Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 47 -


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui flyhigher77
sun la Synevo si maine-mi recoltez analize
align="right" id="quote2">Suna si intreaba pentru ca de la un moment dat pentru analiza PAI1 si mutatia XIII iti trebuie un formular de la ei care sa ti-o completezi si apoi un medic sa iti puna parafa(zic un medic ca pe vreamea aceea era vb ca doar medicul de familie sau cel ginecolog - eu am completat formularul si am pus o parafa de orice medic pentru, ca aceste analzie se trimit in Germania si acolo sunt niste reguli stricte. Trebuie sa ia parafa ca sa fie ei siguri ca rezultatul se va interpreta de un medic.)Legat de pachetul Trombofilia ereditara II nu am intampinat greutati.
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigotTratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/ziid="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Partea buna cu Fundeniul e ca rezultatele se dau in aceeasi zi, partea proasta e ca nefiind dr. Uscatescu acum, nu stiu daca se poate recomanda Clexane in caz ca rezultatele de la ei impun asta. Oricum, poti merge la dr. tau cu analizele. Asta ar fi cazul ideal...poti incerca sa mergi luni, la ora 6 acolo si daca nu se rezolva nimic, mergi la Synevo (cel din Grozovici, doar acolo se recolteaza pt trombofilie). In plus, trebuie sa intrebi inainte la telefon daca in ce zile se pot face analizele care se proceseaza in Germania).

Cand te decizi ce analize vrei sa faci la Synevo, suna la ei si intreaba daca ai nevoie de formular vizat de medic. Eu am facut Profil trombofilie II si gena PAI in ianuarie si nu mi-au cerut nimic, doar am completat un formular in care imi dadeam acordul pentru diverse chestii (normale de altfel).

Mult noroc! Doamne ajuta sa fie bine!

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulantid="green">id="size1">

 

[ruga] pentru [bebic]id="Arial">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miki si Alla [pup][flo] multa putere. Miki eu inca sper sa va fie bine.

 

Nu stiu daca maine vor recolta cei de la Synevo insa luni negresit acolo. Asteptam vesti.

 


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mareid="Tahoma">id="size1">id="teal">


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

id="size1">id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miki, nu am mai chiuretat. am discutat cu doctorita si cu sotul, am optat sa nu mai recoltam pt cariotip fetal (doctorita pune toata intamplarea pe embrion de slaba calitate, probabil cu defecte cromozomiale, inclin sa o cred tinad cont ca toata dezvoltarea a fost... "cu intarzieri")

Si am discutat cele 3 optiuni: chiuretaj, aspiratie, sau sa mergem pe eliminare "de la sine" cu mic ajutor cu medicamente (asa am facut la prima sarcina). Pana la urma am rugat-o sa imi spuna parerea ei sincera si mi-a recomandat sa aspira, SI cum la noi in maternitate nu exista un aspirator decent, am lasat-o pe marti. M-a asigurat ca nu e nici un semn de pericol (infectii sau alte cele). Si reevaluam situatia prin martie, pt ca ovarele sunt inca cat pumnul si lichidul in abdomen "prezent la datorie"

Eu am facut ultimul beta luni, dupa ecograf, era cam 1/3 din cat ar fi trebuit sa fie in cazul in care se dezvolta normal si comparativ cu recoltarea precedenta. N-am mai repetat de atunci ca nu mai avem de ce. Un ecograf fara BCF + beta cu valori scazute ne-a clarificat situatia.

Miki, iti doresc sa-ti recapeti indarjirea si motivatia!

 

_________________________________________

mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009 id="size1">id="teal">id="Tahoma">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paula [flo] din pacate nu mai sper nimic, bb tb sa aiba manute si picioruse iar el abia se vede la eco. E enorm de mic si nici nu-i bate inimioara[q]

 

flyhigher77[flo] urgent luni la prima ora la Fundeni chiar dc d-na dr e in concediu, o cauti pe d-na asistenta Viorica Tzaru si ii spui povestea ta. Ti se va recolta sange iar d-na Viorica ii va comunica d-nei dr Uscatescu si ti se va prescrie tratam. In paralel sa faci si pachetul trombofilie ereditara II de la Synevo care contine antitrombina III, proteinaC, proteina S, mutatia factorului V Leiden , mutatia protrombinica (factorII) , gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C

Din ac pachet lipsesc mutatia fact XIII si gena PAI

Eu zic luni la prima ora sa fii la Fundeni pt recoltare si marti la Synevo.

