Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prietene la bine si la greu - 98


Recommended Posts

Monis, Dana, sa speram ca trece repede greva culcatului. Si noi ne chinuim un pic seara. Ziua adoarme fara probleme, doar seara are chef de joaca si plimbare[bang]. Problema este ca uneori imi pierd rabdarea: fie e trecut de 23.00, fie mai am ceva de facut sau sunt obosita. Atunci pun una bucata tatic la imobilizat si leganat. Oare ce mai face Andre, nu am vazut demult mesaje de la ea? E plecata pe undeva si am ratat eu postarea? Participam la concurs: [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=2"]cri.jpg[/url] CRIS [mamica] , [baietel] Andrei Cristian, 7 dec 2009 [url="http://picasaweb.google.com/c.borostean"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

merci mult fetelor [flo], din pacate pe mine nu ma prea ajuta nimic, cand ajung sa ma enervez... starea de dupa aia este mizerabila si e doar a mea [q]. Trebuie sa vad cum manageriez criza asta, ca merg pe un drum gresit. Dymomo imi pare rau de asa probleme mari cu vederea. Nu stiu daca ajuta ce zic, dar acum operatiile la ochi nu mai sunt chiar SF ca in trecut; daca ajungi acolo, da Doamne sa fie usor si bine [pup]. Ce ai poti sa ne spui? daca nu, nu-i bai [pup]. Angi nu stiu ce sa zic de maselute, la noi cea de jos a iesit f greu, a stat umflata gingia cat o aluna cateva saptamani bune, dar nu i-am prea dat nimic... Alea de sus in schimb nici nu stiu cand au iesit. Ca in majoritatea cazurilor, cred ca rabdarea e cheia. [pup]
Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Capisonicoooooo ce prompt ai raspuns la apel! [pup] Pupa urechiusa Mateiului, si zi-mi si mie de unde stii ca are inceput de otita? Ai fost la doctor, s-a uitat inauntru, sau se vede pe dinafara rosu si imflamat? Ca Lila se trage de ureche constant de luni de zile si mi-au zis 2 doctori dupa ce s-au uitat in urechea ei canu se vede nimic, copilul nu da semne de suferinta => e tic nervos, cica e destul de comun la virsta lor. laura-andreea ai fost tare cu parshul, vad ca ti-a raspuns ancutza. Dar in ce carte ai vazut tu asa ceva, si nu puteai sa zici ca e veverita? [:D] monis sora mea, te inteleg. Eu am zis care a fost solutia, in fiecare seara eu ii dau sa suga,o pup si ii spun cit o iubesc si o culca taica-sau,in maxim 30 de minute, de obicei in 15 pt ca ajunsesem ca uram cind vedeam ca se apropie ora de culcare, si Lila cred ca simtea incordarea si nervii mei si se agita si mai tare. La prinz insa doarme fara probleme de cind are un singur somn. La noi mai e o chestie, daca o culc eu trebuie sa stau cu mina pe ea non stop sa-i fac masaj ca altfel se ridica in picioare, cu taica-su se vede ca incearca sa se culce, sta cuminte cu porcu in brate, in timp ce el sta pe fotoliu sau se uita pe geam, cind incearca sa se scoale el o culca la loc si ramine cuminte acolo. Miine pleaca sotz din Bucuresti 2 zile, mi-e groaza de cit va dura culcatul. [pup], vezi daca nu merge si la voi asa many mama, ce gagic inalt are fie-mea [olala] ancutz bravo Sabi,nici Lila nu prea o are cu cataratul, asa ca iti inteleg incintarea. Inseamna ca a mai crescut frumoasa in inaltime, da-i un [pup] din partea mea. Problema animalelor mute - asta mica a parut nemultumita daca nu fac nici un sunet si am hotarit asa: ariciul face "tzepi-tzepi-tzepi" zis repede si in soapta; papagalul face "co-co-co-co-co", hipopotamul casca, girafa faca "tac-tac" (cu a din a, ca in Romania) si da din cap pe gitul ei lung, zebra face "clonca-clonca" pt ca are copite, calul face "i-ha", tigrul face "aaaa" si da cu gheara, maimuta face "uu-aa" si se scarpina in cap, veverita face "rontz-rontz', crocodilul isi clantane dintii. Pinguinul nu stiu cum sa faca dar ma gindesc [:D], noi n-avem carte cu pingu. Cra-cra la cererea publicului - e foarte vorbareata, stie sa faca ca multe lucruri: zice "tac-tic" la ceas, ha-ha cind intreb cum face calul, oac-oac broscuta, mac-mac rata, u-a maimuta, tsssss sharpele, clonca-clonca zebra, face si cu gura ca pestele, si aduna scame de pe jos, vine cu ele la mine si zice "tas" in loc de "cah" [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monis,inteleg