Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 48-


Recommended Posts

Fetelor pt ca e mare suparare la subiectul acesta dupa opririle din evolutie a sarcinilor lui miki si alla si dupa mesajul floareidemac, ma-am gandit sa aduc o mica nota de optimism cu vestea mea. Dupa 2 fiv-uri nereusite, unul cu hiperstimulare severa si un ET nereusit, am ramas insarcinata natural. Nu am sperat niciodata la asa ceva, sotul avand OATS si numai 2% forme normale..... dar uite ca cu credinta in cel de sus... am reusit si eu sa am in burtica un samburel care sper ca va sta cu mine inca 8 luni. Va pup cu drag pe toate si nu va pierdeti speranta.
Mutatia protrombinica G20210A - genotip heterozigot Factor antinuclear pozitiv OATS girl FIV 1 +ICSI la Kinderwunschzentrum Mittelrhein Neuwied Germany, martie 2009 nereusit FIV 2+IMSI Germany, feb 2010 nereusit FET mai 2010 nereusit sarcina obtinuta natural [gravi] + 5
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salutare, fetelor! E tare liniste aici fara floaredemac ce era foarte activa de obicei pe aici… Floaredemac iti tin pumnii si ma rog pentru fetita ta in fiecare seara atunci cand o fac si pentru bebeii din burtica mea! Joia trecuta am avut a treia iminenta de avort ce s-a manifestat printr-o sangerare nu foarte abundenta ce a aparut ca din senin... Am fost de urgenta la medic, unde s-a constatat ca fetii sunt vii, insa se vedea se pare un inceput de hematom. Am refuzat sa stau internata, dar mi-am facut acasa amestecul acela faimos litic pe care oricum mi l-ar fi facut in spital, pentru ca multumesc lui Dumnezeu nu a fost foarte grava problema, scurgerea de la rosu trecand in cateva ore la maro si dupa doua zile s-a oprit de tot. Stateam, bineinteles, cu gandul la acel hematom, asa ca luni seara am fost la eco si din fericire totul este bine, ambii sunt bine formati, chiar cu doua saptamani mai mari in masuratori fata de varsta sarcinii si imaginea pe uter este clara, fara hematom. D-na dr. mi-a sugerat sa intru in concediu medical de tot ca sa nu mai riscam nimic. Cu eco am fost ieri la dublul test si astept rezultatele, iar in februarie cu sanatate si cu o noua ecografie mai ”proaspata” o sa merg la dr. U. Intre timp mi-am luat iarasi Clexanele de 0.4(chiar daca eu sunt pe 0.2 fac rezerve...) cu 240 lei. De curiozitate m-am uitat pe reteta pe care ne-a postat-o floaredemac pe DC si am vazut ca la mine d-na dr. de familie bifeaza “salariat” si nu”sarcina/lauzie” si reteta e pe 50%. Sunt nedumerita, ok, 50% dar macar de ce nu bifeaza rubrica de sarcina...? Asta e, o mie de intrebari, dar la urma urmei, cu bani sau fara, macar sa reusim in continuare sa gasim acest Clexane care se procura extrem de greu, pentru ca in momentul in care treci printr-un incident cu sarcina, in momentele alea nu te mai gandesti la nimic decat sa fie bine, si Doamne Doamne sa-ti salveze bebele sau bebeii, asa ca nimic nu e mai presus decat asta... Numai bine va doresc si sa ne auzim doar cu vesti bune “dinspre” voi! Nu timpul ti se potriveste tie, ci tu potriveste-te timpului. (armean)
Vali79, 32 ani, rezistenta la proteina C reactiva, 1 sarcina reusita si patru oprite din evolutie la 2, 3, 4, luni si 3 saptamani, obtinute natural. Mutatiile au fost descoperite la a cincea sarcina reusita. Acum sarcina obtinuta natural. +12saptamani. Tratament: aspenter 1/ 2 zile, femibion 1 1/zi, acid folic 1/zi, vit. C 1g/zi,vit. E 1/zi, preventiv Clexane 0.2. Doamne ajuta-ne! + 12 s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floricica suntem alaturi de tine!Sper ca sunteti bine si nu e nimic grav.Doamne ajuta sa fie bine![pup] Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007) si [gravi]18+[baietel]
2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4 In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stefy13[flo] Felicitari!!!! [bis]Nu mai stiam nimic de tine. Acum faci vre-un tratam pt MTHFR? Vali79[flo] am observat o greseala la semnatura ta, nu exista analiza "rezistenta la proteina C reactiva" ii spune Rezistenta la prot C activata sau pe scurt APCR. Mai exista analiza Proteina C reactiva care nu are nici o legatura cu trombofilia. Ca sa iei compensat 100% clexane tb sa-ti bifeze casuta gravide. Alla[pup] Denisa[pup] multumesc. Fetelor[flo] eu in urma ac FIV m-am ales pe langa chisturi si cu uter retroversat, nu-mi explic cum. Eu am observat de ceva timp ca at cand puneam utrogestanul colul era deplasat in dreapta. Oare datorita faptului ca ovarele fiind mai mari ac l-au deplasat? Pana acum nimeni nu mi-a spus ca am uter retroversat si nici colul nu-l simteam in dreapta. La penultimul eco mi-a spus dr si acum in spital cand mi s-a facut control mi-a spus ac lucru alt dr.