 

 

Miki [flo]

id="blue">id="Tahoma">

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,

3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)

id="size1">id="teal">id="Tahoma">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miki [q][q][pup]

Alla la fel si pt tine draga mea [q][q][pup]

 

 


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mareid="Tahoma">id="size1">id="teal">


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

id="size1">id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

flyhigher77 eu am facut analizele de trombofilie la Medlife. Numai cele pt mutatii genetice m-au costat 750 ron (250 bucata) - am facut pt gena MTHFR, PAI, factorul V Leiden si II. Trebuiau sa fie gata in 14 zile si au fost in 5 lucratoare.

Am completat un formular cu informatii despre mine - daca fumez, daca sufar de ceva ... chestii obisnuite, nu am avut nevoie de nimic semnat de vreun medic.

celelalte le poti face si la Fundeni.

 

Iti tin pumnii sa afli cat mai repede care e situatia ta ca sa poti lua masuri cat mai repede sa fie totul bine pt bb.

 

Cum dr Uscatescu este in concediu, poti incerca sa mergi la un alt hematolog care sa iti recomande un tratament de inceput pana vine dansa daca ginecologul care te urmareste nu iti da nimic.

Poate iti spun fetele si alti hematologi. Eu, de exemplu, am fost la Medlife la dr Ciochinaru in disperare de cauza si mi-a recomandat Clexane.

Sau, dupa ce ai rezultatele, poti incerca un mail la d-na dr Uscatescu - iti dam noi adresa pe PM - si vezi ce iti spune.

Tine-ne la curent.

[pup]

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alla[pup] deci tot marti faci si tu. Eu inca nu stiu ce fel de chiuretaj voi face dar banuiesc ca nu prin aspiratie pt ca-l fac in spital de stat si vreau cu anestezie generala. Data trecuta tot acolo am facut si am trecut peste trauma usor deoarece nu am simtit nimic.

Nu stiu ce voi face pe viitor, inca nu pot face planuri, psihic sunt daramat si speranta ca data viitoare va fi bine e 0. Tu esti mult mai tanara decat mine, poti spera in continuare, nu te lasa influentata de ceea ce spun. Si eu cred ca embrionul meu a avut ceva pb pt ca tot asa a evoluat f incet pana s-a oprit[V]. Din pacate nu am avut decat unul, dc aveam mai multi aveam sanse mai mari sa fiu o graviduta fericita acum. Si ovarele mele sunt varza, au fiecare cate 2 chisturi mari de care cred ca voi scapa abia in primavara.

 

 

Miki [flo]

id="blue">id="Tahoma">

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,

3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)

id="size1">id="teal">id="Tahoma">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incredere mai mare in anal facute la Synevo deoarece se fac in Germania.

 

 

 

Miki [flo]

id="blue">id="Tahoma">

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,

3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)

id="size1">id="teal">id="Tahoma">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult fetelor!

La Fundeni pot merge fara sa fie nevoie sa sun inainte? Nici nu stau pe ganduri, luni voi fi acolo la 6 dim.! Cum e obiceiul la Fundeni, in afara de analize trebuie sa mai dau si alte atentii?? Nu prea ma pricep la treburi de-astea!

Dr. ginecolog mi-a spus ca suspectand o trombofilie, imi prescrie 1 Aspenter /zi sau Thrombo ass, ca exista si tratament injectabil, dar ca in conformitate cu studiile clinice nu s-a demonstrat ca Clexane are efecte mai bune decat pilulele de mai sus.

Probabil ca daca m-as fi priceput si-as fi cerut clexane mi-ar fi dat, dar nu stiam cu ce se mananca trombofilia. Eram sub socul pierderii embrionului si se invartea totul cu mine. Medicul ginecolog lipseste 2 sapt, deci oricum nu-mi poate prescrie nimic altceva, asa ca ma voi indrepta spre alt medic, am sa aleg din ce-mi recomandati voi aici pentru un tratament adecvat.

Tare-mi sunteti de ajutor! Multumesc! Speram ca invingand azoospermia scapa de necazuri ... raman totusi optimista ca n-am de ales, am un bebe in burtica ce trebuie dus la termen!

[flo][flo][flo][flo][flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...