Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 47 -


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac
Qiao, vit. E are (se pare) efect coagulant. Nu as putea spune 100% unde am citit chestiunea, dar stiu ca la momentul respectiv m-am gandit ca poate atunci cand am pierdut sarcina am luat exact tratamentul nepotrivit (progesteron si vit. E, ambele cu efect coagulant).
align="right" id="quote2">Progesteron? Sau ai vrut sa scri estrogen. Te intreb ca majoritatea sarcinilor sunt sutinute cu progesteron, si atunci noi cu trombofilie ce facem de ma bagam in noi cantitate mare de progesteron.Eu stiam ca estrogeni coaguleaza sangele.De cretisoara am citit inca de acu patru ani ca e bien sa bei pentru endometru si pentru sustinerea sarcinii. O fata draga mie Pussi pe vreamea aceea a fost initiatorea de acest ceai de dupa Fiv.Daca nu e ok nici una nici alta ce as mai putea lua pentru endometru [bang] ?Si asa iau deja prea multe, vezi semnatura. DE mai iau si vit e si altele ma impusc.[:D] Pe cuvant ca deja mi-e greata cand le inghit. Mai ca eu de un an jumate inca nu m-am obisnuit cu metforminul si imi provoaca si acuma stari de rau si de greata.
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigotTratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 0,4/ziid="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

magduta10id="red"> eu cu ceaiul de cretisoara mi-am facut varza dozarile hormonale, facusem un chiuretaj biopsic in vara si am vrut sa ma fac de 19 ani[:D]. Nu am crezut ca un ceai poate sa i-mi faca asa ceva, toate au luat-o la sanatoasa, i-mi venea CM la 22 zile, 19 zile si progesteronul era "foarte frumos[:D]" in ziua 2 de CM , era undeva 2.68. Bine, dar eu am baut ca nesanataoasa, doua luni de zile 2 cani mari, sa ma vindec dintr-un foc, un alt tratamant care sa-mi influenteze dozarile hormonale nu am luat , decat femibionul si omega3.

[flo]

 

 

Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

 

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

id="size1">id="teal">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denisa220972
magduta10id="red"> eu cu ceaiul de cretisoara mi-am facut varza dozarile hormonale, facusem un chiuretaj biopsic in vara si am vrut sa ma fac de 19 ani[:D]. Nu am crezut ca un ceai poate sa i-mi faca asa ceva, toate au luat-o la sanatoasa, i-mi venea CM la 22 zile, 19 zile si progesteronul era "foarte frumos[:D]" in ziua 2 de CM , era undeva 2.68. Bine, dar eu am baut ca nesanataoasa, doua luni de zile 2 cani mari, sa ma vindec dintr-un foc, un alt tratamant care sa-mi influenteze dozarile hormonale nu am luat , decat femibionul si omega3.[flo]Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.id="size1">id="teal">id="Tahoma">
align="right" id="quote2">Doamne tu fetelor, ma bagati in sperieturi. Ce ma fac eu cu endometrul meu care sub Clostylbegit se subtiaza? Ii drept ca beau doar o cana de ceai facuta din doua lingurite de ceai. Daca iau sintetic estrogeni nu merge pe trombofilie ca ingroasa sangele....ce sa ma pot face?
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigotTratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 0,4/ziid="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Am fost azi la policlinica pentru prelungirea concediului medical.Ginecoloaga de acolo s-a uitat la ecograf si a zis ca placenta e prea groasa si trebuie sa se subtieze,sau cam asa ceva.Si ca e prea joasa...si ca sa speram ca ajunjem la 34 de saptamani...[bang]Adevarul e ca simt sarcina foarte joasa si chiar ma doare cateodata.Si ma ridic greu din pat.La prima sarcina a fost foarte usor,nici nu se compara cu asta.Sper sa fie ok pana la capat.

