Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Parinti ocupati, soacra bolnava, sotie distanta


Recommended Posts

Va multumesc mult pentru autor, nici nu stiti cat de mult conteaza pentru mine. M-a sunat adineauri, a spart ea gheta. Nu intelege ce se intampla cu noi, cum de am ajuns aici... Ca in continuare eu gresesc in relatia cu ai mei, nu pun piciorul in prag. Subiectul cu dormitul l-am discutat. Eu sforai, sa apuc sa-mi tai omuletul sau alte interventii cu briciu' nu cred ca se cuvin la 35 de ani, e prea devreme... Aici o inteleg ca nu doarme cu mine. Sincer va spun, as vrea sa ma inteleg si cu soacra-mea, ca i-ar fi bine astuia micu... In adancul meu imi doresc sa ne intelegem cu totii chiar si la casa. De fapt, dormitorul de la parter e prevazut pentru ea. De unde la ea aceasta ura nealimentata de mine, nu inteleg. Daca eram vreun frecangiu, cu semintele-n nas si cu baietii la meci, intelegeam. Solutii imediate exista, o sa imi iau concediu si eu si ea si o sa o internam pe soacra. Doar ca vor aparea alte si alte probleme. Plus ca ea nu vrea si pace sa-i lase pe ai mei deoparte, sa treaca peste asta.. Baietelul face 2 ani in decembrie. Si cand te gandesti ca chiar ne-am promis ca nu o sa ne mai certam in fata astuia micu... Asta tot asa, dupa o cearta monstru. Cu soacra n-am locuit inainte de copil, de fapt chiar avea o parere excelenta despre mine inainte. Acum o enerveaza si daca aranjez oalele in bucatarie si fac zgomot... Acum intre noi va zic, mi se rupe in paishpe de ce zice ea, o las sa bodogane in liniste. De acceptat jobul discutaseram in weekend si am ajuns la concluzia ca asa ceva nu prea poate fi ignorat.. In mintea mea, una din solutii ar fi sa o iau pe sotie cu mine, adica ea sa lase jobul. Doar ca sunt sigur ca n-o sa accepte, nici nu cred ca i-a trecut prin cap asa ceva... In felul asta nici eu n-as mai calatori, si mama soacra ar fi libera ca pasarea cerului. De bona nici nu poate fi vorba, asta au sugerat si ai mei, de fapt au recomandat pe cineva. Ambele doamne au zis ca nu baga om strain in casa cu copilul.. Mi-am luat si niste injuraturi din ochi cu aceasta ocazie... Asta micu a dormit singur de la nastere pana la 1 an si jumate. A fost bolnavior la un moment dat si de-atunci s-a aciuat la noi :D Kigallu, mi-a placut mult ce ai zis, ma regasesc cumva. Am o singura problema: sotia nu e genul care sa se tina de cuvant cu ceva in care nu crede. Eu as prefera sa nu mai aduca in discutie pe ai mei, n-o sa-mi iasa... S-a intamplat ceva pe parcurs, de cand cu asta micu. Si parca nu-mi vine a crede, ar trebui dimpotriva sa ne uneasca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Imi place ca, desi situatia ta este foarte grea (nici nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletul tau acum, mai ales cred ca de "ala micu'" ti-e dor de nu mai poti, asa-i ?) iti pastrezi echilibrul in exprimare si in analizarea situatiei, recunosti plusurile si minusurile fiecaruia. Din pacate, plecarea ta in acest moment poate sa adanceasca definitiv, fara cale de intoarcere, prapastia dintre voi. Si nici nu vreau sa ma gandesc, dupa ce va veti impaca, cum (poate) iti va arunca soacra apropouri finute despre aceasta "escapada", pot sa pun pariu ca se gandeste ca ai pe alta si ca de aceea ai cautat motiv de cearta, ca sa pleci de acasa. Cine stie ce idei ii baga in cap sotiei tale, chiar in aceste momente...Sper doar sa nu fie chiar atat de lipsita de diplomatie...desi... Practic, acum trebuie sa "gestionati" impreuna un moment de criza. Doar tu si sotia ta. Pe teren neutru. Fara martori, fara intermediari. Este viitorul familiei voastre in joc, mai presus de asta ganditi-va la copilas. Sunteti maturi, puteti discuta civilizat, fara scandal, nervi si vorbe grele. Daca reusiti sa treceti cu bine peste acest hop, sincer iti recomand sa mergeti la un consilier pentru cupluri (chiar asa, cum se numeste exact meseria asta la noi ?), acesta va discuta cu voi, impreuna si separat, veti vedea ca multe se vor lamuri. Stiu ca este greu, dar nu imposibil, sa cauti si sa gasesti o bona/ruda/cunostinta care sa aiba grija de micutul vostru. Intr-adevar, bunicii nu au deloc obligatia sa aiba grija de nepoti, o fac doar daca doresc, se pricep, au suficienta rabdare si talent, plus o stare de sanatate relativ buna. In felul acesta ati "elibera-o" pe soacra (l-ati multumi probabil si pe socru, care spui ca sta singur, bolnav de diabet fiind...), ati fi si voi mai linistiti, mai relaxati. Si neaparat, dupa ce trece "furtuna" din viata voastra, dormiti in aceeasi camera, tu si sotia ta - este FOARTE important, daca vrei sa mai existe armonie in cuplul vostru. Veti gasi impreuna o varianta, ori doarme soacra cu cel mic in camera, ori mutati patutul copilului in camera voastra. Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sub_papuc, in nici nu caz nu pleca de acasa!! In conditiile date, sotia ta ("ajutata" de rude) va percepe aceasta hotarare a ta cam de un milion de ori mai grava decat e in realitate. Daca tot ai inchiriat ceva, invita-ti sotia sa stati acolo toti 3, pana cand e gata casa. Statul impreuna cu parintii e ceva extrem de greu de gestionat. Chiar si atunci cand parintii nu au absolut nimic de reprosat... Daca nu simti ca trebuie sa-ti ceri scuze, nu-ti cere. Dar, neaparat!!!, discuta cu sotia ta (in afara casei unde locuieste impreuna cu ai ei). Spune-i calm tot ce crezi in legatura cu voi doi si relatia voastra, spune-i calm ce crezi ca ai facut pana acum pentru familia voastra si explica-i calm de ce ai procedat asa cum ai procedat in diversele situatii care i-au adus tristete/nervi/frustrare (presupun ca ti le va aduce la cunostinta :D).
Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soacra am zis sa o eliberam pe timp de noapte, ca oboseste in timpul zilei. Acum nu stiu cat de mult oboseste (gagalicea doarme cam 3 ore la pranz, cu ea), dar in mod clar nu o ajuta picioarele. Si am uitat sa precizez, am o nevasta posesiva. Acum vreo 2 saptamani m-am milogit nush cat sa ma duc la praktiker sa iau materiale pentru gard. Intr-un final m-a lasat, dar cand am venit acasa mi-a prezentat teoria cum ca ma suspecteaza ca am pe alta. Believe me, numai alta femeie nu am in cap...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sub papuc, daca voi sunteti cei care stati in casa soacrei, urmeaza sfatul lui denizel. Mutati-va toti trei in locul pe care l-ai inchiriat pana e gata casa. Daca soacra e cea care sta la voi, trimiteti-o acasa seara. Ma bucur ca te-a sunat sotia ta. Stati de vorba de-adevaratelea. Succes! ____________________________________________________ Trouve avant de chercher
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sub papuc, cred ca ar fi foarte bine sa o pui pe liber pe soacra, sa isi vada de gospodaria ei si voi de a voastra. Cu banii care te gandeai sa-i dai la hotel mai bine iti platesti o bona, sau dai copilul la cresa (daca nu este foarte mic). Iar noptile sa doarma copilul cu voi, cu tine o sapt. apoi cu sotia o sapt. Daca ai tai nu te ajuta, ar trebui sa nu accepti nici ajutorul soacrei. Faptul ca parintii tai nu te ajuta cu nimic, nu ai tu nici o vina, asta ar trebui sa priceapa sotia ta, ar trebui sa ii spui asta foarte clar, fii calm si explica-i cu blandete, iar soacra ta ar trebui sa isi tina gura, mai mult strica decat ajuta. Si nu mai pleca de acasa, mergi acasa si vorbeste cu sotia si gasiti solutii impreuna, nu lua decizii la nervi, sau dupa cearta cu soacra, ea intervine intre voi pentru ca simte ca are dreptul sa o faca din moment ce apelati la ajutorul ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil ce seamana situatia voastra familiala cu a mea! Doar ca noi avem 3 copii si locuim in casa pe care am construit-o cand era micut primul baietel. Foarte buna ideea de a iesi in oras cu sotia sa discutati! Dar neaparat fara copil. 2 ore n-o fi foc sa le aveti numai pt voi. E o perioada aglomerata pt voi toti si tb sa o depasiti cumva cu "sacrificii" minime pt fiecare! Nu e ok cand cineva se sacrifica, fiindca apar frustrari! Si nu e ok sa-i excluzi pe ai tai din calcule! Tb vorbit si cu ei! Sa stea cu piciul macar cat iesiti voi la un restaurant sa va relaxati. E si nepotul lor si or sa vrea sa faca parte din viata lui. Si sotul meu avea fata de parintii lui cam aceeasi atitudine pe care o ai si tu, dar lucrurile s-au schimbat in bine in timp! Si noi dormim separat, dupa 1-2 noaptea si ne trezim zilnic la 6-7. Dar incercam mereu sa dormim impreuna, chiar si cu copiii. Si ne iubim mult si desi am fost vesnic in haos, asta ne-a sustinut! poate ii propui sa vina cu tine la noul tau job! Sa fiti toti 3 impreuna, pana terminati si casa. Succes. Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009) http://www.dropshots.com/dochia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te intorci acasa, dar trebuie sa faceti schimbari majore. Soacra sa mearga la ea acasa. Sotia ta sa nu se mai lege de parintii tai, ca ei nu sint datori sa va ajute cu copilul, plus ca sint parintii tai indiferent de situatie. Ea si-ar dori ca nora sa-l intoarca pe copil impotriva voastra? Exista solutii de la bona, cresa, sau unul dintre voi sa renunte la job. Chiar si soacra poate veni sa ajute, doar pentru citeva ore si daca nu mai comploteaza impotriva ta. Sforaitul te-a apucat brusc? Cum ati dormit impreuna initial? Ideea e ca nu-i normal sa va separati asa. Daca fugi de problemele astea nu rezolvi nimic. Trebuie sa discuti cu sotia ta si sa gasiti o solutie. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Satisfactia maritala scade intotdeauna dupa aparitia copilului. La voi mai e si soacra si tot felul de probleme si bariere mai mult psihologice. Stai acolo ca pe masura ce trece timpul si creste copilul, va fi mai bine, o sa vezi. Deasemenea, trebuie sa stii ca nu poti sa schimbi comportamentul altora, poti sa schimbi doar comportamentul tau. Gandeste-te ce poti sa faci tu ca sa determini un raspuns bun din partea sotiei tale. Copilul are 2 ani, ori il dati la gradinita, ori o acceptati pe soacra si cu timpul nu va mai fi asa greu in orice caz.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...