Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (158)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu
Din nou despre gripa.... Fetele din domeniu Maru, Donia. si restul care stiti, este posibil ca sa te inbolnavesti chiar daca esti vaccinat? Sa va zic si de ce intreb. O prietena de-a mea a stat de vorba sapt trecuta cu cineva care lucreaza la Sante Canada.Persoana nu era considerata cu risc, grija ei era ca nu va reusi sa se vaccineze printre primii , cum ar dori ea. De ce? La ea s-a discutat urmatarea varianta, in principiu Canada Estimeaza sa vaccineze 70% din populatie insa chiar si vaccinati acestia se pot imbolnavi. Insa avind in organism acest vaccin ,microbul va deveni mai puternic si mai grav la urmatoarea persoana pasata (daca e din cei nevaccinati) [bang] Recunosc ca ma cam linistisem, dar dupa asta parca iar ma apuca paranoia. Am vrut sa-mi cumpar masti dar copii mei nu vor sa le poarte ca le e jena. Ceva pareri? Born to shop, forced to work.
Dana, eu nu sunt microbiolog, dar ptr a fi posibil sa iei un virus si sa-l transmiti mai departe intr-o forma ''ameliorata'' inseamna ca vaccinul introduce ''ceva'' viu care hraneste eventualul virus luat. Asta inteleg eu ... Oana, ce-at facut cu masina pana la urma? si cel mai important- Antonia e mai bine? Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Magdone, f. bine ca la voi la job nu s-a imbolnavit nimeni. La noi la job se tusea in cor sapt. trecuta, un virus urat, fara febra. Deci, asta inseamna ca noi suntem in schema de anul trecut?[:D] Aici, majoritatea se vor vaccina, fie de vaccinul de gripa standard, fie de cel ptr porcina. Poate fiindca e oferit de firma ?[:D][:D] Sunt tare multe necunoscute in toata povestea asta. Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nelia, stiu ca tu m-ai intrebat, am incercat sa caut ceva info pertinente, dar nu am gasit. Plus ca eu nu lucrez in zona cu pacienti, sa fiu mai expusa la trainiguri suplimentare sau alte celea... acu sunt si eu un pic panicata ca Andrei are iar simptome de flu, abia astept sa ajung acasa sa vad in ce stare e... Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate Antoniei si lui Andrei, parca ei erau bolnaviorii. La mine e Lisandru, din nou, tuseste si cu mucii pina-n briu... dar de cind a venit frigul mereu e asa, numai ca nu a avut febra, nu duce mina la urechi, maninca bine, e vioi... il mai tin din cind in cind acasa, la caldurica, cu sirop de ceapa sau brad, baie calda, supe calde... nu l-am dus inca la doctor. Restul sintem bine. Da Maru, eu am intrebat pentru ca tot citesc stirile de ceva vreme, chiar astazi am citit despre baiatul de 13 ani, jucator de hockey[q]. A murit de gripa respectiva, dar nu spune si cum a murit, adica a intrat in colaps, dar ce anume a cedat si de ce acest virus actioneaza asupra organismului altfel decit altii si de ce duce la moarte atit de rapid, spre deosebire tot de alti virusi, microbi. Nicaieri nu am gasit explicat simplu si clar aceste lucruri. Eu, afoana in ale medicinii, inteleg ca cedeaza acele organisme care au ceva slab in fata microbului... ce anume? Ca oamenii nu mor chiar atit de usor de o gripa, trebuie sa fie ceva acolo! De unde vine complicatia aia atit de grava care duce la moarte si in atit de scurt timp. Ca daca ni se spune netratare, inteleg, daca acei oameni care au murit au o problema de sanatate care impiedica organismul sa lupte, si asta pot sa inteleg... dar care este acea problema? Pina una alta, sper din tot sufletul sa raminem sanatosi, noi si toti cei pe care ii cunoastem si victimele sa fie cit mai putine. Merita sa cautati informatii despre pandemia de gripa porcina din 1976, din America, nu e de glumit, e clar ca e un virus rau, dar nici vaccinul de atunci nu a facut numai bine. Si in legatura cu ce face si nu face rau gravidelor... am intrat pe o baza de date la care acces daca platesti si m-am speriat![bang] De fapt Octav a intrat si m-a chemat sa-mi arate ce scrie la inofensivul Tylenol! O pagina intreaga de efecte secundare, unele mai frumoase decit altele, asupra bebelusului din burta sau mic...[q] Si eu am luat la Tylenol la sfatul medicului in sarcina cu Lisandru din cauza durerilor insuportabile de cap, de mi-a venit sa pling cind am citit ce scrie acolo. Si numai spun cit Tylenol si Tempra au luat copiii mei, cind erau mici si aveau febra. Si efectele se vad sau nici macar in timp, nu imediat dupa ce consumi un medicament. Of![bang]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Si in legatura cu ce face si nu face rau gravidelor... am intrat pe o baza de date la care acces daca platesti si m-am speriat! De fapt Octav a intrat si m-a chemat sa-mi arate ce scrie la inofensivul Tylenol! O pagina intreaga de efecte secundare, unele mai frumoase decit altele, asupra bebelusului din burta sau mic... Si eu am luat la Tylenol la sfatul medicului in sarcina cu Lisandru din cauza durerilor insuportabile de cap, de mi-a venit sa pling cind am citit ce scrie acolo. Si numai spun cit Tylenol si Tempra au luat copiii mei, cind erau mici si aveau febra. Si efectele se vad sau nici macar in timp, nu imediat dupa ce consumi un medicament" Nelia,poti sa detaliezi un pic care sunt efectele secundare daca s-a consumat TEMPRA? bebitzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nelia, din ce imi aduc aminte de