 

Magdi si eu am citit ca ceaiul de cretisoara e coagulant.Chiar am intrebat-o pe doctorita cand mi l-a dat.A zis ca o cana,2 pe zi,nu face nimic.Si mie mi-a dat sa beau doar 6 zile.Eu puneam o lingurita ca o cana de apa.Chiar nu mi s-a parut rau deloc.[:D]

Cat despre progesteron,si eu am citit ca e coagulant...[bang]

 

Pupici la toate!!![pup]

 

Ramonel,mami de [aerob] Beaid="red">(08.11.2007) si [gravi]18+[baietel]


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot

tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

id="size1">id="teal">id="Tahoma">

 

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"id="red">

id="size1">id="Script MT Bold">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se poate combate efectul coagulant al progesteronului prin administrarea pe cale vaginala. Oricum, este cel mai indicat asa, pentru ca pe cale orala, se pierde cam 50% din cantitate le trecerea prin ficat (si mai da si efecte adverse: colesterol si trigliceride marite...)

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulantid="green">id="size1">

 

[ruga] pentru [bebic]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alla, asa e, si eu cred ca e diferit cariotipul genetic de examenul anatomo-patologic, dupa cum bine zice QiaoBing. Oare care ar fi mai util in cazurile astea? Mie imi ceruse d-na dr U raportul anatomo-patologic , dar din pacate la noi in oras e ceva SF.

Magduta, eu nu stiu de estrogen, dar stiu sigur de progesteron ca e coagulant (din prospect). De fapt, cred ca de-asta si suntem afectate de trombofilie in timpul sarcinii, fiindca progesteronul creste oricum si fara sustinere hormonala externa. Ginecologul meu m-a oprit cu duphastonul tocmai din cauza asta. Eh, eu am continuat cu utrogestan un timp, ca mi-a fost teama.

Chiar azi am citit ca uleiul de primula sub forma de capsule are rol in refacerea echilibrului hormonal, stimuland formarea hormonilor sau asa ceva. Aviz amatoarelor de intinerire [:D] , dar nu stiu daca afecteaza coagularea. Cu ceaiul ala ti-am zis, o cana pe zi cred ca e ca apa sfintita, vorba ceea.[:)]

 


[gravired]26+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita]

FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">

Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonella, asta e acelasi doctor la care mergi de obicei? Uneori se intampla sa te mai si sperie cate unul, o stiu prea bine!

Sa stii ca si eu l-am avut pe baiat jos de tot, dar am dus sarcina bine mersi. [pup]

 


[gravired]26+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita]

FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">

Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu]

 

 

Mai fetelor,lamuriti-ma si pe mine,desi am fost deja lamurita de altcineva care e diferenta intre fraxiparine si clexane.Eu am facut fraxiparine la sarcina pierduta in iulie si mi-a ramas,basca ca dr meu pe fraxiparine merge.

Voi aici toate sunteti pe clexane,nu e nimeni pe fraxip. si zau citesc din scoarta in scoarta subiectul acesta.

 

Acum nu stiu ce sa fac.E posibil sa fac FET sapt viitoare si daca sa inlocuiesc fraxip. cu clexane.

 

Cu d-na dr Uscatescu nu am reusit sa vb,nu mi-a raspuns la mai si nu am insistat desi cred ca ar fi trebuit,insa oricum daca testul e poz am fugit la ea.

 

Salutari tuturor....sunteti tari.

 

Miki,Allaid="red">[grup]

 

---------------------------------------------------------------------------------

gena MTHFR A1298C-genotip heterozigot,2 ET-1 sarcina biochimica,1 sarcina cu gemeni pierduta la 5,respectiv 8 saptamini sub tratamnent fraxiparine 0.3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E diferit cariotipul genetic de examenul anatomopatologic, dar nu stiu care e mai relevant.

Eu am 2 sarcini pierdute. La prima sarcina pierduta, in spital s-a facut examen anatomo-patologic (a fost gratis). Am ridicat rezultatele cam dupa 3 saptamani.

La a doua sarcina pierduta, urmarita de un alt medic ginecolog, acesta a recomandat cariotip genetic (examen anotomopatologic nu au mai facut in spital). Am facut analiza la un laborator de genetica din oras, iar rezultatul a fost in regula-analiza a costat in jur de 300 ron.

 

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Websoftro, la cel anatomo-patologic s-a descoperit ceva? Nu iti cer sa imi spui ce, doar daca s-a vazut ceva. Ma gandeam daca intr-adevar ar fi fost util sa il fac si eu cand am pierdut sarcina.

 


[gravired]26+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita]

FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">

Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...