Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prietene la bine si la greu - 97


Recommended Posts

Buna seara, fete dragi! E a treia seara in care incerc sa trimit un mesaj, ca in rest se stergea (sa mor daca stiu cum[bang]) chiar inainte sa-l trimit si nu ma tineau nervii sa-l mai scriu odata. Un foarte claduros [s] pentru sarbatoritii/sarbatoritele pe care n-am apucat sa-i urez la timp din motive obiective[:D]: KRELIA, IONI SI IOANE, MAMI ILINCA! sa fiti sanatoase si iubite toata viata! Acuma sa trecem la fapte: Licurici, eu folosesc un Garnier hidratant, asta dupa nspe tentative cu cremuse deloc ieftine (Dior, Givenchy si alte smecherii) si care mai rau ma iritau (eu am un ten cu tendinte puternice de deshidatare). Culmea e ca mi s-a potrivit ca o manusa, desi dupa ce a scris Lidia [flo] voi incerca si varianta uleiului de masline. Ramonika, noi tot cu pempers active baby nr 4 suntem de ceva timp. Cum am mai scris pe aici, am incercat si Puffies, dar Ana se irita rau de la ei. Referitor la sarea iodata, si eu am auzit mai multe din categoria materialului transmis de Lidia, asa ca o sa dau si eu o fuga la Plafar, si pentru Ana si pentru noi. Sa va mai scriu de iubita mea fetita: sufera tare rau acum, ca ii iese o maseluta, desi nu avea decat 4 dintisori. Parca mai era un fulgusor cu aceeasi problema, ca nu iesisera inca incisivii laterali dar ieseau maselute. E oare ok asa?[:-@] E tare frustrant sa te uiti la bietul copilas cum sufera si sa nu poti face mare lucru sa-l alini[q]. Voi ce-ati mai folosit cu succes in afara de gel de dentitie si nurofen? In rest toate bune, cra-cra pe toata linia: toata ziua mergem spre alergam, ne jucam, punem forme in sortatator, cercuri pe ax, hranim papusa, o plimbam, alergam motanul, dansam, cantam (daca se poate numi asa ingaimatul acela pe fond muzical) etc. Avem si un non cra-cra: nu vorbim prea mult: mama, tata, papa, caca (mai nou), sisi (tzitzi-cand se schimba mami) si cam atat, spre marele necaz al soacra-mii[:D], ca mami nu face un stres din asta. In rest va pup cu drag pe toate si un [pup] special pentru LyLy care mi-a dat material de citit. Angi [mamica] de bebe Ana Maria (03.12.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 189
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Licurici cred ca ai dreptate cu sarea.Eu nu m-am gandit la asta.Sa stii ca am la curte cateva kg si acolo mereu numai din aia folosesc.Imi aduc si acasa. Dana Geo tot repede adoarme.Ieri in 35 min,azi in 20 min.Treziri peste noapte are doar 2 iar la 07.30 e in picioare. Legat de faptul ca David a inceput sa pape mai putin,daca el e in regula nu te panica si nu il fortza.Si al meu are momente cand face asa.Mai ales cand ii ies dintii.Atunci mananca numai chestii tari care se pot roade gen panite Dm,rondele Alnatura,morcov,cartof,mar. Dankutza ma bucur sa te "vad". Legat de pampersi:eu schimb intre 5-10 pampersi.Depinde de cate ori face mandrul.In zilele bune are cam 4-5 scaune.Cand i-a dat primul molar a avut si 6-7 scaune.De obicei schimb 5 pampersi. [mamica] de [copil] George-Stefan (15.11.09) [majoreta] sus,sus,sus,2 linii asteptam,prietene felicitam.[majoreta] [majoreta]hai Many,hai Raluci[majoreta] [majoreta]sarcina usoara Smara ,Licurici! [majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui grigore_tina . Dana Geo tot repede adoarme.Ieri in 35 min,azi in 20 min.Treziri peste noapte are doar 2 iar la 07.30 e in picioare. Legat de faptul ca David a inceput sa pape mai putin,daca el e in regula nu te panica si nu il fortza.Si al meu are momente cand face asa.Mai ales cand ii ies dintii.Atunci mananca numai chestii tari care se pot roade gen panite Dm,rondele Alnatura,morcov,cartof,mar.
