Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lohii, Oxitocina si alte intrebari


Recommended Posts

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ina, am scris mai sus... asta micu' a meu a papat doar colostru in primele 4 zile, nici un pic de lapte praf sau altceva, si dupa scaderea fiziologica (normala, aici se accepta 10%) incepuse deja sa puna in greutate (era cantarit dimineata si seara de catre moase). In tot acest timp "umplea" scutece, deci clar ca hidratat era. Nici una din mamicile cu care eram in salon si care voiau sa alapteze nu a primit formula pentru bebei, toate puneam bebeii la san sa pape puii colostru si sa stimulam productia ... si la toate ne-a venit lapticul in max 4 zile (eram toate cu cezariana). [pup][pup] Dark Bendis & Hogmanay Baby (31.12.2008) [cavaler] "I dream of wolves. With them I run." "Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa deci curge ceva totusi! Asta e bine Lasa ca o sa mearga si la mine :) doar n-oi avea eu ghinionul sa fiu fix in alea 2% Cat despre corul de bocitoare antice "n-ai lapte n-ai lapte", un efect secundar nemaintalnit in urma czarienei mele (daca ramane cezariana) va fi surzenia selectiva. [:D] [gravi]30 + [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina, in primele zile ai doar colostru, un lichid galben plin de nutrienti si de anticorpi, foarte bun pt copil. La cateva zile vine laptele matur, in cateva ore ti se umfla sanii ca niste bolovani (asta se intampla la majoritatea lumii nascatoare) si daca esti la primul copil e posibil sa fie nevoie de pompa sau de muls manual de catre o asistenta ca sa inceapa laptele sa iasa (e posibil si sa nu fie probleme). In primele zile de viata, de cand e lumea asta si pamantul nou-nascutii stateau in preajma mamelor lor si sug colostrul, nu venea nicio asistenta cu laptele praf acum 1000-2000-3000 de ani si uite ca omenirea a supravietuit. Ai incredere in mecanistele astea naturale!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina, despre colostru si importanta lui. E aur curat!! _____________________________ Ce este colostrul? Colostrul mai este cunoscut si ca "primul lapte" si este un lichid galbui, vascos, transparent, fluid produs de glandele mamare in special in primele zile dupa nastere. Cand apare colostrul? Acesta incepe sa se produca spre sfarsitul sarcinii, dar apare cu precadere in primele zile dupa nastere. El este secretat de glandele mamelonare in primele zile. Secretia lactata propriu-zisa incepe intre a 2-a si a 4-a zi dupa nastere, iar intre a 5-a si a 15-a zi se formeaza "laptele de tranzitie". La 2- 3 saptamani apare laptele matur de femeie: subtire, alb, apos, dar continand toate elementele necesare sugarului pentru o dezvoltare normala. Continutul colostrului Compozitia colostrului este exceptionala pentru sanatatea micutului. El contine anticorpi, vitamine si minerale, precum si alti nutrienti in proportii si combinatii unice. El are un continut mare in minerale (sodiu, calciu, potasiu, clor) si proteine, dar scazut in hidrocarbonate (lactoza), grasimi si valoare energetica (kilocalorii). Beneficiile colostrului in hrana nou-nascutului * colostrul are aproape 30 de ingrediente care apartin exclusi laptelui matern: este eficient impotriva durerilor cronice, oboselii, astmului, anemiei, diabetului, racelii, hemoroizilor, gingivitei, lupusului etc.; * continutul lui asigura o buna dezvoltare a sistemului digestiv; * combate o mare parte dintre viitoarele alergii alimentare ale copilului; * proteinele din el asigura mentinerea unui nivel de glicemie echilibrat; * se pare ca isi are rolul si in dezvoltarea psihologica a copilului; * are efect laxativ, ajutand la eliminarea primului scaun al copilului; acest lucru ajuta la prevenirea icterului; * contine o multime de celule vii, care protejeaza copilul de agenti patogeni; * poate fi folosit si pe post de antibiotic fara efecte secundare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Hello! Am nascut pana la urma prin cezariana. Iata si deznodamantul intrebarilor mele: - oxitocina: da, s-a facut injectie. - contractii uter: da. - apasat pe burta: o, da. Doamne fereste. groaznic, cea mai nasoala parte din toata experienta cu cezariana. Asta plus toaleta intima...interna, facuta cu o pensa si o bucata de tifon. Gizas....ma rog, a trecut. Ca nota de subsol, de remarcat empatia asistentei care s-a inlacrimat toata de mila mea in timp ce ma storcosea. - lapte: ei, aici se mai complica lucrurile Am avut lapte si am nascut si la un spital care era oficial partener UNICEF in nu stiu ce program pro-alaptare. Deci mi-au adus copilul din prima zi, mufat la san, explicat corect cum si de ce se aseaza, incurajat, etc. ....insa in paralel cu asta, in primele 2 zile cat a fost la reanimare (a stat la lampa din aia pt icter, cu ultraviolete) i-au dat si supliment. Atunci cand mi l-au adus insa in salon, in a treia zi, nici nu au mai adus si nici nu au intrebat daca doresc supliment. M-au asigurat ca lactatia mea este "suficienta" si m-au lasat in pace. O bila mare, alba, pentru acest lucru. In schimb au cedat la insistentele colegelor de salon, care fiind ambele la al doilea copil au facut mare galagie, insistand ca nu li se satura bebelusii, ca ele inca nu au lapte, colostrul nu ii satura, sa li se aduca neaparat supliment, pai ce-i asta, etc samd...si asa ca lor le-au adus. Totusi, au incercat sa contracareze explicand ca: - de fapt colostrul este suficient - chiar daca suplimentul e oferit cu seringa, tot poate duce in timp la refuzul sanului - cantitatile infime de lapte matern sunt de fapt suficiente pt un copilas de cateva zile - lactatia vine cu cat mai des e pus la san copilul si asa mai departe Doar cand au vazut ca n-au cu cine au renuntat si au adus suplimentul. Exceptand o singura domnisoara mai ciufuta, toate celelalte erau foarte dragute cu toata lumea. Eu am fost foarte impresionata si de spital si de asistente. Cu lohiile si oxitocina...eh...ok, a fost nasol. Plus sacul de nisip si punga de gheata. Insa dupa primele 3 zile mi-am revenit in "heaps and bounds" vorba englezului cel mai frumos martisor: Alex [baietel] 1 Martie 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ina.click
Hello! Am nascut pana la urma prin cezariana. Iata si deznodamantul intrebarilor mele: - oxitocina: da, s-a facut injectie. - contractii uter: da. - apasat pe burta: o, da. Doamne fereste. groaznic, cea mai nasoala parte din toata experienta cu cezariana. Asta plus toaleta intima...interna, facuta cu o pensa si o bucata de tifon. Gizas....ma rog, a trecut.
