Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 48-


Recommended Posts

MeAlex iinteresant ca de osteoporoza mi-a zis si mie dr ginecolog ca as putea face sub clexane in sarcina, si de aceea nu a fost prea de acord de la bun inceput ,mai ales ca nu aveam nici antecedent mai ''gros'' sa zic asa. Si mi-a mai zis ca atunci ar fi ok sa iau calciu , dar nu stiu cat de ok e pe sarcina.
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

MeAlex nu ma mai speria cu osteoporoza. am citit si eu despre asta si cum mamei de la o factura din cauza osteoporozei i s-a tras moartea am un mrocov cat casa. am fost si la medic si am vrut sa imi fac test dar mi-a zis sa ma intorc cand oi fi la menopauza. am facut insa anal pt vit D si am deficit, deci as fi o buna candidata. --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

magduta mie vreo 2 dr (de familie si reumatolog) mi-au zis sa nu cumva sa iau calciu in sarcina pt ca da contractii --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing
magduta mie vreo 2 dr (de familie si reumatolog) mi-au zis sa nu cumva sa iau calciu in sarcina pt ca da contractii --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Ceva de genu stiam si eu , plus ca actioneaza negativ si la placenta. Offf, cu cate trebuie sa ne confruntam, facem bien intr-un loc si facem rau in mai multe...dar e important zic eu sa ducem priam data pana la capat fara probleme o sarcina si sa avem bb sanatos apoi vedem noi si de osteoporoza daca o fi sau ba.[:D]
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuzati ca iar spun de endometru, dar daca tot era vorba, eu nu l-am avut mai gros de 5.5 la ovulatie si asta caz fericit, am luat maca vreo 5 luni si nimica in schimb am gasit medicamente cu naprasnic si in a 2-a luna a crescut endometru si am si ramas gravi apropo de vise, eu am visat ca am sangerat pe chilot rosu si dupa cateva zile am aflat ca sunt insarcinata si apoi iar am visat sange rosu si am aflat ca sunt 2 embrioni identici dar fericirea nu a durat mult din pacate fetele[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie luat calciu mai mult cevat exista in Multivitaminele/Multimineralele speciale pentru sarcina. Daca suntem atente si luam calciu si vitamina D, dupa sarcina si facem analize periodice (densitatea osoara, dozare calciu, vitamina D), nu cred ca avem de ce sa ne facem griji... Eu am ceva cazuri cu boli grave in familie, dar ce pot face? Incerc sa nu repet greselile lor si sa ma protejez cat pot. Dar mai mult de atat... 2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulant slab pozitiv, Gena MTHFR, Mutatia C677T, genotip heterozigot, Gena PAI, polimorfism 675 4G/5G - risc trombofilie [ruga] pentru [bebic]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mealex, stai intai sa scrie sotul la farmaciile din aeroport sa fim siguri ca il au disponibil pe Sambata viitoare si apoi vorbim de detalii. Cu osteoporoza sau nu ca si consecinta a administrarii de Clexane, eu nici nu concep sa nu fac din nou Clexane in cazul unui nou FIV/unei alte sarcini. Personal, am ajuns sa cred ca toate bolile astea (osteoporoza, etc) tin mai degraba de partea genetica a fiecareia, decat de factorii externi. Dupa ce am patit-o cu Albert, am devenit mult mai relaxata din multe puncte de vedere, adica am ajuns sa ma stresez foarte putin (inainte imi faceam griji din orice).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui magduta10
Citat:
citat din mesajul lui JadeJador
Buna Imi spuneti si mie va rog , din ce data o putem gasi pe dr U la spital ? Merci
Din cate am inteles este in concediu pana la sfarsitul lunii.
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
intre 1 si 15 februarie sunt plecate la un congres, nu stiu daca mai ramane cineva pe acolo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si atunci cand e de gasit ??? abia dupa 15 feb ? wow, bine ca nu sunt gravida in perioada asta, cred ca stateam cu un maaaare stres. --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Sunt o aspiranta mai veche la titlul de mamica, am facut 2 FIV-uri, 2 FET-uri nereusite; inainte de FIV 3, vreau sa fac si eu analizele pentru trombofilie....Dati-mi un sfat , va rog; care ar fi setul cel mai complet de analize pentru acest lucru,; am citit prima pagina, dar tot nu m-am lamurit....imi puteti face o recomandare pentru un laborator anume? Din discutiile voastre am inteles ca dr. Uscatescu ar fi cea mai indicata in cazul in care ceva este in neregula...ami si alt dr? Va multumesc anticipat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...