Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (205)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui maru
a fost inmormantarea ofiterului de politie omorat saptamana trecuta de un om al strazii care a furat un plow tractor!12-14 mii de politisti de la toate diviziile si din toata nord America au umplut University Avenue azi, si au marsaluit la Convention Centre pentru ceremonia de inmormantare.Impresionant! Atata solidaritate! atata tristete si nenorocire!Emma Aida e inger[ruga]Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
align="right" id="quote2">Dumnezeu sa-l ierte, e pacat... Si da, sint solidari... sint rea, stiu, nu ma baga in seama, ca e trist ce s-a intimplat: dar cind un om al strazii este omorit de un politist, si fara sa fure nimic, ci numai pentru ca om al strazii, tot asa se aduna ca sa-l apere... pe al lor. Violenta trebuie condamnata in orice situatie si moartea deplinsa la fel...CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)id="size1">
id="right">id="Times New Roman">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cristina, La multi ani, fata draga!eu zic sa adoptam cultura masai (asta ca abia am terminat de citit seria The white masai), aia habar n-au cand is nascuti, nu tin zile de nastere, nu tu numere acolo datatoare de palpitatii! (se vede ca se apropie si ziua mea, nu?)
Citat:
citat din mesajul lui cge
Multumesc mult de urari !![flo][flo][flo]Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
align="right" id="quote2">Emma Aida e inger[ruga]Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, nu-i nici o reteta. Am pus varza murata cu ulei intr-o tava cam vreo jumatate de ora, la foc potrivit (poti sa calesti si pe foc, dar cere mai mult ulei). Daca ai cirnati sau jambon sau ceva care merge, poti sa pui, sau poti sa pui niste usturoi ras peste varza sau ceapa calita intii in ulei si apoi pui varza, dar eu am facut fara, doar cu un pic de piper). Apoi am intins varza pe foi unse si ele cu un pic de ulei, ca sa nu se usuce si le-am rulat. Am pus cite doua sau trei foi, ca sa nu se rupa. Ungi cu galbenus si le pui la cuptor vreo jumatate de ora, pina se coc foile. Noua ne place, eu fac des asa.

 

Cam asta e reteta: http://www.bunatati.ro/Retete-de-post/Placinte-cu-legume/Placinta-cu-varza-murata.html

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">

 

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)id="size1">
id="right">id="Times New Roman">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani pe 2011 si la multi ani sarbatoritelor!!!Dana, poti face varzari, sunt delicioase! Calesti varza cu cimbru si putin ulei, dupa care o lasi la racit. In timpul asta faci un aluat de paine simplu (faina, apa, sare si drojdie) pe care il lasi sa creasca dupa cum ai timp (eu de multe ori nu-l las deloc). Apoi intinzi foaie de cca 0,5 cm si tai patrate cu latura de ~ 4 cm. Pui in mijlocul patratului cata varza iti intra si aduni colturile deasupra. Ies un fel de turtite pe care le bagi la cuptor pana se rumenesc. Baietii mei se bat pe ele! Ai aici si cateva poze si reteta (n-am citit-o dar cred ca e la fel cu a mea):http://www.reteteculinare.ro/carte_de_bucate/produse_de_panificatie_si_patiserie/varzari_de_post-1424/Alina, mami de Ana Antonia [zana] (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul [hagi] (14 Feb 2003)Ana, minunea mea iubita [hippi] Luca, iubitul mamei drag! [roker]Povestea nasterii Anei [bibe]**************************

Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!id="size4"> id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, da... si eu fac varzari, mama mea ne facea cind eram mici. Copiii mei nu maninca, dar ne batem noi, cei mari, pe ele.

 

Ana, nu am vazut filmul, dar... l-am urmarit in interviuri. Mie imi place mult baiatul respectiv, cel real, are ceva... fascinant in el.

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">

 

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)id="size1">
id="right">id="Times New Roman">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, felicitari pentru slujba! [:)] Ma bucur pentru tine!Alina, mami de Ana Antonia [zana] (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul [hagi] (14 Feb 2003)Ana, minunea mea iubita [hippi] Luca, iubitul mamei drag! [roker]Povestea nasterii Anei [bibe]**************************

Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!id="size4"> id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca suntem 18 ianuarie, deci

 

LA MULTI ANI CRISTINA!id="size4">

[pup][flo][pup][flo]

 

Eu sunt intr-o criza interioara de timp, exterior incerc sa gestionez macar pentru interfata cu utilizatorii [:D]

Mai nou am aflat ca exista o stiinta, un domeniu, o disciplina neuro-coaching-ul. Dar nu am aprofundat inca.

Nelia, tu poate ai aflat, cunosti mai multe despre aceasta dimensiune.

 

Si iar am un inceput de tuse aiurea, nimic grav, deocamdata, doar sa nu fie vreo bacterie de dat copilului.

