Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (205)


Recommended Posts

MQQM nu cred in nici un caz ca e doomed - sau depinde de intelegi prin asta... IMHO - mi se par copii mamei western mult mai autentici, mai sinceri cu ei insisi decat roboteii chinezilor. Chiar daca asta implica mai mult conflict de sine, mai multa nefericire interioara, mai multa framantare. Prefer asta decat un copil programat sa fie fericit, gen Brave New World a lui Aldous Huxley. Prefer un copil care sa fie capabil sa se revolte si sa ma intrebe de ce asa si nu altfel, sa chestioneze tot ce i se intampla si nu sa stranga din dinti si sa mearga orbeste mai departe in directia impusa. Dar asta sunt eu, mama clatina din cap si ii este de-a dreptul frica de ce-o sa se aleaga din copii mei. [:)] Nelia asa este, impinsul asta de la spate pentru mine era egal cu expresia neincrederii totale in mine. Aha, deci simti nevoia sa ma impingi de la spate, deci nu ma crezi in stare de nimic. Bine, daca nu ma crezi in stare de nimic atunci la ce bun sa incerc, n-am sa-ti insel asteptarile si chiar n-o sa realizez nimic. Asta era gandirea mea. Se astepta la esec- esec avea. Desi stiam si eu si el ca eram capabila de mai mult. Am gasit la Jean Leadloff o fraza faina care mi s-a potrivit perfect: "Failure in every sort is usually traceable not to a lack of ability, not to bad luck or competition, but to a tendency in the subject to mantain the condition in which he learned to feel at home". Desi dureros, eu ma simteam bine in esec, era casa mea, era ceea ce simteam eu ca de fapt se astepta de la mine. Ca de cand eram mica am auzit aceeasi placa: branza buna in burduf de caine, aia mare-n-am probleme cu ea, cu asta mica trebuie coborata militaria jos din pod si tot asa. Sa nu uitam, ca pentru copii, mai ales in primii ani de viata, tot ce spune parintele e litera de lege, nu poate fi decat adevarat. Deci daca ii zici : o sa ajungi vai de capul tau, el nu e in stare sa considere asta un fel de indemn de a se depasi, ci din contra, o ia de buna si i se intipareste in minte. E ca si cum i-ai trasa un drum de parcurs. Cel putin asa cred.
Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si [gravi] 36+ [baietel] Kevin Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mqqm, ai dreptate cu Bsc! asta la undergrad, ca mai tarziu sper ca nu se vor lovi prea mult! nelia, recompensa merge numai pentru note, nu pentru ce se intampla in casa. Chorurile sunt obligatorii, traim cu totii in casa si daca ne facem toti bucatica de treaba, totul merge ca uns, fara sughituri! Cerea in toamna 5 dolari sa curete frunzele din backyard, cum avem padurice in spate, avea omul job permanent. I-am zis ca face pe gratis ori face la matematica, pentru ca piata e foarte buna pentru angajator, nu face el, gasesc for free alt angajat, aka dad! Eu zic ca totul trebuie adaptat la copil, mulat pe personalitatea copilului. Acum trebuie sa spun ca si copilului meu ii trebuie mult sa se decida daca ii place ceva, asa ca nu renuntam la o activitate de la primul esec, el trebuie convins de toate aspectele pozitive si de ce nu mai putin pozitive ale activitatii respective. Asa ca merge o sesiune, discutam pros and cons, apoi inca o sesiune si daca copilul e total nemultumit abandonam. El spune nu din start la tot, de frica ca nu va face fata si avand o frica exarcerbata de ridicol (n-o mosteneste pe mama-sa!) cat despre discutia ras discutata, eu zic ca trebuie sa stii cand sa te opresti, atata tot... Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mQQm O categorie mult mai interesanta de upbringing din pmdv sunt evreii. Si mult mai de apreciat, cu rezultate remarcabile.
