Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 47 -


Recommended Posts

Confirm si eu ca la Fundeni nu mi-au cerut trimitere de la medicul de familie. Trebuie doar sa lasi dimineata dosarul cu toate analizele si ecografiile pe care le ai, si le recuperezi cand ridici rezultatele.

Am facut recent analize la Synevo si nici acolo nu mi-au cerut nimic, important e sa stii ce analize vrei sa faci.id="Arial">

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulantid="green">id="size1">

 

[ruga] pentru [bebic]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

magdutza mie si vara imi sunt sloi [bang]

 

pozulici[foto]

Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine,

Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mine

Ajuta-ma sa sufar ajuta-ma sa lupt

Si sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt.

Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajuti

Cu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus.id="size1">id="blue">id="red">

 

Ma [ruga] la Bunul sa-mi daruiasca un [copil] sanatos

 

 

ASPIRANTA PANA-N MADUVA OASELORid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
Confirm si eu ca la Fundeni nu mi-au cerut trimitere de la medicul de familie. Trebuie doar sa lasi dimineata dosarul cu toate analizele si ecografiile pe care le ai, si le recuperezi cand ridici rezultatele.Am facut recent analize la Synevo si nici acolo nu mi-au cerut nimic, important e sa stii ce analize vrei sa faci.id="Arial">2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulantid="green">id="size1">[ruga] pentru [bebic]
align="right" id="quote2">f tareyo de unde sa stiu ce analize tre sa fac?[q]presupun ca cele de coagularenu?pozulici[foto]Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine,Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mineAjuta-ma sa sufar ajuta-ma sa luptSi sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt.Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajutiCu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus.id="size1">id="blue">id="red">Ma [ruga] la Bunul sa-mi daruiasca un [copil] sanatosASPIRANTA PANA-N MADUVA OASELORid="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liaid="red"> parerea mea personala este sa iti faci niste analzie de trombofilie. Din cate am inteles la Fundeni se paote si gratis la dr Uscatescu. Eu le-am facut la Synevo : profil trombofilie ereditara II si separata am facut homocisteina pentru ca am si mutatia MTHFR, si tot separat am facut PAI1 si mutatia XIII (aici e nevoie sa fie completat o hartie care sa detina si o parafa de medic, orice medic , cei din Germania, ca acolo se trimite proba de sange pentru aceste doau mutatii, is interesati sa fie o parafa de medic ca asa ei is siguri ca rezultatul va fi interpretat de un medic)

 


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">

 


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)

MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 0,4/zi

id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia pe prima pagina gasesti analize care ar putea fi facute la Synevo. majoritatea nu se pot face la Fundeni, deci parerea mea sincera este ca cu ele ar trebui inceput.

Costa ceva banuti, dar merita fiecare banut.

[pup]

 

Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009 id="Tahoma">id="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

yo va pup fetelor

ne citim si maine[pup]

 

pozulici[foto]

Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine,

Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mine

Ajuta-ma sa sufar ajuta-ma sa lupt

Si sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt.

Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajuti

Cu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus.id="size1">id="blue">id="red">

 

Ma [ruga] la Bunul sa-mi daruiasca un [copil] sanatos

 

 

ASPIRANTA PANA-N MADUVA OASELORid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, dar de ce trebuie luate anticonceptionale dupa chiuretaj de musai? Adica... si mie mi-a prescris, dar nu le-am luat. Ce Dumnezeu, 3 luni ma pot feri si eu, nu? Atunci nici nu stiam ca am trombofilie, bine ca nu am luat. Nici dupa ce am nascut nu am luat, fiindca l-am intrebat pe medicul meu daca trec in lapte. A fost sincer si mi-a spus ca pe prospect scrie ca nu, dar imi asum totusi riscul de a baga in copil hormoni degeaba. Asa ca mi-am vazut de treaba si fara anticonceptionale, ca doar exista si alte metode de contraceptie, nu?

Sau or fi prescrise si din alte motive?

 

Magdutaid="blue">, e diferenta la pret din cauza ca unele farmacii invoca un plafon de 300 de lei. Tot ce depaseste aceasta suma se plateste. La sensiblu nu m-am lovit de plafon, la celelalte da.

Nici nu stiu ce sa fac, sa le cumpar si pe alea necompensate sau nu?! Hai, mai dati-va cu parerea...[pup]

 

QiaoBingid="blue">, eu inainte sa raman insarcinata acum am facut 2 luni tratament de capul meu (cu ajutorul fetelor de aici), adica din mai pana in iulie cand am ramas, astfel: 1 aspirina cardio/zi, 5 mg acifol, B complex cu acid folic adaugat, omega 3 1000 mg 1/zi. Tratamentul se pare ca a fost bun, cand am mers la Fundeni in august deja insarcinata fiind am primit: 1 aspirina cardio/zi, 5 mg acifol, B complexul ala l-am inlocuit cu femibion 1 cand am facut rost, omega 3 1000 mg/zi, vitamina C 1 g/zi. Eu m-am gandit ca ar fi bine sa imi pregatesc un pic organismul inainte de o noua sarcina, pe care o programasem prin septembrie dar Dumnezeu a vrut altfel. Tu iei tratament deja?

 


[gravired]26+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita]

FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">

Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

floricica mie cred ca mi-a Climen (care nu e AC) ca sa imi regleze din prima luna de dupa chiuretaj - ma gandesc eu. AC nu am luat in viata mea.

Eu iau din decembrie Femibion 1/zi, cetebe + Zn 2/zi, Magne + B6 1/zi, acid folic 5mg 1/zi. Inainte sa aflu de trombofilie am tot facut "cure de pregatire" cu elevit si acid folic.

As mai adauga acuma de la mine Omega 3, dar nu am inteles de ce mi-a zis adriana sa nu aiba si Vit E. Nu de Vit K trebuie sa ne ferim ?

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit prospectul la Folowise. Vad ca are si el 0.4 mg acid folic. Cum iau Femibion care are tot 0.4 plus pastiluta de 5mg de acid folic separat, oare nu e prea mult sa iau si Folowise ?

Mai ia cineva combinatia asta ?

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...