Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 47 -


Recommended Posts

Nu e prea mult acid folic, stai linistita. Sunt fete care iau 10 mg.

Vitamina E este f buna pentru fertiltate, asa se zice, dar maxim 10 zile pe luna. Eu stiu fete care au luat si luna intreaga sau pe perioada fivului si nu au avut nimic, ba chiar unele au si reusit.

De aia am spus ca ar fi cel mai indicat sa cauti omega 3 fara vitamina E, ca sa eviti sa iei toata luna vitamina E.

 

Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009 id="Tahoma">id="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing
floricica mie cred ca mi-a Climen (care nu e AC) ca sa imi regleze din prima luna de dupa chiuretaj - ma gandesc eu. AC nu am luat in viata mea.Eu iau din decembrie Femibion 1/zi, cetebe + Zn 2/zi, Magne + B6 1/zi, acid folic 5mg 1/zi. Inainte sa aflu de trombofilie am tot facut "cure de pregatire" cu elevit si acid folic.As mai adauga acuma de la mine Omega 3, dar nu am inteles de ce mi-a zis adriana sa nu aiba si Vit E. Nu de Vit K trebuie sa ne ferim ?--------------------------------------------- 2000 - extrauterina2010 - sarcina oprita in evolutie 6sMUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTAMUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTAMUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">
align="right" id="quote2">Nu stiu Climen daca e ac sau nu , dar stiu sigur ca din CLimen pastila alba mi-a indicat o dr-ta sa iau pentru endoometru, data viitoare cand am sa fac stimulare cu Clostylbegit. Dar mi-e frica ca pastilele albe is pur estrogen care coaguleaza sangele. Dar am nevoie si pt endometru ceva preparat ca Clostylbegit subtiaza endometrul.Deja beau ceaiul de cretisoara, doar o cana pe zi ca nu mi-e pe plac deloc, si mi-au mai zis si de vin rosu.
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigotTratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 0,4/ziid="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Qiao, vit. E are (se pare) efect coagulant. Eu asa am citit, de aceea am cautat omega 3 fara. Exista o varianta romaneasca de cate 500 mg/drajeu, luam cate 2 pe zi. Nu as putea spune 100% unde am citit chestiunea, dar stiu ca la momentul respectiv m-am gandit ca poate atunci cand am pierdut sarcina am luat exact tratamentul nepotrivit (progesteron si vit. E, ambele cu efect coagulant).

Daca nivelul homocisteinei nu este marit, nu stiu daca ar trebui sa iei chiar atat acid folic, dar asta iti va spune cu siguranta d-na dr.

Am vazut ca tu nu ai luat AC, probabil ca asta ar fi motivul pt care se prescriu totusi, pt reechilibrarea hormonala, cum ti-a fost prescris tie. Eu dupa chiuretaj am luat branca ursului fiindca trecusera 4 saptamani fara sa apara menstruatia, in a 5-a a aparut deci am fost in graficul prezentat de dr si fara sa iau anticonceptionale. Nu stiu daca branca aia a avut vreo importanta sau nu,dar m-am simtit bine de la ea, parca a avut si un efect revitalizant.

 

 


[gravired]26+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita]

FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">

Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QiaoBing, nu am idee daca face rau sa iei mai mult ac. folic, dar ca sa eviti poti lua in loc de Followise, Omega 3 (asta contine Folowise: ac. folic si DHA din ulei de peste). De exemplu, DoppelHerz Omega 3 contine Ulei de somon (18% EPA si 12 % DHA).id="Arial">

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulantid="green">id="size1">

 

[ruga] pentru [bebic]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pup, mutante dragi![pup][flo]

Ac agraveaya semnificativ trombofilia- eu sunt Stan Patitul, care a pierdut primele doua sarcini dupa un tratament indelungat cu AC, chipurile pentru reglarea functiei ovariene si eliminarea chisturilor...

