Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (157)


Recommended Posts

Oameni buni, cu filmuletul ne-am amuzat/intristat nu numai pentru ca ne aduce aminte de parinti, ci pentru ca ne aduce aminte chiar de noi!!! Sunt si acum momente in care ma bag pe vreun site si nu inteleg nimic... si-l strig pe el, ne uitam amandoi ca mata-n calendar, ne enervam ca nu stim ce naiba vor aia [:D], ca desi am bagat toate datele tot nu merge etc... Sa nu mai spun ca soacra-mea nici n-a reusit sa citeasca ziarele pe net, nu reusea sa faca legatura dintre m-o-u-s-e [:D] si sageata de pe ecran... Clar, noi suntem cu o generatie in urma fata de filmulet [:-)))] Ione, eu nu m-am mai simtit "acasa" in casa parintilor dupa ce m-am maritat... normal, imi erau familiare toate, insa nu mai erau ale mele, ne mai era casa mea. Si de atunci "acasa" inseamna locul in care ma aflu eu cu familia mea, adica sotul la inceput, iar mai apoi si copiii. DanaP, am luat masina de fum! am luat si stroboscop, am luat o sperietoare frumoasa foc, am luat dovleci, am luat un sobolan fain, lilieci, becuri mov, azi fac invitatiile, mai iau si o pisica si vreau sa iau si un material bleumarin pe post de draperie, sa intunece casa, dar o sa-l facem zdrenturos, sa fie scarry, ne distram de minune deja.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Un ultim update pentru Intalnire Montreal Locatie: Restaurant Boccacinos, 1790 Cote-Vertu, St-Laurent, Tel 514-336-9063 Data: 16 octombrie 2009 Ora: 18:00 Participante: AnaStroe cge + 2 Bebitzu + 1 Diana2007 + 2 Ione81 Podeanu pitilache + 1 Simonna ... Cine mai doreste? Cine mai pofteste?
"Less is more" - Mies van der Rohe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ufaaa!!! Gata am terminat cu pregatirile!! Maine depun in sfarsit dosarul 2 si apoi suntem in linie dreapta.[asia] Mai nou vad ca in 3 luni de la dosarul 2 ai viza. Da doamne!!! Mi-a povestit profa mea de franceza cum a plecat ultima sa eleva in montreal in ianuarie 2009 si ajunsa acolo erau -29 de grade. No way Jose!!! [bang][bang][bang] Eu nu calc pana in martie acolo, chiar de mi-ar veni viza maine. Sincer nu-mi pot imagina un ..sa-i spunem asemenea hal de frig...brrr...of doamne!!! V-ati obisnuit?Rezistati pe baricade? Merci Anca stroe si Kristin de mesaje,chiar ma gandeam si la profesorat ca reconversie profesionala, dar din pacate eu mi-s in drept....ce-oi face cu el in toronto?![alcool](caci aproape m-am hotarat sa mergem in toronto- desi nu stiu daca nu ne-ar prinde bine sa avem ajutor la inceput [:-@][:-@][:-@] si uite asa o iau de la inceput si iar nu mai stiu ce vreau). In afara de cumnat si cumnata, cumnata mai are acolo un unchi+ matusa de peste 20 de ani in montreal+ pereche verisori aproape quebecosi( pe bune n-ai zice ca sunt romani neam!! Parintii insa din orice unghi ar fi priviti ai zice ca-s romani)+ amici+ cunostinte. In toronto 0 cunostinte.[q] E ceva care nu-mi da ghes sa merg in Montreal..o fi o prejudecata, nu stiu..(mica fiind ma luam dupa curentul la moda atunci- nu era cool sa-ti placa pisicile si franceza). Ce mi-ai zis tu Mikion iar mi-a dat de gandit..mie si spusele prezentatoarei de la TV5 si primului ministru al quebecului mi se par greu de inteles, asa ca [afro]. Deci inca cuget si rumeg unde o sa ajung[:D. Intrebare: CE NU VA PLACE IN ORASUL IN CARE LOCUITI?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui zavalita
Ufaaa!!! Gata am terminat cu pregatirile!! Maine depun in sfarsit dosarul 2 si apoi suntem in linie dreapta.[asia] Mai nou vad ca in 3 luni de la dosarul 2 ai viza. Da doamne!!! Mi-a povestit profa mea de franceza cum a plecat ultima sa eleva in montreal in ianuarie 2009 si ajunsa acolo erau -29 de grade. No way Jose!!! [bang][bang][bang] Eu nu calc pana in martie acolo, chiar de mi-ar veni viza maine.
Zavalita dar la - 40 cum crezi ca este? Noi aici deja ne-am obisnuit... la -5 de abia ne punem o haina pe noi, mai o spa afara.. Ah, bag de seama ca te-ai sucit ptr Toronto. Ai scapat de frig[:D] Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vin si eu miine... cred! Mai vad ce fac in noaptea asta la tema de miine si pentru examenul de simbata si miine dimineata dau un raspuns exact. Daca vin si nu e facuta rezervare si pe numele meu, am loc!?![:I]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu daca reusesc sa ramin miine la intilnire, al meu barbat e de noapte ca de obicei vara asta si daca si miine seara are shift voi trece pe acasa, iau plodul de la serviciu de garda, trec cu el sa va salut si mergem in Place Vertu, poate se hotareste odata la costumul de Haloween pentru care am batut deja citeva magazine. Zavalita, daca aterizati in Toronto ia-ti in calcul $ necesari pentru supravietuire o buna perioada- daca nici sotul tau n-are o meserie ce-o poti echivala aici; nu te-ai gindit la birotica pentru inceput, cum stai cu office suite? despre drept stiu ca in Québec ai nevoie sa refaci cei trei ani de univ./bacc si ulterior doi ani de scoala de barou; daca nu treci examenul de barou la sfirsit trebuie sa reiei scoala; oricum cred ca in invatamint ai mai mari sanse (la scoli private, cu ceva noroc) decit in drept, sa intri pe meserie. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

zavalita, ma bag si eu in seama pe aici sa-ti spun doar ca limba este ff importanta cand alegi intre Quebec si restul Canadei. Desi la momentul interviului stiam chiar bine franceza, noi am venit in Toronto pt ca nu-mi inchipuiam viata in alta limba decat engleza [:)] Si chiar ieri am sunat la Bell si mi-a raspuns robotul in quebecoasa. Crede-ma ca nu am inteles decat ca birourile sunt inchise! [:D]Si m-am felicitat ca am ales partea engleza.. In legatura cu frigul..si la Toronto e f frig iarna, din cauza umiditatii simti ca e si mai frig cu cateva grade. Dar uite cazul meu: plec de acasa cu masina pana la tren, iau trenul pana in downtown, de acolo merg prin reteaua subterana (care se numeste PATH)vreo 15 min iar apoi "ies la suprafata" si mai merg vreo 100 de m pana la locul de munca. Imi chiar place, ca ma trezesc[:D] Asa ca nu prea sufar din cauza frigului. In legatura cu neamurile in Canada...eu as zice ca mai bine sa nu ai asteptari. Prietena mea a mers in Montreal pentru ca unchiul ei era acolo si s-au certat la cateva luni dupa..nici acum nu-si vorbesc! Bazati-va doar pe voi, e mai bine decat sa fiti dezamagiti..! Bafta! p.s. fetelor, eu sunt una din cele care va mai citesc din umbra, sper sa nu va suparati[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...