Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prietene la bine si la greu -96


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata, dau si eu cafia la doritoare si una speciala pentru sarbatorita noastra de 33 de ani[pup][flo] [:D], careia ii doresc multa sanatate, impliniri nemasurate si bucurii asemenea! La Multi Ani Kreliutz[flo][flo] Imi permit sa raportez un somn de 12 ore la gargaritza si unul de vreo zece la ma-sa[pk]. Dana, si noi am facut muuuulte cumparaturi online pana acum si majoritatea au fost fara probleme (culmea, cele mai bune au fost cu livrare in Ro) insa astia detin recordul pana acum. Deci David este papacios [pup], pai eu zic ca-i de bun augur atata vreme cat mananca ce tb. Si Giulia are zile cand mananca cate ceva toata ziua, de zici ca nu a mancat o saptamana! Gabitza, reteta e simplissima: suc de rosii (eu gasesc unul f bun, italienesc, fara nici un adaos) fiert un pic la care adaug ierburi uscate gen oregano, busuioc. Il adaug peste pastele fierte, pun un pic de ulei de masline iar uneori si branza de vaci. Smara, aparatele de aerosoli sunt aparate care vaporizeaza o anumita cantitate de lichid in care se afla diverse medicamente care actioneaza benefic asupra sistemului respirator (in cazul bronsitei de ex, substantele astea fluidizeaza secretiile stranse ca sa poata fi eliminate). Sunt folosite cu mare succes in tratamentul racelilor, bronsitelor, astmului si altor afectiuni. Pot fi folosite atat de copii cat si de adulti. Substantele care se adauga sunt prescrise de medic in fctie de afectiune. Stiu ca intreba cineva ce ii pun Giuliei: apa de mare si inca doua substante, nu am retinut corect numele, proportia a fost stabilita de pedi. De asemenea, mi-a zis ca de fiecare data cand este racita, ii pot face numai cu apa de mare. [url="http://picasaweb.google.com/fulgusori2009/LauraAndreea?locked=true#"]poze[/url] Europe is the best!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura_andreea, i-ai dat Giuliei branza de capra feliata de la Andechser? David o adora...mananca cu asa o pofta incat m-a facut si pe mine sa incerc(in mod normal nu mananc decat branza de vaca) edit: am editat ca se intelegea ca branza este feliata de o capra[:-)))][:-)))]
Dana, mami fericita de [copil] David (2 noiembrie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

azi pot sa spun lma Kreliei? [:D][:I] [s][s][s] Krelia! sa ai un an minunat alaturi de dragii tai! [pup] cu drag [s][s][s] [flo][flo][flo][flo] Dana suntem in continue schimbari[alcool]. Cand am impresia ca s-a stabilizat cumva, in seara urmatoare apare ceva nou [alcool]. Cat am fost la ai mei, a dormit la inceput cu 2 treziri pe noapte: prima la 40 de min dupa ce adormea (ca Alex al Lylyanei), doar asa de control, una in mijlocul noptii pe la cca 1 cand sugea bine si inca una pe la cca 4. Trezirea la 8, culcat de seara de la 8.30. Treaba e ca adormea destul de greut, in 20-30-40 de min. Dupa cateva zile s-a stabilizat la 2 treziri, cea de la 40 de min si cea de la 1-2, apoi somn legat pana dimi. Super cool, as putea trai bine asa. Ba chiar a avut nopti in care sarea peste prima si se trezea doar la 1-2. Cand am ajuns acasa, din prima zi din ianuarie, lucrurile s-au schimbat: a sarit un somn din cele 2 de peste zi (a ramas momentan la 2 somnuri de cate cca 1 ora, de la 11 si de la 3 + / -), iar seara l-am pus la san la 19:50 si la 20 dormea [bibe]. S-a