Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 48-


Recommended Posts

Floricicademac fii tare[grup], daca putem sa te ajutam cu ceva spune, eu sper sa fie o eroare a ecografului. [pup] alla76 [pup] miki-miki[pup] Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp. Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alla[pup][flo] surioara mea de suferinta ma bucur ca esti bine. Si mie mi se usca gura f mult dar am avut apa la mine si am baut cate putin. La chiuretajul din dec 2008 am baut pe nerasuflate 1 l de apa care in secunda 2 era pe jos si de data asta fusai mai prevazatoare, cate un strop. Cand ajunsai acasa tot aveam gura uscata, nu puteam sa inghit mancarea si ma inecai cu painea prajita[bang] Eu tb sa ma duc la control peste 2 sapt. Pt chisturi voi incepe sa fac un tratam naturist sper sa scap repede de ele. Peste 3 zile imi dadu ok dr gineco sa pun supozitoare carpicon. Nici eu nu sangerez deloc. Denisa [pup]
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miki, alla ma bucur ca va vad cu ceva mai mult avant decat am avut eu dupa chiuretaj. nici eu nu am sangerat imediat, a fost ceva maroniu care a disparut repede, iar dupa 2 zile de pauza a inceput ceva roz care s-a transformat pana la urma in sangerare si in alte 2 zile a trecut si asta. dr a zis ca e ok, dar m-am speriat putin. miki multumesc mult de informatii. dr U nu aveam cum sa rateze informatia. facusem o prima pagina scrisa mare si frumos cu ce tratament am urmat pana la chiuretaj si cu ce luam la acel moment. oricum, mie nu mi-au pus nici pana acum un diagnostic. au zis sa vin in februarie. m-am simtit cam prost ca, nemaifiind gravida, sunt amanata. ba chiar o asistenta tinerica m-a "incurajat" ca nu o sa raman insarcinata prea usor prea curand. cam dur pt cineva care tocmai pierduse o sarcina. noroc ca am neuronul rezistent. nici nu stiu unde sa ma mai duc ca sa fie bine data viitoare. nu as vrea sa ajung la 50 de ani incercand sa fac un copil. va [pup] si va urez recuperare grabnica. --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QiaoBing, la ce ginecolog mergi tu? Eu merg pe ce imi spune dr. Uscatescu + ginecolog...As vrea sa mai merg sa cer inca o parere, dar o voi face cand voi avea testul pozitiv. Si eu am o stare proasta cand vad ca nu ma baga f. mult in seama, dar inteleg, sunt f. multe paciente si nu se poate imparti...dar ma gandesc ca voi fi si eu graviduta si voi avea prioritate [:)]! 2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulant, incercam sa obtinem un diagnostic corect [ruga] pentru [bebic]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex eu merg la dr Albu la Medlife. el mi-a dat sa fac cand am ramas insarcinata analizele pt trombofilie - inclusiv mutatiile. a zis sa le fac repede ca nu cumva sa fie vreo trombofilie. asa ca din pct asta de vedere ii sunt recunoscatoare. si tratament mi-a dat imediat, chiar daca nu era in tara mi-a raspuns la sms intr-un minut. poate ca le-as fi facut mai repede, dar nu am apucat sa merg la dansul decat de vreo 3-4 ori si m-am trezit cu 2 liniute (si eu care mergeam pt FIV !) acum i-am aratat ce vitamine mi s-au recomandat de dr U si a zis ca sunt ok, sa merg pe tratamentul ala. asa ca inghit cumintica tot ca un pacient model si ... astept un rezultat pe masura [olala] urmatorul pas ar fi Clexane 0,4 la test pozitiv - la recomandarea dr Albu si dr hematolog de la Medlife. astept sa vad ce va zice si dr U. tu la cine mergi ? --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merg la dr. Dragos Gradinaru de la Centrul Medical Unirea si cand voi ramane, va trebui sa aleg un medic cu care voi naste (Octavian Rotaru, Alexandru Epure sau Dragos Albu). Nu voi naste la clinica privata, e mult prea scump. Pentru hematologie, merg la dr. Uscatescu si am facut analize si la Fundeni si la Synevo. Sa dea Dumnezeu sa ajungem cu bine si sa ne tinem bebeii in brate. 2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulant, incercam sa obtinem un diagnostic corect [ruga] pentru [bebic]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floaredemac trebuie sa fii tare si pentru tine si pentru bebica. Ma rog ca Bunul Dumnezeu sa va ocroteasca de ceva rau. Fetele au dreptate, poate povestind te putem ajuta cu ceva. DD ajuta, sunt cu gandul lal voi si va imbratisez tare tare. Miki, Alla va imbratisez si ma bucur ca ati trecut peste ce a fost mai greu si mai traumatizant. Cu DD inainte va faceti alt plan de bataie si veti vedea ca va fi bine in final. Paote v-i se par usor aceste cuvinte, dar o spun din propia experienta.[flo][pup]
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denisa[flo] multumesc pt cafeluta, tare buna e [pofta] Cand ai timp te rugam sa pui bulinuta albastra la subiect, eu nu intru cu nick-ul trombofilia ca ma urmareste ghinionul. Magduta [flo] durerea e crunta, la prima oprire din ev mi-am revenit cate putin abia dupa ce am trecut de DPN . La urmatoarele opriri din evolutie cred ca organismul de obisnuieste cu ac durere/esec, durerea e la fel de mare dar isi scurteaza perioada de suferinta. Ajuta f mult dc ai un plan de rezerva , dc nu ai ramai daramata. Fetelor[flo] tb neaparat sa sangerez dupa chiuretaj? Eu nu sangerez deloc, mai am o durere dar care nu necesita algocalmin. Tin minte ca nici la primul chiuretaj nu am sangerat. Floricica[flo][grup][pup]
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denisa, multumim[pup][flo]! Miki, [pup][flo] eu nu am sangerat decat dupa avortul spontan declansat in ianuarie 2006. Cu sarcina pierduta in decembrie 2009 am facut chiuretaj prin aspiratie, am sangerat putin , putin, circa 4-5 ore, apoi nimic, dupa care a revenit o sangerare la cateva zile ( cam la alte 5, cred, daca mai tin bine minte). Am sunat atunci dr., care mi-a spus sa nu ma ingrijorez, e normal, uterul se curata . Antibiotic n-ai primit, sau mi-a scapat mie printzre randuri? Floricica, [pup][flo], ne gandim mereu la tine si ne rugam sa fie totul bine! QiaoBing, si eu merg tot la Albu- el mi-a salvat sarcina asta.[pup][flo] R.[gravired] 34+ [baietel] tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...