Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 47 -


Recommended Posts

miki Draga de tine. IMI PARE ATAT DE RAU !!!! stiu cum este sa te uiti pe monitor asteptand sa auzi o inimioara si ... cand colo dr sa-ti spuna ca nu mai e nimic de facut. la mie s-a oprit la 6-7 saptamani. am mai stat o saptamana, asa, pt linistea tuturor. la 8s am facut chiuretaj. luam duphaston 2 la 6 h si dr mi-a zis sa nu intrerup. am oprit doar clexanul de la eco de 7s pana la chiuretaj. dupa cat am citit de fete care s-au chinuit si au asteptat sa se elimine singura si nu fost ok pana la urma, am stans din dinti si am facut chiuretajul (nu ca as fi avut de ales) cu toate ca era ultimul lucru pe care mi-l doream pe langa trauma psihica pe care o sufeream. din fericire dr meu a avut mana buna si nu am avut probleme. tocmai am avut prima menstra de dupa si a fost aproape normala, cu doar usoare dureri si flux putin marit. Eu am facut 41 de ani in decembrie, chiar a 2-a zi dupa ce mi-a zis ca s-a oprit in evolutie, am o singura trompa si un AMH de 1,3 (parca). Sotul intai a zis sa o lasam balta pt ca nu vrea sa mai trecem prin inca o trauma sau sa avem un copil cu probleme condamnat pe viata ... intre timp ne-am mai linistit, ne-am mai gandit si o sa mai incercam. Joi ma duc deja la eco de monitorizare a ovulatiei. Nu pot renunta la lupta atata timp cat mai exista o speranta cat de mica. Asa ca draga mea, tot ce pot sa iti spun e sa astepti eco urmatoare (fara mari iluzii, dar cine stie), si sa te pregatesti sufleteste pt un eventual chiuretaj. Curaj si putere pt viitor ! [pup] [flo] --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Doamne fetelor, cate suferinta pentru cei care ne dorim enorm un copil...nici nu am cuvinte...nici in cel mai urat vis nu credeam ca am sa trec si eu peste vre-un avort... Miki fetele au dreptate doar DD stie de ce le da taote astea. Orice este cu un scop sigur, dar menirea noastra e sa luptma pana la capat. Legat de chiuretaj, eu am avut noroc ca a inceput sa ma patez chiar si sub tratament de progesteron si cand am vazut ca nu mai creste beta, am si oprit medicatia si asa s-a eliminat. Dar fetele mai cu experienta iti pot spune mai precis. Desi organism de la organism difera. [pup] Armi m-am tot chiorat , oare cum se face activarea Pm-ului dar nu imi dau seama, si nici nu mai stiu cum am facut-o. Poate te ajuta fetele. De Uscatescu nu stiu ce sa iti spun, eu aveam impresia ca mi-ar raspunde d-na Viorica ca d-na dr nu este pana in februarie, dupa cum am inteles de la fete. Poti sa iti incerci norocul si la ea.
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, Miki, [pup][flo] te inteleg perfect , si in privinta durerii, si in privinta presiunii varstei, si a tuturor temerilor si semnelor de intrebare pe care le ai. Si, din pacte, nu ai decat o certitudine- ca toate resursele sunt in tine si sunt date de Dumnezeu... Ne-ai sunstinut aici cu atata energie incat , daca iti intoarcem gandurile bine si incurajarile, ar trebui ca anul asta sa fie cu adevarat anul visat![pup][pup][pup][flo][flo][flo] R.[gravired] 33+ [baietel] tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magduta, o sa iti trimit PM cand fac upload la reteta. Mie mi-au raspuns acum si d-na dr si d-na asistenta. De fiecare data s-au semnat si am inteles clar de la cine e mesajul. In plus, ca semn distinctiv, d-na dr scrie cu majuscule. Oricum se vede de unde vine mail-ul dupa adresa expeditorului. D-na dr se semneaza cu litera "V" din cate am observat eu. D-na asistenta intotdeauna precizeaza daca a primit sau nu acordul d-nei dr pt a transmite tratamentul respectiv.
[gravired]26+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miki draga,imi pare atat de rau...eu nu stiu ce e cu lumea asta in care traim...nu e drept,nu e corect...Nu stiu ce sa-ti spun in legatura cu chiuretajul.La a 2-a sarcina pe care am pierdut-o,mi-a facut chiuretaj.Sacul avea vreo 2 cm.Si deja sangeram si riscam sa se rupa si sa ramana bucati.Acuma cred ca doctorita ta nu-ti spune ca ar trebui sa faci chiuretaj,daca n-ar fi neaparat nevoie.Am inteles ca exista si un medicament care face sa-ti elimine sarcina.Intreab-o vezi ce zice.imi pare tare rau,nu am cuvinte...Cred ca ti-ai facut atatea sperante...ce pacatoasa e trombofilia asta...offf... M-ai ajutat de atatea ori,as vrea sa te pot si eu ajuta cumva,dar din pacate nu stiu cum...Am trecut si eu prin durerea aceasta,dar din fericire situatia mea nu era asa de grava.Iti tin pumnii pe joi la ecograf,macar sa nu fie nevoie de chiuretaj.Iti doresc multa multa putere si sa te ajute Dumnezeu![pup] Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007) si [gravi]17+[baietel]
2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4 In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miki, n-am cuvinte... ne luam de mana de data asta. embrionul nostru arata tot de 6 saptamani, noi avem 8w4d si nu mai are activitate cardiaca. asteptam si noi pana vineri, desi am repetat beta si e mic...spune cam acelasi lucru cu ecograful _________________________________________ mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alla [grup] si tu? Ai repetat azi eco si ti-au zis ca nu mai are BCF? Nu se poate!!!! Fetelor[grup][flo] multumesc pt cuvintele voastre. Ma dor ochii si capul de atata plans, sper sa-mi revin repede, tb sa-mi ocup timpul cu ceva, sa-mi fac niste planuri... Imi bag nasul iar intre flori si-mi iau catel. Eu lupta cu infertilitatea am incheiat-o , e clar ca nu-s buna de facut copii. Din 4 FIV-ri 3 au fost reusite dar oprite din ev, deci nu-i de mine. Si cand vad cum raman alte femei gravide cand doar se uita la un barbat [bang]
Shimb 30 doze clexane 0.4 cu 0.6
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 sapt fara clexane, 5 sapt cu clexane 0.4)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac
Mamutz, eu iti dau un nr de telefon de la Sanofi: suni acolo si iti spui of-ul. Eu am facut asa si mi-a spus da, va fi saptamana viitoare, spuneti farmaciei sa contacteze cutare distribuitor. Problema a fost ca acea farmacie nu avea contract cu distribuitorul, si ca sa il faca trebuiau indeplinite niste conditii destul de aspre, care pe vremuri de criza.... de! Dar o farmacie mai mare are mai mult ca sigur contract. La Sanofi iti va explica exact. Uite numarul: 0213173136 , spui ca esti disperata, ca esti gravida si e obligatoriu sa faci...[:-@]stii tu.
[gravired]26+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
merci mult am mai gasit astazi cate ceva, dar o sa incerc si varianta asta. mai bine sa am acolo pt toata sarcina si le combin eu cumva daca se schimba doza de tratament. E adevarat ca daca cumpar dinainte nu mai iau compensat, dar asta e ultima mea grija acum. Pana acum am luat compensat, am o dr de familie super.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...