Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietene la bine si la greu -96


Recommended Posts

pt cardul de [pis][pis][pis]: au venit uratii , deci nema [bibe] [:D] Licurix eu nu te pot ajuta cu cremele alea pt ca nu am folosit in viata mea crema de fata [:-@]...sotul, in schimb are tenul foarte sensibil si imediat se irita , foloseste o crema de la Bioderma si e destul de buna, mai am o prietena care foloseste numai Avene, eu cred ca trebuie sa gasesti ceva ce ti se potriveste tie, uite ce i-a priit Tinei la tine nu a mers...oricum, sper sa nimeresti una care sa-ti mearga bine [pup] mai fetelor, nu stiu daca e vreo perioada sau nu, nu stiu daca mai sunt si alti copilasi care fac asa, daaaarrr Sabina mea a devenit o miorlaita [:(], cand nu poate sa faca ceva se miorlaie, daca o ajuti se pune pe urlat, azi am patit asa de 2 ori, odata se juca cu Lego si nu reusea sa imbine niste piese, am ajutat-o (nu i le-am luat si le-am imbinat eu, le-am imbinat cu manutele ei) si s-a apucat de plans, la fel si cu un capac pe care nu reusea sa-l fixeze (era un saculet pt mancare) si s-a pus pe miorlait, am vazut ca nu reuseste si am pus eu capacul apoi i-am dat "jucaria", iar s-a apucat de plans...nu accepta sa o ajuti sa faca ceva, vrea sa reuseasca ea singura, si cum e si normal ca inca nu reuseste sa faca anumite lucruri se apuca sa urle... concluzie: daca NU e cum vrea ea, e cu miorlaiala mare [alcool], cum sa ii explici la un copil de 1 an si 2 luni ca nu poate sa le faca singur pe toate la varsta asta? mie oricum mi se pare ca inca nu are capacitatea de a intelege de ce unele lucruri sun ASA si nu ALTFEL... degeaba ii spun eu ca nu e voie sa punem manuta la priza/aragaz/etc pt ca ne lovim, ca in urmatoarele 5 min tot acolo se duce si daca nu o las se apuca IAR de plans...cred ca de-abia acum incepem sa simtim ca avem copii [:-@][:D] as vrea sa va rog sa nu va sfiiti sa povestiti ce fac copilasii , indiferent daca sunt cra-cra-uri sau non-cra-cra-uri, cred ca din toate avem de invatat si poate daca as vedea ca nu e numai copilul meu care face asa nu m-as mai intreba mereu : "unde gresesc?" [asia]
[*]Anca, mamica fericita de [copil] [url="http://picasaweb.google.ro/anca.brodoceanu"] Sabina Ioana [/url] (03 nov 2009)[*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Many merci, am inteles, baietel hotarat Vladut [bibe]. Licurici eu ma dau cu creme de la Clinique (imi plac mult pentru ca nu au nici un fel de parfum adaugat - de fapt asta este si un criteriu pt orice fel de crema, cu cat este mai parfumata, cu atat este mai dubioasa [alcool]) si mai rar de la Estee Lauder. Din pacate sunt extrem de scumpe. Dar cand nu am, nu ma dau. Simplu [:D]. Alte creme nu am prea incercat. Ba mint, am o nivea cu care-mi fac cizmele [:-)))] Raluci strig si eu in cor sa se auda pana la Chiajuna! uuuuuu! ne vedem saptama viitoare cumva? [pup]
Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tare tare mult, fete dragi! Noi suntem in petrecere surpriza......prima mea petrecere surpriza [:I][olala].... Astazi nu prea m-am apropiat de calc..asa ca n-am apucat sa citesc mai nimic...sper sa pot recupera maine. Pana atunci, va pupez pe toate de somn usor si noapte buna![nani][pup] _________________________________________________ [il] Krelia, mami de tzutzupid Rares-Mihai [copil] (05.11.2009) [il]
"Children make you want to start life over." Muhammad Ali
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copilul meu doarme de la 19.30,dar se trezeste din ora in ora.[alcool]Asta de vreo 3 nopti. Ancutza nu gresesti nicaieri.Cred ca e o perioada.Asa face si Geo.Ce-i drept nu mereu. Mai nou sta intr-o pozitie foarte ciudata si cand e treaz,suge sau doarme.Cam cum stateam noi cand ne punea la sport sa ne dam peste cap(adica cu fundul in sus si capul in podea). [mamica] de [copil] George-Stefan (15.11.09) [majoreta] sus,sus,sus, 2 linii asteptam, prietene felicitam [majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ancutz na ca fix la intrebarea ta m-am oprit sa scriu. Ghinion pe tine[:D]. Eu as indrazni sa-ti sugerez, ca unui copil de 1 an si 2 luni, sa NU-I spui ca NU poate el. Pentru ca