Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 47 -


Recommended Posts

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, Floricica[pup][flo] cu scrisoarea medicala si cu buletinul. Tipa de la ghiseu a fost foarte draguta, mi le-a oprit si mi-a zis sa vin dupa cateva ore sa iau recomandarea. Apoi, cu recomandarea, scrisoarea medicala ( am lasat acolo copia si am oprit eu originalul) m-am dus la medicul de familie si mi-a dat reteta; pe reteta Clexane este trecut cu codul B*. Cu toate documentele m-am dus apoi la farmacie- ideea este ca nu toate farmaciile si farmacistele pot fi convinse sa accepte, asa ca m-am plimbat pe la vreo trei si, pana la urma, am gasit o doamna rationala care nu s-a speriat ca plateste din buzunar diferenta de la 300 RON, cat considera ele plafonul, la 600 si ceva, cat costa tot Clexanul meu.Sper sa mearga si luna asta- va tin la curent, oricum.[flo][pup] MRN, ai grija de tine, si, mai ales, nu intra in panica. Injectiile cu surfactanti- cred ca la ele te referi- se pot face, din cate stiu, dincolo de saptamana 28, asa ca ai incredere ca totul o sa fie bine.[pup][flo] R.[gravired] 33+ [baietel] tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxandra[pup], multumesc mult, acum imi este 100% clar! Luna viitoare incerc si eu, sa vedem ce iese. Mrnscmnc, fii tare si gandeste pozitiv cat poti, Dumnezeu e mare! [ruga]
[gravired]26+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, fetelor! Sunt noua pe acest forum, am 26 de ani si sunt din Galati. Am trei sarcini oprite in evolutie pana in 2 luni, rh negativ (sotul pozitiv) si medicul meu ginecolog m-a trimis la Bucuresti la dna dr Uscatescu (ultima analiza la anticoagulantul lupic mi-a iesit sub valorile normale). As vrea sa stiu niste detalii "tehnice", sa le numesc asa, cam cat o sa ma coste setul de analize date de dr Uscatescu, imi trebuie internare pt ele sau imi da trimitere in alta parte, este cu programare sau nu, imi trebuie trimitere de la medicul de familie? Mai am o trimitere la d-l dr Dinu Albu de la Giulesti pt teste genetice, insa nu sunt sigura ca le voi face pt ca sunt foarte scumpe... Sper sa descopar cauza atator sarcini pierdute... stiti cat e de dureros... Dar mergem cu Dumnezeu inainte si va fi bine! Astept raspunsurile voastre!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kitty20_l
Buna seara, fetelor! Sunt noua pe acest forum, am 26 de ani si sunt din Galati. Am trei sarcini oprite in evolutie pana in 2 luni, rh negativ (sotul pozitiv) si medicul meu ginecolog m-a trimis la Bucuresti la dna dr Uscatescu (ultima analiza la anticoagulantul lupic mi-a iesit sub valorile normale). As vrea sa stiu niste detalii "tehnice", sa le numesc asa, cam cat o sa ma coste setul de analize date de dr Uscatescu, imi trebuie internare pt ele sau imi da trimitere in alta parte, este cu programare sau nu, imi trebuie trimitere de la medicul de familie? Mai am o trimitere la d-l dr Dinu Albu de la Giulesti pt teste genetice, insa nu sunt sigura ca le voi face pt ca sunt foarte scumpe... Sper sa descopar cauza atator sarcini pierdute... stiti cat e de dureros... Dar mergem cu Dumnezeu inainte si va fi bine! Astept raspunsurile voastre!
kitty20_l Mai fetelor dar eu am inchis usa dupa mine cand am plecat in lume sa ma caut de toate bolile posibile si imposibile( este o gluma) de la combinat ni-se trage. Sincer i-mi pare rau ptr. pierderile suferite, dar este bine sa aflam motivul mai tarziu decat niciodata. Sa luam metodic- RH- stiu ca se rezolva cu un vaccin daca prezinti anticorpi, anti-D facut in 3 luni de sarcina , 5 luni, daca nu ma insel si la 7 luni . Setul de analize facute la spitalul Fundeni(dr. U) nu te costa nimic daca ai trimitere de la medicul de familie , nu-ti trebuie internare, nu este necesara programarea, dimineata recoltezi si dupa-amiaza rezultatele, spui ca esti din provincie. La Fundeni iti fac un anumit set de analize, daca incepi sa faci sapaturi cat mai adanci (gena Pai1,mthfr,fact.XII, XIII) atunci trebuie sa recoltezi la alt centru si te costa. Trimiterea pe care o ai de la Dr. Albu este ptr. cariotipul genetic si microdileti, este o alta problema care nu tine de trombofilie. Daca mai ai intrebari, fetele daca stiu sunt siguga ca te vor ajuta. [flo] Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp. Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alla76, miki-miki, imi pare rau pentru ceea ce vi se intampla, nu stiu ce sa va mai spun, pentru ca nu va consoleaza pentru pierderea voastra, nimic. [pup] LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor , imi puteti spune va rog daca dr Uscatescu lucreaza in data de 24.01.2011? Este zi libera si tare bine mi-ar prinde daca as putea ajunge la dansa atunci , nu as mai fi nevoita sa-mi iau o zi de concediu. Multumesc. MTHFR - C677T genotip heterozigot , A1298C - genotip heterozigot,ATPO pozitivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui luck
Fetelor , imi puteti spune va rog daca dr Uscatescu lucreaza in data de 24.01.2011? Este zi libera si tare bine mi-ar prinde daca as putea ajunge la dansa atunci , nu as mai fi nevoita sa-mi iau o zi de concediu. Multumesc. MTHFR - C677T genotip heterozigot , A1298C - genotip heterozigot,ATPO pozitivi
pe 25 ian revine in tzara [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...