Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovleceii veseli intampina impreuna 2011!!! (15)


Recommended Posts

neatza ladies, excelent subiectul deschis kawa, once again [asia]..iti tin pumnii strans desi sunt convinsa ca nu e nevoie, esti o invingatoare! dana ce ma bucur ca ai amintit de cartea de la raluk, am rasfoit-o doar dar acum cand cautam si eu o solutie ma bag la lectura...insa, din instinct aplicam aceeasi metoda numai ca la mine semnul de stop era un deget ridicat si nu stiu daca e ok...incepuse si ea sa ridice degetul si sa rada...o mamica prietena, la un baitel de 4 ani, aplica numaratoarea inversa, cu degetele...si stie ca daca nu inceteaza pana la 5 va primi o pedeapsa...oricat de mica...fie se intorc din parc, fie nu se joaca cu o anumita jucarie..si functioneaza tare bine... ce faca ama si ma supara, si aici tot asa doream sa va intreb daca s-a intamplat si cum ati reactionat, este ca ma loveste...cand e obosita si daca nu-i dau tzitzi in momentul ala....alfel nu...insa de 2 ori am fost pusa in situatii jenante...o data la facultate la birou, la minipetrecerea de craciun si o data in ikea....imi dadea cu palma peste fata....in ambele era franta si cam era ora de somn... a inceput si acasa daca nu i dau san imediat cum trage ea de tricou. am vazut ceva copii in parc care fac asta cam dupa un an jumate... nu tip la ea pentru ca ar face si mai tare, daca nu am nici o reactie se uita mirata, ar mai da de 2 ori si se opreste, insa daca mimez plansul ii pare rau, isi da seama ca a gresit si ma ia in brate... revin..... [*]Amilici Crocodilibici [detectiv] il urmareste [sofer] pe Mos Craciun [aho][*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hello [pup] Miha,nici nu stiu cum sa te incurajez,tu insa ai dat dovada de mult curaj facand un asemenea pas [floare3]. Doamne ajuta sa va mearga toate bine! [grup] Miha,missed you ![dual] Vreau si eu carticica,daca se poate [flo]. Stiu ca ati mai zis saptamanile trecute de ea si tot cu gandul sa o cer eram,dar am uitat. O sa incerc sa iau aminte la sfaturile pe care le dati voi,ca si noi avem situatii de criza...mai ales cand se apuca amandoi de urlat [bang]. [i]Mamica de 2 nazdravani si de pui mic in burtica [gravired]9+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani! Kawa, [pup] [flo] pt o mamica curajoasa. Sper sa se rezolve cat mai bine situatia. Am observat ca atunci cand am ceva de facut si sunt nerabdatoare sa fac, nu reusesc sa-l adorm sau sta tot in picioarele mele. Daca ma enervez nu rezolv nimic dar daca ma linistesc si-mi spun ca nu trebuie sa fac treaba respectiva atunci in momentul ala, ca o fac dupa ce adoarme/se linisteste copilul e mult mai bine. Ma linstesc si culmea e ca si copilul se linisteste sau adoarme si eu pot sa-mi continui activitatea. Iulika, si pe tine te imbratisez cu drag sa nu mai treceti prin momente grele. Raluk, imi pare rau sa aud ca nu doarme Alex prea bine noaptea. Ca si incurajare pot sa-ti spun ca dupa ce nu o sa mai suga o sa doarma toata noaptea. Eu acum am momente cand ma stresez cu nemancatul lui Matei, toata ziua suge si nu mananca mai nimic, cateva cereale seara si dimineata ceva fructe pasate dar nu tot timpul. Ce ma enerveaza si mai mult este ca la tort se intinde singur sa-i dau si alerga dupa David sa-i dea bomboane sau ciocolata. mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007 Doamne ajuta pe toata lumea! Fereste-te de rau si fa bine, cauta pacea si o urmeaza pe ea.(Psalmul 33:13)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am citit cartea lui Salome "mami, tati, ma auziti?" mi-am dat seama cat de usor putem gresi, chiar daca facem tot posibilul sa fie bine pentru puii nostri. Si nici nu stiu daca ceea ce spune Salome e adevarul absolut. El e de parere ca frustrarile astea ale lor trebuie sa iasa la suprafata, trebuie sa-i ajutam sa se descarce. Bine, si mai e de parere ca ei nu le fac degeaba, le fac tocmai ca sa ne atraga atentia la ceva. Musai sa cititi cartea. Mi-a atras atentia ce a zis Croco [pup] cu numaratul. Inainte sa citesc cartea asta mi s-ar fi parut o metoda ok, mai ale in comparatie cu strigat la el si amenintat. Dar acum vad cu alti ochi. Copiii nostri sunt frustrati cand nu ii intelegem sau cand ii ignoram. Daca eu as fi frustrata ca fiinta pe care o iubesc cel mai mult nu intelege ce vreau eu sa exprim, cum as reactiona cand mi-ar numara pe degete pana la 5 sa ma calmez, ca altfel mi se ia o bucurie (statul in parc)? As putea sa ma calmez? Nu, mi-as inghiti toate frustrarile. Salome spune ca neintelegerile astea sunt de multe ori cauze ale bolilor copilasilor nostri. Asta mi se pare mai mult dresaj. Mai logice mi se par metodele de a ne cobori la nivelul lor, a-i imbratisa, a discuta cu ei sa incercam sa ii intelegem. O zi usoara!
Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009) "As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13 Geneza 1:29 Si Dumnezeu a zis: "Iata ca v-am dat orice iarba care face samânta si care este pe fata întregului pamânt, si orice pom, care are în el rod cu samânta: aceasta sa fie hrana voastra."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crocomam imi place mult sa citesc astfel de carti; pana acum nu am bifat decat "copiii vin din Rai" a lui John Gray si ma straduiesc sa o termin pe aceasta, despre care am povestit; poate ca anul acesta imi gasesc mai mult timp pentru lectura. Desi, Ana nu are inca tantrumuri si majoritatea momentelor de criza reusim sa le depasim distragandu-i atentia, ma simt tare bine citind astfel de lucruri; imi da sentimentul de siguranta si impresia ca poate poate cand va fi momentul, voi reusi sa actionez bine. Plus, citind astfel de carti, realizezi ca cea ce se intampla cu copilul tau este perfect normal, ca toti parintii trec prin asta si nu esti deloc un exemplar ratat. Tot in "No Cry disciplie Solution" am gasit treaba aceea cu avertizarea copilului inainte de a-l chema la masa/de a-l lua de la locul de joaca: "in 5 min plecam; dupa 3 min te mai duci la ea si-i spui mai sunt 2 min de joaca"...ne-a povestit Diana despre acest truc. Sau, daca vrei ca un copil sa te asculte, sa faca ceea ce ii ceri, nu-i strigi de la 2 camere distanta "as vrea sa nu mai faci atata galagie"; te duci, te apleci la nivelul lui si-i spui ceea ce ai de spus. iar asta cu stapanirea furiei mi se pare o super treaba; cunosc multi parinti/oameni care nu stiu sa faca fata unei situatii stresante decat tipand, agitandu-se, jingnind etc; nu ai cum sa gasesti o solutie in astfel de conditii; iar copiiiacestor parinti reactioneaza fix la fel, pentru ca nu li s-a oferit un altfel de exemplu. Nu stiu cum sa te sfatuiesc cu lovitul, dar am impresia ca este o sectiune si pentru treaba aceasta in carte, mai la final; adevarul este ca atunci cand ii este foame si este obosita, nu exista alternativa! trebuie sa-i dai ceea ce are nevoie. Meli, incerc acum sa-ti trimit cartea. Nela te pup draga mea! mai, cu dintii...trebuie sa recunosc ca m-a luat prin surprindere; si eu v-am povestit despre punctuletul de pe molar, dar mi-a fost jena sa pomenesc de incisivii superiori usor negriciosi; imi faceam procese de constiinta ca nu am spalat-o cum trebuie, ca poate ar fi trebuit sa folosesc pasta de dinti...noroc cu Alex si Ellenuta care m-au luminat[flo]; si de atunci tot citesc si incerc sa aflu care-i cauza...bacteria, bacterie care face saliva mai acida, dar ceva ceva implicatii alimentare tot sunt. Iulika te imbratisez mami! si eu cred ca aerul rece a ajutat temperatura sa scada; nu degeaba se spune ca in astfel de conditii, sa-i imbracam mai subtire si sa nu facem prea cald in camera. Believe it or not, Ana doarme![pk] si aseara am avut un succes rasunator cu adormit la ora 22; pentru noi este mare lucru. Stiu ca poate parea dura faza cu trezitul; si miemi-a fost frica ieri dimineata ca se va trezi maraita, indispusa, dar sa stiti ca nu a fost asa; acum sa nu va inchipuiti ca am luat-o din pat pentru a o destepta. Nu! pur si simplu am puratat conversatii normale, am deschis robinetul sa umplu ceainicul, playlistul cu povesti mergea la sonor normal..in fine! a dormit la pranz, de la 12:30 la 14 si seara, la 22. Astazi s-a trezit singurica la 7:15. pentru noi este mult mai ok asa, sa doarma devreme; Grig se joaca 2 ore cu ea dupa ce vine de la serviciu si apoi pica lat la somn de pe la 21:30-22...asa ca, tot eu raman sa ma lupt cu adormitul Anei/ uai, ce m-am intins... Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kawa tot respectul pentru tine [asia]! Cat despre subiectul cpropus de tine..este cu multe taisuri, din punctul meu de vedere. Eu zic ca este bine sa se gaseasca o solutie care sa se muleze atat pe caracterul copilului cat si pe cel al parintelui. O sa vedeti in timp ca nu exista aplicabilitate la tot ceea ce se scrie in cartile de specialitate. Ceea ce la altii functioneaza, la noi nu prea a mers din pacate. Va zic ce n-a mers la noi. Asta cu explicat ca mai stam 5 minute si dup-aia gata. Ei, din mom in care-i spuneam se lasa cu plansete. Dar ce plansete si ce tavaleli pe jos!! Ce sa stam 5 minute???? Neavand notiunea timpului era greu aplicabila. Incercam faze de-alea cu...mai stam sa ne dam de 3 ori pe tobogan si de 2 ori pe leagan. Sa zic ca se cocota si nu mai voia sa se dea jos? Apoi asta cu lasat copilul sa se exteriorizeze si sa-i ascult toate frustrarile...se transformase intr-un monolog. Al ei! Adica ea vorbea toata ziua si noi trebuia sa o ascultam. Fereasca Sfantul sa vrem si noi sa discutam. Cand voia sot sa-mi povesteasca ceva se baga intre noi si vorbea mai tare sa-l acopere. El vb ca sa se faca inteles, ea vb si mai tare...se lasa cu plansete din partea copilului ca pe ea n-o asculta nimeni. Nu spun cum se manifesta cand eram in prezenta altor adulti. Nu puteam sa schimbam nicio vorba, nimic. Era frustrant si obositor (din pacate mai avem si-acum sechele pentru ca la noi a fost boala cronica) Si mai am o gramada de de-astea. La noi a mers cu time-out-ul. Dar nu f des ci doar in situatiile de extrema faza. Si-a mai mers, dar era mai mare, motivarea pozitiva. La fazele cu muscatul sau trasul de par sau altele de-astea violente eu le-am rezolvat prin puterea exemplului. Sot mi-a zis ca din cauza mea e cam babaloaica. Nu stiu daca este o metoda buna. Adica ea ma tragea, o trageam si eu usurel doar cat sa constientizeze cam ce simt. Sau cu muscatul...la fel. Radu ma musca de umar cand il iau in brate (ii iese ultimul canin) si atunci in sec 2 il las jos cu toate urletele de rigoare si ii ofer o lingura de silicon pe care o poate molfai sau daca sunt libera il atrag la o fugareala prin casa si o v-ati ascunselea. Concluzia mea: fiecare copil este unic. M-am lungit iar ca o placinta [:p] Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci! [url="http://talentedenazdravani.ro/blog/2009/11/11/sa-ne-jucam-de-a-concursul-2/"] D'ale Andrei [/url] [url="http://pentrucopiiimei.wordpress.com/"] Vremuri [/url] „ Am învatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru si pot vedea ceva total diferit”. (Octavian Paler)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua dragelor![pup] Lili noi folosim cu brio Pampersul normal 4+ acum. Am incercat mai multe variante, Huggies - Pufies - Libero, de la toate ne-am iritat, inclusiv de la varianta Premium de la Pampers. La noi nu e problema cu datul pe afara noaptea ptr ca nu papa decat 150-200ml de lapte seara.[flo] Multa bafta cu Andra.[pup] Kawa nu imi vine sa cred ca ai plecat atat de departe singurica, ai ceva curaj, toata admiratia mea.[flo] Va tinem pumnii sa iasa totul ok. La subiectul propus de tine, eu nici macar nu vreau sa imi dau cu parerea. Din pacate eu pot fi daca ca exemplu la "asa nu".[bang] Si asta nu numai in relatia cu Alessia ci si cu cei de langa mine, cu absolut toti. Sunt ingrozitor de impusiva, urlu la nervi, jignesc, lovesc, bruschez...nici nu va puteti inchipui....iar in secunda 2, cand imi dau seama cat de deplasata am fost imi vine sa mor...asadar, un fel de comportament distructiv. Voi citi cu mare atentie tot ce scrieti voi, poate imi va fi si mie de ajutor.