Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (157)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Pucku
buna dimineata la o cafea...eu decaf binenteles fuse fuse si se duse, wk plin sambata nunta: cred ca de la emotii am avut niste contractii si nu am reusit sa ma mai duc la coafor, cu mare regret, si oricat am incercat sa ma pieptem nu am reusit singura, cu tot tubul de spuma pus in cap....asa ca l-am prins si mi-am pus coronita, nu m-am gandit nici sa-mi sun vecina sa ma aranjeze.....anyway, mi-a cam stricat cheful parul....ca norocul a iesit soarele dupa amiaza, dar frig, asa ca nu m-am aventurat decat la 3 poze afara, neavand imbracaminte adecvata...in rest toate bune si frumoase, am mancat bine la restaurant si ne-am simtit bine....am dus ce-i drept lipsa unui salon privat, asa ca la botez mi-am propus sa forez mai bine dupa un salon, poate am mai mult noroc, defapt acum stiu restaurantele cu salon, cu putin noroc poate gasesc si loc acolo unde vreau eu duminica ne-am trezit cu noaptea in cap, nu am reusit sa dormim, am avut o revelatie cu ciorba de potroace, uf de ce nu am avut-o dinainte....asa ca la 8 era la magazin, dar nica de improvizat o ciorba de potroace asa ca am comis una cu varza acra, sa se drege barbatii, si la 10 eram pe baricade la trenulete...n-am rezistat foarte mult, batea vantul, asa ca ne-am intors repede acasa....m-am intalnit si cu Mihaela si familia.....acasa voie buna, stat la povesti, facut ciorbita, deprimare totala cand a inceput sa ninga, asta la noi adultii, copiii erau calare pe geamurii si cantau Mos Craciun cu plete dalbe..... luni am facut o friptuirica de curcan, am avut numai pulpe pecare le-am impanat cu prosciuto si usturoi, le-am condimentat si am mai pus pozmarin proaptat si cate o felie de prosciuto pe deasupra [pofta][pofta] coapte cu vin alb la cuptor pana s-au facut tandre si rumenite[pofta][pofta]am mai facut o prajitura asta: http://mihaela-bunatati-din-bucataria-mea.blogspot.com/search?q=fructe+de+padure - prima reteta, la care am adaugat si bucatele de ciocolata si frisca la final, super usor de facut si taaareee gustoasa[pofta][pofta][pofta][pofta] voie buna cu nasii, dus la trenuri pana nu am mai putut de frig, noroc ca nu mai batea vantul, copii s-au distrat, apoi au intors camera lui Steph cu fundul in sus si au umflat cainele de biscuiti ieri, back to normal, dimineata copilul era varza, asa ca l-am tinut acasa, am dormit amandoua pana la 12, cand a sunat telefonul, altfel cred ca nici atunci nu ne trezeam...am facut o lunga plimbare cu catelul prin picuri de ploaie si cules frunze umede si colorate...ne-am dus dupa costum de halloween dar nu am gasit nik convenabil asa ca, continuam cautariile.... Mihaela cat poarta Marc la haine? am un costum de pokemon- picacku- 3 ani si elefant - ani daca vrei...am si un dovlecel de -4 ani dar e de fete daca atzi vazut pe undeva costum de Dinozaur, dragon, papagal, cal sau licorne da-tzi-mi si mie de stire...erau niste cai si licorni asa cu bretele, 4 picioare si cap la Village, dar nu am mai gasit, ieri era cam trist copilul....mai ma duc azi la toy'r'us, zellers si inca un magazin cu costume- acolo cred ca-s scumpe tare....gasisem un dragon undeva dar era 100$, cam scump pt un costum de o zi..... azi dimineata era masina inghetata..... [bang][bang][bang][bang][bang]brrr.....mai vine vreun pic caldurica? sotul are zi pedagocica vineri, as iesii in natura, dar pe frigul asta...nu rezist mult.....ca n-am geaca groasa, si geaca care o port acum nu ma incape cu vesta...uf ce