Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (204)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Citat:
citat din mesajul lui mimitete
DanaP, sintem toti bine, merci de intrebare[pup]. Nelia, nu iesi din cabinet fara trimitere la CT sau MRI, mai mult ca sigur te trimite la CT ca e si coada mai mica si costa mai putin. Exagereaza si tu putin, spune-le ca ai antecedente in familie...spune-le ca te-a durut capul groaznic ceea ce e adevarat si ca ai vomitat si ca ai tulburari de vedere. In mod normal ar trebui sa te trimeata la urgenta pt CT scan in urgenta. Multa sanatate si ai grija de tine ca prea ai tu grija de toti si te pui pe tine pe ultimul loc. Si daca tot nu poti sa te pui pe tine in cap de lista, gindeste-te ca toti depind de tine asa ca pt binele lor as trebui sa ai grija de tine[pup]. Social worker trebuia sa ma fac, am niste texte...ride ciob de oala sparta. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Da, daca ai sti cit de bine stiu toate textele astea si sint sigura ca pentru altii chiar stiu sa-i ajut sa le pun in practica sau sa-i fac pe ei sa le puna. Dar nu cind e vorba de mine... Adevarul este ca nu am mai avut in ultimele luni si am uitat de durerea mea de cap... dar uite ca a aparut si e din ce in ce mai nasol. Pai, nu trebuie sa exagereaz nimic, am si vomitat, am si ameteli si astazi toata ziua am avut tulburari de vedere. Si se clatina ceva in cap... zici ca am baut toata vacanta si pe cuvint daca am baut un pahar de gin si vreo doua de bere. Am observat ca de vreo citiva ani, alcoolul imi face rau si imi provoaca dureri de cap, asa ca il evit. M-am gindit si eu ca nu plec din cabinet pina nu-mi da trimitere. 900 de dolari nu a de unde sa dau, dar ii dau de oriunde daca nu-mi da trimitere la stat, ii cer la privat. Sau ii cer, cum spunea Iselin, o idee foarte buna, la neurolog. Oricum, promit ca de data asta chiar nu plec fara trimitere... cind vreau sa fiu rea, sint. Si nici de la pediatra! Octav ne spune ca gindim prea mult de asta ne doare, ca uite, pe ei, ceilalti, nici capul nu-i doare...[:D] Rinjesc eu, dar de fapt sint chiar ingrijorata, abia astept data de 18 si oricum mi-am promis ca daca ma mai doare pina atunci, ma duc direct la urgente si cad jos, asa mi-a spus cineva sa fac. Cica s-a dus cu durere de spate si cind s-a ridicat de pe scaun ca sa se duca la triaj a cazut intre scaune pentru ca ii intepenise spatele... in jumatate de ora avea toate analizele facute.[:)] Eu maninc rar ciocolata, rar de tot alune, nu-mi prea plac... dar beau cafea, o cana dimineata, cu lapte. Cacao putin, doar daca fac ceva, altfel nu prea maninc dulciuri cu cacao. Multumesc pentru raspunsuri, va tin la curent.[pup] Anka bafta multa cu interviurile, Zavalita cu scoala! Stiti colierele alea magice, cu delfinasi? Minuni au facut, fetele mele se joaca impreuna, se inteleg... ca doua surori adevarate ce sint! Merg si de mina pe strada... Sa dea Domnu' sa le tina! CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Nelia, mama, ma ingrijorezi rau! Du-te la Urgente si zi ca ai facut seisure. Si ca ti-ai pierdut cunostinta si te-ai trezit intr-o balta de voma. Seisure e tichetul. n-are rost sa dai bani pe ceva ce poti obtine gratis. S. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nelia, stau sa ma gindesc daca am platit sau nu...nu , nu am platit ptr ca de la urgenta la Victoria mu-a dat trimitere la neurolog vis-a vis tot cladirea Victoria si acolo mi le-a facut fara bani.Nu-mi amintesc insa cit am asteptat ptr programare... Poate tot e mai bine daca ajungi la urgenta si de acolo sa-ti dea trimitere. Medicul de familie daca o fi ca al meu....ori mori ori te faci bine. Chiar ma ingrijorezi. frimousse merci de reteta, am salvat-o si eu. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mQQm
