Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Parinti ocupati, soacra bolnava, sotie distanta


Recommended Posts

Imi pare rau ca nu am avut timp sa citesc raspunsurile la posturile tale asa ca imi cer scuze daca repet ce au spus fetele.Eu cred ca intotdeauna cand exista o disputa intre parteneri fiecare trebuie sa incerce sa vada lucrurile din punctul de vedere al celuilalt. De exemplu, eu o inteleg pe sotia ta pt ca sunt intr-o situatie cat de cat similara. Te rog sa ma crezi ca e tare dureros sa vezi ca partenerul de viata nu se da la o parte de la a-ti reprosa nimicuri si a ridica tonul la tine, dar cand vine vorba de parintii lui nu indrazneste sa le zica nici macar ''da-te mai incolo'' atunci cand chiar merita sa li se intoarca spatele. Eu cred ca tu gasesti mereu scuze parintilor tai (sunt bolnavi, lucreaza, etc) dar nu prea accepti scuzele sotiei. Poate se simta tradata, poate simte ca desi ea e jumatatea ta tu tot parintilor le esti ''fidel''. Poate simte ca o ''pedepsesti'' (prin certuri, raceala) atunci cand greseste, dar ca iti iubesti neconditionat parintii si ii ierti mereu indiferent de comportamentul lor. Poate ca vrea sa te simta DE PARTEA EI. Sunt convinsa ca purtarea ei este isterica, dar oare ce a facut-o sa ajunga la asta, poate s-a saturat sa simta - imi cer scuze pt urmoatoarele cuvinte, poate sunt formulate gresit si poate nu e deloc ceea ce simte ea - ca nu esti suficient de barbat sa le spui parintilor tai exact ceea ce ''merita sa auda''. Acum hai, intre noi fie vorba, pe tine chiar nu te deranjeaza faptul ca desi mama ei e bolnava s-a oferit sa stea cu voi ca sa va ajute cu cel mic in timp ce parintii tai nu vor sa te ajute nicicand? Eu cred ca si tu vezi realitatea, dar esti in stare sa pui in pericol relatia cu sotia ta doar ca sa nu ii superi pe parintii tai, si asta o doare pe sotia ta!!!! Ca nu are siguranta de a se simti pe primul loc. Inteleg perfect de ce i s-a umplut paharul. Sunt convinsa ca esti un om bun si muncitor,fara defecte majore dar uneori noi femeile suntem in stare sa acceptam si vreun betiv daca ne face sa ne simtim ca la nevoie sunt de partea noastra pana la capatul lumii.Iar ea simte ca tu esti de partea parintilor tai. Alt aspect : relatia dintre tine si soacra. Sunt convinsa ca e ''acra'' asa cum sunt toate soacrele, probabil ca nici ei nu-i face placere sa locuiasca cu voi, dar o faca pt nepot, pt fiica-sa, pt voi. Eu cred ca deep inside esti invidios pe relatia dintre sotie si mama ei pt ca tu nu ai asa ceva cu parintii tai, cred ca ti-e greu sa accepti ca femeia aia bolnava e dispusa oricand sa aiba grija de cel mic pe cand mama ta nu e.Cred ca te doare asta si de aceea incerci sa ii gasesti defecte, sa nu-i recunosti pe deplin meritele. Pe de alta parte, e adevarat ca parintii nu sunt obligati sa creasca nepoti, asa ca nu trebuie sa iti obligi parintii sa va ajute cu cel mic deci nici mama soacra nu e obligata sa aiba grija de nepot. Daca as fi in locul tau as oferi postul de dadaca mamei soacre contra salariu. Daca accepta postul trebuie sa inteleaga ca o face pt bani (si placerea ei sufleteasca) si ca orice aluzie la faptul ca parintii tai nu te ajuta trebuie sa dispara, ca orice incercare de santaj emotional nu va fi luata in seama. Daca nu e multumita cu jobul ei nu are decat sa isi dea demisia, si o sa gasesti o dadaca care sa nu se planga ca nu ajuta si bunicii la cresterea copiilor. In incheiere - iti inteleg totusi punctul TAU de vedere in privinta parintilor tai. Sotia ta este, evident, o persoana foarte norocoasa sa aiba parinti dispusi sa o ajute atat de mult, si cred ca ii e greu