Si pe mine ma fascineaza lumea lor si modul de viata! Am citit recent "The Errand Runner" scrisa de Leah Rosenberg, mama lui Mordecai Richler si acum citesc "Bits and Pieces" de Henia Reinhartz. - As a child I always felt that as long as my mother was there nothing wrong could happen... She was loving but firm, when it was the time for homework there was no room for negotiation (or something along these lines ca nu mai am rabdare sa caut in carte si am adaptat din memorie [:D]) - asa incerc si eu sa fiu... ca nu-mi iese mereu, e alta poveste, dar macar incerc [:I] Dar vreau sa aflu mai multe despre stilul lor, asa ca mQQm daca mai ai recomandari de citit, please shoot! [:D]
Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta. Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare. (Mark Twain)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mimitete - nu revin asupra a ce m-a facut sa ma simt insultata, in mod sigur a fost o interpretare a literei scrise, asa cum tot sub o interpretare a literei scrise au fost si cuvintele mele, prin care altii au subinteles ca arunc cu mocirla in stilul lor de viata. Imi pare evident ca ambele parti ne-am inselat. Definitia de care vorbim, cea a "sacrificiului", nu este o definitie permanenta niciodata. Si noi am trait in acelasi ritm ametitor in ultimii 8 ani, sunt doar 8, pentru ca doar atunci ne-am intalnit, noi, cele doua jumatati, si am avut un copil. Si nu ne-a stat nimic in cale, am mers inainte si am gasit solutii, si asta a fost. Si stiu ca definitia va fi aceeasi din nou, nu peste mult timp, caci copiii vor mai merge la scoala ani de zile de acum incolo. Insa in aprilie termin programul de univ. Deci definitia se poate schimba si se va schimba cu siguranta. In afara de asta, sunt doar detalii. In timp, capeti mai multa stabilitate in ceea ce faci. Un job aproape de metrou schimba totul, fata de un job unde schimbi 2 autobuze si un metrou. Doua masini in gospodarie, si asta schimba totul. Sau cand copilul poate beneficia de transport care sa il duca la scoala. Si asta schimba totul. Momentan, la noi nu se aplica nici una din cele trei de mai sus. Simona - deci eu nu am vorbit decat de mine, si concluzia cum ca ceilalti isi bat joc de propria familie este scoasa din context, cum spuneam, interpretare eronata a literei scrise. Nu cunosc situatia fiecaruia, am vorbit doar de mine. Nu sustin ca altora le este usor, departe de mine intentia. Cum nici mie (noua) nu ne-a fost usor in ultimii 8 ani. Dar stiu ca m-ar fi ajutat acum una din cele trei combinatii de mai sus, si stiu ca lucrurile se vor orienta catre asta in timp, si fara sa ma rup eu in doua, ca pana in aprilie cand termin scoala, nu o sa mor. Despre cealalta discutie, va trebui sa imi iau timp sa aprofundez mesajele, deocamdata terbuie sa fug. Va doresc o saptamana frumoasa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia iti tin pumnii si la doctor si ptr job. Am ramas perplexa azi cind am citit de unde am ramas in urma-de vineri. Pe vremuri cind aveam mai mult timp liber ma duceam la Zona Zoster ptr subiecte asa tari. Azi constat ca sunt aici la Sezatoare. Mare pacat...acum inteleg de ce doar se citeste si nu se scrie. va pusesem o intrebare si eu acum vreo 10 pagini dar ca de obicei nu m-a luat nimeni in seama. sa ma simt si eu insultata? Eu raspund de fiecare data cind am de scris sau mi se cere sfatul. Amar gust am in gura... Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Am revenit sa va urez UN AN 2011 CU SANATATE SI SA SE INDEPLINEASCA TOT CE VA DORITI! Apoi mai vroiam sa raspund la cine m-a intrebat de copiii, mai ales de fii-mea,mai ales ca azi retraiesc momentele de acum 5 ani de cand am nascut-o,dar vad ca iarasi nimeresc mereu cand apele nu sunt limpezi. Diana si Dana au punctat f. bine ce am scris si de aceea am sa sterg cearsaful scris-doar ca zau de pot sa inteleg,atunci cand se pune o intrebare, inseamna ca se CER PARERI SAU SFATURI- deci inseamna ca suntem capabili sa filtram informatiile pt cazul nostru- de ce conteaza modul cum sunt spuse, dc e direct sau nu,dc vine din ON sau Qc,etc-eu va spun sincer ca stiu destule doamne si fac parte dintre ele, care in ultimele 7-8 luni nu mai scriem din motivul ca s eumplu paginile cu scuze, lamuriri, disecari in 8 a unor chestii care nu sunt generale,sunt clar particularizate,etc. TOTI SUNTEM CAPABILI SA DISCEARNEM-nu trebuie sa ne justificam sau sa facem un capat de tzara de cum s-a raspuns,dc se aplica sau nu,etc- we share our experiences,there is no competition.. Denisa cu Emma Andrea 4,5 ani si Mark Alex 3 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denisam, nu sunt la munci, ca tare as fi vrut sa te sun sa zic la multi ani printesei! Sa creasca mare, sanatoasa si norocoasa! Si voi pe langa ea, sa fiti sanatosi sa va bucurati de pruncii aia frumosi ai vostri! Vorbim maine, da? Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...