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stefy13 felicitari!!!! sarcina usoara, fara probleme si la termen! vali79 ma bucur sa aud ca sunt bine bebelasii! floricico, ma gandesc la tine! miki [flo] _________________________________________ oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 reusit (ET 26.11.10), sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata , poftiti la cefeluta(bine nu ora la care sunt eu treaza[:D])[flo] . vali79 doame-ajuta sa fie bine in continuare[flo] stefy13 sarcina usoara si DD mai face cat-o minune si ptr.noi cele mai greu incercate.[flo] [pup] fetelor Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp. Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata , si eu sunt o mamica de 3 ingerasi, am avut doua sarcini pe Cale naturala care s-au oprit din evolutie , una la 17 saptamani si una cu gemeni identici la 8 saptamani. Dr mi-a sugerat sa fac un set de analize ce sunt afisate si la voi pe prima pagina, Asa am dat de voi. Saptamana viitoare fac analizele ca abea vineri am facut chiuretajul, nu stiu la ce sa ma astept dar instrafundul inimi as vrea sa se descopere o problema ca sa stiu de ce sa ma tin. Sp
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos fetelor pt urari [flo]. Miki, momentan sunt doar pe vitamine: Magneziu, Calciu, Seleniu, Femibion. Mai iau Euthyrox si Aspirina. Analizele facute la hematolog au iesit bine si nu au necesitat inca inceperea heparinei.Merg din nou pe 1 februarie la hematolog si vom vedea cum ies atunci din nou analizele. Se pare ca voi face la 2 saptamani analize pt a monitoriza trombofilia mea.
Mutatia protrombinica G20210A - genotip heterozigot Factor antinuclear pozitiv OATS girl FIV 1 +ICSI la Kinderwunschzentrum Mittelrhein Neuwied Germany, martie 2009 nereusit FIV 2+IMSI Germany, feb 2010 nereusit FET mai 2010 nereusit sarcina obtinuta natural [gravi] + 5
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stefi felicitari, sarcina usoara![majoreta] Floricica ma gandesc la tine si sper sa fie totul bine, sa ne aduci vesti bune![pup] Pupici tuturor, o zi placuta cu fulgi de nea(la mine ninge ca in basme) si numai vesti bune[pup] Mama a doua sufletele din ceruri... MTHFR C677T genotip heterozigot , A1298C genotip heterozigot, 2 sarcini oprite in evolutie:21s si 6s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si sa aveti o zi frumoasa si alba! (lanoi ninge asa de frumos) Antoemma felicitari pt sora ta ![flo] Stefy13felicitari, sa ai o sarcina usoara si bb sa fie sanatos/a [pup] Vali79 ma bucur ca bb sunt bine, si cu repaus la pat sunt sigura ca va fi bine pana la capat. DD ajuta. Danylini imi pare nespus de rau ca si tu treci prin momente grele. DD sa iti de aputere sa treci peste ele si sa fi invingatoare [pup] Floricica [flo] te asteptam cu vesti bune.[ruga]
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...