Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 47 -


Recommended Posts

da e diferit cariotipul genetic de examenul anatomo-patologic

cariotipul genetic in spital nu cred ca fac

asa ca vedem la fata locului ce putem face

 

_________________________________________

mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009 id="size1">id="teal">id="Tahoma">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Misa, mai era pe aici o fata Dangabriela, urmeaza sa nasca. Din cate stiu ea facea fraxiparine, sper sa nu vorbesc aiurea.

 


[gravired]26+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita]

FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">

Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la chestia cu efectul coagulant al progesteronului- asta cred ca e si motivul pentru care doamna Uscatescu m-a trecut pe doze destul de mari de Clexane, destul de devreme, mai devreme decat ar fi cerut greutatea( faceam tratament si cu Duphaston, 8/zi!!!).

 

Si eu il simt pe bebe destul de jos, poate si din cauza ca e in prezentatie craniana de la 29 de spatamani... degeaba... ca tot cezariana ma paste...[q]

 

R.[gravired] 33+ [baietel]

tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc! id="size1">id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac
Misa, mai era pe aici o fata Dangabriela, urmeaza sa nasca. Din cate stiu ea facea fraxiparine, sper sa nu vorbesc aiurea.[gravired]26+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
align="right" id="quote2"> Da,mai stiu si eu pe cineva care are gemeni tot dupa fraxip,insa am asa o retinere.Si la Viena tot fraxiparine dau,acu n-or da ei fara sa stie de ce. Tu?Pe pozitii ca intotdeauna.Uite o [flo] [flo]t o floricica---------------------------------------------------------------------------------gena MTHFR A1298C-genotip heterozigot,2 ET-1 sarcina biochimica,1 sarcina cu gemeni pierduta la 5,respectiv 8 saptamini sub tratamnent fraxiparine 0.3
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In general, in cam topate spitalele se face un examen anatomo-patologic din ceea ce s-a eliminat in timpul chiuretajului. Scopul este sa se elimine suspiciunea de mola hidatiforma si sa se afle posibil cauze ale opririi in evolutie (am mai citit ca daca apar trombi se poate concluziona ca persoana are probleem de coagulare, dar pare destul de simplist...). Analiza se face inclusiv in spitalele de stat si este gratuita.

Cariotipul genetic se refera la detectarea unor aberatii cromozomiale. Analiza este scumpa, se face pentru cei doi parteneri si, eventual, din ce s-a eliminat la chiuretaj.

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulantid="green">id="size1">

 

[ruga] pentru [bebic]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, [pup][flo] Utrogestanul administrat vaginal e OK. Problema e cu cele administrate oral, care intra in circulatie prin sange...

 

R.[gravired] 33+ [baietel]

tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc! id="size1">id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floaredemac, rezultatul examenului anatomopatologic l-am primit dupa 3 saptamani, iar la medicul meu de atunci nu m-am mai dus sa cer lamuriri A incercat sa ma consoleze spunandu-mi ca x% (nu mai imi aduc aminte procentul pe care mi l-a spus ) dintre sarcini se pierd in primul trimestru si ca sarcina mea posibil sa nu fi fost "buna genetic" si de aceea am pierdut-o. Nu m-a multumit acest raspuns si nu i-am mai cerut detalii despre rezultat.

Revenind la examenul anatomopatologic, am incercat sa inteleg singura ce scria in buletinul de analiza ("am tradus" termenii cu google). Oricum, din rezultat nu reies cauzele pierderii sarcinii.

Medicul la care am mers ulterior a citit buletinul de analiza, dar nu a putut sa imi zica de ce s-a intamplat ce s-a intamplat. Mi-a recomandat sa fac cateva analize: proteina c, s, antitrombina III, anticoagulant lupic, dar cum toate analizele au iesit bune nu am mai investigat decat dupa ce am pierdut a doua sarcina. Atunci am descoperit mutatiile mthfr, iar ginecologul m-a indrumat catre hematologie.

 

 

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a zis ca in 99% din cazuri, la examenul anatomo-patologic nu se depisteaza cauza pierderii de sarcina...din cate inteleg si sper sa nu gresesc, se analizeaza la microscop ce s-a recoltat...in general, rezultatul arata ca exista necroze, fragmente de tesut, cheaguri(trombi), mucus, vilozitati coriale...iar aceste date nu sunt concludente pentru a stanili cauza opririi in evolutie a sarcinii.

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulantid="green">id="size1">

 

[ruga] pentru [bebic]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex, si eu si sotul ne-am facut cariotipul genetic de ceva vreme...

stim despre ce e vorba, dar intrebarea era de fapt: aleg sa fac (daca se face, ca nu as fi asa sigura) in maternitate anatomo-patologic... sau cariotipul la un laborator. ambele mai greu, nu cred ca se poate trimite proba si pt anatomo-patologic si pt cariotip fetal cu benzi G din sarcini oprite in evolutie

 

_________________________________________

mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009 id="size1">id="teal">id="Tahoma">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...