Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovleceii veseli intampina impreuna 2011!!! (15)


Recommended Posts

La muulti ani!! Sa avem toate un an superb si sublim! [:D] Am intrat in douamiieleven cu o sentimentul ca m-a calcat locomotiva pe cap [:D].. La ora 3 cand am decis ca am fost destul de party animal , am reusit sa trezesc copilul care nu a vrut sa mai doarma pentru o ora jumate.. Iar eu aveam o mica indigestie acompaniata de o alta placere feminina ..[bang] Wonderful!! Azi, dupa 4 ore de somn.. La fel, ma simteam sublim, tweety nu statea o clipa fara mama ei.. Daaar esentialul este ca dupa cele 3 zile de febra, suntem in sfarsit bine!! Am scapat ! Multumim [asia] Lill, pupici! Degeaba o dai de gard, esti oricum best mom ever Va pup, bag somn ca nu mai tine!! Nihil sine Deo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mamici dragi, va multumesc mult pentru gandurile bune. [flo] ___________________________________________________________________________________________ Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009) "... ce nebunie e sa judeci pe altii dupa tine insuti..." (Goethe)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluky stii ca esti sora mea forever, da? Evident ca o sa va zic la un moment dat ce si cum am gresit. Dar deocamdata trebuie sa-mi fac eu ordine si sa vad cum repar. Oricum, ideea de baza este ca am pus copilul mai presus decat orice, i-am acordat incredere mie-n suta si a venit ziua scadentei cand s-a vazut ca am facut lucrurile astea dar nu s-au suprapus peste nevoile ei raportate la societatea in care traieste. Asa ca in loc sa-i fi facut un favor i-am creat un mare defavor iar mandria mea a fost profund ranita. Lucrez acum la o chestie care implica integrarea noastra in mediul in care traim si nu intr-un mediu utopic, plin de idealisme. Este mult de povestit la tema si nu ma lasa acum nervii. Si nici pentru voi, deocamdata, nu este interesant. Cand va fi cazul...va voi spune cum am procedat. Cat despre faza cu alimentatia, tu stii cel mai bine ce este bun pentru copilul tau. Orice am veni noi sa spunem acum ar suna extrem de aiurea. Dar uite, o sa-ti spun o poveste. Cand era Andra mica, eram disperata cu mancarea. Nu manca absolut nimic in afara de lapte. 5 luni nu a supt niciodata ci eu i-am muls picatura cu picatura in gurita. Am intarcat-o pt ca m-a refuzat categoric, cu plansete cu tot ce vrei. Iar eu eram superobosita. Iar de la nesupt bineinteles ca am...secat. Am trecut la bibe. Nu tragea lapticul [:(] Am descoperit ca trebuia o tetina care sa curga. Adica cu gaura destul de larga si fara anticolici si alte nazdravanii de-astea. Ea voia sa aiba debit fara sa faca niciun efort. Un fel de para malaiata in gura lui natafleata. Mi-a refuzat absolut orice mancare. Si acum, la 7 ani, daca nu a mancat niciodata ceva trebuie sa o conving ca este bun, sa-i povestesc dinainte despre ce-i vb, cu ce seamana la gust... De ce-ti spun toate astea?? Pentru ca la un mom dat m-am aflat in locul tau. Ma consolasem cu gandul ca asta este ritmul ei. Ajunsesem la 1 an si jumate si nu manca decat lapte. Si eram convinsa ca nu-i pregatita pentru mancaruri. Pana la un mom dat cand...nu mai stiu exact situatia, am primit un material vis-a vis de aparitia dintilor vs pregatirea copilului mic pt diversificare. Atunci citeam si eu tot ce prindeam, acum m-am mai relaxat... Ca rezumat, atunci cand apar incisivi, copilul este pregatit sa muste alimentele si apoi le poate molfai. Copilul le va imbiba cu saliva pana se va putea face bolul alimentar suficient de usor de inghitit. De ex. banana. (si se poate extrapola) Odata cu aparitia maselelor sunt pregatiti sa mestece bucatele. Asa ca mancarea se poate da nepasata. Copilul va lua mancarica bucatele si o va plimba pe la maselute. In