Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

gutui , ce fac cu ele??


Oaspete bb_yasmi

Recommended Posts

Oaspete bb_yasmi
inafara de compot ce pot face cu ele??? nu doresc sa le pun pe iarna gen: gem, dulceata, compot ( fac proaspat pt moment) _____________________________________________________________________ "Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!" __________________________________________________ happy mom Lavi & [buburuza] ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007 [buburuza]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu am facut ieri o placinta. Foarte usoara. Daca tava e mare, vei folosi cam patru gutui, un unt de 200gr, o cana si jumatate de faina, o cana de zahar, 4 oua, 2 sau 4 pliculete de zahar vanilat (depinde daca va place mai dulce sau nu), un praf de copt si niste nuca facuta bucatele mai mici. Gutuile le faci cubulete (cu tot cu coaja). Untul il scoti din timp din frigider sa fie moale - jumatate il topesti pe fundul tavii (pui tava pe ochiul de aragaz si il topesti rapid) si jumatate amesteci pentru blat cu faina, zaharul, praful de copt si ouale. Dupa ce ai topit 1/2 din unt in tava, pui gutuile maruntite si peste ele presari zaharul vanilat, nucile si apoi torni amestecul penru blat. Se da la foc mic cam jumatate de ora si...gata. Aceasta praji se poate face si cu mere si scortisoara sau piersici sau pere etc. Se folosesc aceleasi masuri. Sau poti face un Diplomat cu gutui. Folosesti feliute subtiri si iese delicios. Diana Maria,mami de GLAD si de ELENA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut anul trecut numai ca nu am reteta la mine, Stiu ca a iesit delicios, atata doar ca am muncit o gramada la ele pana le-am curatat. Si nu le-am dat prin razatoare (ca imi luam campii cred) le-am bagat la robot. Nu as mai repeta operatiunea chiar daca mi-ati facut o pofta [pofta] eu mai faceam placinte din astea rapide cu gem de gutui sau mere, pe foi subtiri, coapte in tava.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut dulceata de gutui si peltea.Dar folosind reteta cu Kg/Kg zahar si fruct au iesit mult prea dulci ambele.Sincer cred ca mergea la 1 kg de frunct si 600 g zahar.Ar fi fost mai aromat ,parfumat si nu assa dulce.E dulce,dulce ,dulce rau..... Gutuile erau foarte copate ce-i drept dar nu m-am gandit in acel moment la acest aspect. Sunt bune pana la urma si dulceata si pelteaua dar tura viitoare nu mai pun kg/kg in nici un caz.[bang] Monikka [url="http://good-times.webshots.com/album/563700447BwEaXj"]vacanta Moeciu 2008[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

b.nica reteta de curcan cu gutui please....e prima data cand aud....am si curcam si 3 gutui in frigider, poate le comit Corina ,[zana] [url="http://photos.yahoo.com/nagy_corina2000"] Stephanie[/url] + duggy Totolino prostolino "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am scapat si eu de gutui. O parte le-am facut compot (e delicios!!), o parte le-am congelat (bucatite si oparite inainte), iar o parte le-am facut gem. Reteta mea de gem: - o farfurie adanca plina cu gutui - 1 kg zahar - o lamaie Se maruntesc gutuile (n-am avut rabdare sa le dau prin razatoare si le-am pus in robot. Se oparesc in apa clocotita cateva minute, apoi se strecoara si se lasa la racit. Se pune zaharaul la fiert cu un pahar de suc in care au fiert gutuile. Cand s-a topit zaharul si a scazut putin, se adauga gutuile scurse. Se fierbe la foc mic. Cu 5 min inainte de a inchide aragazul se adauga lamaia sucul de lamaie. Uneori eu las sa fiarba de la inceput o lamaie taiata in 4, pe care in final o inlatur -ii accentueaza aroma. Nihil sine Deo! Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...