Vitamina E e indicata in primele 10 zile ale cm- am aflat si eu tot de-aici, de pe forum, iar in luna in care am aplicat regula am avut, intr-adevar, o ovulatie "de calitate" ( folicul de 24/25 mm, care s-a si spart in z21); altfel, aveam niste cm lungi, de vreo 40-42 de zile, care cica, sunt anovulatorii.

In privinta Omega 3, eu am luat de la Doppel Herz, la recomandarea doamnei Viorica si a doamnei Uscatescu; are ceva vitamina E in el, dar nu e varianta imbunatatita, ci aceea simpla.

In alta ordine de idei, ca o gravida paranoica ce sunt, m-am dus din nou la eco, de data asta frecata si spalata zdravan pe burta; bebe are 2035 de grame, la 33 de saptamani, iar dr. de aici a zis ca e OK. Nu radeti prea tare de mine, nu?[pup][flo]

 

R.[gravired] 33+ [baietel]

tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc! id="size1">id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa radem, Ruxandra? Eu as face in sarcina saptamanal ecografie...sarcina trecuta, daca nu imi dadea ginecologul recomandare, ma duceam la alta clinica...id="Arial">

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulantid="green">id="size1">

 

[ruga] pentru [bebic]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxandra, eu nu m-am permis sa iti spun sa mai mergi inca o data la eco, dar eu asa as fi facut. Asa ca nu pot decat sa te felicit! Bebe grasunel sa stea acolo si sa creasca pana ii vine vremea sa se nasca![pup]

Magduta, nu mai stiu cine (parca Miki) zisese ca ceaiul de cretisoara are efect coagulant. Eu stiu ca are efect cicatrizant, antiinflamator, etc. Una cu alta (cicatrizantul cu coagulantul) au legatura, deci e pertinenta ideea. Asa ca vezi ce faci, cat bei. O cana pe zi nu stiu daca influenteaza, nici in bine nici in rau.

 

Maine am si eu emotii la eco, la ora 4 am programare. Din fericire bubulina a miscat foarte mult in ultimele 24 de ore, poate ca sa imi treaca supararea ca vreo 2 zile aproape nu am simtit-o. Cand ma loveste paranoia citesc forumurile internationale in care se plang gravide tot in atatea saptamani ca mine, sa vedeti acolo injuraturi la adresa placentei anterioare..... [8D]Daca era prima sarcina ziceam ca e normal, dar cand compar cu cealalta cu placenta posterioara.... imi trec prin minte tot felul de scenarii.

 


[gravired]26+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita]

FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">

Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

QiaoBing, floricico, urmeaza sa o intreb vineri daca se poate face anatomo-patologic in maternitate. am si discutat cu al meu despre asta. vedem de se poate face si cat costa

si mie tot 7 siringi de cexane mi-au ramas...

MeAlex, mie pe perioada fiv mi-a dat Bodnar 6 tabete de rutascorbin (tarosin varianta Hu) si pt protocolu de sustinere am primit 3 pe zi

 

naty76 [flo]

Ruxandrada [pup] felicitari pt BB in grafic. Nu rade nimeni de tine, te intelegem perfect

floricico, tinem pumnii pe maine la eco [pup]

 

_________________________________________

mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009 id="size1">id="teal">id="Tahoma">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Qiaoid="red"> eu iau acid folic5mg, folowise e prima cutie , pana acuma luam omega de la doppel herz in compoztie cu acid folic si b-uri. Dar tot de aici m-i s-a zis ca e mai ok Folowise. Si femibion, care la fle contine acid folic. Parca zicea ciineva ca in exces nu e bien dar nus tiu de ce, ca dor se elimina daca e in exces.

 


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">

 


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)

MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 0,4/zi

id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alla sper sa nu vorbesc prostii, dar parca anatomo-patologic e diferit de cariotip care e analiza genetica. mai intreaba si vezi exact ce sa ceri. eu am intrebat ce se poate face si dr mi-a recomandat anal genetica, sub rezerva ca puteam sa o fac degeaba, adica sa nu aflu nimic concret.

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...