 

Dana, am vazut tarziu intrebarea ta si nici n-am citit tot din urma. Sper ca ai gasit ce cautai, parca asa spuneai, ce culoare? Pentru mine am ales verde broscuta pentru costumul de ski, de exemplu, ca sa fiu vizibila pe partie, sa nu dea meseriasii peste un incepator [:)]

Sau cautai haine de iarna de zi cu zi?

Apropo de colier galben, eu am sugerat asa unul Roxanei, care saritoare[pup], l-a facut repede. O sa-l port dupa urmatoarea noastra intalnire. Il poti vedea pe pagina Roxanei.

 

Nelia, acum ai fost la doctor pentru tine sau pentru Tudora? Ce a spus doctorul?

 

Fetelor, eu sunt pe aici, dar nu prea reusesc sa merg in ritmul forumului caci am reinceput scoala si am si jobul fullfull time si inchiderea de an si...va pup. Intelegeti voi, daca scrieti pe email aveti sansa mai rapida pentru un raspuns.

 

Oana, toti notarii cu care am lucrat eu aici ( la job) au fost extra-seriosi, dar exista si oi negre sigur. Mi-e cam greu sa vad cum caci sunt f bine incadrati prin reglementarea meseriei. Par contre, citisem despre un excroc care se dadea notar si insela clientii, avea birou in centru, chiar in nasul autoritatilor si a functionat bine asa cativa ani [:D][bang]

 

Anka, cu gasirea unui echilibru familie-job ma lupt de ani de zile, nu-mi doresc sa-mi reprosez mai tarziu neimplicarea mea in oricare din cele doua.

Daca vazut din afara programul nostru pare spartan, in familie am investit enorm si gasesc acolo toata caldura necesara, acolo mi se scurg ochiii si inima dupa ai mei doi copii si stau minute intregi si-i privesc doar si ma simt binecuvantata.

Dar recunoasterea mea sociala vine din retea, de la job, nu pot fara asta. De aici si compromisul facut in fiecare zi, saptamana, luna, an. Le alternez, cand una, cand alta, doar ca am mijloacele necesare, pot sa vreau ceva, sa cer, sa obtin. Acum 7 ani situatia nu era nicicum asa. Deci te inteleg.[pup]

 

In schimb nu ar trebui sa te simti atinsa, asta pentru sufletul nu poate trece dincolo de ecran si pentru ca aceste cuvinte ale noastre sunt arme cu doua taisuri.

 

Si da, virtual suntem toate prietene, normal ar fi sa nu avem nici un atac la persoana, sa nu avem nici un taboo. Pe de alta parte in viata de zi cu zi fiecare din noi avem preferinte personale, domenii care se compenseaza, experiente de impartasit cu unii, altele cu altii. Se nasc prietenii, dispar prietenii, e viata.[asia]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iselin, pentru mine am fost, mi-a dat un set de analize si pe 18 februarie am iar un RV, in functie de ce rezulta din analize vom vedea ce se poate face.

 

Cu neuro-coaching-ul m-ai nimerit. Este un fel de Sint in plin proces de informare, la nivel de lectura deocamdata. Ma intereseaza foarte mult, daca ai timp si vrei sa citesti, la sfirsitul sesiunii iti fac un rezumat si iti trimit o lista de lecturi.

 

Pentru ca ma intereseaza, este propunerea mea pentru o tema de la un curs din sesiunea asta, dar inca nu e batut in cuie. Indiferent daca ramine asta sau nu, eu vreau sa citesc mai departe, mi se pare foarte interesant punctul de vedere al lui Guy Hauray. Ideea centrala este constientizarea si stimularea pe termen indelungat a fortelor unei persoane (increderea in sine, de exemplu).

 

Pe mine ma intereseaza din punct de vedere social sau psihosocial, nu pur psihologic, dar pentru psihologie s-ar putea sa fie un moment foarte important, cum a fost psihanaliza lui Freud. Cred... nu sint sigura. Ceea ce cred este ca poate fi adaptata la diferite personalitati si la multe dintre aspectele vietii umane.

 

Dar sint unii autori, si nu putini, care neaga aceasta noua stiinta sau nici nu stiu cum sa o numesc. Si au argumente interesante si ei, asa ca nu stii care e adevarul. In Montreal sint si conferinte pe aceasta tema, am zis ca ma duc si eu la una... sa vedem exact cu ce se maninca.

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">

 

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)id="size1">
id="right">id="Times New Roman">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana aud, aud!! [pup] Cum e gata iti trimit poze!

 

Cum ai facut varza aia pana la urma? Mie imi place si cu pui. Varza calita un pic in ulei in tigaie cu piper si dafin si putina apa cu sos de rosii, puiul facut separat si apoi bagate impreuna la cuptor sa mai scada varza si sa ia aroma si de la pui.

 

O seara faina sa aveti!

 

Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta.

Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare. (Mark Twain)

id="right">id="purple">id="size1">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...