sa inteleaga ca nu toti parintii sunt asa, si de ce esti de partea alor tai avand in vedere lipsa lor de suport. Poate trebuie sa incerci sa ii explici ca ei sunt SINGURII PARINTI PE CARE II AI, si ca ii iubesti la fel de mult cum isi iubeste ea parintii, si ca totusi e mai bine sa ai parinti '' rai'' decat sa te simti orfan. Si sa incerce si ea sa isi inchipuie cum ar fi sa nu aiba nici un fel de relatie cu parintii ei.Daca vrea sa fii 100% de partea ei si ea trebuie sa fie 100% de partea ta, nu sa formeze alianta cu maica-sa sa incerce sa scoata la iveala ce baiat rau esti. Stiu ca am scris in contradictoriu, dar am incercat sa privesc lucrurile din punctul ei si din punctul tau de vedere, pt ca desi la nivel personal aveti aceiasi problema, la nivel emotional frustrarile sunt complet diferite. Si aveti amandoi dreptate....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sotia ta spunea ca in caz ca ai castiga mai mult decat acum ar putea sa stea acasa cu cel mic. Pai ce mai are de spus, daca tu pleci la un salariu triplu? Aaaaa, da, are prea multa scoala ca sa stea cu copilul. Si apoi nici bona nu vrea, ca e straina in casa, cu maica-sa e dificil de convietuit (nu neg asta, stiu si eu cum e), deci nimic nu pare sa-i convina. Una peste alta, ea vrea cu orice pret ca tu sa pleci fara ea si copil? Ca mie asa-mi suna. Nu mi-o lua in nume de rau, dar ti-ai pus problema ca are ea pe altcineva? Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009) http://www.dropshots.com/dochia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E ultimul lucru la care ma gandesc, pentru ca stiu ca chiar daca are un mod uneori ciudat de a arata, ma iubeste. Din acest punct de vedere sunt un norocos. Aniela23, cam asta imi reproseaza ea: nu o deranjeaza ca ai mei nu au vrut sa ne ajute, ci modul cum m-am comportat cu ei, lucru de care ea zice ca nu are parte. Si nici soacrela. De ce ma port politicos cu ai mei: pentru ca ne vorbim o data la jumatate de an, pentru ca niciodata nu au ridicat tonul la mine si de ce nu, pentru ca la inceputul vietii mele de om independent mi-au luat o garsoniera in bucuresti, lucru realizat cu eforturi de catre ei la momentul respectiv. Garsoniera in care ne-am petrecut cu mare placere primii nostri ani impreuna. Si care a stat ca avans in cumpararea apartamentului in care locuim acum. Deci consider ca oamenii si-au facut treaba pana in acel punct, in care fiecare isi vede mai departe de treaba lui. Si trebuie sa recunosc, de ce nu, ca uneori imi vars naduful pe ea, obosit si fugarit fiind. In sensul sa ridic tonul sau vorbesc rastit. Nu e frumos din partea mea, e doar justificat de faptul ca eu consider ca fac mai multe, lucru care bineinteles ca nu este recunoscut. Cineva scria aici ceva foarte frumos, e luat de fapt de prin Corinteni, ca iubirea nu e mandra si nu cauta apreciere. Aici gresesc eu. Ar trebui sa nu mai caut apreciere in toate lucrurile pe care le fac, sa le consider ca de fapt nu le fac pentru ea, ci le fac pentru asta micu si ca asta e ordinea fireasca a lucrurilor. Simplu, dar greu de pus in aplicare cand dormi 4-5 ore pe noapte. Da, uitasem sa va zic, nu prea mai dorm noptile de cand cu rahatul asta de casa. Sunt o gramada de detalii de care trebuie sa tii cont ca sa iasa bine. Si nu ai decat o sansa.. In fine, m-am mai linistit la capitolul asta... Da Aniela, asta simte ea. Ca daca ar fi sa aleg intre ai mei si ea, ar castiga ai mei, lucru complet fals! Ce nu inteleg la ea este cum de poate sa se indoiasca de loialitatea mea cand vede cate fac pentru familie... Si nu consider ca parintii mei sunt rai, sunt doar distanti