Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (157)


Recommended Posts

Daiopri, sa te simti bine in lumea povestilor si tu si pisoii tai! Am marti rendez-vous, in sfirsit, la scoala; sper sa rezolv pe cale amiabila fara circ. Daca ajung vineri la intilnire, va povestesc despre culorile toamnei canadiene din pustietatile batute astazi; frumos si pustiu, inconjurata de decorul din Twin Peaks la propriu [:D]. Zavalita, spuneai de scoala; tot timpul depinde de situatia personala; eu pentru profesori nu stiu detaliile, dar am inteles ca conteaza mult numarul de ora predate in Romania- sa-ti iei o adeverinta de undeva inainte sa ajungi aici cu orele predate; apoi am vazut ca pentru fetele din Ontario ajunge un an de scoala (un certificat) sa-si echivaleze studiile si sa poata preda in scoli de stat, in Qc is mai cu motz si am impresia ca poti preda doar in scoli private daca nu refaci baccul; toate astea insa sunt de pe la amici, deci nu informatii concrete; as mai spune ca sistemul de sanatate e la fel, nu e mai breaz intr-o provincie sau alta si ca mizeria e mizerie si in To si in Montreal in metropola, dar acolo locuiesti la inceput- sa ai acces mai usor la transport si servicii, apoi te retragi in suburbie unde e altfel, cu casutze si curatenie, ori Ontario ori Quebec; http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Ione81
trebuie sa vedeti asta: http://portablefilmfestival.com/video.php?video=1076 azi nu mai miroase a toamna afara, ci a iarna! brrr. da' cica vine soare joi si vineri, macar atat! o dupa-amiaza buna! Ione
super meserias [flo][flo] Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare [flo], Iaca mai vin si eu o data la cincinal, caci deh timpul e comprimat la maxim cand ai doi copii si un serviciu care-ti face capul mare [alcool]. Multumim mult de urarile adresate [flo], a implinit fiumiu un an si cand i-am taiat motul a ales baiatul de pe tava banii, pixul si termometrul. Asa ca am cazut toti de acord ca el poate sa fie doctorul bogat al familiei [:D]. In rest wk trecut a fost agitat, vineri seara am fost la concertul Kyliei Minogue care arata foarte bine pt. varsta ei, se pare ca a fost invingatoare in lupta impotriva cancerului dar showul in sine mi s-a parut mai slabut in comparatie cu alti performeri. Apoi sambata am plecat rapid spre Montreal unde am mai botezat o mica crestina iar apoi luni ne-am intors ca sa o luam marti de la capat. Sa ma laud si eu cu domnisoara mea pe care am testat-o la mate si se pare ca lucreaza la nivel de peste clasa a 4a, ea fiind abia intr-a doua la nici 7 ani impliniti...nici nu stiam ca am la casa asa matematiciana, asa ca voila surpriza [:-@] Pucku, Casa de Piatra sa va fie de bine si sa va bucurati de copii [flo] Ana, mie mi se pare tare bizar un director care refuza un parinte pt. un appointment...nu trebuie sa rogi prea tare pe nimeni....lasa doar un mesaj scurt in care spui clar ca daca nu rezolvi asa poti sa te adresezi consiliului scolar, daca nu superintendentului...Sint convinsa ca daca vei pronunta numele astea parghiile vor lucra mult mai repede [:D] Bonne chance [flo] Zavalita, bine ai venit la subiect. Daca vrei sa devii prof in Ontario inarmeaza-te cu muuulta muuulta rabdare. Mai totul e diferit de RO, incepand de la planificare, evaluare, perfectionare si sfarsind cu predarea la clasa. Dar daca ai motivatia intrinseca nu raman decat o serie de pasi de parcurs, deci nimic imposibil. Ca sa obtii Bachelor of Education trebuie sa ti se fi recunoscut facultatea din RO in prealabil si apoi sa aplici la Faculties of Education. Concurenta este acerba, stiu destui de