David a avut doar o trezire noaptea trecuta...si a tinut de la 3 pana la 5 dimineata[alcool]
Dana, mami fericita de [copil] David (2 noiembrie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna si sanatate maxima alaturi de un sincer LA multi Ani Mami Ilinca! Sunt fara cgef de scris insa cu chef de citit diverse asa ca spun repejor doua-trei vorbe. Am scapat de bronsita, Doamne ajuta! Mi-a zis doar sa-i mai fac cateva sedintze cu apa de mare cu titlu profilactic. Mai tuseste ea asa din cand in cand insa plamanul s-a curatat. Avem frigider nou (si ala vechi era nou insa prea micutz asa ca l-am maritat, sper sa faca impresie buna [:D]) inca un Doamne ajuta! Daca o sa va zic ca a venit tot o singura persoana sa-l livreze o sa ziceti ca traim pe o planeta de ....nu mai zic nimic. Apropos de somn, Tina, eu zic ca este o perioada cu dormit doar jumate de ora. O sa revina la somn mai lung, cel putin doua ore, vei vedea. Eu am incercat azi cu un singur somn si a mers super. A dormit de la 12.30 la doua jumate iar la 20.20 era deja adormita. Pana maine dimineata sigur nu se mai trezeste. M-am pupat deja singura de cateva ori[:D] Meniu azi: mic dejun: lapte si ceva biscuitei gustare: aproape o clementina si o bucatica de banana pranz: ciorbitza de legume si cateva fasiutze de carne de cocos si ceva paine si piftie de curcan(gelatina e facuta din cocos) gustare: ceva banana - nu a terminat totusi una pe toata ziua cina: paste alfabet cu sos de rosii si laptele la culcare Inca ceva: citesc pe un alt forum despre mancaruri pt copii si sunt intr-o stare de prostatie de azi de pe la pranz[:D]. Lipsa de info este absolut de neiertat, vegeta si crenwurstii sunt la ei acasa la copii peste un an, sarea si zaharul sunt omniprezente, batalie anti-pro borcanele si multe altele. Nu va pot spune ca sunteti o gasca de mame mai ceva ca super nanny (de-abia astept sa o citesc si eu, sarut mana Lyly [pup]) si nu pot decat sa va trimit tuturor fara exceptiune un munte de [flo] [url="http://picasaweb.google.com/fulgusori2009/LauraAndreea?locked=true#"]poze[/url] Europe is the best!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura sa raspund si eu despre creme. Am folosit L'Oreal Hydrafersh care imi place tare. Momentan folosesc Uriage. Am cumparat-o pt Pinky. Este pt vreme rece si e mai grasa. ESte si pt copii si pt adulti. Lui Pinky nu-i prieste dar pt mine este ok. De cum a dat frigul, ni s-a uscat tenul la amndoua, ceva de speriat. Ancuta eu ii dau ficatel lui Pinky, cam 2-3 ori pe luna. CA la multe altele, eu cred ca echilibrul este cheia. O sa contuinui sa-i dau tot in acelasi ritm.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lyly [pup] si eu citesc de zor cartea supernany.Chiar imi place. I-am spus sotului ca va citi si el in curand daca se mai supara pe copil cand trage ceva de pe masa sau tipa/plange fara motiv. [mamica] de [copil] George-Stefan (15.11.09) [majoreta] sus,sus,sus,2 linii asteptam,prietene felicitam.[majoreta] [majoreta]hai Many,hai Raluci[majoreta] [majoreta]sarcina usoara Smara ,Licurici! [majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dankutza, multam de raspunsul rf la crema[flo]. De altfel multumesc iar tuturor fetelor. Au venit uratii? Ca un feedback referitor la uleiutul de masline, Lidia am probat si eu de 3 zile spalat pe fata doar cu apa plata(cred ca si apa de aici de la chiuveta e sigur unul din motivele de crapa pielea pe mine de uscata) si folosit doar ulei de masline, nimic lotiune de spalat, tonic, crema. Doar apa plata, prosop de sters si pe urma masaj cu putin ulei....Sa zic ca parca e fata mai ok?? adica nici urma de piele jupuita pe nas si pe langa , si parca nici acnee nu...Eu care muream de grija ca trebuie neaparat sa curat tenul