Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 47 -


Recommended Posts

Buna fetelor, indraznesc sa va scriu pentru ca ma confrunt cu o situatie care ma depaseste.

Sunt insarcinata in 11 saptamani, in urma FIV-ului nr. 1 facut la Gynera, a rezultat sarcina gemelara biamniotica (am transferat 2 blastocisti 6AA si am congelat inca 3 de aceeasi calitate). Este prima sarcina din viata mea la aproape 34 de ani, sotul meu sufera de azoospermie obstructiva, din acest motiv am recurs la FIV+ICSI + biopsie testiculara.

Totul a decurs bine, embrionii s-au dezvoltat corespunzator, insa la ultimul echo am constatat cu stupoare ca unul dintre embrioni s-a oprit in evolutie la 9 sapt. Sunt socata, pentru ca n-am avut semne: nici contractii, nici dureri, nici sangerari.

Celalalt este bine, in grafic.

Din presupunerile medicului sunt 2 supozitii: 1 - selectie naturala, embrion cu probleme si 2 - o posibila trombofilie.

D-na dr. mi-a prescris preventiv 1 tb de Aspenter/zi si investigarea unei posibile trombofilii.

In prezent iau 1 Acifol/zi, 3x200 Arefam si 1 Elevit/zi si am introdus si Aspenterul.

De la Gynera mi s-a comunicat ca analizele de trombofilie nu sunt concludente in sarcina si ca as putea face investigatii pentru tromobofilie, dar in viitor, inainte de o urmatoare sarcina.

Asa ca sunt total confuza, nu stiu cum sa actionez, daca e o trombofilie, chiar nu pot face ceva sa verific asta??

Scuze ca m-am intins atat, dar mi-e greu sa diger un astfel de posibil diagnostic, am incercat sa citesc materialele despre trombofilie, dar e extreme de multa informatie si nu stiu de unde sa incep exact.

Sanatate multa va doresc!

 

[gravired] 11+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

flyhigher77 id="red">, analizele de trombofilie sunt concludente in sarcina. Mergi la Fundeni, la dr. Uscatescu, iti va face niste analize de baza. Apoi poti merge la Synevo ca sa aprofundezi problema (ei fac analize mult mai amanuntite, stiu cazuri in care la Fundeni totul era OK, dar la Synevo s-au descoperit probleme legate de trombofilie). Nu iti trebuie trimitere nici la Fundeni, nici la Synevo (am fost recent). La Fundeni, stiu ei ce analize sa iti faca, la Synevo, trebuie sa te decizi tu sau sa iti zica dr. cam ce ar suspecta (multe fete au facut Profil trombofilie II - 690 lei). Dr. Uscatescu este in concediu acum, dar iti vor face asistentele analize.id="Arial">

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulantid="green">id="size1">

 

[ruga] pentru [bebic]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

flyhigher77

Eu am facut analizele de trombofilie in saptamana a 10 de sarcina, erau cele genetice, care nu sunt influentate. \\E drept ca sunt scumpe. Imi pare rau pentru pierderea ta, iti doresc totul sa decurga perfect pe mai departe. Ia acid folic 5 mg in plus sau femibion pana una alta, sunt vitamine si in trombofilii sunt foarte importante. Analizele care le-am facut eu in sarcina Mutatiile MTHFR, Factor V Leiden, Factor II. Pe langa astea se mai poate face si Mutatia Factorului XIII si posibil, dar nu stiu sigur PAI. Iti doresc din suflet sa iti ti cu bine bebelusul in brate la termen. Inca un sfat, discuta cu ginecologul sa iti dea preventiv clexane macar de 0.2, pt ca rezultatul analizelor vine in cca 3 saptamani. Intre rudeniile de sange a fost cineva care a avut accident vascular, infarct sau tromboze, varice? Daca da, e f probabil sa fie trombofilie si la tine. Mai gasesti informatii utile pe prima pagina a topicului.

 

Floaredemac sper ca suntei bine, am vazut ca ieri trebuia sa mergi la eco, asteptam vesti [pup]

 


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mareid="Tahoma">id="size1">id="teal">


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

id="size1">id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flyhigher77id="red"> subscriu ceea ce a scris MeAlex. Analizele de trombofilie sunt concludente in sarcina, ba chiar sunt mutatii care se activeaza pe sarcina. Si eu de parere sa te duci la Synevo si sa faci pachetul de Profil trombofilie ereditara II, si parerea mea personala ar fi sa mai adaugi si PAI1 si mutatia XIII, si cardiolipina care e la fel de raspunzatoare pentru coagularea sangelui in sfera genitala.

Dar poate rezolvi la Fundeni mai ieftin.

DD ajuta.

 


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">

 


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)

MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maguta, la fundeni nu are cum sa rezolve mai ieftin, pt ca analizele genetice nu se fac acolo...

se fac doar cele care arata starea clinica actuala

 

_________________________________________

mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009 id="size1">id="teal">id="Tahoma">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alla76
maguta, la fundeni nu are cum sa rezolve mai ieftin, pt ca analizele genetice nu se fac acolo... se fac doar cele care arata starea clinica actuala_________________________________________ mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009 id="size1">id="teal">id="Tahoma">
align="right" id="quote2">Sczuele de rigoare, se vede ca nu sunt din Bucuresti si doar din povesti retin , dar uneori gresit. Sa ma mai corectati cand scriu ceva gresit.Mersi mult ![pup]
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigotTratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/ziid="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc din suflet fetelor! Nu pricep de ce de la clinica mi s-a transmis ca nu-s relevante analizele-n sarcina!

Numai pentru ca mi-ati raspuns asa prompt, ma simt deja muult mai bine! Oricum, nu-mi permit sa pierd timpul, sun la Synevo si maine-mi recoltez analize pentru ce mi-ati indicat!

Da, am istoric in familie, tata a avut varice si-a facut si-o tromboza la un moment dat! Ma mir ca niciun medic nu m-a intrebat asta!

 

Va imbratisez pe toate [pup][flo][flo]

Si va doresc si voua sa v-aduca noul an bebei sanatosi si la termen!

M-apuc de citit atent pe prima pagina!

[flo][flo][flo][flo][flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alla[pup] esti bine? Ai facut cu anestezie, da?

 

Fetelor [flo][pup] multumesc pt mesajele voastre in incurajare. Eu mai tb sa repet maine BHCG si dc a scazut marti-miercuri chiureajul. Azi la eco cica nici o imbunatatire fata de luni dar eu vad pozele altfel[alcool]. Bhcg-ul de ieri era 12152 cat pt o sarcina de sapt 7, eco imi zice ca am 6 sapt iar eu am 9 si 4zile. Maine seara dupa aflarea rezultatului BHCG intrerupt tot si tb sa astept 48 ore pana la chiuretaj din cauza heparinei.

 

Floricica[pup] sper ca esti bine, te las pe tine sa deschizi cap nou pt ca eu sunt tare ghinionista[V]

 

 

Miki [flo]

id="blue">id="Tahoma">

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,

3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)

id="size1">id="teal">id="Tahoma">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...