la radio, copilul a fost vazut sambata seara la London la ER, i s-a facut un ct scan pentru ca acuza dureri f mari de cap. Nimeni nu s-a gandit la gripa, si tare cred ca vreo contuzie a avut un rol deciziv (hockey nu e sah). Din alte info pe care le am, se pare ca febra mare si dificultati in respiratie, grave de se ajunge rapid la respiratie artificiala si sustinerea respiratiei mecanic. Nu am pe nimeni azi aici sa intreb, dar maine am sa intreb o colega care are legaturi cu ER prin natura jobului ( si e acum acolo la un trainig fara legatura cu gripa) Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru, mersi![pup] Bebitzu, cind vine Octav, voi lua cu copy-paste ce scrie acolo si pun pe contul comun. Bineinteles ca nu e obligatoriu sa se intimple tot ce scrie acolo, dar pentru mine a fost un soc sa aflu cite efecte secundare poate sa aiba un medicament considerat atit de inofensiv. Si oricum ar fi, nu pot sa nu ma gindesc ca, in ciuda faptului ca nu sint vizibile imediat aceste efecte, poate 1 la un milion are unul sau mai multe dintre aceste efecte secundare in urma Tylenolului... si nu ai de unde sa stii ca acela nu esti tu sau copilul tau. Si cred ca pot extinde, cred ca asta este valabil pentru toate medicamentele. Daca o planta consumata, poate fi benefica, dar intotdeauna exista macar un efect secundar minor, nu vad cum ar putea fi altfel in ceea ce priveste medicamentele. Dar asta o spun asa, ca tot vorbim despre efectele secundare ale vaccinului si ca sa-mi justific un pic teama de un nou vaccin... caci altfel, sint si eu ca toti oamenii. Nu inseamna ca daca stiu acum, la prima durere groaznica de cap voi sta cu ea asa si nu voi lua... Tylenol.[:D] E pe piata, il am in casa, medicul mi-a zis ca e ok, doar n-oi fi eu aia cu efectele secundare, sigur eu fac parte din cei care nu au nimic.[:D]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Phillip, multumesc pt reteta, sigur o voi incerca...David nu a fost prea incantat de banana bread pe care i-am facut-o sambata, dar asa face el, la orice aliment nou e reticent si apoi doar pe ala il mananca o perioada. La noi problema e ca el e alergic si la ou, si ca de obicei la copturi de prajituri oul se poate inlocui cu banana, dar la banana bread ??? Inlocuitorul de ou pe care-l am nu prea ma multumeste, dar ce sa facem ,mergem inainte... Oanagabriela, dar vad ca te-ai plimbat ceva anul asta, dar de la frig la cald...mai bine era invers ...de ce mereu se imbolnaveste Antonia cand pleci tu: de dor ori e pura intamplare ? Cred ca e ff stressant pt tine sa fii departe si fetita bolnavioara...eu de ex ma stresez cumplit cand are Ioana ceva pt ca ia si David, si pe el il tine boala, e plangacios, mofturos, nu mananca... Eu mai am o numaratoare si dau coltul cred, am mancat cava ce nu mi-a priit si de duminik incoace mi-e rau...azi noapte la 2 eram cu capul in cada si cu...ma scuzati, in toaleta...parca as fi otravita, asa ma simt... Cred ca e cea mai sigura metoda de slabit, deja am dat jos 2 kg in 48 ore, dar la cat de rau ma simt...talia e ultima mea grija. Ioana e si ea acasa de 2 zile ca a facut febra, tuse urata....parca prea ne-au luat bolile pe neasteptate, suntem toti apatici, fara chef. Donia, am auzit si eu de incendiul de la Niagara, ca era chiar langa hotelul cel vechi, Prince George parca se cheama...ce-o fi sufletul celor care si-au pierdut casele, doar ei stiu... A citit cineva Vanatorul de zmee-The kite runner ? Imi place cartea dar ma intristeaza prea mult, mai citesc, o mai las...incerc sa rezist ispitei de a citi direct sfarsitul, dar este scrisa asa, de parca cineva cu un ton bland mi-ar povesti-o. Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi ! Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am apucat sa citesc, vroiam doar sa va zic ca am aparut, indragostita de LA si SD:))) Intre timp bizi bizi pe ultima suta de metri. Luni ziua X, dar poate apuc sa va scriu pana atunci vreo 2 vorbe. Poze multe rau, tre sa fac vreo selectie dar nu cred ca apuc chiar asa curand. Intre timp va zic, sanatate tuturor si revin cu vesti;) Numai bine tuturor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate si refacere rapida bolnavilor!!![pup] Eu am prins doar atat c-o ureche la buletinul de h1n1 de la ora 2: este "very, very, very unlikely" sa se ajunga la complicatii atat de grave ca ale baiatului, sa fie clar ca cei care ajung la complicatii grave au "pre-existing conditions" in majoritatea covarsitoare a cazurilor si ca manifestarile sunt "mild" in aproape toate cazurile. Vorbea ministra sanatatii si inca niste alti oficiali. N-am ascultat toata povestea, dar sigur gasiti transcriptul pe net pe undeva. Sunt ceva web sites sa te auto-diagnostichezi (conform alora eu o avui in martie fara indoaiala, va dati seama cati am imbolnavit pe avion la intoarcere[bang]), poti chiar sa print simptomele la sfarsit si sa le duci la dr. Pe mine ma enerveaza la culme ca firma producatoare (gsk) nu este liable pentru vaccin. GUVERNUL isi asuma responsabilitatea totala pentru orice problema/efecte nedorite viitoare daca si cand se vor descoperi. Asta nu mi se mai pare ok deloc! Asa cum nu mi s-a parut ok nici cand s-au apucat sa bage bani in actiunile din industria auto...
Common sense is not so common...[Voltaire]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...