perfect ce spui tu,numai ca la noi cauza e inceperea de cateva zile a grevei foamei. Nu numai ca deodata nimika nu mai e bun,dar si refuza sa guste,stau in scaun Dragos cu botul tuguiat,Eva da din cap si maini ca girofarul...si se pun pe urlat,nu plans- tipete...balamuc curat. Le-am decalat masa cam la 6 ore, doar le vine foame si mananca,degeaba,daca nu-i iaurt,nu-i bun. Acum nu va ganditi ca papa vreo cantitate de iaurt,nu,un paharel de caciula( 150g) si pe final cam fara chef si cam alerg dupa gura lor. Cum si rabdarea mea are limite,pe care se pare ca le-am atins,azi am si tipat la ei,i-am si scuturat un pic...urlete si plansete si ei,si eu. Imi vine sa ma dau cu capul de pereti pt iesiri,dar e prea tarziu. Probabil am nevoie de o pauza,cred ca bag,macar pt o saptamana mama sau soacra in tura. [mamica] [copil] Dragos si [copil] Eva _30.11.2009 [url="http://picasaweb.google.ro/fulgusori2009/Gabitza35?locked=true#5434378561397743474"] mucosii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lili_a Problema animalelor mute - asta mica a parut nemultumita daca nu fac nici un sunet si am hotarit asa: ariciul face "tzepi-tzepi-tzepi" zis repede si in soapta; papagalul face "co-co-co-co-co", hipopotamul casca, girafa faca "tac-tac" (cu a din a, ca in Romania) si da din cap pe gitul ei lung, zebra face "clonca-clonca" pt ca are copite, calul face "i-ha", tigrul face "aaaa" si da cu gheara, maimuta face "uu-aa" si se scarpina in cap, veverita face "rontz-rontz', crocodilul isi clantane dintii. Pinguinul nu stiu cum sa faca dar ma gindesc [:D], noi n-avem carte cu pingu. Cra-cra la cererea publicului - e foarte vorbareata, stie sa faca ca multe lucruri: zice "tac-tic" la ceas, ha-ha cind intreb cum face calul, oac-oac broscuta, mac-mac rata, u-a maimuta, tsssss sharpele, clonca-clonca zebra, face si cu gura ca pestele, si aduna scame de pe jos, vine cu ele la mine si zice "tas" in loc de "cah" [:)]
[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] cu girafa si ariciul m-ai dat pe spate [pup]
[*]Anca, mamica fericita de [copil] [url="http://picasaweb.google.ro/anca.brodoceanu"] Sabina Ioana [/url] (03 nov 2009)[*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monis diagnosticul e decolare de vitros hemoragica si acum imi pare si mie logic ca daca ceva s-a desprins acolo nu se va lipi la loc doar prin medicatie. Saptamana viitoare reincep programarile. Dupa curajul insuflat de Monis azi am tuns si eu una bucata copil. Eu asteptam primavara ca deh sa fie mai cald dar azi cand s-a trezit dupa somnul de amiaza era tot transpirat asa ca am scos masina de tuns de la naftalina. L-am tuns cu periuta de 6mm ff usor. Bine dar eu am si un copil care sta la toate manevrele astea nasoale aerosoli, unghii si altele. Am pus pe jos in bucatarie o fata de masa iar lui un prosop in jurul gatului. Dupa a doua masina s-a prins el ca ii fac ceva dar m-a lasat pana la capat. Acum arata super. mami fericit de [baietel] Dan Mihail 28.10.2009 [url="http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Dymomo77?locked=true#5464544822500056690"]Danut[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lili_a
Capisonicoooooo ce prompt ai raspuns la apel! [pup] Pupa urechiusa Mateiului, si zi-mi si mie de unde stii ca are inceput de otita? Ai fost la doctor, s-a uitat inauntru, sau se vede pe dinafara rosu si imflamat? Ca Lila se trage de ureche constant de luni de zile si mi-au zis 2 doctori dupa ce s-au uitat in urechea ei canu se vede nimic, copilul nu da semne de suferinta => e tic nervos, cica e destul de comun la virsta lor. laura-andreea ai fost tare cu parshul, vad ca ti-a raspuns ancutza. Dar in ce carte ai vazut tu asa ceva, si nu puteai sa zici ca e veverita? [:D] monis sora mea, te inteleg. Eu am zis care a fost solutia, in fiecare seara eu ii dau sa suga,o pup si ii spun cit o iubesc si o culca taica-sau,in maxim 30 de minute, de obicei in 15 pt ca ajunsesem ca uram cind vedeam ca se apropie ora de culcare, si Lila cred ca simtea incordarea si nervii mei si se agita si mai tare. La prinz insa doarme fara probleme de cind are un