Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Parinti ocupati, soacra bolnava, sotie distanta


Recommended Posts

Subpapuc, stiu ca nu o sa iti placa ce iti scriu acum...dar sotia ta nu te iubeste. E o femeie puternica, iar tu esti un accesoriu necesar, dar nu vital pentru ea. Eu am mai intalnit un astfel de gen de femei, chiar in familie, femei care se descurca singure si care considera barbatul o simpla jucarie la bunul lor plac. O femeie, care te iubeste si te vrea langa ea, merge pana la capatul lumii dupa tine, iti da libertatea sa faci ce iti doresti, te sustine si iti e alaturi. Am si eu multi ani de casnicie in spate, dar nu am permis niciodata mamei mele sa ii spuna ceva sotului, care nici el nu e perfect, dar se respecta reciproc. Niciodata nu am contorizat ce au facut ai lui sau ai mei, suntem majori si vaccinati, nu au nici un fel de obligatie sa faca ceva pentru noi, daca o fac le multumesc frumos si o iau ca pe un cadou, nu ca pe o obligatie... Eu mi-am sustinut sotul in cariera, uneorim chiar cu pretul carierei mele si daca ar fi nevoie sa lucreze afara...chiar daca am un copil de crescut si o intreaga gospodarie in spate, si el si-ar dorii sa lucreze acolo, l-as ajuta neconditionat. Tu esti fara suparare, un barbat slab, iar ele doua, cu care defapt, te-ai insurat la pachet nu te respecta...te considera la cheremul lor. Cred ca sotia ta, mai repede ar suferi daca mamitzica nu ar fi langa ea, decat daca tu ai pleca..pe ea o iubeste, e dependenta de ea. Nu e normal, modul in care te trateaza, e lipsa de iubire si respect. Eu nu spun ca tu esti perfect, ai si tu pacatele tale, chiar si faptul ca ai lasat sa ti se urce in cap e un pacat..., dar nu e firesc sa fi tratat asa. E sigura ca nu ai divorta...ca iti doresti prea mult familia si face talente...impreuna cu soacra...ele sunt sefii....tu sub papuc..sa aduci bani in casa si sa taci. Deci, sfatul meu, daca vrei sa obtii ceva ...e sa pui piciorul in prag...sa le explici ca esti barbat in casa, ai dreptul la respect din partea lor, fi ferm..mama soacra sa mearga acasa, tu si sotia, sa va respectati si sa iti respecte parintii, ca nu te-au crescut ele...daca nu accepta sa stea fara mami...atunci sa ramana cu mami si retrage-te un timp din peisaj..s-ar putea sa realizeze ce pierde, daca nu realizeaza inseamna ca nu te iubeste si nu ai nimic de piedut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui sub_papuc
Denizel, pe langa faptul ca sunt 100% de acord cu ce ai scris mai sus, mama mi-a spus aseara ca a descoperit ca are tuberculoza, lucru pe care mi l-a ascuns pana acum... Si adevarul e ca saptamana asta mi s-a parut ca are vocea slabita. Dar deh, nu am voie sa-mi exprim sentimentele sau sa spun ceva bun de ai mei. Sotia este absolut sigura ca ea minte...welcome to paranoia land, feel free to enjoy
align="right" id="quote2">Mai, tu traiesti intr-un cosmar, pe bune!! :((((Sa nu poti sa arati ca suferi pentru mama ta...Nu pot sa inteleg cum suporti anihilarea asta totala.Mergeti la psiholog!!!!! E unica solutie!!! O fi sotia ta o fire puternica, dar are probleme mari de tot. Mari tare!Si, daca nu se echilibreaza cumva (ca acuma e departe rau de ceea ce inseamna echilibru) o sa-l afecteze si pe cel mic.
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.id="Comic Sans MS">id="limegreen">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva, referitor la parola de mail sau mess...fiecare om are dreptul la intimitate, suntem casatoriti, dar nu incarcerati, eu nu am cerut niciodata parole de la sot, e intimitatea lui si eu o am pe a mea....si aici e o lipsa de respect, daca el vrea sa o stiu sau sa i-o dau pe a mea e ok, dar sa cer imperativ..e iar lipsa de respect si o violare a intimitatii, o lipsa de incredere reciproca. Cu ce ma ajuta ca pot sa ii deschid mailul sau messul, daca vrea sa ascunda ceva exista Delete.

