Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

sfaturi despre nasteri filantropia


Recommended Posts

Buna seara, bine ne-am regasit... eu tot in formula 2 in 1 [:)] Tannoo si Lavi, multumesc mult - eu am termenul de nastere astazi, 16.11, dar deocamdata, nimic! Nici nu mi-e prea clar ce ar trebui sa se intample, ce ar trebui sa observ; oricum dr Peltecu mi-a spus ca, daca vreau sa am sanse mari sa fie totul all natural cum imi doresc, cel mai bine e sa lasam sa inceapa lucrurile de la sine si ca, prin urmare, mai asteptam cel putin pana luni pentru declansare. Mi-a facut si o eco ajutorul sau, dr Popescu Florin (luni acum) si mi-a spus ca bb e bine, misca (sigur confirm [:D]) si ca nu e chiar graba sa il scoatem - eu pt ecografie o prefer pe Alina Veduta, dar si dr Popescu a fost simpatic, si pentru ca nu m-a trimis direct la declansare, a castigat puncte [:D] Draga Tannoo, am retinut informatiile despre asistente si ma pregatesc sa le fac fata [duel]; nu le las eu sa-mi strice dispozitia! Uff... sper sa nu fie chiar scarboase tare... Madyi, eu mi-am cumparat deja trusa de peridurala (dr mi-a spus ca in spital au cateva gratis, care nu sunt foarte bune, si le folosesc doar cand este nevoie urgenta la cineva care nu isi permite) - dar despre cumparat vreun fel de substanta nu mi-au spus nimic (inca); daca mai aflu ceva, iti spun. Oricum, eu nu sunt inca sigura ca am sa folosesc peridurala. Pup [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ivanca, bafta multa si spor la plimbari si iubit cu sotul, ceea ce ar putea ajuta declansarea travaliului. Si eu imi doresc sa nasc cat mai all natural pe bb3, am sa vorbesc cu dr meu despre asta, sa vedem ce zice. Cu asistentele - eu zic sa ai zambetul pe buze cand vorbesti cu ele, daca tu esti simpatica cu un om iti cresti sansele ca si el sa fie simpatic cu tine. Si in ciuda sfaturilor de pe forum eu as zice sa dai bani moasei inainte, nu dupa. Daca nu ti-i primeste, ii pastrezi pt dupa. Tine cont ca turele se schimba la 7 seara si la 7 dimineata. daca te internezi la 5 sau la 6 cu contractii usoare nu are rost sa dai bani, dai la 7 cand se schimba tura. Cand te duc in sala de travaliu va veni o moasa la tine care se va ocupa de tine, poti sa o si intrebi: dvs va veti ocupa de mine? Daca zice da, ii bagi banutii in buzunar si eu zic ca va veti imprieteni. Eu am nascut la Giulesti, nu la Filantropia (deci pot fi mici diferente), oricum eu iti spun cum am procedat si a mers foarte bine. In plus i-am mai dat ceva si infirmierei de la sala de nasteri, care a spalat si curatat dupa mine, mi-a schimbat camasa dupa nastere, m-a dus cu patul pe rotile imediat dupa nastere afara pe hol sa vorbesc cu sotul, m-a dus la salon, si cel mai important, in timpul expulziei, intre contractii, ma incuraja si imi mai dadea sa beau apa si ma mai stergea cu prosopul ud pe fata (faza cu prosopul m-a ajutat mult sa ma simt mai bine). Lavi [gravi]14+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ivanca, iti tinem pumnii sa ai parte de o nastere cat mai usoara si un bebe sanatos si papacios. Foarte bune sfaturi ti-a dat Lavi[flo]. In ceea ce priveste peridurala, trusa mi-o voi cumpara eu si cu toate ca tot zic ca o voi folosi doar daca va fi necesar (adica durerile vor fi insuportabile) sunt aproape sigura ca nu ma voi intoarce cu ea acasa. Te asteptam cu vesti![pup] [gravi] 36 + cu [fetita] Diana Anastasia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, bine v-am regasit! Scuze ca n-am mai apucat sa scriu, dar am nascut intre timp [:)] Am nascut pe 20.11 - nastere naturala, bebe Andrei a avut 3710 grame, 54 cm, apgar 10 - acum mananca la san, cred ca ne descurcam deja binisor cu lapticul [:)] Draga Lavi, chiar daca nu am raspuns, sa stii ca am tinut cont de sfaturi si a fost OK, in general - cred ca ai dreptate ca (aproape intotdeauna) esti tratat in functie de ce energie transmiti; si banii in avans ajuta la atitudine [:D] Oricum, eu am fost intr-o stare destul de ciudata (dar folositoare cred), in care am dat in mare masura ignore la mediul inconjurator. Chiar nu ma asteptam sa am asa o impresie ca ma descurc foarte bine singura, fara moase, personal medical etc - la un momentdat chiar si pe profesor imi venea sa il intreb cu ce treaba pe acolo [:D]. Daca ar fi fost sa bag in seama mediul inconjurator - totul mai mult decat decent in spital, de la OK la remarcabil uneori (in categoria remarcabil as mentiona interesul personal al profesorului Peltecu pt rooming in). Mda, cred ca se trezeste bebe... pe mai tarziu! Madyi - am nascut fara peridurala (a fost destul de rapid), trusa am lasat-o cadou la sala de nasteri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iu-huuu! [bis] Felicitari, bravo!!! Sa-ti traiasca Andrei, sa creasca mare, sa fie sanatos si sa aiba o viata minunata! A fost mare bebe, bravo pentru ca ai reusit sa nasti natural si in plus si fara anestezie! Ai fost viteaza! Cred ca a contat foarte mult psihicul bun. Refacere rapida, mult laptic si bb2 cand va doriti! [;)] (Eu sunt sincer zambitoare cu asistentele pt ca le admir pentru munca pe care o fac, eu n-as fi in veci in stare sa montez o branula, sa iau sange, etc, asa ca ma bucur ca exista si persoane care pot sa faca meseria asta. Imi sunt foarte simpatice asistentele care isi fac treaba eficient, repede si bine si in plus mai au si o vorba buna pentru pacient. Imi pare rau ca situatia e de asa natura ca ele sunt platite prost deci consider ca merita sa le suplimentez putin veniturile daca pot.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna seara! Va multumesc inca o data pentru incurajari si pentru urari! Nu am scris mai repede, pentru ca a fost mare agitatie cu bb mic care mananca des... Plus agitatie cu sanii mei etc. Draga Tannoo, acum mai la distanta pot sa spun ca experienta nasterii la Filantropia a fost OK - eu eram oricum conditionata de experiente anterioare sa ma simt in siguranta acolo si numai acolo. La nastere am interactionat destul de putin cu personalul si cu mediul in general, pentru ca am nascut foarte repede - m-am internat putin inainte de 6 dimineata si la 12 fara un sfert l-am nascut pe Andrei. N-am avut nevoie de mare lucru pentru ca am nascut cat s-a putut de natural (cu o mica epiziotomie care e greu de evitat la prima nastere - citat din profesor). Lavi, pup [pup]... nu cred ca ma pot gandi acum la vreun bb2 [:)] Madyi, te asteptam cu vesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...