Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (158)


Recommended Posts

Mai ce vreme frumoasa azi la Montreal! Mikiion, scuze, poate nu m-am exprimat corect, nu bag niciun fel de talpi la bocanci, i-am luat sa fie super rezistenti la frig, (ca pe cizmele cu toc si talpi subtiri mi-au degerat degetele de cateva ori de mi-au dat lacrimile), taplile lor sunt deja concepte istet sa te protejeze. I-am cumparat de la MEC si le-am zis ca vreau sa fie buni in drumetii la munte si sa nu-mi fie frig niciunde. Cred ca este MEC si in Quebec. Sunt foarte buni! Nelia, merci, dar am schimbat putin planul cu studiile, nu mai vreau sa ma inscriu la master la anul. Avem alte ganduri si idei momentan :) Poate pe mai incolo... Stiu ca e mult mai scump daca n-ai CSQ, eram dispusa sa platesc. Dar parca daca stai aici un an si esti PR ai aceleasi drepturi ca si un quebecos. Parca asa citesm pe site la McGill...? Oi vedea daca o veni momentul. Oricum, spor la toate examenele amandurora! Ana, merci de link! Mai putin si mi se gata ragazul ce mi l-am dat pt a gasi real job. L-am salvat la favourites :), in caz de nevoie! Donia, Doamne pazeste-ne... si mie mi-a explodat ieri plita la masina de gatit (ca pt mine aragaz e cu... gaz) S-a topit metalul ce infasura rezistenta si a luat foc. Noroc ca nu a sarit pe mine si ca eram acolo... daca eram prin alta camera, cine stie ce lua foc... Brr, napasta cand vine... Somn usor si o saptamana excelenta pt toata lumea! Si ca sa parafrazez, ca imi vine acuma, Good night Romania, wherever you are! Ione
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Ione81 Stiu ca e mult mai scump daca n-ai CSQ, eram dispusa sa platesc. Dar parca daca stai aici un an si esti PR ai aceleasi drepturi ca si un quebecos. Parca asa citesm pe site la McGill...?
Scuzati ca intrerup putin. :) Ione, eu am terminat McGill-ul si am avut colegi fara CSQ care au platit mai mult in primul an dar din anul doi au platit la fel ca ceilalti quebecosi pt ca au fost PR. Nu sunt sigura de asta dar cred ca au primit si diferenta inapoi pentru ce au platit mai mult in primul an. Sa te interesezi si de asta. Succes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, da, e super bine totul![pup] Eu va citesc zilnic, dar mai greu cu scrisul (si-acum tot c-o mana).Pepitzel e-un deliciu de copilutz!!! Stiu ca intreba cineva de asigurari... Pretul difera mult de la o adresa la alta, de la oras la metropola la suburbii, ce masina, ce ani de fabric, etc. Noi platim cam 4000/an, 2 masini, G full. Cand m-am mutat de la casa cealalta, au vrut s-o dubleze, asa ca am cautat alta companie, care nu chiar a dublat-o.[:D] Si m-am mutat mai la periferie, dar sunt mai multi mosi si rusi agresivi pe sosea in zona...
Common sense is not so common...[Voltaire]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim mult ptr. toate felicitarile ptr. Strumful cel Mare.[:D] (el zice ca e Strumful Bucatar[:D]). Oana, inca nu stim dc. V. va merge la Beaubois. Ar fi bine sa ramana si la sc. de lg. casa. Oricum, avem un an sa ne hotaram. E vorba si de prietenii lui, si de transport (acum are autobuz de la scoala) si nu in ultimul rand de banii nostri. Bafta cu masina, nici nu stiu ce sa zic: sa repare mi repede masina sau nu. Pe curand, Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta e de pe site-ul intern: The H1N1 vaccine is here and will begin rolling out tomorrow, through the roaming flu buggy, to select areas that are seeing the greatest volumes of H1N1 patients (Emergency Department, CCU, microbiology). The vaccine will be made available to all other areas, through the roaming flu buggy, once these areas are complete. ... Staff who are at high risk of complications from the H1N1 virus, for example, staff who are in the second half of their pregnancy or staff with chronic medical conditions, may visit the Occupational Health Clinic, beginning October 27, to receive the vaccine on a priority basis. The clinic is open daily, except weekends, from 7 a.m. to 4 p.m. Please bring your badge. Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pucku sper sa fie bine sa sa-l mai tii pe bebe la caldurica. Prima data ai nascut prematur? Vroiam sa te sun , dar iar s-a mai ivit ceva urgent de facut..... In pauza am vizitat «paradisul hainelor de iarna» magazinul Laliberté, care e la 20 m de mine.... Are si blanuri [alcool]si am vazut cele mai frumoase mantouri de cand sunt aici!!!! In Canada.....Plus niste geci lungi, care mi s-au parut ceva mai ieftine decat in alte parti!! Si mai elegante. Acum astept reducerile[:D] Azi e asa frumos afara, sa mai traiesti. Parca nici incheieturile nu ma mai dor asa tare.....Am revenit la viata.[:D]Mi-a fost chiar prea cald.....[:D] La asigurare mi-e mi-a scazut cu vreo 20 % dupa ce ne-am mutat la Quebec. Ca cica nu se fura aici ca la Montreal....