delphin, poti sa iti iei si a 3-a cetatenie, linistita. Biletele cele mai ieftine de venit incoace eu le-am luat din romania, intotdeauna. Vei vedea ca e important in ce directie treci oceanul, cu air transat e mai scump incoace decat incolo. Si eu caut acum pt la vara, dar cred ca prin aprilie prind mai ieftine. Dar tu vara te duci in recunoastere de emigrare in canada? Pai vara nu-i ca iarna, hehe, haideti si voi acum mai in februarie sa vedeti daca va place. :P
Ha,ha, eu intentionat am venit prima data in Ca in februarie, ca sa am motivul cel mai plauzibil sa spun ca nu-mi place. Mi-a fost plauzibil doar un an, apoi am inceput sa caut si the bright side of Canada, si sincer nu mi se mai pare asa de gri totul in februarie. MQQM, incurajeaza-ma, mai suge Oliver ?, si cat de des (cand esti tu around, bineinteles)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui delia79 Soimita, ca si ea are o perioada ''bomba'' de nu mai stiu ce abordare sa mai am si cu ea. Incerc sa-mi pastrez calmul, dar impinge frate rabdarea mea si ma trezesc ca tip la ea, dupa care regret si revin la rabdare si tot asa. Ca sa zic, e un hadfull sa ai grija de ea. E posibil oare ca la 15 luni sa fi inceput deja terrible two??? Sau sunt naiva si incercarile abia de-acum vin? Deci eu cu toata nebunia de la servici, merg acolo ca sa ma odihnesc [bang]. Deci, se catara peste TOT (pervaze, mese, scaune, masinute - ar vrea sa mearga in picioare pe masinute ....oriunde), urcam si coboram scarile de cel putin 10 ori pe seara, impinge / trage tot felul de obiecte grele gen scaune, tranteste usi (asta o distreaza grozav), desurubeaza stoperele de la usi si mi le aduce fericita, se arunca de pe canapea, orice tentativa de a o pune la masa incepe cu un NU vehement, de fapt mai nou totul incepe cu NU!. Are un temperament coleric, pot sa jur [:D]. Dar danseaza [olala][olala] de vis, are si piese preferate si un ritm superb [olala] Voi ce mai faceti? ma duc sa citesc din urma, sper ca sunteti bine [flo] Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009) [url="http://picasaweb.google.com/css.vaideanu/BotezBiserica14Nov#"]Pozici Sofia botez[/url] [url="http://www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean"]Sofia bucovineanca[/url] [url="http://family.webshots.com/photo/2651846420104955882KlwiOi"]Photos[/url]
Noi am avut asta mai devreme, daca te consoleaza, dupa un an. Solutia mea: ignore cand am epuizat toate variantele de a o impaca (si care nu sunt multe). Mai are si acum cate o faza, mai ales cand nu vreau sa-i dau sa suga (dupa vacanta de iarna mi-a crescut iar nr la sutien cu un nr). Pe scari, dupa o perioada asidua de urcat coborat cu noi dupa ea si alte cateva cazaturi, i-a scazut interesul, o foloseste acum doar cand trebuie (si sa arunce obiecte de sus, peste poarta)[bang] Cu masa am avut si noi probleme, tot asa intr-un timp, i-am pus masa mica de copii la care desena Victor de obicei, a devenit mai interesata si i-au trecut crizele pe moment, de incercat si asta. Bafta la servici !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am nevoie de un mic ajutor rapid, rapid. Vreau sa inchiriez un condo, pentru o vacanta de 10 zile in Florida (Fort Lauderdale). Am folosit unul din site-urile puse aici, la sezatoare pe prima pagina (vrbo). Nu mai stiu care dintre voi ati inchiriat prin site-ul asta (Dana Podeanu, parca). Deci, vreau sa stiu cum se procedeaza, avand in vedere ca proprietarii sunt persoane fizice. Eu am vorbit cu proprietarul la telefon, am convenit un pret pentru perioada respectiva ( si tot ce include pretul ala) si i-am trimis tipului mail in care am confirmat faptul ca vreau sa inchiriez condo-ul si l-am rugat sa-mi trimita un contract in care sa fie scrise toate cele dicutate (ref la pret, perioada, etc.), precum si modul in care sa-i fac plata. Numai ca tipul mi-a trimis un mesaj super