Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"tic"? cum se rezolva?


Recommended Posts

Buna mamicilor, Baietelul are un tic, scoate limba tot timpul si o roteste pe deasupra buzelor. Permanent e ud la gurita de saliva. Problema e ca mai sus de buze, in parti si-a facut rani, doua dungi rosii care nu-i se vindeca si din cauza faptului ca tot timpul da cu limbuta pe ele. Sunt destul de speriata, ca toata povestea asta dureaza de 2 luni si vad ca nu se rezolva. Am fost la pediatru care ne-a zis ca are o eczema si ne-a dat o crema sa-i dam la gurita. Dar el nu sta sub nici o forma sa-i dam cu crema sau cu orice altceva. Nici sa-l stergem cu servetel nu sta. Ii mai dau noaptea cu crema aceea dar degeaba ca nu se vindeca. Sa incerc metode mai dure, de genu sa-i dau cu ardei iute la gurita ca sa nu mai scoata limba tot timpul. Dar parca n-as vrea sa-l traumatizez. Sa merg cu el la psiholog? Baietelul are aproape 5 ani. Franqois
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca are 5 ani, ii pui in mana crema si-i spui ca daca pe tine nu te lasa, n-are decat sa se dea singur. Il duci in fata oglinzii si-l rogi sa-ti arate ce iscusit este sa va puteti lauda la urmatoarea vizita la pediatru. Sau gasesti tu ceva texte care merg la el. De constrans nu mai merge ca e mare [:D] Stiu de la fi`mea. Dar merg determinarile incurajatoare [pk] Daria & felina fioroasa[zana][url="http://4.bp.blogspot.com/_TFA_yYALrsI/SvnpIYmTTTI/AAAAAAAAAB4/KQmqdH1SKtU/S220-h/IMG_0662_1.jpg"]GIULIA(2004 08 16)[/url] cu [buburuza] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2581961910059491989nGUHDr"]Sela[/url] _____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !" *** Concursul KloraneBaby *** [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=5"]mam.jpg[/url] ***
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, fiind un tic, baietelul nici nu-si mai da seama cand isi da cu limba peste buze. a devenit deja un "automatism". poate n-ar fi rau sa-l filmezi cateva minute si apoi sa-i arati inregistrarea, spunandu-i ca din cauza faptului ca isi da mereu cu saliva, acele rani nu se vor vindeca, poate chiar se vor mari sau deveni dureroase/inestetice. intrebare : a fost recent racit, cu nasul infundat sau are polipi ? pentru ca e posibil sa simta nevoia sa-si umezeasca buzele din cauza faptului ca are nasul infundat (secretii sau polipi), respira mai mult pe gura si de aceea i se usuca buzele si limba. Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu cumva sa-i pui ardei iute sau alte creme neindicate de catre pediatru pentru ca s-ar putea sa reactioneze dur eczema respectiva chiar daca nu este direct pe ea, plus ca eu cred ca poate ustura si atunci copilasul nu va intelege de ce ai facut asta.Se va opune si mai tare apoi la orice crema vei avea in mana. Ideea mameigiuliei mi se pare foarte buna, sa-l pui chiar pe el sa -si dea cu crema .Eu la copiii mei am folosit cu succes in cazurile astea recompensa.Desi stiu ca imi pot sari psihologii in cap(si nu numai ...[:D]) la mine asta merge si decat sa nu isi inghita siropul si sa-l scuipe mai bine ii promit ceva dupa aceea.Adica, de exemplu baiatul a avut o problema alergica ce se manifesta printr-o "piele aspra" sa zic asa si a trebuit sa ia destul timp Xozal.Nu-l voia pentru nimic in lume asa ca decat sa-l scuipe, ii promiteam jeleuri dupa aceea (cu ursuleti).Astea sunt pline de chimicale si nu le dau in mod obisnuit dar pediatra a spus ca dintre toate relele ce i le-am insirat la telefon, asta e cel mai mic[:)]. Pe de alta parte e bine sa ii pui crema, poate neplacandu-i gustul se opreste obiceiul de a da cu limbuta fara alte metode.Eu la psiholog nu l-as duce doar pentru asta.Pediatrul cred ca ar fi de ajuns intr-o colaborare buna . Succes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va mai detaliez. A fost racit si nu putea respira prea bine, i-a trecut raceala, l-am operat de polipi si acum respira bine. Si doctorita ORL mi-a spus ca s-ar putea sa se rezolve problema cu ticul dupa operatie. Dar nu a fost asa, pt. ca acum este "automatism", asa cum spuneati. Sa-i dau crema in manuta nu accepta, sa-si dea el, pt. ca daca da cu limba peste crema nu-i convine. Deja acum a ajuns la faza ca se ascunde ca sa dea cu limba pt. ca toata lumea ii face observatie si stie ca nu e bine dar nu poate sa se abtina. Orice medicament il ia fara probleme, pastilute sau siropuri, dar cand e vorba de dat cu crema la gurita e jale, tb sa-l tinem de maini, de picioare, sa-i tinem capul.Am incercat si sa-l stimulez cu jucarii sau ciocolatica, ceva de genu:"daca nu mai dai cu limba la gurita iti ia mami jucaria ...sau ciocolata...", dar degeaba. Pur si simplu nu poate sa se abtina sa scoata limba. Si mai are o problema de pronuntie, nu stiu daca au legatura. Nu pronunta literele s,sh,z,th. O doctorita i-a spus sa scoata limba ca poate are probleme cu frenul limbii si de-aia nu pronunta, dar cand a vazut ca el duce limba pana la varful nasului, a ras si a zis ca nu asta e cauza, pt. care nu pronunta acele litere, adica limba este destul de lunga.