Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lohii, Oxitocina si alte intrebari


Recommended Posts

mie toaleta aia nu mi-a displacut, mi-a fcut doar de 2 ori oricum, dupa ce ne ridicam ne spalam singure, dar a fost un moment in care putin m-am simtit mai bine, nu naclaita. sac am avut pe burta dar avand rahie pana mi l-au dat jos inca tinea putin anestezia, asa ca nu l-am simtit dar and m-a apasat un dr pe burta din instinct i-am dat peste mana, de durere. apoi cum se apropia un dr ziceam repde ca e totul perfect, si in general scapam mama de Carol (29.12.2008) si [gravired] 21+ cu [baietel] Patrick
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am avut si eu rahianestezie, care s-a dus cu 10 minute inainte sa vina asistenta cu apasatul.ghinion. cat despre eufemismele folosite, acu eu nu zic ca n-o fi asa, dar la mine n-a fost, nene, "manevra blanda" sau "masaj ferm" sau "palpat uter" sau cum ati mai zis[:D] Pur si simplu au venit doua doamne, una cu apa, pensa, tifon, ailalta cu un ranjet cat mai convingator "ia sa vedem un pic..." si pana sa apuc sa intreb "sunteti aia cu apasatul?" m-a framantat ca pe cozonac. Sacul de nisip si punga nu le-am simtit nici eu initial dar cum toate lucrurile bune au un final, asa a avut si anestezia mea. Moment in care am avut impresia ca sta un cal semigreu pe mine. Erau saculetul + gheata. A doua zi era mult mai bine insa; ce m-a surprins a fost refacerea in salturi imense. In prima zi eram un gandac strivit; in a doua, aceeasi doamna cu zambet larg m-a ridicat din pat. In cateva minute inconjuram prudent patul; in cateva ore ma tarsaiam pe hol inainte si inapoi. A treia zi deja circulam fara probleme, si tot asa. Cat despre calmante, am fost o mini martira inutila in prima zi, declarand ca nu am nevoie. In mintea mea chiauna credeam ca nu imi aduc copilul in salon daca inca am calmante in organism, nu stiu de unde naiba rationamentul asta ca nu imi spusese nimeni asa ceva. De fapt oricum nu mi l-ar fi dat din prima zi, doar il aduceau la fiecare 3 ore. Cand am aflat asta am inceput sa scheaun dupa calmante, a venit o tanti, mi-a bagat ceva in perfuzie...i got instantly stoned. Habar nu am ce a fost, dar .....in 2 minute radeam la pereti, in al 3lea minut sforaiam. cel mai frumos martisor: Alex [baietel] 1 Martie 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui miereamara
Citat:
citat din mesajul lui XIO
Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca
Citat:
citat din mesajul lui ina.click
Hello! Am nascut pana la urma prin cezariana. Iata si deznodamantul intrebarilor mele: - oxitocina: da, s-a facut injectie. - contractii uter: da. - apasat pe burta: o, da. Doamne fereste. groaznic, cea mai nasoala parte din toata experienta cu cezariana. Asta plus toaleta intima...interna, facuta cu o pensa si o bucata de tifon. Gizas....ma rog, a trecut.
Wow, Ina, pensa si tifon... intern??????????? Eu nu am patit asa ceva la nicuna dintre cele 3 nasteri. Inca o data wooow pt tifonul si pensa bagate in vagin. Cred ca a fost cumplit. Oricum, felicitari pentu micutul Alex! Sa creasca mare si sanatos! Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [copil] Tudor Andrei (16.02.2011)
Ba da ai patit daca ai nascut prin cezariana la toate nasterile :)))) Si daca ai nascut natural, sunt medici care fac ci chiuretaj uterin dupa nastere, cu chiureta si evident curata local cu pensa si tufar (adica pansament-compresa), medici care curata cavitatea uterina doar cu un tufar pe pensa si medici care nu curata uterul deloc, dar toaleta vaginului si inspectia tot se face cu ajutorul unor pense si evident cu compresa care sa curete locul de sange.[:)] **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini www.adoptiipisici.ro
InaClick felicitari! Xio, eu am nascut prin cezriana si nu m-a controlat nimeni, mai precis nu mi-a bagat nimeni nimic in vagin sau uter. Venea moasa si se uita o data pe zi la tampon si atat. Nu m-a apasat nimeni pe uter, de saci de nisip si gheata nici nu mai pomenesc, nu mi-a facut nimeni masaj la burta, dus am facut a trei zi parca , nu am avut pansament peste operatie (a fost lipita cu lipici la suprafata, nu stiu uterul cum a fost cusut, cred ca fire din acelea resorbabile), am mancat normal din a treia zi (fripturi si carofi piure). Adica exact pe dos fata de ce citesc ca se intampla la o cezariana in Romania[:D]. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"]Baby Gator and [gravired]4+[/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Miereamara, toaleta cu pensele se face cat inca esti pe masa de operatie.[:)] Cand esti in salon nu-ti introduce nimeni pense in vagin decat daca sangerezi necontrolat si vor sa vada despre ce este vorba. Pe burta apesi ca sa vezi daca uterul este involuat sau nu, face parte din consult si este normal sa se faca. Nu este nici o durere fantastica si nu se arunca nimeni pe burta mamicii, pur si simplu se repereaza fundul uterin palpand usor. In carti sunt desene cu involutia uterului si ziua de lehuzie ca sa stii daca e ceva in neregula daca si in a 7-a zi uterul este ca in prima spre exemplu. Saculetii de gheata sau nisip se pun la pers. care au avut un uter mai "dificil" in timpul operatiei sau a nasterii naturale, nu se folosesc la toate pacientele. Si aici se mananca imediat ce se reia tranzitul, uterul se sutureaza la fel, difera doar sutura la piele care se face in functie de preferintele medicului. Sunt foarte multe nasteri care decurg asa cum povestesti tu, exceptand consultul care in alte tari oricum nu primeaza, ca se bazeaza toti pe paraclinic si nu pe a pune mana (de asta medicii romani sunt apreciati, ca la noi din lipsa de aparatura profi te formezi ca diagnostician clinic), si de sutura la piele. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

XIO, daca aceasta toaletare se face in timpul operatiei, este altceva. De la Ina am inteles ca s-a intamplat dupa ce a iesit din operatie. Si eu am avut sac cu gheata si nisip, nasoala treaba. Iar de spalat m-am spalat singura, la dus, incepand de a 2 zi, ca ma saturasem de servetele umede. Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [bebic] Tudor Andrei (16.02.2011)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...