Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 47 -


Recommended Posts

Acum am terminat de citit

Imi pare tare rau pentru vestile triste, fetelor sunt alaturi de voi [grup] si va dorec sa aveti forta sa treceti peste perioada asta grea[pup]

Eu am sperat ca vad 2 linute, dar am vazut doar una [q] desi eram sigura si parca simteam ca sunt insarcinata, cred ca mi-am dorit prea mult si de asta simteam ce nu era...

Din pacate din sept cand a fost interventia pentru a doua sarcina oprita, am menstruatia foarte neregulata, abundenta si cu dureri de ma urc pe pereti, asa e cazul de acum , inca intarzie sa apara...offf.

Pe de alta parte sotul meu mi-a zis ca vrea sa mai asteptam o perioada, iar eu simt ca inebunesc in fiecare zi si imi pun multe sperante in luna care vine...Nu mai zic nimic, sper doar ca anul asta sa fie mai bun, mai darnic, mai vesel, mai altfel decat cel care a trecut!

Pupici tuturor![pup]

 

Mama a doua sufletele din ceruri...

MTHFR C677T genotip heterozigot , A1298C genotip heterozigot, 2 sarcini oprite in evolutie:21s si 6sid="size1">id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Anna_Leahid="red"> capul sus si trebuie sa mergem mai departe. Asa am fost si eu pana duminica, nu a fost zi sa nu plang, am si slabit doua kilograme sin cauza asta, dar mi-am dat seama ca nu rezolv nimica,ci mai rau imi fac si asa organismul o sa fie si mai slabit pentru o noua sarcina.

Parerea mea pur personala ar fi sa iti faci niste dozari hormonale (in special prl-pentru intarziere de cm) in z2-3 de cm sa vezi de unde e intarzierea, in ideea in care tu ai avut uun cm normal pana acuma.

Dar poate sa difera de la om la om. Eu de ex si acuma mai am pete maronii in z14 de cm.

Trebuie sa mergem inainte si trebuie sa reusim.[flo][pup]

 

Bigsisterid="red"> felicitari, sa creasca bb mare si sa fie sanatos.

 

QiaoBingid="red"> scri ca ti-a zis dr ca nu e de acord cu CLexane de dinainte de test pozitiv. De ce? Ce dezavantaje ar avea.

Al meu dr hematolog cand m-am uitat la el mirata la doza pe care mi-a recomandat-o mi-a zis ca sa nu imi fac griji ca nu imi face nici un rau, si chiar ar fi bien sa incep cu vreo cateva zile inainte de stimualre, luand in considerare si estrogenii.

 


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">

 


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)

MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QiaoBingid="red">,

Eu am hotarat sa nu mai fac analize, doar astept rezultatele pt MTHFR si gena PAI. Cu progesteronul sunt in interval, dar spre minimum, asa ca voi lua oricum(400-600 gr./zi), incerc sa obtin Clexane de la inceput, nu cum zic cei de la Fundeni, sa incercam cu Aspenter si in functie de analize sa schimbam cand va fi cazul...eu nu vreau doar sa "incerc"...Peste toate astea, ieri ma bucuram ca a iesit ok urocultura (din timp in timp fac infectii urinare), si azi noapte am avut ceva simptome iar...vroiam sa fiu ok inainte sa ne apucam de treaba...id="Arial">

 

O zi frumoasa tuturor!

[flo]

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulantid="green">id="size1">

 

[ruga] pentru [bebic]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

magduta nu am intrat in prea multe detalii. mi-a zis ca in cazul stimularilor e alta mancare de peste. probabil tocmai din cauza estrogenilor.

la mine mergem pe natural, daca tot mi-a iesit figura anul trecut fix cand trebuia sa incep tratamentul pt fiv. si, sincer, incerc sa nu ma mai stresez. ce o fi o fi. am remarcat ca de fiecare data inainte sa merg la el am o stare de tensiune crescuta, ma loveste paranoia, imi fac 1001 de analize, citesc, imi fac griji, imi pun 100 de intrebari. cand ajung acolo, hocus-pocus, parca ma hipnotizeaza, ma linistesc, uit sa scot si lista cu intrebari [alcool], plec ca o floare linistita si plina de optimism, chiar daca situatia pe care mi-o prezinta nu e chiar roz. acum incerc sa imi pastrez starea asta de bine pe care am capatat-o aseara.

cand (daca) o sa fiu insarcinata cred ca o sa ma duc saptamanal la el ca sa ma linistesc [:D] sper sa mai aiba efectul asta.

 

apropo, l-am intrebat si de progesteron daca ingroasa sangele si a zis ca nu.