[flo][pup] Dana daca mai afli ceva info interesante despre problema cu dintii, te rog sa imi impartasesti si mie, mi-ar fi de mare ajutor. [pup] Iulika ma bucur ca totul e bine acum, slava Domnului ca ati scapat, stiu cat poate fi de greu cand are febra mare care nu scade la nimic.[pup] ---------------------------------------------- Alex, mami de [*] Alessia [*] [ruga]Da Doamne sa fim sanatoase![ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bine v-am regasit in noul an, dragele mele! LA MULTI ANI inca o data! multa sanatate dovleceilor, imi pare rau ca ati trecut prin astfel de clipe cu ei, dar ma bucur ca sunt bine acum Kawa, esti o curajoasa, mami! si eu ma bucur ca ai adus in discutie subiectul acesta, ca ute cate raspunsuri interesante au venit! eu nu stiu cat te pot ajuta, la noi functioneaza de obicei distragerea atentiei cu cate ceva care-i face placere, un joculet de-a cucu-bau sau de-a prinselea, si nu mai face crize...eu incerc doar sa zambesc, chiar daca fortat si s-o linistesc cum pot... Lili, cred ca e frustrant sa incerci sa faci un lucru bun cu copii tai si sa nu reusesti din cauza societatii in care traim...dar stim ca tu esti puternica si optimista si o mama minunata, asa ca o vei scoate la capat cumva.. la capitolul scutece, eu sunt fan pampers premium care, cu tot cu mirosul lor....cand nu a mai facut fata nr 4 noaptea, am trecut la nr 5 (peste 11 kg) si sunt perfecte, nu iese deloc pipi, chiar si mai mult de 12 ore (ca noi avem o somnoroasa si nu am cum s-o schimb noaptea..)....si ea doarme pe burta, deci si la noi cel mai mult se aduna in fata... mi-au placut si informatiile despre mancarea legata de cresterea dintisorilor..si eu am tinut cont de asta, nu ma grabesc inca sa-i dau mancarea nepasata pt ca vad cum o inghite cam nemestecata si ma gandesc ca nu-i chiar ok pt stomacelul ei....ii dau doar ce stiu ca se "topeste" in gura si nu trebuie mestecat f mult... mi-a placut ca Raluk, Manga, Carina si IUlik au petrecut Reveionul impreuna [pup] Croco, missed u! si Ebru e incantata de casuta cu forme (cred ca vorbim de aceeasi casuta), doar ca se enerveaza f repede cand nu reuseste se le bage pe cele de deasupra, cele in forma de animale..pe cele de jos le baga usor, stie unde trebuie sa intre fiecare, dupa culori, dar nu are rabdare deloc! Miha, cata dreptate ai! sunt atatea probleme mai grave, incat trebuie sa ne bucuram ca sunt sanatosi si veseli! imi pare rau ca aveti probleme cu Matei, si eu am purtat ochelari de mica, tot cu cilindru, dar pt ca i-am purtat tot timpul am scapat de ei in 2-3 ani....mi-a revenit miopia pe la 26 de ani [bang] Cristina imi pare rau ca nu te-ai distrat de Rev si la noi muzica a lasat de dorit, tot numai d-asta veche, mai mergea combinata si cu cate ceva mai modern, dar am incercat sa trec peste....in schimb mancarea a fost tare buna, bautura la discretie si de calitate...din pacate lumea a plecat pe la 4, noi am mai fi stat (na, daca nu suntem iesiti prea des, nu ne mai saturam [:D])...mandra cica s-a trezit la 12 de la petarde si n-a mai adormit decat la 2.30, deci a facut si ea Revelionul cu buni [pk] eu sunt racita cobza, azi parca sunt mai bine, dar ieri nu-mi venea sa ma ridic din pat, noroc ca era si soacra-mea la noi si am avut ajutor....Ebru inca are muci, dar nimic grav, e vioaie, mananca, se joaca... m-am intins si eu fara sa zic nimic de fapt [bang] hai ca va dau si niste bancuri imediat.. [mamica] de ursulica [copil] Ebru Fatima (29.08.2009) [url="http://picasaweb.google.com/SelenAzis80/Ursulica#5335950101530863234"]PRIMA POZA![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...