si indiferenti la viata mea. Cam asa am fost si crescut, cu destul de mare "independenta", lucru care de ce sa nu recunosc, mi-a si placut. E ceva sa stai afara la joaca de dimineata pana seara, chiar daca iti lipseste afectiunea parinteasca. Macar ne-au tinut in scoli, ne-au pus mancare in farfurie si nu ne-au invatat de rau. Maica-mea tot timpul imi zicea sa iau numai ce e mai bun de la ea si taica-miu... Ar trebui sa ma duc cu un buchet de flori, de fapt cu 2. Ce ziceti? Rezolv ceva?... Mi-e teama sa nu fie considerat gestul doar din fatarnicie... Deja (cica) ne cunoastem prea bine...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SP, propune-i sotiei un exercitiu de imaginatie, sau, de ce nu, roag-o sa puna in aplicare urmatorul plan : inversati-va rolurile, macar pentru o saptamana. Adica tu sa te ocupi de casa si copil in intervalul orar in care facea ea acest lucru, iar ea sa se ocupe de constructia casei, de cumparaturi, de job exact atata timp cat te ocupi tu. Sa vedem daca dupa aceasta experienta va mai considera ca tu faci cele mai usoare, simple si placute activitati, lasand greul pe umerii ei. Si inca ceva : soacra-soacra, dar eu, daca as fi fost in locul tau, as fi lasat la o parte respectul fata de un om batran si bolnav, respectul unui barbat fata de o femeie, respectul pentru ajutorul pe care vi-l da in cresterea celui mic si i-as fi zis sau tras vreo doua, sa ma pomeneasca. Cum vine asta, sa dea in tine ?!? Ce, te-a luat de la coltul strazii unde cerseai, erai aurolac si te-a facut om de casa, te-a crescut ea ca sa aiba dreptul sa ridice mana asupra ta ?!? Hmmm, aici sotia ta are mare parte de vina, trebuia sa intervina si sa-si puna imediat mama la punct, amenintand-o ca nu o mai primeste daca mai repeta figurile. Sotia ta ce-ar fi zis daca mama ta proceda la fel cu ea, ar fi rabdat insultele, loviturile si scuipaturile ei ?!? Chiar ca nu te respecta sotia... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca tie chiar iti place sa fii sub papucul sotiei ,din nefericire lucrurile s-au complicat in momentul in care soacra ta a incercat sa te supuna si ea aceluiasi "tratament"[:D]. Moama, sa-i lipeasca mama mea un dos de palma sotului meu, [bang] in secunda doi dispare ca si praful de pusca[:D]. Sincer, ia-ti o pauza fiindca o meriti ,dute invartindu-te si accepta-ti job-ul ,daca mai stai vei fi mancat cu fulgi cu tot. Daca sotia ta te iubeste isi va sacrifica eminenta cariera de dragul copilului ,amorului si de dragul tau bineanteles[:D]. Mama de ce n-am gasit si eu un barbat pe care sa-l tin sub papuc si sa accepte si vreo cateva scaltoafe dupa ceafa de la soacra- sa cand i se pune pata[:D]. http://picasaweb.google.com/home
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca esti un pic cam prea soft si afabil. Nu poti sa-i multumesti pe toti in viata, asa ca rezuma-te la persoanele cu adevarat importante. Eu in locul tau m-as duce acasa LA MINE si as spune clar : foarte bine ca mama-socara s-a gandit sa plece, ne vom vedea in vizite. De la punctul asta incolo urmeaza optiunile. In al doilea rand, casa in care stam e luata cu avansul platit de ai mei, asa ca mai jos coada cand vorbim la telefon cu ei. In general vorbind in casa mea nu ma insulta musafirii, care o face sa-si ia sarsanalele si sa plece. Si daca nu se ajunge nicairei cu vorba buna, i-as da de ales, eu plec si vreau sa va iau cu mine. Tu hotarasti acum care e familia ta. Sa stii ca in viata te calca oamenii in picioare cam cat le dai tu voie. mami de Sophia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De 2-3 zile citesc si rascitesc atat cele scrise