevad un buget pt. Mi-am facut o idee despre preturi si am luat hotararea ca doudounele mele cu duvet ma vor acompania fara doar si poate. Stiti doudouna pe care v-am aratat-o, e super. Cu duvet, imper, e nikel. Au fost ceva friguri in octombrie aici, cu -7 si cu vantul celebru de aici din zona mea, pai am boierit-o. Aveam un pull normal si un jean, plus doudouna pana la genunchi aproape, cu caciula...am boierit! Mi-am zis ca am facut o afacere buna. Deci teoretic, avem haine cu care sa tinem pana la solduri, boxday sau cum ii zice la ziua de dupa craciun. Asa e, iarna trece mai repede cand faci sport. Pe asta ma bazez si eu. Mie imi place sa patinez si visez sa fac ski de fond si rachete si "peau de phoque." DIANA, donc aprilie e momentul in care trebuie mers in vacanta la soare, sa inteleg?! E adevarat ca rezistenta e psihologica. Sotul meu nu are nici o teama, el a crescut la poalele Parangului. Stie ce e aia iarna grea si interminabila, lui chiar ii place. Skiaza ca un [olala], eu am timp sa invat [:)] Va pupez! Vroiam sa va mai intreb un "trouc" dar am uitat, vin eu cand imi amintesc [:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor, va tin si eu companie, adica merg la job de marti pana joi, si vineri pe 31 sunt libera . Marti la 6.30 am cand am plecat la job, nu era nici sufletu' lui Avram Iancu pe strada, doar eu cu masinutza mea... Ma bucur ca toata lumea a avut asa Craciun fericit, nu zic asta ca sa fiu in asentimentul tuturor, dar pur si simplu si noi am avut un Craciun minunat daca trecem peste faptul ca am fost raciti in etape cu totii ..pe 23 seara am terminat de impachetat cadourile pt toata familia si prieteni, si pe 24 m-am apucat de ciorba de burta, sarmale si racitura, cozonacul il facuse mama de marti. Ioana cu tati s-au dus la colindat la prieteni, cel mic a dormit si seara am plecat la o familie de prieteni pt o dubla aniversare+ sarbatorirea Craciunului. A sosit Mosu', pus pe glume, cu un munte de cadouri, apoi cu totii am mancat, cantat colinde , dansat putin si plecat tarziu acasa. Dimineata pe 25 Ioana m-a trezit de la 8 ( eu ma culcasem la 2.30am) ca a venit Santa si sa desfacem cadourile...am rugat-o sa-l astepte si pe David, asa ca am mancat cu totii si pe la 10 a coborat si printzul mostenitor care s-a infipt urgent sub brad : pt el masina mare cu telecomanda, haine, dulciuri, carti, pt Ioana cosmetice de fetite, o Barbie de colectie din 1994 si marea surpriza, un DS XL de care nu se mai desparte ( tot cel mic a castigat si aici, ca si-a insusit Nintend vechi) . Sotul meu ne-a surprins pe toti luandu-ne cadouri ( de obicei eu ma apuc de asta ) mai ales mie, ca mi-a luat un e-book KOBO de pe care incerc seara sa va citesc. Daca aveti ceva site uri bune de descarcat carti, please dati-mi si mie adresa, ca sa ma modernizez si eu . Seara am mers la concertul cu colinde cu Hrusca, a fost emotionant si mi-a placut ca tot concertul a fost vesel, nu a cantat nimic trist cu exceptia Rugii pt parinti. Duminica am ignorat Boxing Day ul si ne-am pomenit cu niste prieteni dragi in vizita si am petrecut tare bine iar luni ne-am odihnit, eu mai ales , ca sa am putere la job saptamana asta. Asa Craciun linistit, cu cadouri frumoase, alaturi de familie si prieteni dragi, de mult n-am avut...singurele bile negre au fost raceala si faptul ca trebuie sa muncesc intre sarbatori. Raceala inca nu mi-a trecut, s-a oprit la sinusuri si stiu ca iimi va da mult de furca pana va trece definitiv. Dana, cum mai este Edi ? Si eu congelez cozonacul, sarmalele si mai tarziu, in ianuarie le scot si tare bune mai sunt. Iselin, si fetita mea a schiat anul trecut la -25 de grade, noi eram la sanius, dar zau daca ea s-a plans de ceva...ba da, ca de ce o luam la masa, ea mai vroia sa schieze . Pepsi, Doamne de cand nu te-am mai vazut pe aici, felicitari, vad ca esti tripla mamica , felicitari ! Ankalaura, eu zic ca ce-ti lipseste gasesti la orice Dolarama ori Winners, de acolo mi-am luat acum 2 luni pisa de usturoi. Eu va pup dulce pe toate Cristinele-Cristineii-Stefanii -Eugenii si eventual Vasile, dar zic ca mai apar pan' la 1ianuarie pe aici. Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi ! Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele canadiene, Nu stiu daca o sa reusesc sa mai intru anul asta la Sezatoare asa ca dati-mi voie sa va scriu doua vorbe. Mi-ar fi placut sa am talent la scris, mai ales in momente ca asta, asa speciale, cum e la sfarsit de an si sa reusesc sa exprim in cuvinte mai bine ce simt. Dar cum nu-l am, va rog sa bear with me si sa ma acceptati asa cum sunt. In primul rand vreau sa va multumesc ca ati fost alturi de mine de fiecare data cand a fost nevoie, cu o vorba buna, cu umarul si sufletul mai ales. Pe multe va cunosc dar poate pe la fel de multe doar virtual si cu toate neintelegerile ce mai apar din cand in cand, cum e si normal de altfel intr-o prieteni sanatoasa(!) imi sunteti toate dragi, fiecare in felul ei. De abia astept sa mai organizam un babyshower (cine mai urmeaza?!?) sau un party de Paste, Craciun sau o intalnire terapie la restaurant! Sau poate chiar intalnirea interprovinciala!!! In acelasi timp mult succes celor ce au inceput demersurile pentru emigrare si o adaptare cat mai usoara in continuare noilor venite! Iar in al doilea rand va doresc ca anul ce se apropie cu pasi repezi sa va umple casele de bucurii si fericire, sa fiti sanatoase si voi si familiile voastre si sa auzim numai de bine de la voi in 2011!!!
[bum] La multi ani! [bum]
Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta. Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare. (Mark Twain)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...