Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 47 -


Recommended Posts

azi nu am dosarul la mine, dar am gasit pe net ultima analiza de progesteron facuta in sept, cand am fost prima data la albu. cred ca eram in z24 parca atunci si am avut 4.4, cu interval F.luteala: 1.2-15.9 ng/ml.

la tine in ce unitate de masura e exprimat de e asa de mare ????

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

magduta iti pumnii azi sa iesi bine la control si sa primesti unda verde cat mai repede.

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing
azi nu am dosarul la mine, dar am gasit pe net ultima analiza de progesteron facuta in sept, cand am fost prima data la albu. cred ca eram in z24 parca atunci si am avut 4.4, cu interval F.luteala: 1.2-15.9 ng/ml.la tine in ce unitate de masura e exprimat de e asa de mare ????--------------------------------------------- 2000 - extrauterina2010 - sarcina oprita in evolutie 6sMUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTAMUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTAMUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">
align="right" id="quote2">Daca pe mine ma intrebi , era nmol/L. Si in ziua 7 dupa ovulatie sigur indica o sarcina ceea ce a si fost... dar am si luat progesteron 800mg/zi (sa nu dati cu bata in mine , ca sti ca a fost prea mult o sa fiu mai cuminte data viitoare si ma limitez la 600/zi[:I])
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigotTratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/ziid="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc QiaoBingid="red"> sper sa fie totul in regula, desi am ingrijoreaza ca in z14 in ca sa am pete maronii si is destule nu o pata doua.

Poate va dati si voi cu parerea care ati trecut prin asa ceva.

 


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">

 


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)

MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam asa:

 

- ziua 2-3 FSH, LH, Estradiol

- ziua ovulatiei FSH, LH, Estradiol

- ziua 7 de la ovulatie LH, Progesteron, Testosteron

 

Am citit ca nivelul progesteronul din a 7-a zi de la ovulatiei este important pentru a stii daca e in interval si reuseste sa ingroase endometrul ca sa se fixeze sarcina.id="Arial">

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulantid="green">id="size1">

 

[ruga] pentru [bebic]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

boboi_simona sa sti ca ideea ca sunt rare e eronata ... nu sunt deloc rare si dovada suntem inclusiv nou, o mana de femei care sub o forma sau alta avem trombofilie, multe din noi genetica asa cum ai si tu. cea mai buna indicatie este sa mergi la dna dr Uscatescu, mutatiile tale necesita tratament in sarcina atat vitaminic cat si aspenter/clexane.

 

 

 


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mareid="Tahoma">id="size1">id="teal">


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

id="size1">id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
Eu stiam asa:- ziua 2-3 FSH, LH, Estradiol- ziua ovulatiei FSH, LH, Estradiol- ziua 7 de la ovulatie LH, Progesteron, TestosteronAm citit ca nivelul progesteronul din a 7-a zi de la ovulatiei este important pentru a stii daca e in interval si reuseste sa ingroase endometrul ca sa se fixeze sarcina.id="Arial">
align="right" id="quote2">multam, uite ca mai aflu ceva. de anal din ziua ovulatiei nu stiam. oricum, aveam pe lista sa o mai fac pe cea din z21, acum o sa incerc sa calculez z7 de la ovulatie.--------------------------------------------- 2000 - extrauterina2010 - sarcina oprita in evolutie 6sMUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTAMUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTAMUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miki imi pare sincer rau pt ceea ce ti-a fost dat sa treci. Tot citeam ce iti spuneau fetele si nu intelegeam ce s-a intamplat (eu citesc pe sarite) imi pare extrem de rau, multa putere si multa sanatate. [flo][pup]

 


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mareid="Tahoma">id="size1">id="teal">


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

id="size1">id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Boboi_Simonaid="red"> sa scri repede inca vreo doau trei mesaje sa depasesti 10 ca altfel mesajele tale is moderate si ajung traziu si eu riscul sa nu le obervam.

La ce medic giencolog esti?

Are dreptate sa iti cauti un hematolog care sa te indrume in ceea ce priveste trobofilia. Din pacate ai si tu mutatia Pai care necesita Clexane zic eu de al inceput si nu abia cand constati ca esti gravida. Ca patita....

Paoti sa iei legatura prin mail cu D-na Dr Uscatescu din Bucuresti, dar poti sa iei legatura si in Cluj.

Activeaza-ti PM.

 


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">

 


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)

MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...