Modul acesta de control, e iar un lucru, care arata ca nu te respecta...de iubire...ce sa mai vorbesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
Adineauri mi-a cerut parola de yahoo, o modificasem. I-am dat-o.
align="right" id="quote2">of of...
align="right" id="quote2">mie asta chiar nu mi se pare o tragedie. si eu stiu parolele sotului si el pe ale mele. mailul meu se deschide automat la el in calculator cind deschide firefox si eu intru regulat la el in mail sa caut diverse acte sau date. Nu vad de ce e nevoie de parole tinute secret, daca nu avem nimic de ascuns unul altuia.
align="right" id="quote2">Cristoiu, depinde de context :).
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.id="Comic Sans MS">id="limegreen">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai sub papuc, eu zic sa incepi sa iti cultivi simtul umorului un pic si sa vezi cum nu ti se vor mai parea lucrurile atit de negre. Si nu ma refer la bancuri aici.

 

incearca sa privesti din afara sa vezi cam ce ar fi de ris in viata ta ... si pe urma rizi. Eu cred ca nici nevasta ta nu prea are simtul umorului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SP eu zic sa faci cumva sa afle sotia ta cum si ce simti asta pana nu va pierdeti unul pe altul.

 

Zic asta pentru ca ea te iubeste insa cu cat capata mai multa putere asupra ta cu cat vrea mai multa ca sa iti arate tie ce puternica e ea. In acelasi timp cu cat capata mai multa putere cu atat isi pierde mai mult respectul pentru tine.

 

Asa ca daca nu vrei sa ajungi la divort curand intrebandu-va amandoi unde ati gresit fa cumva sa afle cum te simti.

 

Ori ii scrii o scrisoare luuuunga cu tot ce ne-ai zis noua aici, ori ii dai linkul de aici care da, o sa provoace scandal initial insa eu mi-as aprecia oarecum sotul daca ar intreba femeile ce cred ele despre o criza in viata noastra, asta inseamna ca-i pasa.

 

Si pune piciorul in prag, iti zic sincer femeile oricat ar iubi un barbat initial, daca acesta devine rufa de sters pe jos nu mai e bun de nimic.

 

DU-te acasa, cand soacra incepe scandalul riposteaza si tu (binenteles nu cu violenta sau vorbind urat) si spune-i ca e in casa ta si sa-si masoare cuvintele, iar cand sotia se va supara explica-i si ei pe un ton frumos ca ai fost pres pana acum crezand ca asta o face fericita insa cum nu a fost asa te vei schimba si doresti respect pentru a fi si tu fericit. Si mai explica-i si soacrei si sotiei ca daca mai incep scandalul in fata prichindelului le poftesti afara pana se calmeaza. IMPUNE-TE! Insa la modul frumos, fara injurii, castiga-ti egalitatea.

 

Iti spun sigur ca niciuna de pe forumul asta nu si-ar dori un sot care sa ii permita oricui sa-l faca cu ou si cu otet. Daca pierzi respectul sotiei curand dupa aceea dispare si iubirea.

 

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

saracu copilas! ce stare de tensiune trebuie sa perceapa in casa...efectiv nu pot intelege cum o bunica, o mama pot sa faca cu mana lor atat rau unui copilas. Nici tu SP nu esti ingeras dar trebuie sa te impui.

 

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhiid="brown">

www.de-azi.ro

 

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.id="brown">

 

 

 

quod me nutrit me destruitid="red">

 

http://community.webshots.com/user/Deusphotoid="brown">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata nu mai pot nimic, sunt stors de puteri si simtaminte... M-am invoit 3 ore sa merg la ala micu, sa plece soacra mai devreme la ea acasa. Sotia nu poate ca are o sedinta importanta, de obicei ea pleaca mai devreme vinerea.

