Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietene la bine si la greu -96


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ziua si de la noi. Monis m-am regasit in tot ce ai scris.Singura diferenta e ca la mine in dormitor sunt 24 de grade si Geo doarme dezvelit,in body cu maneca scurta.Asa ca eu tre' sa fac jocuri pe intuneric ca sa il tin in pat. Chestia aia cu "gata" o folosesc si eu foarte des.Daca se joaca in loc sa manance ii spun "gata Geo,acum mancam"si tot asa. Krelia la multi,multi ani si tot ce iti doresti.Sa fii fericita langa baieti si sa faci si o fetitza in curand. Geo vrea si el pe scaun la birou asa ca nu pot intra decat atunci cand doarme.Si tot atunci am si o mie si una de alte lucruri de facut. Am fost ieri la birou.A fost ziua sefei.Mi-a spus ca e de lucru,dar ca,din experienta imi recomanda sa il fac si pe bebe2.In parte are dreptate pentru ca daca ma intorc la serviciu bebe2 va iesi complet din schema.Mai devreme de2 ani nu cred ca ma intorc la serviciu. Bebe2 tot nu e in schema.Avem o banca cu rata maricica si daca il fac pe al doilea nu prea ma vad bine(cum zicea si Licurici bani de doctor,de pampersi si altele.Momentan stau cuminte. Cred ca v-am plictisit un pic. Geo a inceput sa bea cam 200 ml de apa pe zi si tot atata lapte de vaca.Il dau pe la 18.00 cu cereale Milupa bio.O fi bine sau nu?[:-@]Cert e ca ii place. [pup] Imi place ce spun gravidutele noastre si mi se face si mie dor de perioada aia. Smara eu nu am mancat decat iaurt si nectarine in primele 4 luni,cand am fost gravida. [mamica] de [copil] George-Stefan (15.11.09) [majoreta] sus,sus,sus, 2 linii asteptam, prietene felicitam [majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Krelia ! Dupa o perioada de aprox o saptamana, poate chiar mai mult,in care eram la un singur somn ziua 12-14 si la 21 erau deja adormiti,de 2 zile am trecut iar la 2 somnuri ziua 12-13 si 18-19.Trezirea dimineata e,invariabil la 8 (dragos) iar Eva mai ciupe uneori o jumatate de ora in plus. Acum 2 zile, canda fostprimacu somnul de la amiaza f scurt (max45 min),pe la 18 erau rupti de somn,si dupa ce le-am dat niste iaurt i-am culcat...pana la 20.30.Asa ca era imposibil sa ii culc la 21....ne-am distrat pana la 22.30,de credeam ca nu se mai doarme in noaptea aia; a fost ok pana la urma ca prima trezire a lui Dragos a fost la 5.Aseara au dormit cate o ora jumatate de fiecare data 12-13.30 si 18-19.30;i-am bagat la culcare pe la 21, au baut bibe, s-au mai foit un pic,dar la 21.30 erau adormiti...nesperat de repede. Prima trezire a lui Dragos a fost la 3. Si el mai are treziri uneori la maxim o ora de la adormire,il iau in brate sau il mangai pe cap/spate in patut si adoarme la loc. Asa ca programul nostru,pana mai alaltaieri cam fix...nu mai e asa. Sa vedem astazi ce fac. Maine mergem la vaccin si am facut programarea cam la sfarsitul programului de somn...promisesem colegilor de serviciu si ca ii aduc pe acolo inainte de vaccin,asta ar insemna sa cam sarim de somn -sper sa nu fie maraiti toata ziua Multu de reteta de paste cu sos,cred ca incerc si eu,poate astazi. Meniul nostru de azi 10- gris cu lapte,iaurt 14- cartof dulce,ardei rosu,usturoi,ierburi cu pui la cuptor ciorbita de pui cu smantana (daca nu vor cartoful-ca nu prea le place- cred ca primesc spanac de ieri) 18 - probabilpastecu sos sau mamaliguta [mamica] [copil] Dragos si [copil] Eva _30.11.2009 [url="http://picasaweb.google.ro/fulgusori2009/Gabitza35?locked=true#5434378561397743474"] mucosii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am uitat sa spun ca am introdus de 2 zile feniculul, la ideea Laurei_a [flo]. Laura, poti sa-mi spui cum il dai tu Giuliei pls? [pup] eu i-am pus cateva frunzulite verzi si putin... bulb, ca nu stiu cum sa-i spun [:D], cand a fost gata mancarea. in megaimage de unde am luat, se numeste fenel [;)] [url="http://www.reteteleluiradu.ro/wp-content/uploads/2009/04/fenicul.jpg"]fenicul[/url]
Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua [s] Krelia[s] sa fii sanagoasa si iubita! Eu va citesc, dar nu foarte temeinic[:I] spre rusinea mea. Cu toate astea am reusit sa strabat materilele interesante despre lovit/muscat/plans In timp ce citeam aveam 1456.33 lucruri de spus, acum nu mai stiu nimic din toate alea. Suntem sanatosi. Mihnea avea ceva mucisori lichizi ieri ( dar cine a iesit la minus n-spre grade afara ?) Stranuta cu foc, dar nu bag in seama, sper sa treaca tot cum a venit. Eu sunt cam obosita si cam trista... da ma fac eu vesela inapoi si va turui iar la cap de va plictisesc. V-as mai povesti de Mihnea care merge cand vrea el ( o zi da una ba) in doua picioare, si, asa cum ma asteptam, a descoperit mersul in 4 dupa ce a descoperit mersul in 2 picioare singur. Oricum, prefera sa mearga in 2 picioare. Deja ne intelegem din "cuvinte" In principiu el vorbeste, dar tind sa cred ca eu am invatat limba lui si nu el pe a noastra: exemple: apu= papuc zaza = gaza( primul a din zaza e "i din a") a-a-a=nani tis= pishu [:D] asta vine sa anunte treaba rezolvata si arata cu degetul scutecul. patata= pantalon tititi=tzup-tzup-tzup(iepurasul) o-o-o = mos craciun ahaaaaaaaaaa! = care e bradul( e una aha plin de admiratie) arata cu degetul obrazul ca e rusine si ma cearta cu degetul intins spre mine ( tot copie piticul ) teatea( tata) mama, bu( bunica/bunicul), apa, pa, papa, aaau( miau), am(ham), - deja sunt vechi mai are un "ama" care inseamna ca vrea in brate la mama, si "abu" care inseamna ca vrea in brate la bunica. ma tot gandesc eu ca un om mare ca de fapt spune "a ma" si "a bu" ce mult cra=cra... si or mai fi dar nu-mi mai vine in minte acum
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monis, repejor inainte sa plec iti scriu de fenicul. Se foloseste bulbul fara partea verde(este cam atoasa) si daca vrei si "mararul" - daca-l are. Uneori si o parte din interior este un pic tarisoara, depinde cat este de mare bulbul. Eu il fac fie aburit, mixat si amestecat cu alte legume sau cereale (l-am facut o data cu quinoa si a mancat super bine) sau la cuptor cu peste(se iubesc in general [:D]). Pun un pic de apa si ulei de masline, ierburi uscate de care ai si la servire pun marar proaspat si inca un strop de ulei crud. L-am mai amestecat si cu ficatzel de pui, curcan sau gasca. Pentru adulti il dai lamele sau julienne si-l amestec cu morcov ras, multa zeama de lamaie, ulei si condimente si/sau ierburi dupa preferinta. [url="http://picasaweb.google.com/fulgusori2009/LauraAndreea?locked=true#"]poze[/url] Europe is the best!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] [s]Krelia[s] sa fii sanatoasa si fericita inca 33x3 ani de-acu' incolo [:D][pup] eu am tras chiulul cam mult , recunosc, in primul rand pt ca Sabina are o perioada mai "dificila" (sa zic asa), mai exact 2 zile cu febra, scaune moi, lipsa apetit, lipsa somn (un singur somn pe zi de 30-50 min [alcool] ) iar noptileeee...ei bine azi noapte mi-a adormit la 2 si 10 min...dupa ce am ridicat tonul la ea [q] ca nu mai puteam , eram epuizata si psihic si fizic...noptile noastre cam asa sunt de vreo 4-5 zile, faza naspa e ca oricat de nedormita ar fi la ora 9 e in picioare, dar o ia tati si eu mai dorm pana pe la 11 jumate (cu greu a ridic din pat si atunci) un alt motiv de lipsa pe forum ar fi ca m-am apucat de citit Supernanny si chiar imi place cartea...de doua zile ma chinui sa gasesc o metoda sa ajunga si la voi informatiile din ea...vreau eu sa fac ceva , dar sa vad daca ma duce mintea ...oricum sa o tehnoredactez nu am timp ca ma gandisem si la asta aaa, si Licu nu am iesit inca din casa dupa test, dar o sa-l fac , ti-am promis [pup] am apucat sa citesc la dovlecei, merci Monis[flo], chiar sunt pretioase informatiile si sper sa imi ramana ceva in minte din ce am citit atat deocamdata, va pup pe toate [pup]
[*]Anca, mamica fericita de [copil] [url="http://picasaweb.google.ro/anca.brodoceanu"] Sabina Ioana [/url] (03 nov 2009)[*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bei am vazut ca si la dovlecei a mai aparut o [gravi] in odisee cu Licu. Ancutzule imi pare rau ca Sabinuta este maraici, dar eu cred ca ceva o deranjeaza. Si eu tot cu Supernany ma ocup dar tare greu ca daca este Vlad treaz imi trage de foi [bang], iar cand doarme trebuie sa stau langa el si cum dau si eu o pagina cum se foieste si el. Si hai cu testul ala odata ca is tare curioasa [:D][pup]. Smara fain ca si sotul tau stie romaneste, dar ca o curiozitate de ce este mai bine ca intai sa invete Timi romaneste daca voi traiti in Bulgaria? [pup] Azi Vlad a fost cu tati 2 ore afara si a venit aproape adormit, dupa ce l-am schimbat parca i-am dat energizant si abia dupa o ora am reusit sa-l adorm. El are numai un somn/zi cam de 2-3 ore. Despre meniuri eu sunt in pana si m-am tot inspirat de pe aici, maine avem in plan mazare cu pui, sper sa aprecieze piticul. Gata fug la munci [pup] mami de [copil] Vlad (29.10.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...