Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

INSEMINARE 74 Anul nou sa ne aduca multi bebei !


Recommended Posts

Buna Altesa Cu cea mai mare placere, iesim. Imi doresc sa impartasesc cat mai multor persoane din experienta mea si sper sa le fie de ajutor. Eu am luat Femara in z3,5 si 7 si Menopur in z3,5,7,8 si 9. Nu mai stiu exact marimea foliculilor,dar ma uit diseara cand ajung acasa si iti scriu. Dar ultima ecografie din z9 erau cu aproximatie 16- 17 mm. Au fost 6 in total, 3 pe un ovar si 3 pe altul. Endometrul era cu aprox 6.73mm. Inseminarea am facut-o in z12, la ora 14.30. Inainte de inseminare cu 1 ora, am luat flamexim, nospa forte si uscosin. Dupa inseminare am luat elevit, acid folic + utrogestan. Cam atat. Gigeii sotului meu suprinzator, dupa tratament, erau 44 milsi vol 4.4. Mie mi-au introdus 34 mil si un vol de 0.5. Mobilitatea era foarte buna. Dna embriolog mi-a spus ca avea probeleme de vascozitate crescuta. Cam atat. Ieri am fost la Albu cu testul de HCG in mana, pt ca nu imi venea sa cred, se invartea totul cu mine si l-am intrebat de 3 ori daca e pozitiv. Saracul o fi zis ca sunt nebuna, chiar incepuse sa zambeasca si m-a felicitat, dar pana la ecografie tot nu realizez. Te pup si ma uit diseara la foliculi sa-ti scriu valorile exacte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta] rammy_79 - felicitari ! sarcina usoara si la termen ! [majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]
Daca valaorea de la beta e 700 in z 15 insemna ca ai cel putin gemeni. Sau asa cred Oricum e enorm de mare la mine in z 15 era 46.96 sau cam asa ceva ! Deabia in z 17 ajunsese la aproape 100 [portb] de Steluta Norocoasa [copil] [fetita] Gia Darria nascuta pe 10.03.2010 IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual) [url="http://lb1f.lilypie.com/JvYIp3.png"%20width="400"%20height="80"%20border="0"%20alt="Lilypie%20First%20Birthday%20tickers"]Atat sunt de mare ![/url] [url="http://www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html "]Spuneti NU abuzului sexual fata de minori! [/url] [url="http://www.pethelp.ro/"] Carucioare pentru animalute [/url] "Copii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." N. Iorga "Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucuri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Sunt nou inregistrata pe aici, cu toate ca citesc aceste forumuri de ceva timp. Cazuri si cazuri!!! Am facut si eu IA (dubla) acum cateva zile si sunt foarte nerabdatoare sa aflu care va fi rezultatul. Simt ca trebuie sa numar secundele pana atunci. Sunt pacienta la dna dr. Moisa si am mare incredere in dansa. Mi se pare ca e profesionista. Am urmat intocmai tratamentul prescris de dansa, stimulari, ecografii etc. Voi, cele care ati facut deja IA, dupa cate zile ati putut afla daca e BB sau nu? Va multumesc si sper sa-mi fiti toate prietene. Bafta tuturor!!! Va pup si mai vorbim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, eu am luat aspenter si femibion din prima zi a ciclului. Ai facut si mutatia genei PAI? Se face din ianuarie 2011 la Matei Basarab, si este tot o mutatie de trombofilie. Mie abia acum mi-a dat-o sa o fac, dupa ce am pierdut 2 sarcini. Am vazut ca fetele de la trombofilie fac si mutatia Factorului XIII (la Synevo). Eu le-am facut si pe astea, dar inca nu stiu rezultatul. Clexan am vazut ca se da pt o mutatie homozigota sau pentru 2 mutatii heterozigote. Dr. Moisa zicea ca imi va da Clexane, dar sa astept si aceste 2 rezultate. Apoi mai trebuie sa facem si cariotipul(amandoi) si mai vedem. Tu ai facut cariotipul? MTHFR A1298C heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexa, nu mi-a dat sa fac cariotipul inca, sa vad ce imi zice cand merg saptamana viitoare(azi e ziua1).Zi-mi te rog cat costa cariotipul, gena PAI si mutatia fact.XIII( se face si asta la matei basarab sau numai la synevo?)Tu ai facut inseminarea inainte de analizele de trombofilie sau dupa? La mine ramasese sa fac inseminare acum, daca este totul bine, dar... Oricum, cred ca trebuia sa le fac mai demult, avand in vedere cazurile de AVC din familie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, Mutatia factorului XIII se face numai la Synevo si costa 280 lei. Polimorfismul genei PAI-1 costa 250 lei la Matei Basarab, se face si la synevo dar este cu 30-40 lei mai mult.Le-am facut la doua laboratoare diferite deoarece am ajuns la fundul sacului cu atatea analize si inseminari. Cariotipul nu l-am facut inca, dar am vayut pe site-ul celor de la medlife ca este 750 lei pt amandoi sotii, inclusiv consultatie la genetician. Am aflat de trombofilie dupa ce am peirdut prima sarcina. La cea de-a doua sarcina am luat inca de la inceput aspenter si femibion si am crezut ca va fi suficient. Probabil ca mai sunt si alte probleme. Trebuie sa repet si culturile din col, pt ca le-am facut acum vreo 3 ani. Eu prefer sa termin analizele si apoi sa o iau de la capat. Tinand cont ca ai cazuri de AVC in familie poate n-ar strica sa mai amani putin inseminarea. Tu hotarasti ce faci mai departe. MTHFR A1298C heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, Alexa, pt. informatii.Eu nu am ramas niciodata insarcinata si am si o groaza de ani...Trebuie sa merg in mai multe locuri pt. toate aceste analize si nu prea stiu cum sa ajung, dar ne descurcam noi(am inceput din sectorul 2, apoi in 1 si 6).Sunt din Galati si cu vremea asta cam greu...cred ca iar trebuie sa ne luam mai multe zile din concediu.Imi pare rau de sarcinile pierdute...sper sa fie cu noroc urmatoarea inseminare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sensibila - multumesc mult, asa spuneau si asistentele de acolo, dar o sa vad pe 14 feb cand sunt programata la ecografie. O sa-ti povestesc atunci cati bebei sunt :). Abia astept. Altesa - ti-am promis ca-ti voi scrie despre foliculii mei, deci in z9 aveam asa: 16,78mm; 15,26mm si 14,21mm pe ovarul stg. Pe ovarul dr: 17,33mm; 17,42mm; 12,90mm. Endometrul era de 6,76mm. Inseminarea a fost in z12, deci pana atunci sigur au mai crescut. a_elena - bine ai venit. Eu am facut testul beta exact in z15. Inseminarea mea nu a fost dubla ci simpla. Sper sa fie cu noroc si sa vii cu vesti bune. Te asteptam si iti tinem pumnii. Va pup dulce.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...