singur somn. La noi mai e o chestie, daca o culc eu trebuie sa stau cu mina pe ea non stop sa-i fac masaj ca altfel se ridica in picioare, cu taica-su se vede ca incearca sa se culce, sta cuminte cu porcu in brate, in timp ce el sta pe fotoliu sau se uita pe geam, cind incearca sa se scoale el o culca la loc si ramine cuminte acolo. Miine pleaca sotz din Bucuresti 2 zile, mi-e groaza de cit va dura culcatul. [pup], vezi daca nu merge si la voi asa many mama, ce gagic inalt are fie-mea [olala] ancutz bravo Sabi,nici Lila nu prea o are cu cataratul, asa ca iti inteleg incintarea. Inseamna ca a mai crescut frumoasa in inaltime, da-i un [pup] din partea mea. Problema animalelor mute - asta mica a parut nemultumita daca nu fac nici un sunet si am hotarit asa: ariciul face "tzepi-tzepi-tzepi" zis repede si in soapta; papagalul face "co-co-co-co-co", hipopotamul casca, girafa faca "tac-tac" (cu a din a, ca in Romania) si da din cap pe gitul ei lung, zebra face "clonca-clonca" pt ca are copite, calul face "i-ha", tigrul face "aaaa" si da cu gheara, maimuta face "uu-aa" si se scarpina in cap, veverita face "rontz-rontz', crocodilul isi clantane dintii. Pinguinul nu stiu cum sa faca dar ma gindesc [:D], noi n-avem carte cu pingu. Cra-cra la cererea publicului - e foarte vorbareata, stie sa faca ca multe lucruri: zice "tac-tic" la ceas, ha-ha cind intreb cum face calul, oac-oac broscuta, mac-mac rata, u-a maimuta, tsssss sharpele, clonca-clonca zebra, face si cu gura ca pestele, si aduna scame de pe jos, vine cu ele la mine si zice "tas" in loc de "cah" [:)]
ba pardon, magaru' face i-ha, calu' face mi-ho-ho cand vorbeste si cataclop-cataclop cand merge [:D][:D][:D] super tare tu [pk][pup] fetelor, imi pare rau ca am deschis cutia Pandorei, sper sa o inchidem cu toatele cat mai devreme [grup] [flo]
Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coque, la inceputuri, in prima luna de tratament cu aerosoli, il tineam eu strans si tasu ii tinea masca pe nas. acum vad ca sta cuminte la gummybear si doar ii tin masca, dar cu tasu in spate, preventiv. sanatate Teiului [pup] Laura_A, uf, sanatate si voua! [flo] Ancutz, singura gravi din vis era Licu', eu eram doar grasa [:D] Many, felicitari pt dimensiunile Firicelului! tu cum esti? [pup] Monis, si eu sunt in aceeasi stare mega-super-ultra proasta ca si tine, din cauza copilului super curios si "neascultator" (daca pot folosi termenul asta la varsta lui), cel mai mare hot in viata, la propriu si figurat, care mai incearca sa manance si singur (adica sa verse tot pe jos) si etc... [bang] Lili, ariciul rules [pk] daca tot te pricepi, tzuptzup pt iepuras e bine? [pup] Cristina, votat papaciosul de tort [flo]
Lili, mami de [bonjovi] Alexandru (18nov'09) [url="http://picasaweb.google.ro/lylyana.ion#"]poz(n)e[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!! Sa ma alatur si eu unui grup...dar nush care.... 1. oare la copii care nu mananca? de 3 zile nu mananca decat 2-3 guri... si imi da mana deoparte... daca ii dau paine e ok o molfaie cu placere dar nu mai mult de 2-3 bucatele...iar iaurtul care era preferat acum e mancat pe jumatate... 2. oare la copii bolnavi? de o saptamana tuseste fara alte simptome... si nici ca vrea tusea sa plece de la noi... 3. copii care sunt maraiti de somn...se freaca la ochi de somn..casca..si cand o pun in pat se ridica plina de energie de parca abia s-a trezit. La maraiala am o explicatie... a adormit in masina...si cand am ajuns acasa s-a trezit...deci nu si-a facut somnul...si ma amagesc zicand ca va adormi usor la noapte... Aseara am inceput si eu cartea lui Supernanny...super frumos exlicat...greu mi-am facut curaj sa inchid laptopul si sa aman cititul. Raluci eu iti urez sa fie ultima cutie de OB-uri e anul asta. [pup] toate mamicile cu nervii intinsi din diverse motive Mai am de zis cateva dar revin pe seara ca tre sa vina niste musafiri Daca va place cum aratam... un [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=9"]vot (st.jpg)[/url] va rugam...[pup] Mami fericita de [url="http://picasaweb.google.com/strumfy.12"]strumfita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...