felul acesta excita si papilele gustative aflate la baza limbii. Plus ca va invata ce sa faca cu mancarea. Daca se va da pasat in continuare, copilul nu va invata usor sa-si foloseasca ceea ce are deja. Deci mancarica va putea fi doar taiata bucatele pentru ca sigur copilul va sti ce sa faca cu ea. Odata ce apar caninii, copilul este pregatit sa manance exact ca noi. Eu nu am ignorat aspectele acestea pe care mi le-a aratat copilul. Sunt atenta la tot ceea ce imi explica el. Imi pare rau ca nu mai stiu pe unde gasisem informatiile astea (dar sunt convinsa ca o sa faci sapaturi) In concluzie...sunt convinsa ca vei face ceea ce este cel mai bine pentru copilul tau [flo] si sigur tu esti cea care cunoaste cel mai bine ce si mai ales cum trebuie procedat. Va [grup] cu mult drag! Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci! [url="http://talentedenazdravani.ro/blog/2009/11/11/sa-ne-jucam-de-a-concursul-2/"] D'ale Andrei [/url] [url="http://pentrucopiiimei.wordpress.com/"] Vremuri [/url] „ Am învatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru si pot vedea ceva total diferit”. (Octavian Paler)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uau Lili! [asia][asia][asia] [flo][flo][flo] MULTUMESC! Vad ca si Uka a vrut pentru o seara sa sarbatoreasca la fel ca mine, sorry Uka [pup]
Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009) "As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13 Geneza 1:29 Si Dumnezeu a zis: "Iata ca v-am dat orice iarba care face samânta si care este pe fata întregului pamânt, si orice pom, care are în el rod cu samânta: aceasta sa fie hrana voastra."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, am adormit-o pe Ana...23:27, ora frantei; sunt cam rupta. Ma obosesc tare aceste ore in care ne tot pregatim de somn (de la 20:30)...cand in pat, cand jos dupa carticele, dupa o jucarie, stai sa mai bazai un pic pianul, etc etc. si stiu unde gresesc! dimineata! trebuie sa fac cumva sa dau ora de desteptare mai devreme; se pare ca 8:30-9 este prea mult pentru ea; imi aduc aminte ca atunci cand se trezea cel tarziu la 7:30 ne organizam mult mai bine. Ralu are un singur somn in timpul zilei:(; de la 9 la 16, cateodata 17 nem nani! si asta sa tot fie de 4-6 saptamani. noapte linistita dragelor Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, girls! Sa avem un an minunat numai cu realizari! Aricico, inca n-am plecat, in feb voi merge! A fost foarte dragut in noaptea de revelion, Pisi s-a culcat devreme, noi ne-am distrat asa mai pe silent ca sa nu trezim copilasii, am baut sampanie, ne-am pupat, am fumat narghilea, ne-am uitat la tv. M-am simtit f bine, Techi a fost in mare forma, a fost responsabila cu distractia:) Cu mancatul si noi suntem la inceput rau de tot. De vreo doo saptamani nu mai mananca aproape nimic, dar o pun pe seama racelii. Pentru mine e foarte greu cu suptul asta permanent, cum ma asez jos cum vrea la mine si ma trage de bluza. Stiu ca e si vina mea, nu m-am tinut de un program de masa, cum n-a vrut solid, n-am insistat si am sarit imediat cu laptaria. Mi-a fost mai comod, recunosc. Pe de alta parte am vazut ca mananca mai bine cand mergem pe undeva si stam la masa sau daca ii da altcineva si sa nu fiu eu un zona. In schimb mananca mama ei foarte bine[:D], in ziua de Craciun aveam 49,5 kg, azi am 52[:D] Va pupescu girls, numai bine! [url="http://13enterprise.co.uk"]Pentru puiul tau[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! uite ca am trait sa o vad si pe asta. Grig sta in pat (langa o copila ce doarme cel mai profund somn ever), rasfoieste o carte, mai mormaie una alta, ma intreaba ce vom face astazi, ce mancam, ce, ce...eu butonez calculatorul, am dat drumul la playlistul cu povesti, canta Scufa aici de numa' siiii.....Ana doarmeeeee!!! [:-)))] ora:8:28 "de ce ai ochii asa de mari, stralucitori, sub ochelati" trala la la[pk] Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana e super tare Ana! [pk][pk][pk] Eu stiu? Mi se pare foarte natural s-o lasi sa doarma cat vrea. Poate incepi ritualul de seara mai tarziu si nu te obosesti atata, te obisnuiesti cu faptul ca adoarme mai tarziu. Poate ea s-a obisnuit asa pentru ca vrea seara sa petreaca mai mult timp cu Grig. Si poate tocmai de aia e bine asa. Sunt sigura ca veti gasi ritmul potrivit pentru voi. Uite, eu cand eram mica (de cand m-au dat la cresa, de la cateva luni) seara adormeam dupa 12, dimineata ma trezeam inainte de 6 (mami apuca sa ma alapteze inainte sa mearga la servici pe ora 7, si nu ma trezea intentionat pentru asta). Si in timpul zilei nu aveam nici un somn!!! Tin minte si acum cum si la cresa si la camin in timpul somnului de amiaza ma plictiseam ingrozitor! (Deci fata de mine, Alex doarme chiar mult... [8D])
Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009) "As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13 Geneza 1:29 Si Dumnezeu a zis: "Iata ca v-am dat orice iarba care face samânta si care este pe fata întregului pamânt, si orice pom, care are în el rod cu samânta: aceasta sa fie hrana voastra."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fete dragi! La multi ani 2011! Va las o [cafea] aromata pentru doritoare eu imi propun anul asta sa renunt treptat treptat la cafea..sper sa si reusesc. Dana...si Isabela are un program imposibil de somn (zic eu) dar acum realizez ca si l-a facut in functie de noi. Si Sorin vine seara tarziu acasa asa ca Isabela stie ca de la 20 la 22.30 sunt orele de joaca cu tatal ei. Eu zilele astea nu am reusit sa o adorm mai repede de ora 23-23.30!!!! Se mai trezeste pe la 3.30-4 si la 7 sa isi bea lapticul dupa care doar la 10.30 face ochi. Mi se pare aiurea programul cu atat mai mult cu cat vreau sa o duc la gradi anul asta[bang][bang][bang]. Vom vedea... Lili, Raluk, Maria, Fram [flo][flo][flo]. Pupici speciali lui Uka sa fie ok si ea si Carina. Va [pup], duminica frumoasa! [*] Isabela Maria [*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, ladies! Pentru ca a inceput un nou an...eu incep sa am niscaiva dileme. Incep cu cea mai "arzatoare": ce marca de scutec folositi noaptea?? Eu folosesc cu succes scutecele de la DM, BabyLove. Mi se par extraordinari de buni in comparatie cu multe alte marci. Pampersul ma enerveaza de nu mai pot. Am incercat si varianta Up&Go de la Libero si mi s-au parut extraordinari pentru a pleca undeva. Noaptea nu stiu ce sa folosesc. Radu a crescut si se pare ca productia de pipi e destul de consistenta. Il schimb seara inainte de culcare (cam pe la 22) iar pe la 3-4 noaptea este full. Daca-l ignor, pana dimineata pe la 7 se umfla inclusiv bata aceea elastica din talie [:D] Ei, m-am obisnuit sa fac un exchange noaptea dar parca as vrea sa ma alint putin si sa sar peste etapa asta. Inca ceva. Noi inca suntem la nr 4. Astia la DM nu au nr 4+ iar nr 5 este larg pentru varianta slim de bebe pe care o am eu (iese kk pe la elastice, intelegeti voi). Deci, sunt in cautare de varianta de scutec de noapte. Dar n-as vrea sa arunc cu banii ca sa fac incercari asa ca ma bazez pe experientele voastre. (daca as fi gasit bax cu 10-12 bucati, as fi facut probe...dar nu pot sa iau 40-50 buc ca sa zaca inghesuiti prin minusculele mele dulapuri) Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci! [url="http://talentedenazdravani.ro/blog/2009/11/11/sa-ne-jucam-de-a-concursul-2/"] D'ale Andrei [/url] [url="http://pentrucopiiimei.wordpress.com/"] Vremuri [/url] „ Am învatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru si pot vedea ceva total diferit”. (Octavian Paler)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...