Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu ma lasa compu al meu sa descarc fisierul cu programa de clasa a 4-a. Ramona daca ai fisierul cu mate mi-l poti forward si mie te rog? [pup] E o idee cind vine mama sa ii spun sa aduca manualul de clasa a 4-a. Mi-au cerut si cei din Ro manualele de aici dar n-am avut feed-back. Am mai facut niste probleme cangurul, ca erau de istetime, interesante. Anul asta n-am mai inceput teme aditionale, inca...poate ar trebui sa ma mobilizez. Cu ce se ia rasina de brad de pe canapea nou-nouta (prin asta intelegind exact cind delivery-men mi-o puneau jos si al meu copil s-a aruncat pe ea dupa ce se jucase cu conuri de brad afara). E catifea tratata dar mi-e frica sa incerc cu crema de miini sa nu patez. A
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sinzi, alea cred ca-s ceva teste nationale si FCAT e ca si TAKS al nostru. Corina, nu stiu de ce spui ca MAP e foarte usor. Eu stiu ca se da pe computer, incepe usor si apoi intrebarile sint tot mai grele, pina cind copilul nu mai stie sa raspunda.[:D] Practic fiecare copil are alt test, in functie de cum/cit stie sa raspunda. Mie asta imi pare chiar interesant, de aia m-am si enervat la faza cu standardul. Polux, Ana are patru ani jumate. Este incredibil cit de repede a invatat! Ieri si astazi am fost pe trail si a mers fara probleme citeva miles. Dar ea la chestiile astea a fost avansata dintotdeauna. Cred ca Alexandru a invatat ceva mai tirziu, dar stiu ca m-a surprins si el la vremea aia ca a invatat destul de repede. Dansuri zici? Bravo! De care? Ruxij, sint de acord cu tine ca nu-i foarte usor la scoala. Adica la matematica este, dar la science chiar invata multe anul asta. La engleza nu-i nici greu nici usor. Oricum, e cu totul altceva fata de cind eram noi la scoala. Fine with me, atita vreme cit invata corect si sa-i vad ca nu aburesc parintii cu rezultate din astea fantoma la teste.[:D] Deci pina la urma nu mai da nimeni MAP? Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

analiza MAP se face si la noi, mi-au aratat-o in gradi cind l-au considerat ptr skip one year. N-am mai intrebat de ea, dar stiu ca ti-o arata daca vrei. Hai ca intreb de ea la urmatoarea teacher-parent. Lia, m-am gindit la tine cind mi-a venit the new yorker-ul: http://www.newyorker.com/arts/critics/atlarge/2009/10/19/091019crat_atlarge_zalewski o sa te unga pe suflet
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesant Andrada. E un review al cartilor pt. copii, care promoveaza ideea parintilor cam fara putere reala si care se s..straduiesc sa nu arate sentimente si a copiilor care isi fac de cap, in opozitie cu modul traditional de parenting. Si mai interesanta este intrebarea, de ce te-ai gandit la mine? :) Apropos de modele de parenting, io cu fi-miu ne uitam la supernanny. Asta seara se juca cu un deodorant in baie si eu am tipat la el: "lasa-l, nu mai da cu el ca nu suport sprayurile!!". La care fi-miu cica: "Mom, LOOOOOVE, LOOOOVE, like supernanny says, talk in your calm voice" [:-)))] Dupa care am inceput sa maimutaresc in a "calm voice" "I hate sprays and parfumes, I hate them sooo much" si ne-am hlizit [:-)))]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu alea ai dreptate Corina. Andrada, eu il pot desface dar habar n-am cum sa-l trimit, sint computer illiterate.[:D] Sa nu mai spun ca jumate din termenii aia eu nu-i mai tin minte. Nu exista curriculum varianta in engleza?[:D] Edit sa adaug ca romanii au copiat programa noastra![:D] Invata exact aceleasi lucruri, pe bune! Odata ce am trecut de limbajul fancy m-am prins ca asa fac.[:)] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Cu alea ai dreptate Corina. Andrada, eu il pot desface dar habar n-am cum sa-l trimit, sint computer illiterate.[:D] Sa nu mai spun ca jumate din termenii aia eu nu-i mai tin minte. Nu exista curriculum varianta in engleza?[:D] Edit sa adaug ca romanii au copiat programa noastra![:D] Invata exact aceleasi lucruri, pe bune! Odata ce am trecut de limbajul fancy m-am prins ca asa fac.[:)] Lume multa, oameni putini
Si mie mi s-a parut la fel. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Andrada
Si noi ne ridem de chestiile astea de fals parenting. M-am gindit la tine ca tu te rideai de tot hype-ul asta cu parentingul a la carte si fortzat si buchisit pina nu mai ramine nimic din el.
Cam asa ceva Andrada. Cateodata se ajunge in exagerare. Acum nici ca pe vremuri, dar nici ca unii din ziua de azi :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...