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am primit si noi in spital ceva info despre vaccin de la Public Health, intr-o nota care se adreseaza gravidelor. Information for Pregnant Women about Arepanrix™ - H1N1 Flu Vaccine - As of October 23, 2009, there is significant H1N1 flu virus circulating in the Niagara region. - Pregnant women in the second half of pregnancy and especially those with medical problems (such as asthma, diabetes, heart problems, lung problems, obesity) who are at any stage of pregnancy, are at much higher risk of serious illness if they get sick with the H1N1 flu virus. Getting the flu can also make these problems worse. However, pregnant women are not at any higher risk of catching the flu than anyone else. Healthy women who are less than 20 weeks gestation are not at higher risk of serious illness if they get the flu virus. - You cannot get the flu virus from the vaccine; it helps protect you and your baby from getting the flu virus. Getting the vaccine will probably also help protect your baby once he/she is born, for up to 6 months. There are two vaccines for H1N1 in Canada: - The main vaccine, Arepanrix™, has been released, it has an adjuvant. - The vaccine without the adjuvant has not yet been released, and we do not know when we will get it. It may be as soon as November 9, 2009. - It is important to know that it takes up to 10-14 days to achieve immunity after vaccination. What is an adjuvant? An adjuvant is something that helps make the vaccine more effective. The adjuvant in this vaccine has all natural ingredients - polysorbate, squalene, alpha-tocopherol, and water. - Polysorbate helps with stability, is a biodegradable oil made from natural ingredients, and is in many popular vaccines. - Squalene is found in fish oil, olive oil, and in our own bodies. It is part of cholesterol metabolism, and is found in our blood. - Alpha-tocopherol is vitamin E. Vaccine with adjuvant (the one we have available today): - It is licensed and approved for all pregnant women. - We recommend it for pregnant women beyond 20 weeks gestation, as well as any pregnant woman with chronic medical problems or complications. - Any healthy pregnant woman less than 20 weeks gestation may wait for the unadjuvanted vaccine, if she wishes. - Any pregnant woman will be eligible to receive the unadjuvanted vaccine. Waiting is not recommended for those at highest risk (>20 weeks or medical problems), because it takes time to develop protection after receiving the vaccine. - It contains H1N1 flu antigen (inactivated virus), adjuvant (explained above), and 5 micrograms of thimerosal. - There is no reason to think that any component is teratogenic (no reason to think it will harm the baby). Vaccine without adjuvant: - When available, it will contain H1N1 flu antigen (inactivated virus), and 50 micrograms of thimerosal. This is much less mercury than in a can of tuna.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din nou despre gripa.... Fetele din domeniu Maru, Donia. si restul care stiti, este posibil ca sa te inbolnavesti chiar daca esti vaccinat? Sa va zic si de ce intreb. O prietena de-a mea a stat de vorba sapt trecuta cu cineva care lucreaza la Sante Canada.Persoana nu era considerata cu risc, grija ei era ca nu va reusi sa se vaccineze printre primii , cum ar dori ea. De ce? La ea s-a discutat urmatarea varianta, in principiu Canada Estimeaza sa vaccineze 70% din populatie insa chiar si vaccinati acestia se pot imbolnavi. Insa avind in organism acest vaccin ,microbul va deveni mai puternic si mai grav la urmatoarea persoana pasata (daca e din cei nevaccinati)[bang] Recunosc ca ma cam linistisem, dar dupa asta parca iar ma apuca paranoia. Am vrut sa-mi cumpar masti dar copii mei nu vor sa le poarte ca le e jena. Ceva pareri? Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Donia, multumim! Eu aveam o intrebare pentru tine sau Maru sau pentru cine stie sa raspunda. De fapt, de ce se moare de aceasta gripa? De ce pericolul este mai mare decit la una sezoniera? Ce anume ataca atit de tare incit nici dus la doctor bolnavul (si nu ma refer la cei batrini sau cu probleme grave de sanatate, in cazul carora probabil ca multe boli ar fi fatale, si o simpla viroza poate da complicatii), nu mai poate fi salvat!?! Am cautat peste tot, dar nu am gasit un raspuns clar si raspicat: se moare pentru ca ataca foarte grav plaminii sau caile respiratorii sau altceva. Pentru ca daca am sti un raspuns clar si corect la aceasta intrebare, am putea vedea daca organismul nostru, al copiilor nostri sint intr-adevar organisme care nu pot lupta cu virusul pentru ca (sufera de astm, a avut repetate pneumonii sau are plaminii mai sensibili, are ficatul afecatat, rinchii plini de pietre, imunitate scazuta, sinusuri etc.). Gripa este cauza principala, dar care sint cauzele exacte ale unei morti la cei bolnavi de aceasta gripa!?!
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu mai stiu ce sa mai cred referitor la treaba asta..Eu nici nu-mi faceam probleme pentru asta, pana cand m-au sunat de la cabinetul doctorului care-mi urmareste sarcina, ca sa vin sa ma vaccinez daca vreau [bang]. Deocamdata le-am zis pas, mi-au zis ca au doar vaccinul cu adjuvant si ca daca vreau pe cel fara trebuie sa mai astept 2 saptamani si sa merg la medicul de familie sa-l fac. Le-am zis ca astept, dar ma enerveaza ca m-au pus pe ganduri [bang] Apoi va mai intreb o chestie: eu am observat la mine la servici ca NU s-a imbolnavit nimeni de gripa anul asta, doar asa a avut unul o raceala mai usoara. EI, in alti ani, nu exista saptamana sa nu vina unul bolnav la servici si de la el lua altul si tot asa...Cum va explicati toata treaba asta??? pe la mine la servici nimeni nu se gandeste sa faca vaccinul. eu una nu mai stiu ce sa cred... Magda, 17+ cu Razvan [bonjovi] (6 ani) si Olivia [copil] (1 an) _________________________________________ "Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...