probleme Mqqm ce ai facut cu left over-ul? poate imi dai si mie idei, eu am pui in congelator l-am dat la masina de tocat si nu mai stiu ce sa fac cu el....am facut odata drob, dar nu prea i-am convins pe ai mei, si odata placintele, care s-au mancat atunci calde...oare o lasagna ar merge, sau macaroni cu carne si branza? Retete ta ar merge si cu pulpe? eu mi-am umplut congelatorul de pulpe de curcan, nu gasesc decat acum in perioada asta, asa ca am luat nu gluma...s-a uitat macelarul la mine cand i-am facut comanda..... dar nu mai am loc nici macar de o inghetata, e full [pup][pup]la Oliver cel cuminte, sa inteleg ca te-a lasat sa te bucataresti ce mai fac mamicile de pui mititei? Olga, Diana, Simona, atzi reusit sa va odihniti acum cu wk lung? puiutii sunt bine [pup][pup] ma duc sa mai citesc din urma si revin Corina ,[zana] [url="http://photos.yahoo.com/nagy_corina2000"] Stephanie[/url] + duggy Totolino prostolino "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""
Chiar ma gindeam la tine, cum a decurs nunta...Inca o data felicitari si sa fiti fericiti multi ani de acum incolo. Deja ma apucase depresia cind am intrat pe site-ul cu prajituri, am crezut ca e blogul tau si-mi ziceam ca daca tu esti cea care face atitea retete, si cu copil/catel si gravida, apoi eu sunt nula[bang][bang] Am realizat apoi ca nu esti tu[pup]si mi-am mai revenit. Oricum din tot ce descrii cu facut ciorba, alergat la activitati, iesit cu ciinele, in cite luni ziceai ca esti? Sau parca te-am mai intrebat odata si nu cred ca mi-ai raspuns.. Cristina, cge, ti-am vizionat si tie pozele, va admir ptr toate activitatile pe care le faceti in weekend, noi nu am fost odata la cules ceva in Canada. Tu de ce nu vii vineri?? Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sar'mana de urari Dana sunt in 6 luni, dar sunt ca in 8...o sa va pun poze, ca am o burtoaie....cred ca bate recordul bb-ul asta....deja ma impiedic in burta la pus sosete, rulat pantaloni, aplecat...bocancii i-am lasat deschisi, numai imi introduc piciorul....in rest sunt relativ ok, am contractii mai slabute, mai puternice, si dureri de bazin, f slabe in spate, dar ma doare in zona pubiana de mor....scaunul de ordinator cel mai comod nu e site-ul meu, dar fac des prajituri de pe el, sunt tare gustoase Maru cum sta Victor cu interviurile? Carmen am vazut pozele, va sta tare bine impreuna, atzi reusit sa deschideti afacerea? Zavalita nu ne trimiti si noua niste poze de la malul mari?esti la curent daca mai este deschis delfinariul? cand veniti? fetelor eui cadou de nunta vreau robot de bucatarie? ce-mi recomandati? am gasit asta la costco, are cineva? http://www.costco.ca/Browse/Product.aspx?Prodid=10327644&search=robot%20culinaire&Mo=0&cm_re=1_fr-_-Top_Left_Nav-_-Top_search&lang=fr-CA&Nr=P_CatalogName:BCCA&Sp=S&N=0&whse=BCCA&Dx=mode+matchallpartial&Ntk=Text_Search_fr&Dr=P_CatalogName:BCCA&Ne=2000000&D=robot%20culinaire&Ntt=robot%20culinaire&No=0&Ntx=mode+matchallpartial&Nty=1&topnav=&s=1 revin Corina ,[zana] [url="http://photos.yahoo.com/nagy_corina2000"] Stephanie[/url] + duggy Totolino prostolino "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt cine vrea sa gateasca dovleac, uitatzi-va aici...tone de retete http://fr.chatelaine.com/dossiers/article.jsp?content=20090929_095233_1728&utm_source=newsletter&utm_medium=email cred ca au si versiune engleza Corina ,[zana] [url="http://photos.yahoo.com/nagy_corina2000"] Stephanie[/url] + duggy Totolino prostolino "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pucku, Casa de Piatra!!! Eu