sunt fata de gashca [:I] iti ofer alternativa: "sigur ca poti singura, poti orice iti doresti, doar ca atunci cand vei fi putin mai mare ai sa poti mai bine/repede/usor sa faci asta". Se spune ca daca nu i-am spune unui copil ca nu poate sa zboare, el chiar ar reusi . Nu nu mai tin minte contextul in care am citit fraza asta dar imi place teribil. Eu cred ca cel mai crunt NU pentru un copil e "nu poti". Cu "nu ai voie " o mai dregi dar "nu poti"... suna dur ce spun , dar cred ca ii taie aripile. Pentru ca nu am bibliografia sa o trec in subsol scriu: pam-pam Cat despre ce povestesti despre Sabi... hm... parca ai povesti de Mihnea. E grele... incerc sa-i explic ca nu are voie( la modul : aici nu e voie pentru ca te poti lovi/ curenta etc), si il iau in secunda respectiva de langa obiectul periculos . Da, revine, si eu repet actiunea... mereu incerc sa-i ofer altceva mai interesant, dar daca nu a mers nici a doua oara... solutia e sa-l duc in alta camera, inchid usa si gata. Da, plange uneori... de multe ori... dar ii trece... La lucrurile periculoase nu pot negocia. Monis acum stiu ce sa fac si eu cu Nivea mea[:D]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monis, prin analogie fata mea e de cizma [:-)))] ca eu am cam folosit nivea ..muuult timp[:D] Acu serios vorbind, nu permit buzunarele sa visez la Clinique, sau Lauder..[:-@] Si fara crema nu pot sta, cum ma spal pe fata cum simt ca imi cade fata, mi se usuca rau tare pielea..desi folosesc la spalat o lotiune fara sapun de la Avene[:-@] Ancutz, tu vorbesti serios, pan la 27 ani nici o cremussa?????[cool]Ce inseamna sa ai ten normal si fara probleme..Eu de cand ma stiu am fost fie buboasa, fie cu ten sensibilos rau. Ia zii, ceva semne concrete de urati, sau astept pana iti faci mila de psihicul meu labil si iti cumperi un test??[:p] Amalia mea nu e chiar asa miorlaita dar ne termina capitolul adormit. Daca pana acum doar seara era cu lupte adormitul, acum si peste zi. Pur si simplu cand stiu ca se apropie ora sa o adorm, mai bine ma impusc. Acu isi face mila zmau de mine ca sunt borti, si o adoarme el cand e acasa..Da nu stiu cat o sa reziste...psihic vorbind..[8D] Krelia, abia astept relatari de la party surprise! stii tu [pis][pis][pis] [:D] Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)[:D] [url="http://picasaweb.google.com/laurairina13/FireflySShopOnlineComenziLaLpetrascaYahooCom#"] Firefly's shop[/url] [url="http://crochetbyfirefly.blogspot.com/"][:D] BLOGUL MEU [:D][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am bagat si eu nasul sa zic doua vorbe si-apai sa ma bag in pat, ca mi-e un soooomnnnn [nani]... [s][s]LA MULTI ANI FEIRICITI, KRELIA!!! Sa ai parte de multe bucurii alaturi de baietii tai, multa sanatate si tot ce iti doresti![s][s] [pup] [flo][flo][flo][floare3][floare3] Monis, asa e. [pup] Nici eu nu sunt atat de ingaduitoare ca Licuriciul; de aceea le-am spus ce cred ca trebuia sa li se spuna, insa pe un ton calm, si nu la nervi. A, si inainte sa trimit e-mailul a trecut si pe la "cenzura" [:D] (=sot). El fiind mai rational si un alt temperament decat al meu, ma salveaza de multe ori de la scandaluri fara rost cu ai mei. [:D] Licurici, eu folosesc Nivea pentru fata, insa nu anti-rid deocamdata. Sper sa te sfatuiasca fetele si sa gasesti ceva potrivit pentru matale. [pup] many, referitor la ce intrebai: multa vorba in putine cuvinte ar veni cam asa: este indicat ca mama sa ii vorbeasca copilului si sa-l invete de mic limba ei materna (romana in cazul meu). Asta pentru ca indiferent cati ani ar locui un emigrant intr-o alta tara, tot nu va asimila acea limba atat de perfect ca si limba materna. Si nu ma refer doar la vocabular ci si la intonatie si accent. So, noi am decis asa: vom vorbi cu Timi in romana pana la 3-4 ani, ca sa-si formeze cat de cat vocabularul de baza in limba romana. Apoi, la gradinita si la scoala va invata limba bulgara gramatical, corect, fara nici o urma de accent strain. Eu voi continua insa sa-i vorbesc in limba romana, aceasta fiind singura lui sursa de invatare a limbii. Am citit si pe aici pe forum un subiect in care mamici din diverse tari impartaseau