trezit de 2 ori. Pe 2 ianuarie a dormit de 2 ori ziua, seara a adormit in 1 ora si 20 de min!!! la 21:10 dar a avut o singura trezire la 3 [pk]. Pe 3 a sarit iar un somn de ziua, dar noaptea s-a trezit de 4 ori. Si de atunci tot asa [alcool][alcool][alcool]. Nu pot sa-mi dau seama ce s-a schimbat si ce pot sa schimb eu acum. Dar studiez. Cert e ca de cand il culc la 8, ori de cate ori se trezeste noaptea, adoarme la loc f repede, in cam 10 min (adica suge si in 2 min sforaie), va chiar si in 5 minute uneori, macar s-a terminat circul de 1-2 ore de leganat, plimbat etc etc in miezul noptii. La adormitul de seara nu prea sunt probleme; si eu il pun in sacul de dormit si dupa ce suge il pun intr-o pernuta a lui (cu ursuleti [:D]), tin liniste si intuneric (intuneric cat pot [:D]) si de i se nazare sa se ridice, il pun iar la san 1 min cat sa se linisteasca. Nu-l las sa plece sub nici o forma. Cand il apuca vorbitul, ii spun cu voce mai tare: gata! nani! etc. Il iau de manutze si se linisteste destul de repede. Daca l-as scoate din sac, clar ar urma ca la voi 1 ora de agitatie. Cred totusi ca e o chestie de obisnuinta, pam-pam-ul meu este sa nu-l mai lasi sa coboare din pat si sa nu-l mai scoti din sac, ca e clar ca atunci se duce rutina voastra pe apa sambetei si-i sare somnul. [pup] Angi eu nu prea ii dau chestii gen perle (alea de la andcheser sunt ocna de sare, iar restul au tot felul de chestii) insa nu as tine mai mult de pe o zi pe alta, si as tine ce ramane intr-un pahar cu capac [pup] pentru curioase: [url="http://doctorc.ro/bolile-copilului/tratamentul-afectiunilor-respiratorii-cu-aerosoli-aparate-cu-aerosoli/"]aerosoli[/url] [:D] Smara eu nu i-am servit fier, asa ca nu stiu cum s-ar da. Oricum, si daca am ajunge la asa ceva, cred ca as incerca mai intai din alimentatie, ca eu am cuie mari impotriva fierului din sticluta [:D]. Laura_a am cam sarit peste meniuri in ultima vreme [:I] dar promit sa ma "cumintesc" [:D]. La noi fructele au ajuns la cina si dimineata ou (eu nu-i dau ou seara sub nici o forma - nici eu nu mananc), branza de vaci, unt, avocado sau orez cu lapte, cereale cu lapte (rar). Tare neinspirata ma simt dimineata [q]. La pranz am inceput sa-i dau supa de cand am fost la mama (ca ea avea rabdare sa-i faca [:D] [alcool]), ia din lingurita cam 20 de ml si apoi piure de legume, de 2-3 ori pe sapt cu carne de pasare de tara, de 2 ori cu peste si in rest fara (i-am dat ieri brocoli cu cartof dulce si cu cascaval si a mancat un castron urias, nu-mi venea sa cred [alcool]). Am inceput sa-i dau albus cate putin, ca trebuie sa facem ror si am inteles ca trebuie urmarita alergia la albus inainte de vaccinul asta, lapte de vaca, deocamdata in combinatii, simplu din sippy cup nu serveste, desi l-am indoit cu apa... cam atat pt moment, sper sa mai revin. Pana atunci pup cu drag pe toata lumea si-mi pare rau ca nu am timp sa scriu la toata lumea in parte, dar asta e viata de acuma [:)]. [flo]
Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Krelia La multi, multi ani!!! [harp]E frumos la 33 ani, esti matura, stii ce vrei dar din pacate vedem prea multe la varsta asta si le luam pe toate in calcul. Una peste alta, totusi e frumos; iti doresc din suflet sa te bucuri toata viata de familia ta, ca pana la urma asta e cea mai mare realizare in viata. Sa iti traiasca Albastrel![harp][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][pup] Lidia [majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monis, aceleasi somnuri peste zi la ora 10-11 si 15-16 le are si Amalia, cate jumate de ora sau o ora. Dar nu reusesc neam sa urc ora de somn la 8, cel mai devreme imi adoarme la 9, dar foarte foarte rar. Si a ajuns un chin adormitul pentru ca inseamna reprize de plimbat in brate de cate 30-40 de minute in medie. Daca o las in pat sa nu o mai plimb in brate desi e in sacul de dormit, o ia la goana asa taras grapis, se frichine ,se hlizeste, intr-un cuv ne pune nervii pe moatze.[alcool] De treziri peste noapte..nenumarate, nu e un tipar anume, are nopti cand se trezeste o data pana in 12 , dupa 1 inca o data, si pe urma la 3, 5, 7. Cam astea sunt in medie.. [:D] Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)[:D] [url="http://picasaweb.google.com/laurairina13/FireflySShopOnlineComenziLaLpetrascaYahooCom#"] Firefly's shop[/url] [url="http://crochetbyfirefly.blogspot.com/"][:D] BLOGUL MEU [:D][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Krelia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Eu nu sunt prea bine azi, ieri dupa amiaza, fiind cu copilul in brate pe afara, am alunecat pe gheata de era sa cad cu tot cu copil, noroc ca n-am cazut dar am facut o entorsa de toata frumusetea, de am acum o glezna mare si umflata....aseara m-am dat cu toate alea, dar cum nu pot sta in pat cu piciorul in sus pt ca sunt singura cu copil, azi e mai rau, asa ca astept pe ai mei sa vina sa trag o fuga la urgente sa vad daca nu e cumva vreo leziune de ligamente. nu stiu daca ati inteles ceva din ce am scris eu aici, dar revin mai pe seara cu info. Mami fericita de printesa Mariuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monis [pup] vazut poze frumoase frumoase la noi lucrurile stau cam asa: are in continuare 2 somnuri de 1 h-1 h jumate pe la 10-11 si 15-16, iar seara ne bagam in pat pe la 21. tztz inainte de culcare, si ziua si seara, cateodata adoarme asa, dar cel mai frecvent imi da perna sa-l legan si adoarme in max 5 minute. daca ziua doarme si o ora jumate fara treziri, seara la 40-45 de minute, invariabil, se trezeste prima data. adoarme ori leganat ori la tztz in 2 minute. de aici incolo ori se trezeste la fiecare ora, ori de 2 ori pana pe la 6 cand incepe frichineala. de cateva 3 zile nici nu se scoala bine si face kk, eu as zice ca tot de la masele, ca isi roade cu frenezie degetele, le indeasa pana in gat si se vad niste colti. la masa dimineata e nasol tare, pana de idei ca si la voi, invart cascavalul cu branza si oul cu smantana, printre care mai strecor niste fructe cand are chef, si 2-3 pufuleti sa stea cuminte sa strang ce am insirat. la pranz nu prea ii lipseste supa, azi i-am facut de vaca dupa 5 luni de zile (conform piticilor cu animale hormonate din comert[bang]) in rest il tin pe supa de pui de tara cu sau fara galusti [:D] cand nu am supa ii dau piure de cartof cu dovlecel, cartof dulce ori dovleac cu ficat sau pui la gratar de aragaz, ori paste cu somon. mi se pare cam putin ce ii invart eu dar inca nu i-as da mazare, varza, iar spanac si broccoli e cah. pe seara ii dau tot iaurt/gris cu lapte/orez cu lapte s-a trezit asa ca revin poate la urmatoarea tura de somn [flo]
Lili, mami de [bonjovi] Alexandru (18nov'09) [url="http://picasaweb.google.ro/lylyana.ion#"]poz(n)e[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...