Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Insarcinata, singura si la facultate


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle
No, mare branza ca nu-i validezi tu actiunile ! Cre' ca n-o sa doarma toata noaptea din cauza asta [:D] Si nici noi! Si mie mi se pare de prost gust sa sugerezi avortul unei femei insarcinate care isi doreste copilul si care nici nu e tocmai in strada. Are studiile aproape terminate si are si parintii de partea ei, asa ca nu-i intr-o situatie disperata astfel incat sa sara toate cucoanele cu nuiaua. Ca sa nu mai zic ca oricine poate ajunge la statutul de parinte singur ( divort, deces), asa ca nimeni nu-i la adapost asa cum sugerezi. Sibylle
Sa stii ca Dana nu i-a spus sa avorteze, sau poate nu stiu eu citi. In primul post a spus asta :
Citat:
Ai 24 de ani,nu mi se pare ca esti la o virsta la care ...ceasul biologic itzi ticaie,de ce nu ai respectat si dorintza lui?Daca stiai ca el nu-si doreste un copil,de ce ai trecut peste decizia lui?Despre preventzie nu mai spun,ca doar esti la mastarat,deci stii,ai acces la informatzii!
In cele 2 posturi scrise Andra nu spune nicaieri ca e un accident de contraceptie. Ne spune asta :
Citat:
Am 24 de ani, sunt anul I la master la Politehnica si am ramas insarcinata. Domnul "tati", de aceeasi varsta cu mine, considera ca "nu este momentul" si ca TREBUIE sa avortez, in schimb eu imi doresc acest copil si o sa ii dau viata indiferent de cat de greu imi va fi fara un sprijin din partea lui.
Dana nu a pronuntat niciodata cuvintul avort, Andra nu a scris nimic despre contraceptia in timpul celor 7 ani, ci doar ca nu a vrut sa avortez la cerea ex-prietenului. Nu pot intelege de ce sariti in capul Danei. Ca sa fiu pe topic, Andra, in ce masura iti poti gasi un job part-time sau la domiciliu ? ca sa treci cu brio peste situatie, iti trebuie energie si curaj si un minim de independenta financiara. Bafta ! Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 118
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mie mi-e clar, pe aici dc nu ai numai pareri "de bun gust" e nasol de tine, primesti o haita/grup/miting de replici care mai de care mai inteligente si elegante[:D] De genul "d'aia nu mai pot eu, d'aia numai ploua, ninge, iese soarele, ce ne intereseaza pe noi aia de bun gust de ce zici tu aia de prost gust" ...si tot asa [:D] O poezie si o armonie...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Mie mi-e clar, pe aici dc nu ai numai pareri "de bun gust" e nasol de tine, primesti o haita/grup/miting de replici care mai de care mai inteligente si elegante[:D] De genul "d'aia nu mai pot eu, d'aia numai ploua, ninge, iese soarele, ce ne intereseaza pe noi aia de bun gust de ce zici tu aia de prost gust" ...si tot asa [:D] O poezie si o armonie...
[b] .... what's else ? Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mik
Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Mie mi-e clar, pe aici dc nu ai numai pareri "de bun gust" e nasol de tine, primesti o haita/grup/miting de replici care mai de care mai inteligente si elegante[:D] De genul "d'aia nu mai pot eu, d'aia numai ploua, ninge, iese soarele, ce ne intereseaza pe noi aia de bun gust de ce zici tu aia de prost gust" ...si tot asa [:D] O poezie si o armonie...
[b] .... what's else ? Mik.
What IS else?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxij, faptul ca tu faci parte din categoria celor care imparte invitatii in stanga si dreapta la avort nu te face cu nimic mai speciala. Poti sa fii pro avort, dar mi se pare FOARTE periculos sa-l recomanzi cu usurinta numai dupa 5 randuri citite despre cineva. Mik, nu a pronuntat cuvantul AVORT, ci l-a sugerat foarte clar si a si acuzat-o ca nu a tinut cont de parerea prietenului (eu prin asta inteleg ca Anda are informatii ca fata l-a pacalit sigur pe mandru si acu' mai are si tupeu sa se planga). Din punctul meu de vedere nu ii spui unei femei INSARCINATE care isi doreste copilul si pe care nu o cunosti sa avorteze, numa' fiindca ti-a fost cafeaua prea amara dimineata. Fata n-a venit sa ne intrebe daca sa avorteze sau nu, atunci cu ce ocazie vorbim discutii aici ? Sibylle http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87332"]Vladimir[/url] *****[url="http://s79.photobucket.com/albums/j135/Sorinushka/2009/"][foto][/url] ***** [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123985"]Anna[/url] [url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846"] "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie" [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle
Ok, dar tu asa te-ai laudat ... sau aproape asa, na! Peace!
In anumite situatii o gandesc ca pe o solutie, da. Ma rog, absolut intamplator in acest caz nu, ca fata e destul de mare si are parintii alaturi, pot prelua copilul pt scurt timp, pana se pune ea pe picioare, chiar dc si ei sunt saraci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxij, sa o vezi ca pe o solutie la o fata care este inca nehotarata, cauta solutii, etc, asta e una. Dar sa vii si sa o trantesti asa, unei femei insarcinate care a zis ca in nici un caz nu vrea sa avorteze (deci care deja se raporteaza la copilul ala ca la o fiinta umana, nu ca la un embrion), mi se pare o lipsa crasa de bun simt. Andra nu a cerut validarea nici uneia dintre noi, nu ne-a intrebat daca credem ca face bine, ci a venit sa caute suport moral pentru o perioada mai dificila din viata ei. Cine il are, sa il ofere, insa nimeni nu are dreptul sa vina si sa o judece, sa ii spuna ca a facut o prostie si mai bine avorteaza. Asta intr in categoria judecarii celuilalt. Daca ar fi cerut sfaturi in legatura cu pastrarea sarcinii, evident ca ar fi fost binevenite orice pareri. Dar este o mare lipsa de sensibilitate sa vii si sa ii spui unei viitoare mamici "esti inconstienta, du-te si avorteaza" Este ridicol ce motive gasesc unii sa ne spuna sa avortam -- ca nu ai bani destui, ca nu ai loc in casa, ca barbatul nu mai vrea alti copii, ca deja ai destui, etc... [gravi] 20+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006) [url="http://s882.photobucket.com/albums/ac27/delia_forum/?action=view¤t=IMG_0290.jpg"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
  • Adaugă...