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hmm un remediu natural pentru vindecarea ranilor superficiale este mierea de albine; eu, cel putin, m-am vindecat fara urme dupa o arsura destul de mare, cu apa clocotita, pe antebratul mainii drepte, aplicand miere de albine pe zona "oparita". crezi ca ar accepta sa-i dai cu putina miere pe acele rani ? chiar daca da cu limba, ii va placea gustul si poate va accepta sa-i dai in continuare. eventual intreaba pediatrul daca este ok aceasta varianta. pana atunci sigura posibilitate este sa-i da cu acea crema in timpul somnului, pui un strat mai gros, sa fii sigura ca ramane ceva si pe piele daca restul se ia pe perna. eventual iti sacrifici putin somnul de noapte si te trezesti pentru a-i aplica din cand in cand un nou strat de crema. iar in legatura cu pronuntia defectuoasa, si nepotelul meu (are 4,5 ani) a avut cateva mici probleme cu anumite litere, imediat dupa operatia de polipi; insa in maxim 2 saptamani a revenit la pronuntia normala. insa tu nu ai precizat daca problemele de pronuntie asa au fost mereu sau au aparut dupa operatia de polipi. un test auditiv i-ai facut ? poate infectiile repetate in zona ORL i-au afectat oarecum auzul...pentru ca si la nepotelul meu, din cauza polipilor si a infectiilor recurente, facuse si otita, nu prea mai auzea bine, ba chiar a suferit foarte tare anul trecut cand a zburat cu avionul, plangea din cauza durerilor de urechi... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar pozitia limbii in momentul vorbirii are mare importanta in modul cum se aud sunetele.Poate nu ar fi rau sa mergeti la un logoped atunci pentru cateva exercitii de vorbire .Dar tot pediatra cred ca trebuie intrebata prima. Exercitiile astea se fac exact cu limbuta adica il invata sa-si controleze bine muschiul lingual si poate il va ajuta si la depasirea ticului. De exemplu se tine limba sus in cerul gurii si se sufla, apoi se misca limba in stanga si nu stiu ce se face... Ideea e ca ei constientizeaza in felul asta ceea ce fac si se incearca depasirea automatismului. Dar nu psiholog ci logoped iti trebuie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mierea nu-i place deloc. Nu o accepta nici in ceai si nici altfel. Problemele de pronuntie le are de mult si nu s-au rezolvat dupa operatia de polipi. Cred ca aveti dreptate cu logopedul, intr-adevar e posibil prin exercitiile pe care ni le recomanda pentru pronuntie sa-si controleze mai bine limbuta si sa n-o mai scoata mereu. Si o sa ma scol din ora in ora noaptea sa-i dau crema la gurita, ca sa-i mai treaca ranile. Sper sa-i treaca, ca tare e stresant ticul asta si mai sper sa nu-i ramana toata viata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebuie sa mergi la logoped. E pacat sa ramana cu vreun defect de pronuntie. Si poate avand si alta activitate, va uita de tic [flo] Daria & felina fioroasa[zana][url="http://4.bp.blogspot.com/_TFA_yYALrsI/SvnpIYmTTTI/AAAAAAAAAB4/KQmqdH1SKtU/S220-h/IMG_0662_1.jpg"]GIULIA(2004 08 16)[/url] cu [buburuza] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2581961910059491989nGUHDr"]Sela[/url] _____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !" *** Concursul KloraneBaby *** [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=5"]mam.jpg[/url] ***
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca subiectul e legat de tic dar eu iti spun de cum am rezolvat problema cu rana. Exact asa am avut noi anul trecut in jurul gurii.Andrei avea pe atunci 1.6 ani.Era ca o exema deasupra unei buze si nu mai trecea. Am incercat si cu crema de galbenele si degeaba. Am cumparat atunci o crema pe baza de apa termala speciala pentru copii(pentru fata si corp) si i-a trecut in maxim o saptamana.Am folosit-o apoi toata iarna ca sa-i protejeze fata de frig.Mi-a placut ca nu era o crema parfumata si era fara conservanti. Acum vreau sa-i cumpar alta ca a venit frigul.Am inceput sa-l dau si cu apa termala pe fata. Daca te intereseaza firma iti trimit PM. ali Mama fericita de Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...