Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietene la bine si la greu - 98


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui monis5
neata [flo]Lylyana vii in parc azi? ia zi ca sa stiu ce program / traseu imi fac [pup]Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009) id="size3">id="Script MT Bold">
align="right" id="quote2">vin, dar nu stiu daca acum la 11 jumate sau la 2 jumate. tu cand poti? [pup]
Lili, mami de [bonjovi] Alexandru (18nov'09)poz(n)eid="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neatza si de la mine, acum am reusit sa beau [cafea]. Nu am mai reusit sa intru ieri. Am fost sa vizionez un apartament, tare mic (3 cam 65 mp [q][q][q]). Am facut si un tortulet (cu fisca si ciocolata) la care va invit pe toate k mai am destul...si mai mult prin bucatarie.

Ce sa va spun k am fost la tara si am o gramada de rufe care asteapta [rufe].

Am uitat sa va spum k Maya spune cand e somn k face aaa si cutu face ham.[olala]

 

 

Zambeste, maine poate va fi mai rau.

Poze noi

Ramona [mamica] de [copil]Maya Paula (17.11.2009)id="Lucida Console">id="size2"> id="red"> [olala] [olala] [olala]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

La multi ani, cu sanatate multa si numai bucurii pentru mami.ilinca, Crissa. Biara, Rgagapie, Licurix si bunicii de Chiara!

 

Am reusit sa recuperez aproape tot ieri seara, dar a avut micuta o noapte ciudata, asa ca am lasat totul balta si am decis sa dorm cu ea. Cred ca s-a trezit in total de 12-13 ori, direct in plansete... Apoi, la 5 dimineata trezirea finala, cum ii e din nou obiceiul (a mai avut etapa asta in noiembrie). Nenea Brazelton spune ca al doilea an de viata va fi caracterizat de probleme de somn si masa pt ca piticutii se concentreaza pe mers si alergat, mai tarziu. Pt cei cu copii care se trezesc dimineata prea devreme (gen 4-5-6), spune sa nu ii luam la joaca - probabil ca asta e greseala mea, dar pana acum de cate ori am incercat sa nu o iau la joaca a iesit rau, cu plansete tot mai sfasietoare. Chiar si azi dimineata am incercat, dar dupa o ora tot la joaca am ajuns...

 

Tina, 13 ore de somn pe o zi intreaga (adica din 24h) e ok la varsta asta. 13-14h sunt ok inca de la 11 luni, deci nu te ingrijora. Ana aduna cu greu pe la 10-11 luni cate 12 ore de somn, acum doarme cam 11h si dezvoltarea ei e ok, pur si simplu cred ca nu e dormicioasa. Nu-ti fa griji de Geo!

 

Ramonika, despre concediere la intoarcerea din CIC, depinde si ce aveti prevazut in Contractul colectiv de munca (daca aveti). Dar legea permite sa fii concediata chiar in ziua in care revii la birou, primesti decizia de concediere si mai ai 20 de zile de lucru (perioada de preaviz) dupa care gata. Daca in prima zi de lucru anunti angajatorul ca esti insarcinata, atunci tot se poate sa fii concediata, dar e putin mai dificil dpdv demersuri care trebuie facute de angajator. Asa ca unii angajatori decid sa considere gravidutele personal protejat, pt ca sa nu-si mai bata capul cu complicatenii. Totusi, poate intrebi pe cineva de la HR de la voi, ca sa fii sigura cum e la voi(eu nu sunt jurist, dar ce am scris aici e cum am inteles de la juristi [:)].

 

Lidia, poti relua sfaturile despre henna? merci. sau link.

 

Dana.n, si refuzul mancarii, explica Brazelton si Anne Bacus, are a face tot cu achizitiile motorii, dar si cu o perioada de negativism din al doilea an de viata. Ei zic ca in anul 2 mancarea nu e prioritara pt copii, ca unoeri o sa isi aminteasca brusc de mers in timp ce stau la masa si vor vrea cu tot dinadinsul sa se ridice de la masa si sa plece. Anne Bacus mai spune ca micutii deja au inteles ca la masa au o oarecare putere asupra parintilor si ca o interdictie / frustrare de peste zi, se poate vedea ca efecte la masa, prin refuzul de a deschide gura. (personal, eu am fost uimita sa citesc asta, nu mi se pare ca picii nostri pot tine minte emotii asa, cu orele, si sa iti dea replica la ora mesei, dar asa zice autoarea). Concluzia lor e ca tot anul 2 sa fim calmi cu mancarea si sa ne asteptam la o gama variata de comportamente, deloc consecvente, de la a nu manca mai nimic, pana la a manca mult, de la fixatii pe un fel de mancare pana la combinatii dubioase.

 

Strumphy, hai sa iti zic si tie ce zice Brazelton, ne avertizeaza ca in perioada asta tb sa invatam sa schimbam copiii de haine, dar si de pampers, in picioare, ca multi copii nu vor mai accepta sa stea intinsi la aceste manevre. Tot de la achizitiile motorii li se trage. La Ana, tot schimbatul de haine se desfasoara in picioare (iar ea inca se balangane, asa ca eu trebuie sa ma tin bine, bine de tot), dar mai reusesc sa o culc putin pt pampers plus inchis cele 2 sau 3 capse de la body dintre picioare. Asta e tot, in rest totul se desfasoara intr-un echilibru precar, in picioare.

 

Si daca am tot dat citate pana acum din Anne Bacus si Brazelton, sper sa ma mai suportati cu inca o informatie. Anne Bacus spune ca atunci cand noi ii spunem copilului " acolo nu", iar el acolo merge sau face exact ce i s-a interzis, privind sagalnic spre noi, este de fapt proces de invatare pt el, copilul doreste sa verifice daca a inteles bine, testeaza limitele si incearca sa faca legatura cauza-efect. Asa ca noi ar trebui sa ii dam acelasi raspuns sau sa raspundem cu aceeasi actiune (de ex, luat de acolo copilul). Altfel, il confuzam.

 

Lili, util dictionarul despre cum vorbesc animalele. Si noi i-am inventat Anei la fel, iar cum noi avem si un pinguin a trebuit sa gasim cum face pinguinul, ei bine la noi face "ping-ping" si se balangane. Daca va e pe plac, puteti prelua [pup].

 

Monis, stiu ca as putea cauta singura poze pe net cu imagini din serialul de care povestesti, dar e mai usor sa cer, plus ca nu stiu personajele. Nu pui un link la niste poze, sa vad si eu camasile alea asa frumoase?

 

Pupici tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vroaim sa spun ca monis seamana cu tatal ei..aceeasi ochi vad eu..right?..oricum m-am uitat la poze cu voi si santi..superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrb

 


alexa, mami de Mid="red">aid="purple">rid="orange">yid="blue">aid="teal">m id="green">buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)[ruga]id="size1">id="size3">

si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)id="purple">id="size2">id="Script MT Bold">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

monis tu esti sigura ca in ianuarie 2010 santi avea 1 an si 2 luni??[:D][:D][:D][:D]

 


alexa, mami de Mid="red">aid="purple">rid="orange">yid="blue">aid="teal">m id="green">buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)[ruga]id="size1">id="size3">

si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)id="purple">id="size2">id="Script MT Bold">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Lidia74
Doura pune-ne un link catre poze.Lidia [majoreta]
align="right" id="quote2">incepand de aici
alexa, mami de Mid="red">aid="purple">rid="orange">yid="blue">aid="teal">m id="green">buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)[ruga]id="size1">id="size3">si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)id="purple">id="size2">id="Script MT Bold">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...