multi care au trebuit sa faca niste sacrificii in timpul anului respectiv. Programul in sine este solicitant, assignmente sustinute nu neaparat grele ca nivel de dificultate. Dupa ce termini anul respectiv, esti certificat sa predai in ON si aplici la diferite scoli. Cine te vrea, sau mai precis pe cine reusesti sa convingi, acela te angajeaza. Din pacate momentan acum stiu destul de multi profi certificati care nu reusesc sa prinda un job stabil din cauza situatiei economici dificile. Dar oportunitatile exista, si trebuie cautate. Cam asta ar fi pe scurt povestea, ce urmeaza dupa ce intri in sistem nu mai povestesc ca ar fi un endless story [alcool][:D] N-am citit din urma asa ca nu mai stiu care-s noutatile pe sezatoare...scuze va rog. Am fugit la somn [pup] Cristina Mlle Yasmine et le bébé [baietel] Chris Anthony The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am citit decit ultimul mesaj... Khristin, unde ai testat-o? Tare as vrea sa o testez si pe Agata, sa stim cum sta in realitate. Felicitari pentru domnisoara, cu copil de 8 ani stiu ce inseamna aceasta satisfactie, ca mai avem si noi din astea... Noi ne-am pus cu burtile pe cartile ei, stam si eu si ta-su si lucram interactiv cu ea, ca am ajuns la concluzia ca asta e metoda care i se potriveste, asta o stimuleaza... o placere sint lectiile acum, timp sa avem... si cum nu avem... Ca pup si ma duc la nani, nu mai stiu ce ati scris si tare rau imi pare.[q]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pucku, si ptr. supe creme e nemaipomenit robotul. Eu zic ca e o investitie tare buna mai ales ca o sa vina si pe bebe mic. Dar eu am unul luat la oferta din Canadian Tire, cred ca a fost pana 100$ (70-80). Nu stiu ce sa zic de cel din Costco. Ionela, multumim ptr filmulet, ne-am amuzat/intristat aseara toti 4 la el. Asa sunt si parintii si socrii mei. O zi buna, Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca v-a placut filmuletul... stiu, si pe mine m-a distrat / emotionat...dragii nostri parinti. doamne tine-i! oricat de mic e apartamentul ala in care am crescut la Timi cu ai mei si frate-miu, nici o vila / viloaie / casoaie din Canada nu va reprezenta mai tare 'acasa', sentimentul ala de apartenenta la un grup, la un popor, la o limba, la obiceiuri si mod de a gandi/simti/relationa. poate asta se va schimba cand voi avea copiii mei... la voi s-a schimbat? acuma aici e 'acasa'? eh, hai sa nu ma scufund in butoiul cu nostalgie. e bine si la Canada!!! desi nu e 'acasa' simti ca ai aripi si poti face atatea lucruri si gandi si indrazni si calatori... incerc ca echilibrez balanta :) o zi faina! Ione
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Khristin mersi! directoarea nu m-a refuzat direct ci doar aminat asa, vreo doua luni(probabil spera ca-n doua luni nu vor mai fi actuale problemele mele :((, acum imi dau o sansa pentru saptamina viitoare sa vad daca rv-ul cu acompaniatoarea va schimba ceva, pentru ca de fapt aici e cauza problemeleor mele; Felicitari domnisoarei tale cretuline! si frumoasa si buna la mate, sa te tii peste vreo 10 ani cu paza la usa [:)]! Ionela, te paste melancolia de Romania din lipsa de job, iti spun ca omul patzit :)), capul sus ca vine si asta! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, trece-ne si pe noi 1 mamica cu 2 copii ptr resto de maine seara. Incercam sa venim la 6 sa plecam la 8. Ione, da' ptr copiii nostri aici in Ca e acasa. Si ptr mine, la fel de cele mai multe ori. Nu stiu daca ti-am zis suntem de aceeasi generatie de Ca, si noi avem tot 2 ani si un pic.[:D] Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...