Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"tic"? cum se rezolva?


Recommended Posts

Si Radu (6 ani) a avut acum cateva luni un tic…tusea intr-un anume fel…desi nu era racit….I-am explicat ca a capatat un obicei de care trebuie sa scape. I-am spus sa-si imagineze ca e un cavaler in batalie cu un monstru cu mai multe capete…de fiecare data cand ii vine sa tuseasca si se abtine e ca si cand a omorat unul din capete si a castigat o runda.N-a reusit de la inceput, dar l-a antrenat foarte mult jocul asta, si intr-o saptamana a reusit sa scape.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna mamicilor, Revin la acest subiect, pentru ca desi a trecut aproape un an baietelul are in continuare acelasi tic.L-am dus la psiholog, dupa 4 sedinte nicio imbunatatire. De vorbit nu mai vorbeste prost, vorbeste corct si nu l-am dus la logoped. Dar isi dain continuare cu limbuta pe la gurita si oricate recompense i-am promis imi spune ca nu poate sa nu mai dea. Sunt disperata. franqois
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Franquois, daca problema persista de 1 an, nu vei gasi rezolvarea ei dupa numai 4 sedinte de psihoterapie. Sfatul meu este sa mergi pe mana psihologului. E posibil sa fie nevoie si de medicatie pentru ca baiatul tau sa scape de tic; spun asta pentru ca cele descrise de tine ma duc cu gandul la o tulburare obsesiv-compulsiva (TOC). Daca psihologul va ajunge la aceeasi concluzie, va va trimite la un psihiatru pentru consult. Asadar nu renunta la sedintele cu psihologul, este vital sa-l ajuti pe baiatul tau sa scape de aceasta problema cat mai repede. Sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Franqois, nu stiu daca e permis sa-ti pun un link aici, insa incearca sa cauti pe Google cu "tulburare obsesiv compulsiva" si vei gasi o multime de materiale referitoare la aceasta afectiune. Iata un scurt citat: "Tulburarea obsesiv-compulsiva (TOC) e caracterizata prin ganduri anxiogene sau ritualuri pe care persoana simte ca nu le poate controla. Daca cineva sufera de TOC este asaltat de imagini si ganduri staruitoare, nedorite sau de necesitatea presanta de a se angaja in indeplinirea anumitor ritualuri. " Pe mine pasajele subliniate (de mine) m-au dus cu gandul ca baiatul tau poate suferi de TOC. Sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e prea mic =zic si eu- pt TOC. De obicei asta se dezvolta dupa sau in timpul adolescentei si are alte "ticuri". Eu tot nu am inteles de ce vrei sa schimbi psihologul...nu se ocupa de copil?! vb mai mult cu tine decat cu el? pt ca de obicei asa se intampla...indiferent cati psihologi vei schimba... tu ca parinte vei raspunde la cele mai multe din intrebari, tu vei fi studiata si analizata si abia apoi copilul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mers la un psiholog, care este poate singurul din Buc. nu sunt convinsa, care practica tehnica jocului cu nisip. Ati auzit despre asta? Bineinteles ca in prima intalnire am povestit despre el, au urmat 4 sedinte si nicio imbunatatire. Nici eu nu cred ca are TOC, ca e prea mic si e o fire vesela si mereu in miscare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Franqois, fata mea a vut o gramada de ticuri de-alungul timpului. E drept ca nici unul nu a tinut mai mult 5-6 luni. Din ce o bateam la cap din aia erau mai dese si mai complicate. Din momentul in care nu le-am mai bagat in seama si nu i-am mai atras atentia au disparut in cateva luni. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta personala ticurile copiilor sunt legate de anxietate. Daca e des atentionat/criticat in legatura cu diverse aspecte, nu direct legat de tic, ticul se accentueaza. Poate fi o problema legata de adaptarea la gradinita, de performanta scolara, de relatia cu un parinte sau educator, de concurenta dintre frati, cand copilul e in tensiune si nu exprima altfel aceasta tensiune ca sa-i poata gasi rezolvarea, apar ticurile. Solutia consta in comunicarea blanda, grijulie, in intelegerea situatiei, in acceptarea punctului de vedere al copilului, in gasirea de solutii impreuna cu cel mic. [url="http://penecolorate.blogspot.com"]Pene colorate... cate putin din toate![/url] [url="http://picasaweb.google.com/penecolorate/EsarfePictateVitrinaCuFluturi#"]album[/url] [url="http://picasaweb.google.com/penecolorate/Gradina#"]gradina[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...