cu tonic, sa il spal cu lotiune..bla bla.. Un singur neajuns am pt ulei, dimineata daca il dau am tenul lucios, indiferent ca pun doar 2 pic pe toata fata. Lucru care nu ma deranjeaza ca stau in casa, dar cand as vrea sa ies nu imi place..totusi trebuie sa imi caut o crema ok si ca ingrediente si ca pret. Si inca o chestie, mirosul la ulei, asta nu prea place la sufletu meu de borti[alcool], sper sa probez si uleiul de migdale/galbenele poate sunt putin mai delicate pt nasul meu de copoi bortos. Azi deja imi venea sa nu intru in bucatarie din cauza mirosului de carne si ulei prajit[bang] Angi, daca te bucura cu ceva..si la noi neamurile comenteaza ca fata nu vorbeste prea multe ca trebuie noi sa ne tinem mai multde capul ei, ca de aia blogodoreste doar in limba ei, si in rest se limiteaza la tati, mama, papa, nani, gata, a-pa.[alcool][bang]S-a terminat circu cu ne-mersul fetii si incepe cu ne-vorbitul. [:D] Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)[:D] [url="http://picasaweb.google.com/laurairina13/FireflySShopOnlineComenziLaLpetrascaYahooCom#"] Firefly's shop[/url] [url="http://crochetbyfirefly.blogspot.com/"][:D] BLOGUL MEU [:D][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, cu ficatelul, nu i-am dat prea des, dar oricum e cam cah, indiferent de combinatie. Noroc ca are mare succes spanacul, in orice combinatie[:D]. Am sa continui totusi cu perlutele de branza (nu de la Andechser, Monis[flo]-ca si mie mi-au parut prea sarate) de la Covalact, La Dorna etc, e singura forma in care Ana accepta branzica. Chiar asa, pana la urma care-i treaba cu iaurturile Muller? Angi [mamica] de bebe Ana Maria (03.12.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Smara nu prea am timp sa forez cu sarea iodata, ca se apropie show cu copii. Asta pe langa showul pe care il am zilnic cu Pinky. [:D] Am scris scenariul si am facut un PowerPoint cu imagini si sunete si text, de m-am smintit. Vroiam sa-ti spun la ce ti-au spus parintii tai cu pastilele de iod. Asa este! Ne-au dat pastilele alea. Dar nu le-au dat imediat dupa Cernobal (eu, asa imi aduc aminte). Adica, nu aveau in plan sa ne dea pana sa fie explozia. Am citit si articole pro si contra. Am intrebat o dr si mi-a spus ca ea nu recomnda sarea iodata. Inca nu m-am hotarat ce sare sa folosesc, dar trebuie sa fiu foarte atenta. AM vazut o dr la Tv, care explica folosirea sarii iodate. De cand se folseste in Ro, numai sare iodata, nu a crescut nr cancerelor de tiroida. Nr a ramas acelasi... doar ca tipurile de cancere facute ... sunt mai blande. Sa zicem tratabile. Deci...[alcool] SArea, nu trebuie sa aibe E-uri. Stiati ca sare are asa ceva? Eu, nu. M-am gandit ca sarea, .... e sare. Nope! Are antiaglomeranti, substante de albire si altele. AM vazut pe net ca exista si sare bio, fara iod. Mai trebuie sa citesc si despre cea de Hymalaya. Nu ma grabesc, pt ca nu ne trebuie are inca. O sa citesc, pe 24, ca cica, avem liber. [:-@] Concluzia mea, pana in momentul de fata NU SARE IODATA. In primul rand formulele de LP sunt suplimentate cu iod. In al doilea rand, iodul din sare ar fi sintetic. DAr, mai forez.... PS: si la voi se iodeaza sarea? SI aia sunt destepti ca romanii? http://www.alinablaga.com/medicina-alternativa/sarea-iodata-buna-sau-rea/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[nani] usor. Ma duc si eu in pat ca maine iar sunt luata drept fresh la 07.30[alcool]. N-am citi prea mult.Vreo 30 de pagini intr-o ora.Atat am reusit sa stau pe calculator. [mamica] de [copil] George-Stefan (15.11.09) [majoreta] sus,sus,sus,2 linii asteptam,prietene felicitam.[majoreta] [majoreta]hai Many,hai Raluci[majoreta] [majoreta]sarcina usoara Smara ,Licurici! [majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...