Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (158)


Recommended Posts

Nelia, vad ca tzi-a raspuns Donia...am intrat doar sa confirm ce zice Donia, Da Purelului...eu lucrez in cercetare cu animale infectate, si singurura cale de protectie e purel cu 90 % alcool, intre un animal si altul, deci functioneza....daca ai in schimb materii organice- piele, sange, bucati de tesut, saliva, urina, e recomandata spalarea pe maini, daca nu e suficient purelul acum nu-i zice purel, dar are aceasi baza, eu spre ex la cel din farmacie clasic fac alergie pe maini, asa ca vreau sa cumpar din cel lichid cu 90 % alcool, pt folosinta,dar inca nu am gasit, la scoala au din acesta lichid si cand intru si ies ne desinfectez temeinic...inca trainuiesc copilul, si da fie-mea in 30 de secunde s-a spalat pe maini, cu apa ca si gheata, si cu sapun toata ziua ii fac teoria chibritului daca sunt langa ea, e bine, daca nu....asa ca atunci cand venim de afara ne spalam pe maini imrpreuna bine.....a si sapunul daca nu e si desinfectant nu omoara toti microbi, asa ca e nevoie de unul desinfectant...noi in casa folosim banalul alcool, care l-am pus intr-o sticla pompa si ne desinfectam pe maini cu el eu am un fix cu cainele, daca se trasmite si la animale si el e purtator, pe el cum il desinfectez? ii spal eu labutele saptamanal, dar sa o fac zilnic si 2, 3 ori pe zi de cate ori iesim....ar fii criminal...cred ca ar fugi de acasa[:D][:D][:D] eu zic clar Nu vaccinului atata timp cat nu e obligatoriu, apoi om mai vedea, al meu vrea sa se vaccineze, zice ca el e mai gingas, dar i-am zis ca atunci tre sa-si faca tot kitul, si sa intrebe nmedicul daca il recomanda eu intru la persoane cu risk ca am astm, dar nju mi-l fac deocamdata va pup pe toate sezutele si noapte buna[pup][pup][pup][pup][pup][pup] revin maine Ah, felicitari Magdone pt bb 3, sa ai parte de o sarcina usoara si un bb sanatos, cand mergi la eco?? Corina ,[zana] [url="http://photos.yahoo.com/nagy_corina2000"] Stephanie[/url] + duggy Totolino prostolino "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

la scoala la Steph ii obliga sa se spele pe maini cand vin de afara si apoi isi aplica purel, daca s-au dus la toaleta se spala pe maini, dar daca au stranutata/ sau sterge nasul le dau doar cu purel....asistenta zicea ca daca la fiecare 5 min un copil stranuta si s-ar duce sa se spele pe maini, numai scoala nu s-ar mai face din cauza deranjului Corina ,[zana] [url="http://photos.yahoo.com/nagy_corina2000"] Stephanie[/url] + duggy Totolino prostolino "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

edit, la noi furnizeaza scoala purelul, voi il cumparati separat? au aparatele pe toate holuri, si langa fiecare lavabo, mai rau ca la servici frate, cand intru in scoala ma sperii, parca rasar ca ciupercile aparatele de desinfectat.... si care ma bucurasem cand am intrat in CSST ca scap de aplicarea purelului si spalatului pe maini de sute de ori pe zi cu percept...tzi-ai gasit, ma duc sa i-au copilul de la scoala si-mi fac norma de desinfectant.... Corina ,[zana] [url="http://photos.yahoo.com/nagy_corina2000"] Stephanie[/url] + duggy Totolino prostolino "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pucku, eu i-l cumpar Agatei, scoala nu are. Si il folosesc asa cum ai spus si tu, desi, sa stii, ca unii profesori sint mai comozi si nu-i mai duce la spalat pe miini decit atunci cind vin de afara, Agata mi-a spus cine ii trimite la spalat pe miini si cine nu.[:D] Discutia pro/contra acestui vaccin este, zic eu, binevenita si astpet argumente pertinente si de o parte si de alta. Nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni, nici daca este impotriva, nici daca este contra... Este una de bun-simt as zice eu si care demonstreaza ca insa mai sintem oameni care gindim si ne punem intrebari. Rationamentul meu cind am hotarit (provizoriu sa zicem) ca nu vaccinez copii a fost unul babesc, mai ales ca imi lipsesc niste rapunsuri argumentate stiintific la intrebari pe care mi le-am ridicat. Eu nu stiu daca sint neaparat impotriva, dar pot sa spun ca da, mi-e frica (da' rau de tot!) de boala in sine si de ce li s-ar putea intimpla copiilor mei si noua pe linga