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex si mie urocultura ba imi iese bine, ba nu - nici nu stiu daca sa mai cred ca e facuta corect. medicul de famile mai demult cand a vazut ca nu ma convinge sa iau antibiotice, mi-a dat urinal. cand am simprome iau urinal acut, in rest am facut o cura de urinal simplu. in sarcina nu m-am atins insa de el, cu toate ca parca scrie ca se poate lua.

zi-mi si mie, asa pt cultura mea generala [:D], ca sunt cam novice la masuratorile astea, cat ar trebui sa fie progesteronul ? e analiza din Z21 sau l-ai facut si in alte zile ?

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QiaoBingid="red"> [:D] parca am vad pe mine cu lista de intrebari, iar ajunsa la dr uit de toate intrebarile scrise pe lista. Apoi ajung acas si va bombardez pe voi. Si aici scuzele de rigoare.

Legat de stres, intr-adevar nu face bine, dar e usor de zis si greu de facut ca sa nu te stresezi.

E bine daca reusesti natural. Eu am doua cunostiinte care au inceput cu CLexane abia dupa un test pozitiv, si atunci la insistentele lor cand au inceput cu niste pete. Si am mai auzit teoria de a incepe Clexanul dupa test pozitiv sau ba chiar mai incolo cand este activitate cardiaca. Dar cu mutatiile naostre e suficient asa de tarziu?

Eu zic ca daca a fi sa fie din cauza genetica cu tot CLexanul si progesteronul de pe lume tot se va instala avortul.

 

Dar trebuie sa fim optimiste , daca am reusit macar o data , va mai fi cu siguranta.

[pup]

 


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">

 


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)

MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dozarea progesteronului ar trebui facuta la 7 zile dupa ovulatie. Medicii zic in general z21 eronat, considerand ca toate femeile ovuleaza fix in z14. Daca e analizat asa, inseamna ca e in faza luteala si trebuie sa te raportezi la valorile care apar pentru aceasta faza. Stiu ca eu aveam 8 si intervalul normal era 3 - 35 parca, dar cred ca depinde de fiecare laborator si de unitatea de masura.

Si eu iau Urinal acut si Urinal simplu, Uricol...inainte luam Urinex...asta ma streseaza cel mai tare, ce voi face daca apare in sarcina...si ce fac acum? iar antibiotic, iar urocultura..si se amana proiectul bebe :(.

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulantid="green">id="size1">

 

[ruga] pentru [bebic]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QiaoBing, si eu patesc la fel la dr. Albu... Ma duc cu ditamai lista, cu stresul cat casa , cu inima cat un purice, si ma linisteste din doua vorbe.[pup][flo]

 

Ma ingrijoreaza Floricica noastra... Oare de ce nu da niciun semn? Sper ca singurul motiv e acela ca e foarte ocupata.

 

Anna, bine ai revenit![pup][flo]

 

Big Sister, [pup][flo] Doamne-ajuta!

 

R.[gravired] 33+ [baietel]

tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc! id="size1">id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

parca Floricica era la eco azi, sau m-am ramolit eu ?!?

 

M-ati mai linistit fetelor, credeam ca numai eu sunt cu neuronul in nori [flo]

 

MeAlex mie mi-a iesit infectie in noiembrie si nu aveam nici un simptom, acum nu mi-a mai iesit (probabil ca antibioticul de dupa chiuretaj a omorat ceva pe acolo), dar am avut simptome vreo 2 zile asa ca am inghitit pana ieri (Z10) niste urinal, asa, just in case.

dragut e ca atunci cand am fost prima data la hematolog la medlife nu a gasit de cuvinta sa se lege decat de infectia mea urinara [:D][:D][:D] eu intrebam de trombofilie, el o dadea cu infectia, daca am facut tratament, sa repet analiza etc

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QiaoBingid="red"> si eu stiu ca progesteronul se dozeaza in z7 (in caz ca apuci sa fie weekend se decaleaza) si raportat la valorile normale scrise de laborator. Eu la sarcina asta in z6 am avut progesteronul >190 (adica mai mare decat valoarea normala a detectiei aparatului raportat la primul trimestru de sarcina). Si daca e ok poti sa mai repeti la un test pozitiv sa vezi daca e in limite sa nu fie cumva nevoie de a suplimenta.

 

Ruxandradaid="red"> m-am linistit si eu ca nu is singura nauca de cap, cu o lista cat china de mare de intrebari si cand ajung la dr parca am uitat tot ceea ce am vrut sa il intreb si vb doar el si eu il ascult.[:D] In seara asta merg la el s vedem cum ne prezentam de dupa avort, si am o lista intreaga de intrebari legat de schimbarea stimularii si a tratamentului de sustinere. Dar...am sa va spun deseara cate l-am intrebat.[:D]

 


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">

 


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)

MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...