de tine cat si raspunsurile fetelor. Nu iti pot da sfaturi insa iti pot povesti experientza mea si din asta sper sa tragi singur concluziile. Mama obisnui sa spuna ca daca se isca o cearta intre soti si apare o terta persoana,numai prezenta respectivei persoane si da o alta turnura discutiei,mult mai grava,drept pt care in anii(putini din pacate) pe care i-a trait in aceeasi casa cu noi,in momentul unei discutii mai aprinse intre mine si sot,se ridica si pleca,nu auzea si nu vedea nimic,cu toate ca stiu ca eu am fost LUMINA ochilor ei nu se pronuntza in nici un fel cu privire la cine are sau nu dreptate,nu lua partea nimanui. Ne -a ajutat cu copiii neconditionat pt ca locuind cu noi considera ca face parte din obligatiile ei,i-am fost recunoscatoare pt asta insa niciodata nu i-am reprosat sotului ca parintii lui nu ne-au ajutat in cresterea copiilor,personal consider ca sotul meu a suferit destul in copilarie din cauza parintilor lui si nu mai era nevoie sa dau si eu motiv de suferintze noi. Nu i-am cerut niciodata sa renunte la parintii lui si daca din pacate a facut-o ,a facut-o din proprie initiativa si din cauza ca de 15 ani ne fac viata un iad(pt ca am fost prosti si le-am permis,recunosc)si a considerat ca a fost atinsa limita lui de suportabilitate. In viata l-am sustinut atat eu pe el cat si el pe mine,de exemplu mi-am abandonat serviciul sau studiile cand lui i s-a ivit o oportunitate ,si el s-a sacrificat in sensul asta.Avem trei copii si nici un ajutor(acum cand mami nu mai este) da-ti seama ca nu ne este usor insa greutatile le purtam cu randul sau in parti egale,azi sunt eu la pamant ma ridica el,maine este invers,in asta consta o casnicie reusita, doi oameni merg pe acelasi drum sprijinindu-se unul pe celalalt, din dragoste. Daca ne certam (cam o data la an) NICIODATA nu ne adresam injurii sau vorbe grele,nu one certam in fata copiilor,incercam sa nu spunem vorbe pe care mai tarziu sa le regretam,despre palme sau cani nici nu are rost sa vorbesc. Si ca un amanunt hilar si sotul meu sforaie ingrozitor insa in atatia ani nu am petrecut o noapte in paturi diferite. Eu sper sa poti ajunge la o cale de intelegere cu sotia ta si sa va reconsiderati atitudinea,atat ea cat si tu si nu uita ,tot de la mami citire "Respecta-te daca vrei sa fii respectat!" Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/ralualexandrei/album?.dir=/2037&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photo"]album no1 [/url] [url="http://community.webshots.com/user/ralualexandrei100"] album no2[/url][url="http://community.webshots.com/user/andraaa"] albumul no3[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=139932&whichpage=1"]
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!
[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Marina
si sa mai si incerce sa caute o solutie sa rezolve situatia pe un forum majoritar feminin!..asta da sot sub papuc, daca situatia sta chiar asa e nasol rau. Marita soacra si vedeti-va de viata linistiti. Apropo sotul meu sforaie infiorator, nu m-am gandit sa ma mut in alta camera[:)] Marina
Marina, bine spus! Sub-papuc asta daca ne spui adevarul si nu vrei sa iti plangem toate pe umeri, zau ca soacra a sarit calul rau de tot. Sotia de ce ii permite asa un comportament. Maine, poimaine si copilu' o sa iti arunce tigai in cap, ca asa-i normal. Eu in locul tau eram pe campii de mult. ps. si barbatul meu sforaie de sar geamurile, si tot nu dormim separat, chiar imi lipseste in noptile cand e plecat in delegatii, nu dorm bine si ma tot trezesc ca nu ii mai aud trompeta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...