 

Dar m-am hotarat: ma duc acolo de luni 26 si trebuie sa se descurce. Cum stie ea mai bine. Daca vrea sa bage divort, sa o faca. Oricum imi reproseaza ca faptul ca eu plec sa lucrez afara in timpul saptamanii e ca si cum am fi divortati...

 

Zilele astea n-am fost in stare de nimic la munca, noroc de oamenii de sub mine, pe care i-am format si au ajuns suficient de responsabili...

 

Ca sa le spun pe toate si sa va arat ca incerc sa fiu impartial, imi reproseaza ca sunt zgarcit, ca am aceleasi haine ponosite, nu vreau sa dezvolt, e vorba de alte lucruri care tin de mine. Asta asa e cand vine vorba de mine, atentie! Niciodata n-am facut rabat la lucruri (nici nu mi-a dat prin cap EVER) cand vine vorba de ea sau ala micu sau altii. Au tot ce le trebuie in casa, las la supermarket minim 500-600 roni in fiecare saptamana. Duc la socru cate 2 ciocolate fara zahar de fiecare cand mergem la el, duc si la bunicul ei cate 3 rulade, un salam si multe altele, duc la pisicile de la tara mancare pentru ele. Da, asa este, nu prea am grija de mine si trebuie sa recunosc, undeva in adanc o fac din zgarcenie. A naibii zgarcenie, am luat terenul cel mai scump si mai mare si in zona cea mai buna, n-am facut niciodata rabat la calitate cand a venit vorba de noua casa, ba dimpotriva. in fine...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand aud ce iti reproseaza sotia ta ma gandesc ca i-a venit vant de primavara, de ceva nou, de cineva care sa-i impuna respect chiar si numai prin felul in care se imbraca.

 

Nu zic ca are pe altcineva, ci numai ca a ajuns la o asa lipsa de respect pentru tine incat o enerveaza tot ce faci, sforai, te imbraci urat, esti zgarcit, asa am procedat si eu pe la 17 ani cu un prieten care ma cauta in coarne mereu si il adusasem sub papuc.[:D]

 

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sub-papuc, simpatic numele luat :)

am citit ceea ce ai postat si ma minunez cum de exista asa barbati.desi sotul meu ma iubeste, avem un bebe mic, avem o familie fericita, eu nu m-as simti bine sa il las sa fie " calcat in picioare " de mama mea ( bine, nici nu e cazul, dar..)doar pentru ca ea ar veni sa ne ajute cu copilul.

nu spun ca nu e bine ca femeia sa o aiba pe mama ei alaturi s-o ajute cu bebele, dar la voi se pare ca s-au intrecut anumite limite.

pentru ca tot ai amintit de Biblie, iti mai spun si eu : " De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama-sa, si se va lipi de nevasta-sa, si cei doi vor fi un singur trup.... "

cred ca ar fi cazul sa traiti si sa va organizati asa cum decideti voi ca familie, fara a avea un supervisor, pe soacra, mama, apartinatori, etc.

intotdeauna cand este o a treia pers, tendinta este sa dam vina pe ea, desi poate problema este la noi ca si cuplu. cred ca ar trebui sa ai o discutie cu sotia ta, in care sa ai rabdare sa o asculti, sa o rogi sa iti spuna ce o deranjeaza la tine, ce asteapta de la relatia aceasta, care ar fi solutiile ei, si apoi sa faci si tu acelasi lucru.

treaba cu parintii mi se pare absurda. faptul ca ai tai parinti lucreaza si nu pot sa aiba grija de nepot, faptul ca sunt mai distanti, mai reci ( asta tine de familia in care au crescut ei ) nu cred ca ar trebui sa fie motiv de cearta. fiecare din familii, dupa cum ai spus a participat cum a putut si cum a stiut.

oricum iti doresc succes si intelepciune in deciziile pe care le vei lua.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...