Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 47 -


Recommended Posts

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neatza tuturor! Eu ma lupt cu insomniile de ceva vreme, ori adorm dupa doua, ori ma trezesc pe la 4-5 si s-a dus somnul. Fiu-meu contribuie si el, se trezeste in toiul noptii din diverse motive, nu stiu ce e cu el. M-am gandit ca poate vrea sa ma pregateasca din timp pt cand va aparea micuta... Asa ca am pus la spalat si acum ma apuc sa lucrez, daca tot sunt asa de fresh.[:D] Adina, fetele si-au mai facut-o si pe asta, dar mie de exemplu mi-a fost teama, am zis ca doua mutatii imi ajung.[:D] Stiu ca are importanta in sarcina, oricum. Kitty, s-ar putea sa ai o fragilitate capilara, nu neaparat varice. Si din cate am inteles eu, varicele nu reprezinta obligatoriu o manifestare a trombofiliei, poti sa nu ai niciun semn si totusi sa apara trombii. Asa mi-a explicat mie ginecologul care are habar de asta, restul au dat din umeri.[:)]
[gravired]26+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

paula, am mutatiile: MTHFR C677T + protrombinica(factor II) + PAI1 4G/4G. si am si varice. in sarcina insa, sub clexane 0.6, n-am avut nici un necaz cu trombofilia sau varicele (am purtat si ciorapi medicinali). adina, poate ar fi bine sa faci si gena PAI1, insa majoritatea hematologilor din Romania n-o prea ia in seama in caz de sarcina. insa dr meu de la Viena, pt ca a aparut si PAI si pe langa celelalte doua, m-a trecut de la Clexane 0.4 pe Clexane 0.6.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata poftitii la cafelute[flo] floaredemac ce program artistic aveti[:D] kitty20_l unele dintre intrebarile dr. sunt: aveti in familie varice, accidente vasculare, sarcini pierdute de catre mama in mod inexplicabil se ajunge pana la bunici. Da pot avea legatura cu varicile mamei , dar poate la tine este asa cum a spus si Floricicademac sa nu se manifeste, mama mea nu are varice, tatal meu are varice, eu nu am varice, nici macar firisoare, deci la mine niciun simptom la prima vedere , sapand(sunt la ora de sapat[:D]) am ajuns la mutatiile pe care le am la semnatura. [flo] Fetelor va [pup] pe toate si o zi buna Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp. Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetele [pup] denisa multam de cafea sunt f entuziasmata mi-a rasp la mail dna asist viorica yuhuuuuuuuuuuuuu abia astept sa imi fac analizele daca iau AC modifica in vreun fel rezultatul analizelor??[:-@] [url="http://community.webshots.com/album/574537775vHktVo"]pozulici[/url][foto] Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine, Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mine Ajuta-ma sa sufar ajuta-ma sa lupt Si sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt. Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajuti Cu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus. Ma [ruga] la Bunul sa-mi daruiasca un [copil] sanatos ASPIRANTA PANA-N MADUVA OASELOR
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele ! ce matinala esti floricico ! si eu care credeam ca dau eu ceiutul/cafeluta azi. Lia73, cand ti-a zis sa te duci la analize ? Trebuie sa fac si eu transa nr. 2 si as vrea sa le am gata pana vine d-na dr. alla, miki-miki, mrnscmnc o imbratisare speciala pt voi ! Adina mie mi-a dat ginecologul lista cu ce analize sa fac pt trombofilii si era si PAIul pe acolo. Azi ma duc la dr Ciochinaru si maine la dr Albu. Ma rugasesi sa il intreb pe dr ceva, dar nu ai specificat pe care, avand in vedere ca am mers amandoua la aceeasi [:D]
Citat:
QiaoBing, Mie doctorul mi-a recomandat sa iau : femibion si acid folic in preconceptie insa mi-a recomandat Clexane de cand raman insarcinata. te rog sa il intrebi tu daca e musai de la ovulatie sau se poate si cand apar liniutele. te rog mult....merci
[pup] --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing
Neata fetele ! ce matinala esti floricico ! si eu care credeam ca dau eu ceiutul/cafeluta azi. Lia73, cand ti-a zis sa te duci la analize ? Trebuie sa fac si eu transa nr. 2 si as vrea sa le am gata pana vine d-na dr. alla, miki-miki, mrnscmnc o imbratisare speciala pt voi ! Adina mie mi-a dat ginecologul lista cu ce analize sa fac pt trombofilii si era si PAIul pe acolo. Azi ma duc la dr Ciochinaru si maine la dr Albu. Ma rugasesi sa il intreb pe dr ceva, dar nu ai specificat pe care, avand in vedere ca am mers amandoua la aceeasi [:D]
Citat:
QiaoBing, Mie doctorul mi-a recomandat sa iau : femibion si acid folic in preconceptie insa mi-a recomandat Clexane de cand raman insarcinata. te rog sa il intrebi tu daca e musai de la ovulatie sau se poate si cand apar liniutele. te rog mult....merci
[pup] --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
mi-a scris ca incepand cu data de 10 feb se fac programari [pup] iti tri PM [:D] [url="http://community.webshots.com/album/574537775vHktVo"]pozulici[/url][foto] Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine, Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mine Ajuta-ma sa sufar ajuta-ma sa lupt Si sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt. Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajuti Cu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus. Ma [ruga] la Bunul sa-mi daruiasca un [copil] sanatos ASPIRANTA PANA-N MADUVA OASELOR
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Am primit rezultatul analizelor facute la Synevo (profil trombofilie I): Proteina C 160 (70 - 130)- nu am gasit informatii despre excesul de Proteina C, doar despre deficit. Antitrombina III 95 (>80) Proteina S 103 (55 - 140) Mutatia factorului V Leiden negativ Mutatia protrombinica (factor II) negativ La Fundeni, a iesit prost ProC. Global, este 0.4 fata de cut off 0.8, si ac. lupus anticoagulant 1.7 (fata de maximum 1.2). Acum astept rezultatele pentru analizele MTHFR si gena PAI si ma rog sa imi iasa ceva...altfel nu stiu daca mai am puterea sa incep o sarcina fara tratament...dr. Uscatescu zice sa incepem doar cu Aspenter 1 la 2 zile, Vit. C (1 gram/zi), Vit. E (10 zile pe luna), MagneB6 (1 pe zi), ac. folic (1 pe zi). Imi este frica sa incep fara Clexane...stiti cumva ce probleme mai poate arata ProC. Global? Multa santatate tuturor, va pup[flo]! 2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulant
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...