ei, dar mi-e mai frica de vaccin, de un vaccin insuficient testat, decit de boala, pentru ca nu e unul in care sa am incredere. Parerea pediatrei si a mea este ca noi am avut aceasta gripa in primavara si familia ei la fel, desi nu am facut nici noi, nici ea testele in spital. Dar daca la inceput credeam ca odata avuta, devii imun, am aflat dupa aceea ca nu e asa, ca poti sa o mai iei inca o data si inca o data... depinde de organismul tau. Si dupa aceea m-am gindit, ca doar e o gripa, mai rea decit altele poate, dar tot gripa este... ori gripele le iei sau nu le iei, nu devii imun pentru toata iarna daca ai avut una in toamna... si nici macar daca esti vaccinat antigripal. Intrebarea mea logica in urma acestei descopeiri este urmatoarea: aca nu devii imun in urma bolii, atunci nici vaccinul, ca si in cazul celorlalte vaccinuri antigripale, nu-ti ofera imunitatea. Da, dar te poate ajuta sa treci mai usor peste ea... Si alta intrebare: imi garanteaza cineva acest lucru? Si anume, ca daca imi vaccinez copiii, vor trece usor peste gripa, mai usor adica decit cei nevaccinati? In afara de vaccinurile antigripale pe care nu le-am facut nu neaparat pentru ca nu am incredere, ci consider ca la copii este important ca organismul sa se imunizeze natural, nu e valabil si pentru adulti, care au deja un sistem imunitar, iar daca acesta s-a deteriorat intre timp mi se pare normal sa incerci sa te protejezi (noi sintem destul de tari, sau am fost pina anul asta, nu prea am luat viroze si gripe decit ff rar - asta ar fi un motiv pentru are nu l-am facut), copiii mei au toate vaccinurile obligatorii la zi. Insa nu si cele facultative, cum ar fi cel impotriva varicelei si mai sint citeva. Nu le-am considerat necesare, nu sint destul de testate (pareea mea!), asa ca le-am sarit. Deci, nu sint in general impotriva vaccinurilor, sint doar sceptica in privinta unora, printre care si acesta. Nu am argumente de natura stiintifica, tocmai de aceea le caut. Consider ca ar trebui sa le ai cind esti contra la ceva atit de important, dar ce ma face sceptica este nu ca nu am eu argumente de ce sint sceptica in privinta lui, ci mai degraba ca nu am primit aceste argumente multasteptate din tabara cealalta. Nici pe net, nici in ziare si nici de la prietenii care lucreaza in domeniul medical. Si ma ingrijoreaza expresii de genul: vaccinul cu substante adaugate (nu stiu cum sa traduc altfel) nu este recomandat gravidelor (dar este recomandat bebelusilor si copiilor mici in acest caz!?!), iar cel fara va sosi tirziu, nu se stie cind. De unde sa stiu eu, afoana in ale medicinii, ca vaccinul facut este cu sau fara? Uite asa ma invirt in jurul cozii de vreo citeva luni, mai ales din septembrie incoace, am vazut ca Ica tot intreaba, dar am zis ca inca ma informez... asa ca ma bucur ca s-a deschis discutia. Donia, Maru si oricine are mai multe informatii... sincer, chiar astept cu interes parerile, informatiile voastre. Si poate stiti mai bine decit noi si cit de grava este situatia in realitate... Pucku, eu i-l cumpar Agatei, scoala nu are. Si il folosesc asa cum ai spus si tu, desi, sa stii, ca unii profesori sint mai comozi si nu-i mai duce la spalat pe miini decit atunci cind vin de afara, Agata mi-a spus cine ii trimite la spalat pe miini si cine nu.[:D]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si de la mine! Imi pare foarte rau ca n-am ajuns la intilnire, dar din nefericire in momentul ala eram intr-un loc mult mai neplacut. Legat de vaccin, in primul rind noi am ales sa nu-l facem nici noi, nici copiilor. Dealtfel nu ne-am vaccinat niciodata contra gripei, chiar nici cind eu eram in stagiu la spital. Ziceati ca daca vaccinul devine obligatoriu nu stiti ce sa faceti, pai pentru mine era obligatoriu, dar am semnat o hirtie cum ca imi asum deplina raspundere... Chiar daca-i obligatoriu asta nu inseamna ca te leaga cineva sa te duca la vaccin[:D] Dar nu cred ca merg pina acolo, mai ales ca si comunitatea medicala e foarte partajata. Nu stiu daca ati urmarit duminica seara Tout le monde en parle, a fost interesanta discutia intre doi medici, unul directorul de la Santé Publique (dr. Poirier) si un alt medic, cercetator la