Wow, Ina, pensa si tifon... intern??????????? Eu nu am patit asa ceva la nicuna dintre cele 3 nasteri. Nici injectia cu oxitocina. In ceea ce priveste apasatul pe burta... Mi-am amintit o data cu nasterea asta, ultima. La fiecare control, medicul verifica uterul, daca se retrage, apasand usor burta. Operatiune dureroasa, insa nu era ceva "barbar". Inca o data wooow pt tifonul si pensa bagate in vagin. Cred ca a fost cumplit. Oricum, felicitari pentu micutul Alex! Sa creasca mare si sanatos! Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [copil] Tudor Andrei (16.02.2011)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca
Citat:
citat din mesajul lui ina.click
Hello! Am nascut pana la urma prin cezariana. Iata si deznodamantul intrebarilor mele: - oxitocina: da, s-a facut injectie. - contractii uter: da. - apasat pe burta: o, da. Doamne fereste. groaznic, cea mai nasoala parte din toata experienta cu cezariana. Asta plus toaleta intima...interna, facuta cu o pensa si o bucata de tifon. Gizas....ma rog, a trecut.
Wow, Ina, pensa si tifon... intern??????????? Eu nu am patit asa ceva la nicuna dintre cele 3 nasteri. Inca o data wooow pt tifonul si pensa bagate in vagin. Cred ca a fost cumplit. Oricum, felicitari pentu micutul Alex! Sa creasca mare si sanatos! Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [copil] Tudor Andrei (16.02.2011)
Ba da ai patit daca ai nascut prin cezariana la toate nasterile :)))) Si daca ai nascut natural, sunt medici care fac ci chiuretaj uterin dupa nastere, cu chiureta si evident curata local cu pensa si tufar (adica pansament-compresa), medici care curata cavitatea uterina doar cu un tufar pe pensa si medici care nu curata uterul deloc, dar toaleta vaginului si inspectia tot se face cu ajutorul unor pense si evident cu compresa care sa curete locul de sange.[:)] **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca
Citat:
citat din mesajul lui ina.click
Hello! Am nascut pana la urma prin cezariana. Iata si deznodamantul intrebarilor mele: - oxitocina: da, s-a facut injectie. - contractii uter: da. - apasat pe burta: o, da. Doamne fereste. groaznic, cea mai nasoala parte din toata experienta cu cezariana. Asta plus toaleta intima...interna, facuta cu o pensa si o bucata de tifon. Gizas....ma rog, a trecut.
Wow, Ina, pensa si tifon... intern??????????? Eu nu am patit asa ceva la nicuna dintre cele 3 nasteri. Inca o data wooow pt tifonul si pensa bagate in vagin. Cred ca a fost cumplit. Oricum, felicitari pentu micutul Alex! Sa creasca mare si sanatos! Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [copil] Tudor Andrei (16.02.2011)
Ba da ai patit daca ai nascut prin cezariana la toate nasterile :)))) Si daca ai nascut natural, sunt medici care fac ci chiuretaj uterin dupa nastere, cu chiureta si evident curata local cu pensa si tufar (adica pansament-compresa), medici care curata cavitatea uterina doar cu un tufar pe pensa si medici care nu curata uterul deloc, dar toaleta vaginului si inspectia tot se face cu ajutorul unor pense si evident cu compresa care sa curete locul de sange.[:)] **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini www.adoptiipisici.ro
InaClick felicitari! Xio, eu am nascut prin cezriana si nu m-a controlat nimeni, mai precis nu mi-a bagat nimeni nimic in vagin sau uter. Venea moasa si se uita o data pe zi la tampon si atat. Nu m-a apasat nimeni pe uter, de saci de nisip si gheata nici nu mai pomenesc, nu mi-a facut nimeni masaj la burta, dus am facut a trei zi parca , nu am avut pansament peste operatie (a fost lipita cu lipici la suprafata, nu stiu uterul cum a fost cusut, cred ca fire din acelea resorbabile), am mancat normal din a treia zi (fripturi si carofi piure). Adica exact pe dos fata de ce citesc ca se intampla la o cezariana in Romania[:D]. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"]Baby Gator and [gravired]4+[/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...