Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

America (217) *** La multi ani 2011! ***


Recommended Posts

Vai Anamaria ce intamplare! bine ca e sotul ok, dar din ce sunt facute mai frate tavanele astea, eu credeam ca sunt safe. Radu (sotul Sinzianei)este ok, operatia a decurs bine, acum este la reanimare. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"]Baby Gator[/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ocebine, bine ca n-a fost mai mult, tavanul il reparati voi. Si eu am trecut prin tavan [:D], la al doilea apartament. Primul cu pod, de unde sa stiu eu ca podul nu era folosibil, nu scria nicaieri in contract. Asa ca m-am apucat sa-mi depozitez din cutii. Si pe la a patra cutie, m-am dus! Nu de tot, m-am oprit cu soldul si un cot in birna. Citeva saptamini am avut niste culori, galben-albastru-verde-violet. Proprietarul m-a luat la trei pazeste ca "toata lumea stie ca podul nu se foloseste " (?!?) si sa suport eu reparatia. I-am explicat si eu ca in US toate lucrurile se explica, de preferinta in scris/contract (vezi in avion la peanuts bags "open bag, eat peanuts"), si i-am aratat pozele (ma pozam la fiecare doua zile). A platit el toata reparatia. Colega mea de apartament era furioasa, ca de ce picasem prin tavanul dormitorului ei (era vara si aerul conditionat nu facea fata la borta din tavan [:)]). Reparatia a durat cam o luna. Acuma cind am de urcat prin poduri, intreb, de-s reale ori numai de forma. Edit: Miere, is facute multe (cel putin la astea de inchiriat) cu placi din astea de le vezi la sala de curs ori la office-uri. Peste care trag o fisie (pe partea camerei), si apoi aplica var, fie neted fie cu relief. Pe partea cealalta au strat izolator (vata de sticla, etc). Nu iti dai seama usor ca-s placi firave. "Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi urmarim un canal tv HGTV, http://www.hgtv.com/on-tv/index.html despre tranzactii imobiliare, inchirieri, reparatii, foarte misto, numa' ca ma minunez cat de mantuiala sunt facute casele pe aici:)) cum adica pod nefolosibil!![alcool] Si cata diferenta la detalii sunt intre casele facute in SUA si cele din Costa Rica (doar un exemplu). Au si emisiuni internationale, a fost una de curand care m-a lasat cu gura cascata, un apartament minuscul in Hong Kong (vreo 700sft) costa cateva sute de mii de dolari, f f scump!! Tot astia au o tragere la sorti pt o dream home, priviti aici ce frumusete, sotul e innebunit, s-a inscris de nu stiu cate ori pe site-ul lor, dau o casa, 500.000 de dolari si o masina pt premiul intai. http://www.hgtv.com/hgtv-dream-home-2011-tour/package/index.html [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"]Baby Gator[/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, Miere, mai bine un basement fully finished&furnished decit un pod [:)]. Numai ca nu se poate in toate zonele. Si noi ne uitam la HGTV, mai furam idei. Anul trecut n-am cistigat, acum doi ani n-am cistigat, poate cistigam anul asta [:D]. "Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refeream in mod special la pod, in general atentia la detalii (si nu numai) e mult mai mare in alte parti. Daca te uiti la emisiune (International House Hunters - parca asa se numeste) stii la ce ma refer. Pai cum arata casele alea prin Costa Rica si cum arata astea aici. Casele din America mi se par mai toate pe acelasi calapod (bine nu vorbesc acum de Dream Home[:D]), daca nu ai un pic de simt artistic si inters in domeniu ca sa o particularizezi ...poate sunt eu old fashioned:)). Cel mai recent exemplu care imi vine in minte: sotul s-a apucat sa lipeasca niste chestii pe tavan ca sa ascunda niste fire, bineinteles fara sa ma intrebe inainte si arata ca naiba asa ca le-a dat jos, cand le-a dezlipit s-a rupt tavanul[:D], care era practic o bucata de carton zugravita si s-a sfasiat pt ca adezivul ala era destul de puternic. WTF???E adevarat ca e apartament inchiriat, dar e considerat undeva la limita superioara, nu e chiar ultima sandrama:)) Pai acum sa stau cu frica () ca s-ar putea sa ma trezesc cu vecinu' cum imi pica in cap prin tavan? Apropo de cazut prin tavan, chiar azi vorbeau doua colege despre o situatie identica cu cea a Aneimaria, o tipa a urcat sa depoziteze niste cutii in pod si a cazut prin tavan, si-a rupt amandoua picioarele. Eu pana sa va aud pe voi nu mi-am inchipuit ca se poate asa ceva, daca as fi auzit pe cineva pe care nu il cunosc povestind asta as fi spus ca e folclor[alcool]! [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"]Baby Gator[/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de case, Miere. Si de pret. Cu cit urca pretul, cu atita mai multe detalii, mai buna calitatea, etc. Chestia cu podul si cu basementul difera iarasi. Plus ca de vrei spatiu locuibil in pod (vs basement) ai nevoie de mai multa izolatie. Eu votez cu basementul, mai ales daca e in panta si are un zid-doua afara (respectiv ferestre si iesire afara) [:D] Poti sa mergi sa vizitezi model homes si open houses in zona ta, in general open houses se intimpla in weekend. Si majoritatea oraselor mari au anual "Parade of Homes", unde constructorii prezinta ultimele modele de case (noutati de la materialul de constructii, plan la appliances). Noi pierdem timpul pe la astea cind vrem sa schimbam ceva in casa si nu cadem de acord. Si cind iti iei casa, de o iei noua, poti face upgrades, depinde cit te tine punga. Ori mergi pe custom made home. Iar daca vrei si mai personalizat, cumperi teren, angajezi arhitect, si ti-o faci exact cum vrei tu. Unde am fost la Thanksgiving, asa era casa facuta, au ales absolut tot dupa gustul lor. Apartamentele de inchiriat nu intra in discutie, oricit de high end sunt etichetate, pt ca sunt construite din start ca sa faca bani (mai mult decit sa satisfaca clientul). Exista si exceptii, dar marea majoritate pt profit sunt construite. La Intern House Hunters majoritatea caselor sunt very high end, astea cu oferte din America Centrala si de Sud care le-am mai vizionat noi. Citi dintre localnici au in jur de $1milion si mai mult sa cumpere case. P'alea din Europa (Portugalia, Spania, Cehia) fixer-uppers le-ai vazut? Acolo sa te vad! Nu-ti fie frica de vecin ca n-are cum sa te viziteze prin plafon [:)] "Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FEtelor, va rog spuneti-mi si mie voi ce le dati la copiii sa manance, sau cu ce ii puneti repede pe picioare cand au stomach bug? Eu tin minte ca acasa imi dadea mama Furazolidon si eram gata in cateva zile... Amalia de duminica tot tragem cu ea, a slabit, nu vrea sa manance nimic, cu forta ia niste orez, morcov si carnita steamed. Voi aveti cumva 2-3 pastilute de furazolidon de dat? Nu mai stiu ce sa-i mai fac[q] Mami de [url="http://picasaweb.google.com/ibianca2004/Octombrie2010#"]Amalia si Andrei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...