experientele si problemele lingvistice ale copiilor. Deci, sunt pregatita ca peste ceva ani, sa-i vorbesc in romana si el sa-mi raspunda in bulgara. [:D] Daca nu ma tin tare pe pozitii (adica nu doar sa-i vorbesc lb romana, ci sa-i dau sa si citeasca literatura in romana), vocabularul lui va fi limitat, tot mai limitat, pana va ajunge sa inteleaga ce-i spun dar sa nu se poata exprima el in romana. [bang] Asta e teoria cu limba romana. Insa peste cativa ani, tata-su va incepe sa-i vorbeasca o alta limba, limba lui materna. [:D] (nu bulgara). Vom merge in paralel cu cele trei (a mea, a lui si limba bg - invatata la gradi si scoala), peste care se vor adauga limbile studiate in scoli (macar engleza si franceza). Vom vedea ce talmes-balmes va iesi din copchil,[alcool] si ne adaptam pe parcurs dupa cum va fi cazul. [:)] Din obervatiile cumnatului: copiii carora li s-au vorbit de mici doua limbi in paralel, incep sa vorbeasca ceva mai tarziu si amesteca un timp cuvintele celor doua limbi (nu vorbesc o limba "curata"). In fine, ar fi multe de spus, dar asta e un rezumat al rezumatului. [:D] Daca nu ma intrebai nici nu aveam de gand sa aduc in discutie chestiunea ca sa nu starnesc vreo controversa, pentru ca suntem diferiti si fiecare decide cum e mai bine pentru el si puiul lui. [flo] [pup] si va doresc ce-mi doresc si mie: [:D] o noapte linistita, fara treziri, fara frichineli, si cu muuult sooomn! [nani][nani]
Mami de [copil] Timi nazdravan si [gravi] 10+ cu Fantomas [8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria
Ancutz na ca fix la intrebarea ta m-am oprit sa scriu. Ghinion pe tine[:D]. Eu as indrazni sa-ti sugerez, ca unui copil de 1 an si 2 luni, sa NU-I spui ca NU poate el. Pentru ca sunt fata de gashca [:I] iti ofer alternativa: "sigur ca poti singura, poti orice iti doresti, doar ca atunci cand vei fi putin mai mare ai sa poti mai bine/repede/usor sa faci asta". Se spune ca daca nu i-am spune unui copil ca nu poate sa zboare, el chiar ar reusi . Nu nu mai tin minte contextul in care am citit fraza asta dar imi place teribil. Eu cred ca cel mai crunt NU pentru un copil e "nu poti". Cu "nu ai voie " o mai dregi dar "nu poti"... suna dur ce spun , dar cred ca ii taie aripile. Pentru ca nu am bibliografia sa o trec in subsol scriu: pam-pam Cat despre ce povestesti despre Sabi... hm... parca ai povesti de Mihnea. E grele... incerc sa-i explic ca nu are voie( la modul : aici nu e voie pentru ca te poti lovi/ curenta etc), si il iau in secunda respectiva de langa obiectul periculos . Da, revine, si eu repet actiunea... mereu incerc sa-i ofer altceva mai interesant, dar daca nu a mers nici a doua oara... solutia e sa-l duc in alta camera, inchid usa si gata. Da, plange uneori... de multe ori... dar ii trece... La lucrurile periculoase nu pot negocia. Monis acum stiu ce sa fac si eu cu Nivea mea[:D]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 )
Ionela, draga mea, eu nu ii spun niciodata Sabinei "nu poti" ...(nu stiu de ce s-a inteles asta, dar chiar nu i-am spus niciodata)...vede si singura copila ca un cub din lego nu se lipeste de celelalte, ca nu-i toanta [:D], isi da seama ca nu reuseste sa le imbine si atunci incepe sa se miorlaie, ii iau manutele, cu lego in ele si imbinam impreuna cuburile, ei, atunci se apuca de plans si mai tare, ceva de genul: "de ce mami poate si eu nu"...le desface singura si vrea sa le imbine la loc (e incapatanata ca ma-sa [:D]) si iar nu reuseste...cred ca ascund Lego ala [:D][:-@]
[*]Anca, mamica fericita de [copil] [url="http://picasaweb.google.ro/anca.brodoceanu"] Sabina Ioana [/url] (03 nov 2009)[*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Am ras de era sa trezesc copchilu la faza cu "fatza de cizma". [:D] Esti mortala, Licurici.[pup] Si eu am incercat alte creme mai de firma, scumpeturi, dar m-am umplut de cosuri de care nu mai scapam. Si da, la fel ca tine, daca nu ma fac cu crema dupa ce ma spal dimineata, parca am o coaja care ma strange, nu fatza. [alcool] No, acum chiar ca ma bag la somn. Noapte buna!
Mami de [copil] Timi nazdravan si [gravi] 10+ cu Fantomas [8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...