Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

INSEMINARE 74 Anul nou sa ne aduca multi bebei !


Recommended Posts

Buna dimineata fetele Nu am mai intrat demult pt ca nu am avuzt noutati. Azi am primit rezultatele la analize : hormon anti-Mullerian (AMH) 5,2 val normale 1-8 Inhibina B 145 val normale ziua 1-2 a CM 15- 70 ziua 3-5 a cm 45- 120 faza foliculara tarzie 30 -90 ovulatie: 80 -200 faza luteala mai mic de 50 postmenopauza mai mic de 10 Eu le-am facut in ziua 2 a CM inhibina este mult mai mare nu stiu ce inseamna asta ma poate ajuta cineva. ALTESA imi parte foarte rau dar nu trebuie sa renunti lupta pt visul tau.[pup] CRISTAL trebuie sa existe si la tine o solutie nu inceta sa speri.[pup] in 2011 o sa fiu [gravi] Doamne ajuta [ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neata fetelor!eu intru mai rar acum ca nu prea am timp.CRISSTAL cu intarziere iti raspund ca nu e nici un secret[:)].Se face un dosar cu ce iti dau cei de la protectie(adeverinte,fisa medicala....)il depui ,apoi urmeaza cateva intalniri cu ei acasa si la directie apoi iti da un atesta de parinte adoptatr si iti spune sa astepti[:I]iar cand gasesc copilul care cred ei ca se potriveste cu voi si in functie de ce va doriti(completati un formular cu varsta pe care vreti sa o aiba si altele...)va suna si va duceti si l vedeti.apoi va hotariti si daca e ok se demareaza procedurile in tribunal....Cam asta e in mare,sper sa fi fost coerenta.Va [pup]si va urez o zi buna.ALTESA fruntea sus DUMNEZEU are pentru fiecare ceva pus deoparte.Eu sper prin martie sa intru in focuri[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aruam, uite ce am gasit referitor la valorile crescute de inhibina B pe site-ul celor de la Synevo: Fertilitatea feminina se reduce odata cu inaintarea in varsta ca urmare a reducerii numarului de foliculi ovarieni (rezerva ovariana). Deoarece inhibina B este un produs direct al foliculilor mici in dezvoltare, constituie un indicator important al rezervei ovariene. Aceasta evaluare este esentiala in aplicarea tehnicilor de reproducere asistata, pentru a estima sansele recuperarii cu succes a ovocitelor. Studiile efectuate au demonstrat ca nivelurile de inhibina B din faza foliculara a ciclului menstrual indica numarul de ovocite care vor fi recuperate dupa tratamentele de stimulare hormonala. O valoare crescuta a inhibinei B este asociata cu o rezerva ovariana mai buna si cu un numar mai mare de foliculi (respectiv ovocite) dezvoltati ca raspuns la stimularea hormonala. Mai mult, Seifer si colaboratorii sai au comunicat ca valorile foliculare de inhibina B <45 ng/L la femeile supuse fertilizarii in vitro se asociaza cu o rata de obtinerii a sarcinii de 7% si o rata de avort de 33% in comparatie cu o rata a sarcinii de 26% si o rata de avort de 3% la femeile cu niveluri de inhibina in ziua 3 a ciclului menstrual > 45 pg/mL1. Femeile cu niveluri foarte reduse de inhibina B (<20 ng/L) prezinta cel mai adesea un raspuns ovarian foarte slab, astfel ca acestea trebuie sa fie consiliate pentru a opta catre donarea de ovocite sau adoptie Dupa ce scie aici, e de bine. MTHFR A1298C heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alexa asta a fost a 2 a inseminare si ma gandesc ca un fiv are sanse mai mari de reusita poate fac un fiv si gata se lipeste acolo un[bibe] cate Ia poti face asa una dupa alta nu imi afeacteaza atata tratament de stimulare? oricum daca ma hotarasc sa fac tot IA o voi face cu 2 proceduri indiferent ce va zice medicul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Altesa, e mult prea devreeme sa te gandesti la fiv. Sansele de reusita sunt mai mari la fiv, dar nu chiar asa da mari.Iar tratamentul de stimulare este mult mai puternic. Eu aveam de gand ca daca nu reusesc dupa 6 inseminari, abia apoi sa trec la fiv. Pana acum am facut 7 inseminari dintre care 2 reusite: a-4 a si a 7-a. Amandoua s-au oprit in evolutie, dar eu mai am si alte probleme. Urmeaza sa fac mai multe investigatii si apoi o iau iar de la capat. Mi-am propus sa nu fac mai mult de 4 luni consecutiv. Dupa o pauza de 3-4 luni, se poate relua. Eu zic sa mai incerci pt ca sunt convinsa ca o sa reusesti pana la urma. Rabdare multa iti doresc. MTHFR A1298C heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor[flo] am un ovitrelle care vreau sa-l dau la jum de pret, are termen de valabilitate mart 2011 si a fost pastrat in frigider de cand l-am cumparat. Cand am facut FIV am facut pregnyl la declansare si am ramas cu el cumparat. Eu din pacate sunt dupa un chiuretaj, sarcina s-a oprit din evolutie si nu mai am voie sa incerc decat dupa 5-6 luni. Dc il vrea cineva o rog sa ma contacteze pe PM. Mai vreau sa donez un orgalutran, nu vreau nimic pe el, l-am primit si tot asa il dau si eu cu draga inima. Ac are termen de valabilitate tot mart 2011. Imi cer scuze moderatorilor, am scris aici pt medicamentele expira in mart, dc scriam in alta parte sigur nu vedeau fetele prea repede.
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Havin, eu la Galati nu am intalnit nici macar un dr. care sa-mi dea sa fac vreo analiza,la cati am mers.Am facut anul trecut hormonalele la Bucuresti, la un lab. unde lucra medicul meu de atunci(dr. Pop-Began de la Elias)...am facut tratament cu ova-mit 3 luni si o inseminare dupa o luna pauza.Atunci a descoperit ca sotul meu are OATS, desi la Galati ii iesise spermograma buna(ori nu a fost facuta cum trebuie, ori s-a inrautatit intre timp)...Asa ne-a trimis la dr. Moisa, unde mergem de prin sept.Si ea ne-a dat sa facem hormonalele la Matei Basarab...asa ca nu stiu ce sa-ti spun de cei din Galati.Sunt ceva mai scumpe, dar asta e... Altesa, daca nu ai alte probleme mai grave, sau sotul tau, eu zic sa mai incerci inseminari, trebuie sa reusesti.Cred ca si la FIV sansele sunt cam la fel(cunosc pe cineva care abia al 3lea FIV a fost reusit). Crisstal, iti tin pumnii sa fie totul bine. Sper ca toate sa ne vedem visul implinit cat mai repede
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...