Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 47 -


Recommended Posts

Flyhigher77id="red">, mergem inainte si luptam pentru bebele din burtica! Din ce am citit in studii din strainatate, se merge pe asocierea unui anticoagulant cu un antiagregant plachetar, adica Clexane (sau Fraxiparine) si Aspenter. Citeste pe prima pagina la mamici sa vezi cate au facut acest tratament + vitamine si acum au bebe.

 

Doamne ajuta! Va fi bine, trebuie sa fie bine!id="Arial">

[pup]

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulantid="green">id="size1">

 

[ruga] pentru [bebic]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fly[flo] era bine dc aveai un biletel cu trimitere de la ginecolog dar te primesc si fara el. Sa ai la tine analize, ecografe si ar fi bine dc ai copii pt ca e posibil sa iti opreasca dosarul acolo pana vine d-na dr Uscatescu din concediu. Dc vrei iti pot da tel d-nei asistente Viorica Tzaru pe PM, raspunde f greu cateodata. Nu stiu dc in WE raspunde dar in timpul sapt sunam mereu in jur de ora 14. Eventual dai un sms inainte. Ii mai poti scrie un mail d-nei dr Uscatescu scrii la titlu ceva care sa o faca sa deschida mai repede mesajul, ceva de genul "sarcina gemelara prin FIV, un bb oprit din evolutie".

Te stiu de la azoo, eu sunt cea care a creat subiectul acela si uite, azoo s-a facut oligo dar imi da de cap trombofilia. 4 FIV-ri , 3 reusite dar oprite din evolutie. Si Pisix[pup] tot azoo cu FIV+ICSI+punctie testiculara a avut o sarcina oprita din ev din cauza trombofiliei dar acum are o frumusete de fetita facuta cu clexane.

 

 

 

 

Miki [flo]

id="blue">id="Tahoma">

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,

3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)

id="size1">id="teal">id="Tahoma">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am fost saptamana asta la Synevo si nu mi-au cerut nimic, intrebasem inainte la telefon daca trebuie si au zis ca nu. Asta e valabil pentru Profilul trombofilie II (a explicat Miki ce contine acest set de analize) si gena PAI, nu stiu daca pentru celelalte analize se cere trimitere/formular parafat.id="Arial">

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulantid="green">id="size1">

 

[ruga] pentru [bebic]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

citat din mesajul lui miki-miki

Fly[flo] era bine dc aveai un biletel cu trimitere de la ginecolog dar te primesc si fara el. Sa ai la tine analize, ecografe si ar fi bine dc ai copii pt ca e posibil sa iti opreasca dosarul acolo pana vine d-na dr Uscatescu din concediu. Dc vrei iti pot da tel d-nei asistente Viorica Tzaru pe PM, raspunde f greu cateodata. Nu stiu dc in WE raspunde dar in timpul sapt sunam mereu in jur de ora 14. Eventual dai un sms inainte. Ii mai poti scrie un mail d-nei dr Uscatescu scrii la titlu ceva care sa o faca sa deschida mai repede mesajul, ceva de genul "sarcina gemelara prin FIV, un bb oprit din evolutie".Te stiu de la azoo, eu sunt cea care a creat subiectul acela si uite, azoo s-a facut oligo dar imi da de cap trombofilia. 4 FIV-ri , 3 reusite dar oprite din evolutie. Si Pisix[pup] tot azoo cu FIV+ICSI+punctie testiculara a avut o sarcina oprita din ev din cauza trombofiliei dar acum are o frumusete de fetita facuta cu clexane.Miki, asa-i, acum fac legatura, ai dus o lupta titanica cu azoo, sunt extrem de multe informatii pe care le-ai centralizat acolo si care mi-au folosit. Acum te lupti cu trombofilia, chiar sper din toata inima sa ai parte de un happy end, ca merti la cat bine ai facut fetelor!!Ar fi minunat daca mi-ai putea da nr. d-nei asistente si adresa de email a d-nei doctor. Scriu mail, trimit si sms, si luni o sa fiu acolo la usa! maine mi-am propus sa merg la echo, la mine in Bc, si as putea lua de la ginecologul de acolo o trimitere eventual. ce zici?[flo][pup][gravired] 11+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fly[flo] o sa-ti dau PM cu datele.

 

 

 

 

Miki [flo]

id="blue">id="Tahoma">

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,

3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)

id="size1">id="teal">id="Tahoma">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Miki!

maine sun la Synevo pentru detalii referitoare la analize, sa vad daca-mi trebuie ceva parafat sau nu si-o sa scriu si aici si eventual zilele in care se fac recoltari! Am si eu laborator synevo aici in bacau, sunt curioasa daca recolteaza si aici pentru testele de trombofilie recomandate de voi.

Am listat ghidul "Cum ajungi la dr. Uscatescu" [:D] si analizele ce trebuie facute la Synevo.

Doamne-ajuta! [ruga]

[flo][flo][pup][pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui flyhigher77
Multumesc mult Miki!maine sun la Synevo pentru detalii referitoare la analize, sa vad daca-mi trebuie ceva parafat sau nu si-o sa scriu si aici si eventual zilele in care se fac recoltari! Am si eu laborator synevo aici in bacau, sunt curioasa daca recolteaza si aici pentru testele de trombofilie recomandate de voi.Am listat ghidul "Cum ajungi la dr. Uscatescu" [:D] si analizele ce trebuie facute la Synevo.Doamne-ajuta! [ruga][flo][flo][pup][pup]
align="right" id="quote2"> Flyid="red">,recolteaza la Bacau luni,marti si miercuri.Eu am facut sapt trecuta Fact XIII si PAI.Pt astea iti cer parafa aceea de care vb fetele,eu am rez cu dr de familie.La ce dr. mergi in Bacau?Eu una am o experienta neplacuta la o clinica fff pretentioasa unde un eco era 5mil,dar dr. de acolo varza.Habar nu avea de ce iau estrofem in sarcina,ca nu face bine[bang].Ma rog. Mikiid="red">,nu stiu de ce dar si eu cred ca situatia e un pic mai bine decit crezi.Doamne ajuta sa fie beta in crestere.La inceput te-am crezut,insa la beta de 12.000,nu stiu?[flo]---------------------------------------------------------------------------------gena MTHFR A1298C-genotip heterozigot,2 ET-1 sarcina biochimica,1 sarcina cu gemeni pierduta la 5,respectiv 8 saptamini sub tratamnent fraxiparine 0.3
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor pe mine ma-ti pierdut in spatiu [:D] eu nu mai reusesc sa citesc nimic[:D].

Daca nu adorm in front cu arma in mana promit sa deschid capitol nou.

[flo]

 

 

Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

 

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

id="size1">id="teal">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magduta12 Am fost cu sora mea care are aceeasi problema la hematologie nu mai stiu exact cum o cheama pe doctorita dar o sati zic maine.Sora mea o zis ca o auzit ca i doctorita buna dar nu a facut nimic nici nu stiu daca am stat 5 minute la ea in cabinet nu ne-a facut nici un fel de analize ne-a spus doar ca trebuie sa facem injectii cu clexane si aspenter.Acum tre sa caut un alt hematolog pt ca am inceput sa iau aspenter si nu m-am simtit bine plus de asta mi-o curs sange pe nas din senin noapte si ziua.La ginecologie am fost la Doamna Doctor Antonia Levai de la Ginecologie 1.Sti tu pe cineva mai bun?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...