Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 47 -


Recommended Posts

MeAlex am fost pe clexane de o,4 din ziua 2 de stimulare

e la fel de igienic sa pui utro si la birou si acasa. da doar te speli mereu pe maini...

balanta_tm, am vorbit cu geneticianul de la blue life din cluj si maine va vorbi cu doctorita mea sa ii explice ce trebuie sa faca pentru recoltare. asta in cazul in care ne hotaram sa facem. sunt 900 de lei pe care nu stiu daca avem in momentul asta de unde sa ii cheltuim. si ar mai fi inconvenientul ca trebuie facuta recoltarea luni, nu maine. ramane sa stabilim daca mai pot astepta pana luni.

brotacel, felicitari pentru fetita cu fundite

 

floricico, te asteptam cu vesti bune

 

_________________________________________

mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009 id="size1">id="teal">id="Tahoma">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alla sunt cu gandul la tine [flo]

Brotacel felicitari pt micuta printesa

Felix va transmite salutari, se gandeste la voi, dar nu are puterea sa intre, o va face la timpul potrivit.

 

Va doresc o zi frumoasa.

 


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mareid="Tahoma">id="size1">id="teal">


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

id="size1">id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poftiti la [cafea] sau la ciocolata calda, sau la un ceai....

 

Allaid="red"> [flo] este greu , fff greau dar trecem si peste asta. Suntem tari si mergem inainte. [pup]

 

Paulaid="red"> multumim ca ne-ai dat vesti despre Felix, draga de ea. Suntem alaturi de ea si DD sa o intareasca.[pup]

 

Anna_Leahid="red"> [flo] bine ai revenit. Ci siguranta de data asta va fi bine. [pup]

 

Fliricicaid="red"> asteptam vesti bune.

 


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">

 


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)

MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut sunt noua pe forum.Am vazut ca sunt fete cu diferite probleme care nu pot face copii.In urma cu un an respectiv doi sora mea a pierdut 2 sarcini.In urma unor analize genetice i s-a spus ca are o malformatie genetica si nu poate duce sarcina si din cauza asta a avut 2 sarcini oprite in evolutie.Acum vreau sa incerc si eu sa fac copii mi-am facut si eu analizele genetice si mi-a spus acelasi lucru pt ca amandoua le-am mostenit de la unul din parinti.Rezultatul arata cam asa:

Rezultat:1.Mutatia fact.V Leiden-negativ

2.Mutatia in gena protrombinei -negativ

3.Mutatia MTHFR 677-heterozigot

4.Mutatia MTHFR 1298-heterozigot

5.Mutatia PAI-1-4G/5G-homozigot(risc trombotic)

Recomandarea medicului ginecolog a fost sa consult un hematolog pt ca am o anomalie in sange din cauza caruia mi se formeaza cheaguri de sange si se coaguleaza.Tratamentul care mi la dat este cu aspenter si acid folic 3 luni inainte de sarcina si dupaia injectii Clexane.Inca nu am inceput tratamentul pt ca papa nicolau nu mi-a iesit bine si acum fac tratament cu ovule.Daca a mai auzit cineva de probleme de genul asta va rog sami scrieti pt ca am auzit ca sunt rare cazuri astea si as vrea sa incerc si eu sa am copii sora mea dupa 2 sarcini oprite in evolutie nu mai vrea sa incerce acum ma lasa pe mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Dimineata!

 

Ieri am fost la ecografia morfofetala :-) si totul e bine, bebe a crescut iar placenta pare sa fie ok. Abia acum am inceput sa fiu un pic mai linistita.

Imi pare rau si sunt alaturi de toate fetele care trec prin momente grele. Cu timpul, durerea devine mai usor de suportat. Si nu renuntati sa credeti intr-o minune, stiti cum se spune - daca iti doresti ceva cu adevarat o sa se intample :-)

 


MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI 4G homozigotid="size1">id="teal">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata !

 

am fost aseara la Albu. am o facut o eco scurta si se pare sa sunt la ovulatie fix pe partea unde mai am trompa asa ca m-a trimis acasa sa ma pun pe treaba [xinpat]

S-a uitat si pe noile analize, nu a remarcat sau doar nu a comentat nimic de fsh-ul meu urias (dupa parerea mea). si eu am uitat sa intreb de el.

de cariotipul fetitei mele de care eram atat de mandra ca iesise ok nu a fost prea incantat. aici mi-a cam turtit fesul [:(] A zis ca ar fi preferat sa nu iasa bine. ca in cazul ala ar fi fost ceva strict la sarcina respectiva, care nu era obligatoriu sa se repete si la urmatoarele. in cazul meu insa inseamna ca, nefiind problema genetica la embrion, cauza e alta si atunci e mai grav - primul suspect e trombofilia, dar nu e obligatoriu sa fie ea.

asa ca de unde eram mandra ca am dovada ca ovocitele mele sunt inca de calitate, m-am cam dezumflat.

 

adina mi-a zis ca trec pe clexane de 0.4 cand am test pozitiv, el nu recomanda inainte, zice ca uneori poate sa faca mai mult rau. sa continui cu tratamentul de acum si sa il sun cand am 2 liniute

 

acum eu pendulez intre 2 stari. sa ma lnistesc si sa nu ma mai investighez pe nici o parte si sa las natura sa faca ce stie ea mai bine pana in februarie cand o sa fac un test sa numar liniute

... sau sa dau in paranoia totala si sa monitorizez ovulatia, progesteronul si alte alea.

parca mai degraba as merge pe varianta 1.

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bigsister felicitari ! sa fie bebe sanatos si sa se faca mare.

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alla , miki sunt cu gandul alaturi de voi, fetelor. Sa treceti usor peste zilele astea si sa va refaceti repede !

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...