scurt in care-mi spune doar sa trimit un secure refundabil depozit la o anumita adresa din Florida. Nu contract, nu nimic. Cum se procedeaza in cazurile astea? Ca nu e vorba numai de suma trimisa ca avans, dar nu vreau sa ajung acolo si sa ma trezesc in situatia ca...n-am unde sa stau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina, pina iti raspunde Dana iti spun cum a fost la noi, ca eram prin zona. Si noi am folosit acelasi site (vrbo), proprietatea era in Ca, dar nu ar trebui sa fie diferenta prea mare. Am vorbit cu owner-ul, ne-a trimis pe email contractul, cu adresa, dar fara codul de acces in cottage. Cind a primit banii, ne-a trimis si codul. Contractul trimis prin email a fost de ajuns. Eu totusi am verificat daca exista persoana respectiva dupa numele si adresa din contract. Stiam ca nu e 100 % sigur, insa aici m-am riscat. Si am platit cu credit card.Nu stiu daca te-am luminat, insa la noi asa a fost [flo]. Roxana, mami de Julia ( 10 oct. 2003) si Luca( 31 mai 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au picat ochiii pe mesajul lui nelia. Votez si eu cu varianta data de Simona. La urgente, dupa simptome, nu pleci fara macar un CT. Du-te fuguta, nu astepta sa-ti treaca, ca nu e gluma. Se poate sa nu fie nimic, si eu am avut, nu asa de rele ca ale tale, dar am avut, dar de ce sa nu stai linistita? [pup] Roxana, mami de Julia ( 10 oct. 2003) si Luca( 31 mai 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, sanatate multa, nu lasa sa treaca fara investigatii, fetele te-u sfatuit bine cu urgenta; bafta! eu experimentez migrene cam odata pe an, tot asa, cu voma, stat in pat, etc, dr.spune ca de la spondiloza: de fapt asta e punctul culminant al perioadei de durut spate, umeri, inflamare muschi si treptat urca in dosul capului (asta am retinut eu ca profan din polologhia dr-lui); Frimousse/Delia, bine ai venit pe sezatoare, suna [pofta] reteta aia; Cristina, sa va fie de bine vacanta! Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor dragi [flo] A inceput scoala... 4h/zii de plimbat cu trenul si autobuzul + activitati dupa-masa... sunt tehuie de cap... inca nu am pus mana pe cartile de fr (decat ca sa le mut cand am dat cu aspi [:D])... citit pe diagonala... Nelia & Ana - multa sanatate [pup] Eu am rar dureri de cap - de la cate un sinus infundat sau de la obo - le dau "in cap" cu Sudafed forte si trec... (cand sunt cu-adevarat obo imi este pur-si-simplu "rau de obo" si dorm "ca moarta" - anul trecut cand invatam in forta am reusit s-o sperii pe mama cu "picatul meu la datorie"[:D]... pentru mine somnul e mai important decat mancarea...)Delia & Delphin - inscriu prunca din dotare pe lista copiilor gen "iepuras Duracell" (noi - omul meu si cu mine - doi oameni calmi, sezati, cam comozi din fire - suntem de-a dreptul epuizati cand o avem acasa in vacanta... scoala ce ne mai salveaza [:D]... sa putem si noi respira [8D]) Tre' sa marturisesc ca e de invidiat pt energia pe care o are... as vrea si eu...Ankalaura - daca doresti scrie-mi pe e-mail la lorelaim@gmail.com - am fost recrutor in Ca si poate ca pot sa-ti raspund le intrebari ref la interviuri, CV, etc... Dana (Podeanu) - daca vrei poate n-ar fii rau prima data sa incerci sa obti CD-ul de la bibleo sa vezi daca "te prinde" glasul lui Glenn Harrold si ce efect are ascultarea (de cateva ori) CD-ului asupra ta (daca te simti bine, relaxata). Multa bafta! Cristina (cge) - sa va fie de bine vacanta! Iselin - zic si eu ca Roxana - e usor sa fii organizat pe hartie... mai greu cu practica... mai ales cand ai pruncuti care inca nu simt nevoia sa fie "organizati" [:D] Va tzuck cu drag [pup] si am zbughi! Lorelai As a woman, I have no country As a woman, I want no country As a woman, my country is the whole world. Virginia Woolf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...