vreau sa va intreb daca ati fost vreodata in siutatia sa cereti un R-VOUS cu directorul scolii copilului si sa va...refuze [bang]; Eu tot am incercat cu mesaje de politete cu acompaniatoarea lui fiu"meu, ia are <sarcina> foarte importanta pentru mine sa-l verifice ca-si noteza corect ce teme are de facut si sa-si aduca toate cartile/caietele necesare; binenteles ca nu a facut-o niciodata, mereu ii lipseste cite ceva, e prima data de cind e la scoala c-am primit bilet ca are trei teme nefacute/septembrie si we trecut trebuia sa aduca un examen acasa la corectat (il vor reface pentru ca media clasei a fost sub 60% adica sub trecere); binenteles ca nu l-a avut, l-a adus ieri cind am vazut si nota si am lesinat: 25% [bang], premiera absoluta de examen sub nota de trecere, dar 25% mai frate!!! examenul era sa faca arborele genealogic (obsesia astora), bine ca nu ma asteptam la 100% dar macar nota de trecere in mod normal el ar fi luat-o; drept care azi i-am pus pe jar, am sunat la secretariat si cerut RV din nou- cu directoarea si acompaniatoarea- care directoare este disponibila prin noiembrie doar, in schimb ma intilnesc cu acompaniatoarea; acum intre doua drumuri de job am ora de prinz prelungita si caut pe internet sa vad care sunt tachurile acompaniatoare (tehnician in acompaniament scolar specializat- ceva de genul asta); Tipa are ioc experienta cu scolari, invatatoarea la fel, doua zuze iesite acum din bacc dar circumspecte la orice dialog, si cu priviri de sus, si uite-asa ce-am cladit toti anii astia cu copilul se duce-n brinza. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana nu poti cere transferul la alta clasa? ai vorbit cu alti parinti? ei ce zic de noua educatoare? nu te poti duce personal la scoala in orele deschise? daca nu da-i telefon la secretara mai des, pana i s-o lua bafta[pup][pup][pup] Corina ,[zana] [url="http://photos.yahoo.com/nagy_corina2000"] Stephanie[/url] + duggy Totolino prostolino "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astia nu au ore <deschise> si in cealalta clasa am incercat dar nu merge, sunt acolo deja doi copii acompaniati si mai mult nu se permite pentru ca deranjeaza clasa, asa ca fiu"meu cu celalalt copil ramin aici; culmea e ca in clasele unu-trei se <bateau> care sa-i aiba in clasa pe astia doi pentru ca sunt buni academic amindoi si cu comportament ok, si acum astea doua [bang] ce inlocuiesc anul asta s-au gasit doua neexperiemntate dar fudule impreuna. Astept o zi doua intilnirea si sun din nou [bang] si ma gindesc cum sa contactez parintii celuilat copil sa vad ei ce parere au de tot ce se intimpla. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, tare mi-ar place sa ajung si eu vineri la intalnire. Poate venim, dar confirmam sigur maine seara. Ideea e ca suntem intr-o perioada aglomerata si acasa si la job, maine am rdv la doctor eu, Victor are examen sambata si tot asa. Pucku, "Casa de Piatra" si multi ani fericiti impreuna. Poate ne pui poze[flo] Sunt sigura ca a fost super petrecerea.[:D] Ana, eu zic sa incerci sa astepti acompaniatoarea cand se termina orele ptr. o discutie serioasa. Si eu am avut experiente neplacute cu invatatoare din astea fara pic de experienta. Acum Victor are un invatator la polul opus cred ca 25 ani experienta. Problema noastra e ca si Victor uita sa trimita mesajele noastre catre invatator. Si indoctrinarea: ca nu-i nevoie sa stralucesti, daca esti in medie e ok, ca tara noastra Quebec e cea mai .. Gata, pauza.[:D] Pe curand, Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...