Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

oligoastenoteratozoospermie 10


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

altesa, nu ma deranjeaza sa vb si despre noi; dupa mult timp pierdut in bucuresti cu tutunaru, cu investigatii inutile (doar titlul subiectului pe care l-am creat a fost potrivit pentru mine, diagnostic stabilit de catre dr matei), tratamente eronate (eu am urmat 3 luni de injectabil cu gonalf 75 ui/zi,pentru ca niste medici ca matei si tutunaru, care nu au habar, recomanda cu usurinta asta) etc am decis sa schimbam medicul si am ales szeged; asadar, avem 2 fiv-uri la szeged cu zadori, primul in decembrie 2009, al doilea in martie 2010, ambele esuate; in noiembrie 2010 am inceput o noua procedura fiv, de data asta la budapesta cu peter kovacs; si in decembrie 2010 am avut un beta maaare[olala]; deci, abia acum [bibe] creste; ne rugam sa fie bine pana la capat[olala] la tine, luni are loc inseminarea? ce zice albu de foliculii tai? cum va decurge procedura in sine? (banuiesc ca e diferita de fiv); eu sper sa vii cu o veste maaaare[olala] am vazut ca intrebi cum se face pregnyl; ti-a spus sa il faci la o ora anume, nu? deci, se face la fel ca ovitrelle, subcutanat, fix la ora stabilita de medic; e super-usor; nevasta-mea si-a facut singura injectiile in cele 3 fiv-uri, asa ca, hai, curaj ... [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tannoo25
altesa, nu ma deranjeaza sa vb si despre noi; dupa mult timp pierdut in bucuresti cu tutunaru, cu investigatii inutile (doar titlul subiectului pe care l-am creat a fost potrivit pentru mine, diagnostic stabilit de catre dr matei), tratamente eronate (eu am urmat 3 luni de injectabil cu gonalf 75 ui/zi,pentru ca niste medici ca matei si tutunaru, care nu au habar, recomanda cu usurinta asta) etc am decis sa schimbam medicul si am ales szeged; asadar, avem 2 fiv-uri la szeged cu zadori, primul in decembrie 2009, al doilea in martie 2010, ambele esuate; in noiembrie 2010 am inceput o noua procedura fiv, de data asta la budapesta cu peter kovacs; si in decembrie 2010 am avut un beta maaare[olala]; deci, abia acum [bibe] creste; ne rugam sa fie bine pana la capat[olala] la tine, luni are loc inseminarea? ce zice albu de foliculii tai? cum va decurge procedura in sine? (banuiesc ca e diferita de fiv); eu sper sa vii cu o veste maaaare[olala] am vazut ca intrebi cum se face pregnyl; ti-a spus sa il faci la o ora anume, nu? deci, se face la fel ca ovitrelle, subcutanat, fix la ora stabilita de medic; e super-usor; nevasta-mea si-a facut singura injectiile in cele 3 fiv-uri, asa ca, hai, curaj ... [flo]
tanno sa aveti parte de cele mai frumoase 40 de saptamani , tare ma bucur cand aud de reusite inseamna ca medici stiu ce fac si in curand o sa am si eu un bebelus. CE sa spuna albu ca e bine ca endometrul arata foarte bine si ma asteapta luni la inseminare la care de data asta am mai multa incredere i-am dat si sotului maca si foliculi mei sunt buni trebuie sa iasa ceva. Cu injectiile nu stiu ce sa spun mie asistenta care mi-a facut data trecuta mi-a facut intramuscular in fund acum eu ce sa fac? Sotia ta unde le facea in ce zona?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tannoo25
altesa, pregnylul asta e injectia de desprindere, care se face cu 36 ore inainte de punctie? nevasta-mea a facut injectiile, subcutanat (in burtica; cu acele mici). [flo]
da tanno este injectia de desprindere dar nu fac punctie cred ca ai uitat eu fac IUI. Zici tu ca subcutanat dar nu stiu sa le fac subcutanat de ex. eu menopurul l-am facut direct in burta adica am bagat in grasimea de pe burta direct intelegi? tot acul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tannoo25
altesa, pai asa faci si cu pregnylul; in burtica; asta inseamna subcutanat, seringa are ac mic, nu? nu am uitat ca faci inseminare, dar nu stiu cum e procedura in sine[alcool]
tanno pai atunci e simplu ca am injectie cu ac mic. Scuze m-ai si intrebat mai sus cum decurge procedura dar am uitat sa-ti raspund. De ex la mine vineri m-a gasit cu foliculii aceia de 21, 21, si 14 endo 10.42 parca si a hotarat ca 12 zile de stimulare sunt de ajuns ca am rez bune mi-a mai spus sa fac si dupa ce plec de la el 75 ui de menopur, sambata pregnil si luni la 12 ar fi 36 de ore de la preg. De ex la mine inseminarea aceasta se face la 17 zile de la cm deoarece am un ciclu mai lung data trecuta am facut la 16 ZILE depinde de fiecare femeie in parte. Si procedura e urm: sotul recolteaza o doza de gigei care sunt dusi imediat la procedura de spalat ce dureaza 1 ora jum.sau 2 in acest timp eu sunt chemata intr-o camera cu 4 paturi si astept cuminte sa ma cheme doctorul in camera sterila. odata ajunsa acolo incepe distractia ma desfac la capod ,(unul steril si de unica inclusiv papuci de unica pe care mii da o asistenta), ma sui pe masa aia bine cunoscuta, se introduce un cateter pentru largirea cavitatii si apoi se introduc copiiiiiiiiii cateva milioane direct in uter dar pana acolo am uitat sa spun ca deschide intai colul, Procedura dureaza cam 2,3 minute apoi are masa aia un buton pe acolo care te da cu cracii in sus te infasoara intr-un cearceaf steril si ala si staiiii asa 30 ,40 de minute timp in care vine doamana embrioloaga si iti spune ce ti sa facut, cate mil. ti sa introdus si te tine de vb si iti raspunde la tot ce vrei ca sa te informeze si ca sa nu te plictisesti pe masa aia probabil. inainte de procedura cu o ora urinezi ca apoi nu mai ai voie iei un flamexin, un nos-pa forte si un uscosin,iar dupa procedura mi-a dat utrogestanul de sustinere ,acid folic si elevit. Cred ca ti-am spus mai mult decat vroiai sa aflii![:D] Am editat ca scrisesm cu picioarele!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...