facultatea de medicina de la UdeM, se ocupa de etica medicala. Bineinteles ca dr. Poirier era pentru vaccin, dadea ca argument faptul ca au murit oameni(pe asta-si bazeaza camapania de infricosare) asa ca el se va vaccina, iar celalat medic (nu i-am retinut numele) spunea ca el si familia lui nu se vor vaccina din urmatoarele motive: Gripa H1N1 e mult mai usoara decit gripa sezoniera, de gripa asta au murit mult mai putin oameni decit de gripa sezoniera - aici dadea cifre si erau destul de relevante, al treilea motiv si cel mai interesant, legat de vaccin ca nu e suficient testat, ca faimosii adjuvanti sint insuficient testati si ma rog, mai dadea o sumedenie de argumente legate de aparitia gripei in acelasi timp cu criza economica, astea le-am mai citit pe internet si nu ma intereseaza in mod neaparat. Si mie mi-e frica, lucrez cu oameni, nu stau de vorba cu ei, le umblu-n gura[:D], asa ca daca e s-o iau, o iau. Dar n-am fost bolnava de ani de zile... Am raspundere pentru copiii mei, luam si noi masurile ce ne stau in putere, dar mai mult decit atit... Luna trecuta o prietena a baiatului meu a avut gripa (The One), a avut febra a tusit vreo trei zile si asta-i tot. Luni a inceput, vineri era back on track. Nu stiu ce sa zic. Cum ne-o fi! Legat de Purell, la Alice la scoala au instalat distributoare pe holuri, la intrare, la toaleta. Si eu i-am spus sa se spele pe minute cit de des poate, apoi sa dea cu Purell, daca nu se poate atunci sa dea numai cu Purell. Sanatate va doresc! Ana, sper ca esti bine dupa accident! Imi pare rau, cred ca-ti e asa de ciuda! Uneori unii conduc de parca numai ei sint pe strada. Adica ce uneori, adeseori! Ai grija de tine![pup] Smile,tomorrow could be worse!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mneata intr-o zi cu soare [:D] am citit tot tot ce spuneti despre pro/contra vaccin.Noi (adultii) nu l-am facut nicioadata, atat in Ro cat si aici si nici nu avem de gand sa-l facem.Tin minte ca inainte cu cativa ani de a pleca din tara, aparuse si in Ro "la moda" sa se faca vaccinul contra gripei.Una dintre colegele mele de atunci l-a facut si dupa 2 zile a racit rau, dar rau de tot.A stat acasa o saptamana.Pana am plecat eu tin minte ca nu l-a mai facut. Nici pentru Mihnea nu o sa-l facem.El nu a fost pana acum bolnavicios sau chiar daca a racit, a trecut in principiu cu bine cu Advil si practici babesti [:D] adunate de la bunica mea. In plus, saptamana trecuta vorbeam cu cineva care povestea ca a cunoscut o persoana direct implicata in cercetarea acestui vaccin si care l-a asigurat ca atat ea cat si familia nu-l vor face. Persoana respectiva este medic si lucreaza in cercetare si conform spuselor ei, ea insasi are dubii legate de toata nebunia asta.Deci..., noi nu ne grabim [:)] bebitzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata! nici noi nu facem vaccinul. am auzit la radio intr-o dimineata o discutie cum ca vor sa mearga in scoli cu vaccinul, si chiar daca noi parintii nu semnam pentru, daca copilul e de acord i se va face!! eu l-am 'dresat' pe tudor sa nu accepte altfel suntem bine... eu iau fier zilnic azi lucrez de acasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mamaana, eu stiu ca ptr a intari organismul imoptriva gripei e buna Vit D Legat de vaccin, eu cred ca totusi le trebuie consimtamantul parintilor, tocmai de asta in Qc nu vor sa-l faca in scoli, se gandesc sa nu se deplaseze degeaba [:D] Un lucru care zic eu da de gandit - ei nu garanteaza ca daca faci vaccinul nu mai faci si gripa, si zic ca trebuie sa te gandesti la ceilalti, daca dai virusul cuiva care cu toate ca a facut vaccinul are imunitate slaba si se poate inbonlavi? [alcool] Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamaana[pup]-mare grija cu chistul si ia vitamine in perd asta, nu numai fier si pt tine. Pt copii exista la health store o chestie tare faina, complex de vit C cu B-uri si Vit D(chir si adultii au nevoie, luam si noi) ii spune EMERGEN-C- e cum era calciu efervescent in ro, f. buna ca se dizolva in putina apa, are diferite arome, si se asimileaza f. reped ein corp fata de tablete.Sanatat emulta tuturor! Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...