Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

INSEMINARE 74 Anul nou sa ne aduca multi bebei !


Recommended Posts

fetelor cele care a-ti facut IA si stiti se poate ca de la trstamentul de stimulare sa am sanii umflati, sfarcuri dureroase si ameteli? simptomele astea le-am capatat cu 2 zile inainte de IA iar acum dupa se intensifica plus ca am avut cam in ziua a 4a dupa IA intepaturi pe sub burta si azi de dimineata m-a intepat si inima. Daca nu este de la stimulari sa cred ca sunt anemica?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Vin cu vesti proaste. Sarcina s-a oprit in evolutie. Acum astept venirea menstruatiei. Sper sa se elimine natural, sa nu fie nevoie de chiretaj. Este deja a doua pierdere. Cauza probabila este mutatia ce poate fi vazuta la semnatura. Am luat tratament pentru aceasta problema, dar probabil ca nu a fost suficient sau mai sunt si alte probleme nedescoperite inca. Cristal 18, vreau sa te intreb ceva. Stiu ca si tu ai pierdut 2 sarcini. Ce analize ai mai facut dupa cea de-a doua pierdere? Dr. Moisa zicea ceva de analize genetice pe care sa le facem amandoi, si eu si sotul. Tu le-ai facut? Ai mai facut si alte investigatii? As vrea sa fac acum toate analizele care se pot face. Nu-mi convine ca dupa fiecare pierdere de sarcina sa fac alte analize. Prefer sa stiu care sunt problemele si daca se pot rezolva cu tratament sau nu. MTHFR A1298C heterozigot [gravi] 6+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexaimi pare rau ca treci si tu prin asta. Eu as zice sa citesti un pic la subiectul Trombofilie. Acolo vei vedea ce fel de analize ai avea nevoie sa le faci pentru pierderi repetate.
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ALTESA iei cumva acid folic dimineata cu vit C?Sa stii ca ajuta foarte mult, e bun si pt tine si pt viitorul bebe.[pup].Fetelor o sa ma duc sa vb cu Ion Ionut sa vedem ce spune.Acum cu D-zeu inainte, sper sa nu ma trimita si el tot la FIV.[q]Ma vad cu el azi la ora 14:00.Doamne ajuta!!![pup][flo] D-zeu ne iubeste!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magduta, multumesc. Citesc de mult timp la trombofilie. Multe dintre analizele de acolo le-am facut deja. Mai am 2 analize genetice de trombofilie pe care nu le-am facu si vreau sa le fac, si apoi vreau sa merg la Fundeni la dr. Uscatescu. Din cate am inteles de la fetele de la trombofilie, oricum dr. Uscatescu nu etse diponibila acum, asa ca mai astept pana luna viitoare. Ma gandeam ca poate mai sunt si alte analize de facut, pe partea de imunologie. Eu am prezenti anticorpii antispermatici. Ma intreb, oare or exista si anticorpi care se formeaza impotriva embrionului? O voi intreba pe dr. Moisa pt ca vreau sa fac absolut toate analizele care se pot face. MTHFR A1298C heterozigot [gravi] 6+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alexa78 imi pare rau ca trebuie sa treci prin chestia asta cred ca e groaznic ,poate macar ai noroc sa se elimine singura. alexa 86 sa ne ti la curent cu ce vei face FIV sAu IA. magduta tu ce mai faci te pregatesti de IA? cora pe ce data faci IA? dankuta ce face papusica ta? cristal tu cand o iei de la capat cu IA? cine mi se mai alatura in lupta asta? hai fetelor trebuie sa o scoatem la capat anul asta. sensibila tu ai deja un bebe sau inca lupti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexa da asa stiu si eu ca pan ain februarie nu este D-na dr. Uscatescu. Legat de trombofilie, esti un caz fericit daca din atatea mutatii ai doar MTHFR-ul. Din cate stiu mutatia asta necesita mmult acid folic si b-uri. Si ar fi bien sa iti dozezi si homocisteina. Dar sunt si cazuri care pentru aceasta mutatie au luat si Clexane. Si daca ai mai multe pierderi timpurii pot fi din cauze genetice dar pot fi si mutatii ascunse netestate. ALtesa eu deocamdata sunt in stand by. Mai am pete maronii de la avort desi sunt deja in z14. Astept sm urmator si vedem. [pup] si mult succes sa vi cu doua liniute
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alexa78 - imi pare tare rau Eu dupa avortul menstrual am facut la Uscatescu la Fundeni unde sunt si ieftine ca ii dai cat vrei eu i-am dat 50 de lei si au fost gata in 1 zi, iar la clinici costau vreo 150-200 lei si erau gata in 15 zile , urmatoarele analize : - AC. ANTI-CARDIOLIPINICI IgG - AC. ANTI-FOSFOLIPIDICI - ANTICOAGULANT LUPIC - T QUICK Primele 3 analize le stiu de la Dankutza si mi-a mai zis cineva s afac si ultima. Uscatescu mi-a zis ca o sa raman insarcinata sigur si asa a si fost mi-a dat aspenter 30 de zile parca si atat. [portb] de Steluta Norocoasa [copil] [fetita] Gia Darria nascuta pe 10.03.2010 IAD nr 3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (prima IAD nereusita, a 2-a IAD avort menstrual) [url="http://lb1f.lilypie.com/JvYIp3.png"%20width="400"%20height="80"%20border="0"%20alt="Lilypie%20First%20Birthday%20tickers"]Atat sunt de mare ![/url] [url="http://www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html "]Spuneti NU abuzului sexual fata de minori! [/url] "Copii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." N. Iorga "Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucuri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ALTESA - dupa cum se vede si la semnatura, eu am o fetita de 10 luni si 1 saptamana, obtinuta cu ajutorul Dr Moisa [portb] de Steluta Norocoasa [copil] [fetita] Gia Darria nascuta pe 10.03.2010 IAD nr 3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (prima IAD nereusita, a 2-a IAD avort menstrual) [url="http://lb1f.lilypie.com/JvYIp3.png"%20width="400"%20height="80"%20border="0"%20alt="Lilypie%20First%20Birthday%20tickers"]Atat sunt de mare ![/url] [url="http://www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html "]Spuneti NU abuzului sexual fata de minori! [/url] "Copii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." N. Iorga "Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucuri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...